Προς το περιεχόμενο

Δημοφιλές NFT πουλήθηκε από λάθος στα $3.000 αντί για $300.000


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κριμα για τεχνολογικο φορουμ αυτα τα σχολια τυπου boomer fb, τα NFT ειναι το μελλον σας αρεσει η οχι. The code is the art οχι η εικονα, δυσκολο να το καταλαβουν σε τεχνολογικο φορουμ, μαλιστα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σαν αυτούς που έβγαζαν σε δημοπρασία κασέτες του Game Boy που δεν είχαν ανοιχτεί ποτέ. Όσο και σπάνιο η συλλεκτικό να το θεωρουν κάποιοι εγώ δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα ακόμα κι αν τα είχα. Αυτοί που τα αγοράζουν σκοπεύουν σε μεταπώληση σε υψηλότερη αξία μελλοντικά. 

Εδώ στο insomnia είχα δει σχετικά πρόσφατα αγγελία πώλησης iphone 4 για 300 € με την αναφορά ότι πρόκειται για συλλεκτικό κομμάτι πλέον... Μάλλον θα αρχίσω να βγάζω στο σφυρί ένα 3gs και ένα galaxy s2 που έχω ωσ συλλεκτικά κομμάτια!! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ADHD είπε

Κριμα για τεχνολογικο φορουμ αυτα τα σχολια τυπου boomer fb, τα NFT ειναι το μελλον σας αρεσει η οχι. The code is the art οχι η εικονα, δυσκολο να το καταλαβουν σε τεχνολογικο φορουμ, μαλιστα...

Το γεγονός σχολιάζουμε αρχηγέ όχι τον κώδικα και την τεχνολογία. Τώρα αν όσοι ασχολούνται με αυτή την τεχνολογία ενδιαφέρονται για την προώθηση της προς όφελος της κοινωνίας η για κάποιον άλλον σκοπό τέλος πάντων ο οποίος αξίζει το ενδιαφέρον της τεχνολογικής κοινότητας, επιστημονικής κοκ, τότε ας βρούνε έναν ορθό τρόπο να το κάνουν. Αν βγαίνουν ειδήσεις με πιθηκάκια σε εικόνες σαν τις τάπες pokemon και τις κάρτες που συλλεγαμε από τα γαριδάκια και τις οποίες πουλάει ο άλλος όχι 300k αλλά και 3k, τότε λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν τέτοια σχόλια. 

56 λεπτά πριν, Lazmour είπε

Εδώ στο insomnia είχα δει σχετικά πρόσφατα αγγελία πώλησης iphone 4 για 300 € με την αναφορά ότι πρόκειται για συλλεκτικό κομμάτι πλέον... Μάλλον θα αρχίσω να βγάζω στο σφυρί ένα 3gs και ένα galaxy s2 που έχω ωσ συλλεκτικά κομμάτια!! 😜

Καλά αυτό είναι άλλο κομμάτι πλέον. Ναι ο καθένας έχει τους λόγους του να  βαφτίζει ως συλλεκτικό ότι θέλει για να αυξάνει την τιμή. Εναποκειται στους αγοραστες και το καταναλωτικό κοινό τι θα κρινει κι αν το αγοράσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το γεγονός σχολιάζουμε αρχηγέ όχι τον κώδικα και την τεχνολογία. Τώρα αν όσοι ασχολούνται με αυτή την τεχνολογία ενδιαφέρονται για την προώθηση της προς όφελος της κοινωνίας η για κάποιον άλλον σκοπό τέλος πάντων ο οποίος αξίζει το ενδιαφέρον της τεχνολογικής κοινότητας, επιστημονικής κοκ, τότε ας βρούνε έναν ορθό τρόπο να το κάνουν. Αν βγαίνουν ειδήσεις με πιθηκάκια σε εικόνες σαν τις τάπες pokemon και τις κάρτες που συλλεγαμε από τα γαριδάκια και τις οποίες πουλάει ο άλλος όχι 300k αλλά και 3k, τότε λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν τέτοια σχόλια. 

