Προς το περιεχόμενο

λιγη βοηθεια περι καρτας ηχου


lamprakisvasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Για να καταλάβεις καλό ήχο θες ηχεία στούντιο δεν θα βρεις καλά κάτω από 300ε το ίδιο και για ένα καλό σετ ακουστικά,

Πήγαινε σε μια κάρτα 100ε max γιατί ούτε και εγώ συμπαθώ onboard και καίγονται ευκολότερα,

 

Τώρα ένα χαμηλής έντασης ηχοσυστημα 2 καναλιών 60w rms υπολόγισε 500ε για ποιοτικό ήχο 300ε ηχεία  και 300ε  ένας καλός ενισχυτής analog για αυτο πάνε σε ακουστικά με 150-250ε βρίσκεις ποιοτικά και τα οδηγης από την κάρτα 

Για mp3 θες min ποιότητα 320k άλλα και πάλι είναι πολύ πίσω ποιοτικά από ένα cd για βυνιλιο αστα

Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση

γιατι για καλο ηχο θες ηχεια στουντιο; τα μονιτορ εχουν την φημη να ειναι φλατ και να βγαζουν οσο το δυνατον "αχρωματιστο" ηχο. αν ο αλλος γουσταρει beatακια, μπορει να προτιμησει ηχεια με woofer. αν καποιος γουσταρει πιο πριμαριστη μουσικη, να παρει 2 δρομων. Ειναι ξεκαθαρα υποκειμενικο πραγμα και σιγουρα τα μονιτορ ναι μεν μας δινουν πολυ καλο ηχο, αλλα μετα θελουν πειραγμα. Για αυτο ποτε δεν βλεπεις μονιτορ συνδεδεμενα σε pickup επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να χρωματίσεις τον ήχο όπως θες από έναν καλο ενισχυτή έστω και χαμηλής έντασης το θέμα είναι να μπορείς να τον αποδοσης /αναπαραγης αν δεν μπορείς παπαλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggos231 είπε

καταρχας φιλε μου, ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. αλλα νομιζω οτι η δικη μου θα σε απογοητευσει. προσφατα μου εκαναν δωρο ενα πικαπ και ηθελα απεγνωσμενα να τα ταιριαξω με καποια ηχεια που να μην ειναι του πενηνταρικου, αλλα το μπατζετ για παραπανω δεν εφτανε. κατι επιστροφες απο eurobank, κατι μια προσφορα του πλαισιου, κατι οι διθυραμβικες κριτικες που εχουν τα συγκεκριμενα στο skroutz, λεω θα τα παρω. η αληθεια ειναι οτι επειδη ειμαι καινουριο entry στον αναλογικο ηχο λογω του πικαπ η λυση παθητικα ηχεια και ενισχυτης ξεφευγε πολυ οικονομικα, αν και ειναι στοχος. η μητρικη μου ειναι μια παλια, σκεψου εχω fx 6300 για επεξεργαστη, οποτε θεωρω οτι μια καρτα ηχου εξωτερικη θα ειχε μια σαφη διαφορα εναντι της onboard αλλα δεν ξερω και πολλα. κυριως μουσικη λοιπον, spotify. ποτε ταινιες, και καθολου games. η ενταση στα συγκεκριμενα δεν με ενδιαφερει, δεν ακουω δυνατα μουσικη, αλλα ουτε και μαζευω παρεα στο σπιτι (οι μπαρμεν κλευτες θα γινουν;) οσο για ειδη μουσικης, απο κλασικ ροκ σε πανκ, και απο hip hop σε synth wave. ευρεια η γκαμα μου.

Κατ'αρχας, Βαγγέλη, εγώ είμαι ο Κώστας.

Αφήνοντας το πικ-απ κατά μέρος αρχικά, νομίζω ότι θα δεις μεγαλύτερη διαφορά με το να αντικαταστήσεις το spotify με mp3 καλύτερης ποιότητας, παρά από κάρτα ήχου. Δοκίμασε να κατεβάσεις κανα δυο εμπορικούς δίσκους που μπορείς να βρεις σε torrent και να συγκρίνεις την ποιότητα με του spotify, ή απλά να ελέγξεις την ποιότητα του set-up σου με καλύτερης ποιότητας μουσική.

Τα 160kbps του spotify είναι τέλεια για να πάρεις μια ιδέα για διάφορες μουσικές και καλλιτέχνες, αλλά σε μόνιμη βάση κουράζουν. Και έπειτα δοκίμασε το επικό κεφάλαιο της ιστορίας της μουσικής πειρατείας που λέγεται SoulseekNS. Mp3 στα 192kbps είναι ένας τίμιος συμβιβασμός ποιότητας/μεγέθους στο δίσκο. 256kbps είναι λίγο ακόμα καλύτερη ποιότητα και 320 ακόμα και τα πιο εκπεδευμένα αυτιά, αντιλαμβάνονται πολύ μικρές διαφορές. Διάλεξε και ένα mp3 player με ωραίο equalizer (το Aimp χρησιμοποιώ εγώ, ρώσικος κλώνος του winamp είναι) και είσαι έτοιμος.

