Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM και CPU και Motherboard


stafftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί έχω σταματήσει να ασχολούμαι με το άθλημα και με όλα αυτά που διάβαζω εδώ και λίγες μέρες, έχω πελαγώσει.Ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε RAM γιατί δεν είναι αρκετή η DDR3 1600mhz 8gb που έχω για κάποια πράγματα που κάνω (λίγο gaming και κάποια προγράμματα στη δουλειά). Βρήκα μια προσφορά στο Πλαίσιο τις Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 3200MHz DDR4 (2x8gb) στα 64€ και είχα και ένα κουπόνι που έληγε και έκανα impulse buy στα 14€ (δεν ξέρω αν αξίζει αλλά διάβασα καλά σχόλια και δεν είχα τόσο χρόνο και αφού έληγε η προσφορά την τσίμπησα). Το θέμα είναι ότι η MB μου δεν υποστηρίζει προφανώς DDR4 ram, έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να κάνω αναβάθμιση γενική επομένως αργά ή γρήγορα θα πάω και στα άλλα 2 δηλαδή motherboard-cpu, το θέμα είναι οτι διαβάζω πολλά μπερδεμένα πράγματα και θέλω κάποια μικρή καθοδήγηση γιατί όταν ασχολούμουν εγώ δεν ήταν τόσο σκιερά τα πράγματα. Βλέπω cpu intel και λένε δεν υποστηρίζουν 3200Μhz, βλέπω κάτι xmp  και αλλαγές κτλ...

Εγώ για ποιά πράγματα να κινηθώ; Έχω έναν SSD SAMSUNG MZ-V7E500BW 970 EVO 500GB V-NAND NVME PCIE GEN 3.0 X4 M.2 2280 και μια gpu rx570 nitro+.

Κοιτούσα κυριως τον i5-11400 αλλά πραγματικά για mb με τόσα που διάβασα δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου.

 

 
Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stafftw είπε

Κοιτούσα κυριως τον i5-11400

Βασικά, αυτός ο επεξεργαστής υποστηρίζει 3200MHz. Επίσης, εννοείτε 11400F. ''F'' γιατί έχετε κάρτα γραφικών και δεν χρειάζεστε τα ενσωματωμένα γραφικά. 

Τώρα έχετε τον επεξεργαστή A10-7860K και μητρική τη A78M-E45 V2 RETAIL; Αν ναι, θα τα πουλήσετε με τη ραμ για να αυξήσετε το budget;

Ο 11400 είναι 6 φορές ταχύτερος από αυτόν που έχετε.

Ένα μέγιστο budget; Προτιμάτε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα; 

Έχετε υπ' όψιν ότι και όλα να τα αναβαθμίσετε εκτός της κάρτας γραφικών που είναι υπεύθυνη για τα παιχνίδια, είναι αμφίβολο αν θα δείτε κάποια διαφορά.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Βασικά, αυτός ο επεξεργαστής υποστηρίζει 3200MHz. Επίσης, εννοείτε 11400F. ''F'' γιατί έχετε κάρτα γραφικών και δεν χρειάζεστε τα ενσωματωμένα γραφικά. 

Τώρα έχετε τον επεξεργαστή A10-7860K και μητρική τη A78M-E45 V2 RETAIL; Αν ναι, θα τα πουλήσετε με τη ραμ για να αυξήσετε το budget;

Ο 11400 είναι 6 φορές ταχύτερος από αυτόν που έχετε.

Ένα μέγιστο budget; Προτιμάτε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα; 

Έχετε υπ' όψιν ότι και όλα να τα αναβαθμίσετε εκτός της κάρτας γραφικών που είναι υπεύθυνη για τα παιχνίδια, είναι αμφίβολο αν θα δείτε κάποια διαφορά.

Ευχαριστώ για την απάντηση, δε θέλω να αυξήσω και πολύ το budget δε θέλω να ξεπεράσω τα 250-300, σκέφτομαι βέβαια να τα πουλήσω τα παλιά (που είναι όντως αυτά που γράφετε) αλλά δεν καίγομαι κιόλας (ξέρω από το παρελθόν ότι είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία και δεν έχω άπειρο χρόνο).Πιο πολύ ρωτάω για συμβατότητα και αν ξέρει κανείς από εμπειρία κάποια καλή motherboard.Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι για βαρύ gaming το pc έχω κονσόλες για αυτό. Αλλά πχ το manager που παίζω με τρενάρει πολύ και ο επεξεργαστής και η ram (βγάζει error ότι δεν έχει μνήμη).Επομένως δε με νοιάζει τόσο η κάρτα γραφικών (ειδικά από τη στιγμη που δεν υπάρχει και κάποια σε καλή τιμή). Δε βοηθάνε καθόλου τα επιπλέον γραφικά του επεξεργαστή; Αν είναι έτσι ακόμα καλύτερα 

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stafftw είπε

Δε βοηθάνε καθόλου τα επιπλέον γραφικά του επεξεργαστή; Αν είναι έτσι ακόμα καλύτερα 

Θα πρέπει να αποσυνδέσετε τη κάρτα γραφικών για να δουλέψουν.

Τη συναρμολόγηση θα την κάνετε εσείς;

300ε καλά είναι για νέο σύστημα, αφού έχετε και τα υπόλοιπα. 

Το τροφοδοτικό ποιο είναι; Μοντέλο με ενδιαφέρει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Θα πρέπει να αποσυνδέσετε τη κάρτα γραφικών για να δουλέψουν.

Τη συναρμολόγηση θα την κάνετε εσείς;

300ε καλά είναι για νέο σύστημα, αφού έχετε και τα υπόλοιπα. 