Καλά αυτό είναι άλλο κομμάτι πλέον. Ναι ο καθένας έχει τους λόγους του να  βαφτίζει ως συλλεκτικό ότι θέλει για να αυξάνει την τιμή. Εναποκειται στους αγοραστες και το καταναλωτικό κοινό τι θα κρινει κι αν το αγοράσει. 

Καμια σχεση δεν εχουν αυτα που λες, το αρθρο αναφερεται απλα σε ενα "fat finger" που εκανε καποιος, ειναι early days αυτα θα συμβουν οπως και scams, rugs κλπ κλπ. Τσεκαρε πρώτα τι εστί BAYC "αρχηγε" τι προσπαθουν να φτιαξουν, τι market cap εχουν, ποσοι celebs ειναι involved, το token που ετοιμαζουν, το p2e παιχνιδι που ετοιμαζουν και αλλα πολλα και μετα εχε αποψη για το αν ειναι μια εικονα με πιθηκακι σαν τις καρτες ποκεμον απλα.

Τεσπα δεν θα σου αλλαξω τη γνωμη, εξαλλου ινσομια = local top signal παντα :P

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ADHD είπε

Καμια σχεση δεν εχουν αυτα που λες, το αρθρο αναφερεται απλα σε ενα "fat finger" που εκανε καποιος, ειναι early days αυτα θα συμβουν οπως και scams, rugs κλπ κλπ. Τσεκαρε πρώτα τι εστί BAYC "αρχηγε" τι προσπαθουν να φτιαξουν, τι market cap εχουν, ποσοι celebs ειναι involved, το token που ετοιμαζουν, το p2e παιχνιδι που ετοιμαζουν και αλλα πολλα και μετα εχε αποψη για το αν ειναι μια εικονα με πιθηκακι σαν τις καρτες ποκεμον απλα.

Τεσπα δεν θα σου αλλαξω τη γνωμη, εξαλλου ινσομια = local top signal παντα :P

 

Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί τις μισές λέξεις τις γράφεις στα Αγγλικά ; Δεν αναφέρομαι σε αυτές τύπου market cap (που είναι ας πούμε αποδεκτό σαν έννοια) αλλά στις celebs , involved , early days και πάει λέγοντας…

Σαν να θές να κάνεις μια παράγραφο πιο σοφιστικέ απο οτι είναι πραγματικά..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chocobo είπε

Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί τις μισές λέξεις τις γράφεις στα Αγγλικά ; Δεν αναφέρομαι σε αυτές τύπου market cap (που είναι ας πούμε αποδεκτό σαν έννοια) αλλά στις celebs , involved , early days και πάει λέγοντας…

Σαν να θές να κάνεις μια παράγραφο πιο σοφιστικέ απο οτι είναι πραγματικά..

Δεν χειριζομαι καλα την ελληνική γλωσσα, κατι αλλο πανω στο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ADHD είπε

Καμια σχεση δεν εχουν αυτα που λες, το αρθρο αναφερεται απλα σε ενα "fat finger" που εκανε καποιος, ειναι early days αυτα θα συμβουν οπως και scams, rugs κλπ κλπ. Τσεκαρε πρώτα τι εστί BAYC "αρχηγε" τι προσπαθουν να φτιαξουν, τι market cap εχουν, ποσοι celebs ειναι involved, το token που ετοιμαζουν, το p2e παιχνιδι που ετοιμαζουν και αλλα πολλα και μετα εχε αποψη για το αν ειναι μια εικονα με πιθηκακι σαν τις καρτες ποκεμον απλα.

Τεσπα δεν θα σου αλλαξω τη γνωμη, εξαλλου ινσομια = local top signal παντα :P

 

powerline-daemon -q
POWERLINE_BASH_CONTINUATION=1
POWERLINE_BASH_SELECT=1
. /usr/share/powerline/bindings/bash/powerline.sh


PS1='\[\e[0;1;38;5;166m\]\@ \[\e[0;1;38;5;124m\]\u \[\e[0;1;38;5;124m\]\w \[\e[0;1;38;5;166m\]> \[\e[0m\]'
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μην ανησυχειτε. Έρχετε το metaverse και εκεί θα δούμε ακόμη χειρότερα πράγματα. 3d οικόπεδα και κτήρια να πουλιούνται σε κανονικές τιμές. 3d αυτοκίνητα να πουλιούνται σαν κανονικά.

