Προς το περιεχόμενο

Εμπρός πίσω από την Nvidia με την ανακοίνωση της RTX 2060 12GB


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, υπαρχουν slots στη 12nm αρχιτεκτονική και θα τα εκμεταλευτουν, θα μπορούσαν ομως να δωσουν κατι καλυτερο απ αυτο σε αυτη την τιμη. Καλυτερα να ξαναεβγαζαν την 1080 για 400ε-500ε να γινόταν χαμουλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι πέρα από παιχνίδια θα βλέπαμε και remaster σε κάρτα γραφικών ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλο...😋

Επεξ/σία από giannisnrg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι βέβαιος ότι όσοι κατέχουν ήδη μια 2060 από την εποχή του 2019 θα γελάνε στην μούρη αυτών που θα την αποκτήσουν τώρα διότι την πήραν στο 1/3 τουλάχιστον της τιμής...

Να προσθέσω ότι είναι ότι πιο σιχαμερό έχει κάνει η Nvidia στο βωμό του κέρδους και της απληστίας που ούτε ακόμη και η AMD δεν θα έκανε με σκοπό να αυξήσει το μερίδιο της στην αγορά GPU! 

Επεξ/σία από sppoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εγώ πάλι ελπίζω να βγάλει η AMD καμία RX7700 με τίποτα 90MH/s στο ether, το τελευταίο να χτυπήσει τίποτα $5.000 και ΤΟΤΕ να δω αν η NVidia θα βγάλει ξανά LHR κάρτες. Γιατί όλοι είναι ιδεολόγοι, μέχρι να δουν το χρήμα! :D

Επεξ/σία από teodoreh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sppoulis είπε

Είμαι βέβαιος ότι όσοι κατέχουν ήδη μια 2060 από την εποχή του 2019 θα γελάνε στην μούρη αυτών που θα την αποκτήσουν τώρα διότι την πήραν στο 1/3 τουλάχιστον της τιμής...

Να προσθέσω ότι είναι ότι πιο σιχαμερό έχει κάνει η Nvidia στο βωμό του κέρδους και της απληστίας που ούτε ακόμη και η AMD δεν θα έκανε με σκοπό να αυξήσει το μερίδιο της στην αγορά GPU! 

Στο 1/3 της τιμής (αν όντως ισχύει αυτό), αλλά στο 1/2 της VRAM και overall μικρότερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Στο 1/3 της τιμής (αν όντως ισχύει αυτό), αλλά στο 1/2 της VRAM και overall μικρότερες επιδόσεις.

Τι εννοείς πιστεύεις ότι θα βρεις την νέα 2060 λιγότερο από 600 ευρώ...(απλά γελάω), όσο για την αύξηση της VRAM μάλλον μιλάμε σε παράλληλο σύμπαν διότι η συγκεκριμένη κάρτα προορίζεται μόνο για 1080p gaming και σε αυτή την ανάλυση δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 8GB VRAM συνεπώς μιλάμε για trolling ώστε να δικαιολογήσουν την αύξηση της τιμής!

Επεξ/σία από sppoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Η 1060 θα έρθει πιο μετά ; 

Πιθανόν, με 8GB αυτή την φορά για να δικαιολογείται τα 400+ ευρώ που θα δώσεις! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sppoulis είπε

Είμαι βέβαιος ότι όσοι κατέχουν ήδη μια 2060 από την εποχή του 2019 θα γελάνε στην μούρη αυτών που θα την αποκτήσουν τώρα διότι την πήραν στο 1/3 τουλάχιστον της τιμής...

Να προσθέσω ότι είναι ότι πιο σιχαμερό έχει κάνει η Nvidia στο βωμό του κέρδους και της απληστίας που ούτε ακόμη και η AMD δεν θα έκανε με σκοπό να αυξήσει το μερίδιο της στην αγορά GPU! 

