Προς το περιεχόμενο

ultrawide 34" curved everyday use


GKat76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ακριβώς στο ίδιο ερώτημα.

Είμαι με 27 Dell Ultrasharp και χρειάζομαι έξτρα πλάτος για IT πειραματισμούς. Αυτή τη στιγμή έχω παλιότερο 24 δίπλα, αλλά με εκνευρίζει αυτό το χώρισμα.

Ψάχνω για κάτι ενιαίο. Το ερώτημα είναι, αν πάει κάποιος από IPS στις προσιτές VA λύσεις 34 curved (καθαρά για λόγους μπάτζετ, για να μην πάει στα 800+ ευρώ), θα είναι σημαντική υποχώρηση σε ποιότητα για home/office χρήση; (αφήνω το gaming απ' έξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/12/2021 στις 10:58 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Είμαι ακριβώς στο ίδιο ερώτημα.

Είμαι με 27 Dell Ultrasharp και χρειάζομαι έξτρα πλάτος για IT πειραματισμούς. Αυτή τη στιγμή έχω παλιότερο 24 δίπλα, αλλά με εκνευρίζει αυτό το χώρισμα.

Ψάχνω για κάτι ενιαίο. Το ερώτημα είναι, αν πάει κάποιος από IPS στις προσιτές VA λύσεις 34 curved (καθαρά για λόγους μπάτζετ, για να μην πάει στα 800+ ευρώ), θα είναι σημαντική υποχώρηση σε ποιότητα για home/office χρήση; (αφήνω το gaming απ' έξω)

Θα απαντήσω μόνος μου το ερώτημα 2 μήνες μετά, καθώς πήρα την Xiaomi 34 curved.

Εξαιρετικό το πλάτος οθόνης και χωράει πολλά, αλλά η ποιότητα ακρίβειας, απεικόνισης και χρωμάτων είναι υπερβολικά χαμηλή, αν έρχεται κάποιος από Dell Ultrasharp.

Tώρα κατάλαβα γιατί μια Dell Ultrasharp 34 curved, ξεκινάει από 900+ ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από μη Ultrasharp επιλογές.

Σίγουρα κρατώ την Xiaomi 34 curved γιατί ήθελα την επιφάνεια (που είναι μαγικά τα παράλληλα παράθυρα σε προηγούμενο «πραγματικό» μέγεθος), αλλά είμαι σίγουρος ότι πλέον ο απώτερος στόχος είναι Ultrasharp Curved 34 (ή παραπάνω αν γίνει πιο προσιτή η επιφάνεια με τον καιρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/2/2022 στις 6:44 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Δεν έχω εμπειρία από μη Ultrasharp επιλογές.

Σίγουρα κρατώ την Xiaomi 34 curved γιατί ήθελα την επιφάνεια (που είναι μαγικά τα παράλληλα παράθυρα σε προηγούμενο «πραγματικό» μέγεθος), αλλά είμαι σίγουρος ότι πλέον ο απώτερος στόχος είναι Ultrasharp Curved 34 (ή παραπάνω αν γίνει πιο προσιτή η επιφάνεια με τον καιρό).

Αν υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε Dell Ultrasharp Curved 34" ή μεγαλύτερη, θα χαιρόμουν να την ακούσω. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Dell U3421WE μπορεί να είναι δυνατό από εικόνα (απ'ότι βλέπω στα χαρτιά) αλλά 60Hz μόνο. Βέβαια θα μου πεις δεν είναι για gaming οπότε για δουλειά γραφείου θα φθάνουν. Πάντως προσωπικά 950-1000€ μου φαίνονται πολλά, εκτός αν όντως η οθόνη είναι το κάτι άλλο (δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάω σε ένα μαγαζί να δω 2-3 monitor να συγκρίνω). Ίσως τώρα με το νέο Oled Alienware 3423 να πέσουν οι τιμές σε Ultrasharp.

Υπάρχει και το c3422we (δε ξέρω αν θεωρείται "ultrasharp" από άποψη εικόνας αλλά παρόμοια specs).

Προσωπικά κοιτούσα και το p3421w σε πιο φθηνό αλλά μικρή διαθεσιμότητα.

 

Επεξ/σία από ribo7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2022 στις 3:22 ΜΜ, ribo7 είπε

Αρα λες αξίζει να "φυλάξει"  κάποιος τα 400€ της Xiaomi και όταν μπορέσει να πάει σε κάποιο IPS των 600-700€? Ας μην είναι Ultrasharp.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m34wq

https://geizhals.eu/gigabyte-m34wq-a2624184.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το Gigabyte m34wq ήταν στο radar μου αλλά χαμηλή διαθεσιμότητα. Και μετά κάπου διάβασα για "discontinued" και το φοβήθηκα σε περίπτωση βλάβης τι θα γίνει με αντικατάσταση αν δεν υπάρχει stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...