Τα βινύλια, τώρα, είναι μεγάλο έξοδο, είναι για DJ λονδρέζο που τσεπώνει πεντοχίλιαρο τη βραδιά. Εγώ αυτό που μου έκαναν δώρο το πέταξα τελικά. Σε συμβουλεύω να κάνεις κι εσύ το ίδιο. Είναι η σωστή κίνηση.

Αν επιμένεις να θες να το κρατήσεις και δεν είναι ακριβό πικάπ αυτό που σου έκαναν δώρο, θες σίγουρα προενίσχυση, πολύ πιθανόν και βελόνα. Προενίσχυση phono για πικ-απ έχουν και τα DJ mixers (αναλογικός μείκτης δικάναλος - 2 στέρεο είσοδοι, μία στέρεο έξοδος) και αυτό θα σου πρότεινα για την περίπτωση που έχεις ήδη κάποια βινύλια και είσαι αμετανόητος.

Το πλεονέκτημα του μείκτη σε σχέση με τη σκέτη προενίσχυση ή κάρτα ήχου με προενύσχηση είναι ότι ψωνίζεις στα ίδια λεφτά και 2 τριπλά (bass,mid,treble) equaliser. Ένα για το πικάπ και ένα για την κάρτα ήχου. Πολύ πιο δυνατά από το διπλό bass mid που έχουν πάνω τα ηχεία σου που όσο και να παιδέψεις δεν μπορεί να τα φέρει. Επίσης το πικ-απ βγαίνει μ'αυτόν τον τρόπο πλήρως αναλογικό, χωρίς μετατροπή σε ψηφιακό και πάλι πίσω που προσθέτει πάντα κάποια παραμόρφωση ακόμα και στην καλύτερη κάρτα ήχου. Μπορείς να κοιτάξεις και για μεταχειρισμένο μείκτη. Προσοχή μόνο στα ποτενσιόμετρα μην κάνουν χράτσα χρούτσα του μεταχειρισμένου και θες μάστορα ή ανταλλακτικά με το καλημέρα.

Ποια μητρική έχεις αλήθεια Βαγγέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Κωστα!
η αληθεια ειναι οτι το βινυλιο ειναι τρομερο εξοδο, ωστοσο καταλαβα οτι απο τις μεγαλυτερες "μουσικες" χαρες που ειχα, ηταν να πιανω εναν δισκο που ακουγα ειτε μικρος ειτε λατρεψα στα χερια μου. το πικαπ μου ειναι φθηνο, γυρω στα 150 ευρω. αλλα ειναι ενα χομπι για μενα το βινυλιο, κατι ξεχωρο απο την ακροαση μουσικης. Δες το σαν συλλογη για παραδειγμα. Ωστοσο το πικαπ εχει phono πανω του, οποτε το καρφωνω κατευθειαν στα ηχεια και λειτουργει. Δεν ειναι το ιδανικο αλλα μεχρι να μπορω να διαθεσω χρηματα για ολοκληρομενο συστημα it will have to do, που λεμε.
Οσο για το soulseek το γνωριζω ως προγραμμα, απλα επειδη μπηκα στο χωρο αργα. τεμπελιασα να μαζεψω τη βιβλιοθηκη που θελω ωστε να ακουω οτι θελω, οποτε το θελω και το παρατησα. Ξεκαθαρη τεμπελια.
η μητρικη μου ειναι της msi η 970a-g43

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2021 στις 8:36 ΠΜ, vaggos231 είπε

φιλε μηπως εισαι στο μυαλο μου; εχω ακριβως την ιδια απορια, με τα ιδια ακριβως ηχεια.

Τα έχω και εγώ τα ηχεία και είναι μια χαρά, αλλά ώς εκεί. Είναι έτσι και αλλιώς αυτοενισχυμένα, δεν θα κερδίσεις κάτι με κάρτες ήχου και amplifiers. Προσωπικά με καλύπτουν γιατί έτσι και αλλιώς δεν ακούω μουσική από τα ηχεία (έχω τα dt1770 και τα shure 846), για youtube και ταινίες κλπα είναι υπερκομπλέ. Αν θες το κάτι παραπάνω πρέπει να πάς σε καινούργια ηχεία / dac / amp και να βρείς καλές πήγες (tidal πχ.). 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...