τουλάχιστον έχει διαφορές στο hardware (άντε πες και σε επιδόσεις)

τι να πούμε για 1050ti που τώρα κάνει τα διπλάσια σε σχέση με 3-4 χρόνια και μάλιστα χωρίς κάποια διαφορά στα χαρακτηριστικά της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Lied said:

Οκ, υπαρχουν slots στη 12nm αρχιτεκτονική και θα τα εκμεταλευτουν, θα μπορούσαν ομως να δωσουν κατι καλυτερο απ αυτο σε αυτη την τιμη. Καλυτερα να ξαναεβγαζαν την 1080 για 400ε-500ε να γινόταν χαμουλης

H 1080 ειναι 16νμ. Δεν εχει μαλλον τα μηχανηματα η tsmc/samsung για να τα ξαναβγάλει.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα αυτό που γίνεται με τις κάρτες γραφικών είναι παραλογισμος και δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν αποθέματα νέων τσιπ. Παρόλα αυτά όσοι ήμαστε gamers θα πρέπει να ρίξουμε τον πήχη για κάποιο χρονικό διάστημα και να συμβιβαστούμε με κάρτες πριν το 2015 όπως για παράδειγμα μια gtx760ti . Έχω την εντύπωση ότι αυτό όλο το πράμα γίνετε διότι οι παιχνιδομηχανές έχουν πάρει την κάτω βόλτα τα τελευταία χρόνια και πρέπει με κάποιο τρόπο να χτυπήσουν τους σταθερούς υπολογιστές πράγμα αδύνατο. Η διάφορα ανάμεσα σε μια παιχνιδομηχανη και έναν υπολογιστή gamer 1000euros είναι όπως όταν ένας άνδρας αναζητά τον έρωτα στα μάτια μιας ιερόδουλης, η πράξη είναι ίδια αλλά η διαφορά με το να είχε μια σχέση είναι ποιοτικός τεράστια. Να πω και μια ιστορία τώρα πρόσφατη(πριν κάνα μήνα δλδ), είχα μπει σε ένα κατάστημα όχι αλυσίδα διότι είδα την gtx1050ti  στην βιτρίνα, λέω κάτσε να μπω να ρωτήσω πόσο την δίνει, με πολύ φυσικό ύφος μου λεει ο υπάλληλος 290 ευρώ με ΦΠΑ, δεν είπα τπτ και έφυγα. Ο λόγος που ανέφερα το γεγονός είναι ότι πλέον και οι καταστηματάρχες έχουν στο  μυαλό τους ότι ήμαστε ζώα και σου λέει ότι κάποιο κοροϊδο θα βρεθεί να την πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε κονσολίτσα να βρείτε την υγειά σας μάγκες.Πλέον τρέχουν και σε 60fps τα περισσότερα και σε 4Κ(native ή οχι) οπότε ένα απο τα πλεονεκτήματα του pc gaming κλάστηκε και αυτό. Για να τα πιάσεις αυτά στο pc θα διακρίσεις…Το vfm στο pc πήγε περίπατο και δεν θα αλλάξει σύντομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sppoulis είπε

Τι εννοείς πιστεύεις ότι θα βρεις την νέα 2060 λιγότερο από 600 ευρώ...(απλά γελάω)

Καταρχάς δεν έχω τη διάθεση να υπολογίσω, αλλά ούτε και με νοιάζει να βρώ μια 2060 απο τη στιγμή που πήρα 3080 στα 600 ευρώ που αναφέρεις (για να σε προλάβω, με τιμολόγιο).

1 ώρα πριν, sppoulis είπε

όσο για την αύξηση της VRAM μάλλον μιλάμε σε παράλληλο σύμπαν διότι η συγκεκριμένη κάρτα προορίζεται μόνο για 1080p gaming και σε αυτή την ανάλυση δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 8GB VRAM συνεπώς μιλάμε για trolling ώστε να δικαιολογήσουν την αύξηση της τιμής!

Ποιός τα λέει αυτά ? Ακόμα και οι... παλιές... RTX 2060/s είναι για 1440p. Αυτό δε το λέω εγώ αλλά οι κάτοχοι των συγκεκριμένων καρτών.

Δε μπορείς καν να μπείς σε δίλλημα μεταξύ 1080p στα 120-144 fps και 1440p στα 60-80fps σε AAA τίτλους.

Δοκίμασε όμως να βάλεις κανέναν AAA τίτλο με την παλιά, όπως RE8 με 9-12GB στα settings να δούμε... το πρόβλημα αυτών των καρτών δεν είναι η δύναμη αλλά η χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, badbiter είπε

Έχω την εντύπωση ότι αυτό όλο το πράμα γίνετε διότι οι παιχνιδομηχανές έχουν πάρει την κάτω βόλτα τα τελευταία χρόνια και πρέπει με κάποιο τρόπο να χτυπήσουν τους σταθερούς υπολογιστές πράγμα αδύνατο. 

Τώρα σοβαρά? Παγκόσμια συνωμοσία με έλλειψη chip για τις κονσόλες? Τι άλλο θα ακούσουμε...

Επεξ/σία από Cosbuster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...