Το τροφοδοτικό ποιο είναι; Μοντέλο με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.Δεν το έχω σκεφτεί για τη συναρμολόγηση, έχω κάποιες γνώσεις αλλά πάει καιρός από την τελευταία που έκανα πλήρως με νέα συστήματα (9 χρόνια για την ακρίβεια...πως περνάνε τα άτιμα) και με το συνδυασμό της έλειψης χρόνου μάλλον τείνω προς κάποιο κατάστημα για συναρμολόγηση. Το τροφοδοτικό ειναι ένα Corsair VS Series VS550, διάβασα ότι είναι αρκετό.Επομένως πάω καθαρά για 11400F και κάποια motherboard μέχρι 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ακόμα που το έψαξα, τελικά φαίνεται ο μόνος συνδυασμός που αξίζει στην περίπτωση μου είναι ο i5 11400 με μια ASROCK B560 STEEL LEGEND RETAIL. Απλά επειδή υπερβαίνω λίγο το budget, υπάρχει κάποια καλύτερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτω από 100€ αρχίζουν μητρικές χωρίς ψύξη στον NVMe, χωρίς ψύξη στα VRM με ό, τι αυτό συνεπάγεται (throttle).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, stafftw είπε

Λίγο ακόμα που το έψαξα, τελικά φαίνεται ο μόνος συνδυασμός που αξίζει στην περίπτωση μου είναι ο i5 11400 με μια ASROCK B560 STEEL LEGEND RETAIL. Απλά επειδή υπερβαίνω λίγο το budget, υπάρχει κάποια καλύτερη λύση;

https://www.skroutz.gr/s/27356951/Asrock-B560M-Pro4-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

 

παρε και τον F και βαλε  https://www.skroutz.gr/s/27738633/Intel-Core-i5-11400F-2-6GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-1200-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δε θα ήθελα micro atx αλλά έχω ηχεία με 3 jack και διαβάζω ότι παίρνει μόνο line in, front speaker και mic, γίνεται να συνδεθούν; , όσο για τον F το σκέφτομαι, αλλά με 25 ευρώ διαφορά κρίμα δεν είναι; Έστω για την περίπτωση που πάθει κάτι η gpu να δείχνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stafftw είπε

Δε θα ήθελα micro atx αλλά έχω ηχεία με 3 jack και διαβάζω ότι παίρνει μόνο line in, front speaker και mic, γίνεται να συνδεθούν; , όσο για τον F το σκέφτομαι, αλλά με 25 ευρώ διαφορά κρίμα δεν είναι; Έστω για την περίπτωση που πάθει κάτι η gpu να δείχνει κάτι.

τοτε θα δωσεις τα παραπανω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stafftw είπε

Λίγο ακόμα που το έψαξα, τελικά φαίνεται ο μόνος συνδυασμός που αξίζει στην περίπτωση μου είναι ο i5 11400 με μια ASROCK B560 STEEL LEGEND RETAIL. Απλά επειδή υπερβαίνω λίγο το budget, υπάρχει κάποια καλύτερη λύση;

Εαν ειναι να δωσεις 136 ευρω για asrock και B560 κιολας,παρε την MSI Z490 A Pro

Εαν μπορεις να παρεις micro atx παιρνεις την Gigabyte B560 Aorus Elite

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2021 στις 7:00 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Θα πρέπει να αποσυνδέσετε τη κάρτα γραφικών για να δουλέψουν.

 

αν ενεργοποιησεις απο το bios τα γραφικα να ειναι πρωτη επιλογη απο cpu και παρεις την εικονα απο την μητρικη

τοτε δουλευει για απλα πραγματα τα γραφικα της cpu

και οταν χρειαστει παιρνει και απο την gpu. δλδ δουλευει σαν τις καρτες του λαπτοπ

το δοκιμασα για το τσεκ σε win 10 κανα 5 μηνο που εστησα ενα 11600κ με rx 570, το δουλευα ετσι

και μαλιστα οσο δεν χρειαζεται γραφικα ειναι σβηστη η gpu.

sorry για το off topic αλλα εχω την εντηπωση πως ελαχιστοι το ξερουν και ειναι κριμα αν μπορεις να μη δινεις καθολου ρευμα στην gpu και να δουλευει πραγματικα ελαχιστα.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bekerel είπε

εχω την εντηπωση πως ελαχιστοι το ξερουν

Πράγματι, απ' ότι έχω δει στο forum μέχρι στιγμής το ίδιο με εμένα αναφέρουν. Είδα κι αυτό προχθές και είπα κάποιο μπέρδεμα θα έγινε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Πράγματι, απ' ότι έχω δει στο forum μέχρι στιγμής το ίδιο με εμένα αναφέρουν. Είδα κι αυτό προχθές και είπα κάποιο μπέρδεμα θα έγινε...

οχι μπερδεμα δεν εγινε .

απλα οποια cpu εχει igpu μπορει και περναει τα γραφικα της gpu μεσα απο την igpu οταν και αμα το χρειαστει.

η ερευνα εγινε στο γιατι τα λαπτοπ δουλευουν επιλεκτικα τις gpu και το συμπερασμα ηταν αυτο.

αρκει να εχεις στο bios 1η επιλογη igpu

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bekerel είπε

οχι μπερδεμα δεν εγινε .

απλα οποια cpu εχει igpu μπορει και περναει τα γραφικα της gpu μεσα απο την igpu οταν και αμα το χρειαστει.

η ερευνα εγινε στο γιατι τα λαπτοπ δουλευουν επιλεκτικα τις gpu και το συμπερασμα ηταν αυτο.

αρκει να εχεις στο bios 1η επιλογη igpu

Ενδιαφέρον αυτό, θα προσπαθήσω να το δω στη πράξη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...