Πάντως και το bitcoin είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα. Δεν προέρχεται από την παραγωγή προϊόντών ή υπηρεσιών. Ένα nft είναι που την υπογραφή την κάνει mine ο χρήστης.

NFT και crypto είναι τελείως διαφορετικά. Η μόνη ομοιότητα που έχουν είναι η χρήση της τεχνολογιας blockchain. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ADHD είπε

Καμια σχεση δεν εχουν αυτα που λες, το αρθρο αναφερεται απλα σε ενα "fat finger" που εκανε καποιος, ειναι early days αυτα θα συμβουν οπως και scams, rugs κλπ κλπ. Τσεκαρε πρώτα τι εστί BAYC "αρχηγε" τι προσπαθουν να φτιαξουν, τι market cap εχουν, ποσοι celebs ειναι involved, το token που ετοιμαζουν, το p2e παιχνιδι που ετοιμαζουν και αλλα πολλα και μετα εχε αποψη για το αν ειναι μια εικονα με πιθηκακι σαν τις καρτες ποκεμον απλα.

Τεσπα δεν θα σου αλλαξω τη γνωμη, εξαλλου ινσομια = local top signal παντα :P

 

Καλά καλά. Πήγαινε εσύ να πληρώσεις 300k για να αποκτήσεις ψηφιακές κάρτες pokemon. Εγώ θα προτιμήσω άλλες λύσεις. Με το ποστ σου επιβεβαιώνεις και δικαιολογείς την ύπαρξη των σχολίων που κατακρίνεις. Αν έχεις μελετήσει αρκετά αυτή την τεχνολογία θα μπορούσες να γράψεις περισσότερα πράγματα για αυτήν, να τεκμηριώσεις τα επιχειρήματα σου πέραν από το να πετας εξυπναδες, τεχνικούς όρους και να τα βλέπεις όλα από το επίπεδο πολυξερισμου που σε διακρίνει. Αν δεν θες να αλλάξεις την δική μου άποψη πες κάποια πράγματα παραπάνω για όσους σε διαβαζουν και άσε εμένα τον χαζό. Αλλά και πάλι ξέρω τι θα απαντήσεις, πως δεν σε αφορά και να στρώσει ο καθένας τον ποπό του να ψάξει. 

Όσο για το ΒAYC, ναι οκ το είδα, συλλογή από NFTs, να πάω να δώσω και εγώ 300k να αγοράσω τίποτα. Τα games και τα p2p OK δεν μου λένε και πολλά, δεν ασχολείται όλος ο πλανήτης με αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά καλά. Πήγαινε εσύ να πληρώσεις 300k για να αποκτήσεις ψηφιακές κάρτες pokemon. Εγώ θα προτιμήσω άλλες λύσεις. Με το ποστ σου επιβεβαιώνεις και δικαιολογείς την ύπαρξη των σχολίων που κατακρίνεις. Αν έχεις μελετήσει αρκετά αυτή την τεχνολογία θα μπορούσες να γράψεις περισσότερα πράγματα για αυτήν, να τεκμηριώσεις τα επιχειρήματα σου πέραν από το να πετας εξυπναδες, τεχνικούς όρους και να τα βλέπεις όλα από το επίπεδο πολυξερισμου που σε διακρίνει. Αν δεν θες να αλλάξεις την δική μου άποψη πες κάποια πράγματα παραπάνω για όσους σε διαβαζουν και άσε εμένα τον χαζό. Αλλά και πάλι ξέρω τι θα απαντήσεις, πως δεν σε αφορά και να στρώσει ο καθένας τον ποπό του να ψάξει. 

Όσο για το ΒAYC, ναι οκ το είδα, συλλογή από NFTs, να πάω να δώσω και εγώ 300k να αγοράσω τίποτα. Τα games και τα p2p OK δεν μου λένε και πολλά, δεν ασχολείται όλος ο πλανήτης με αυτά. 

Θα σου πω κατι και θα κλεισω, η φαση ειναι dotcom bubble, 99.8% απο αυτα ειναι σκουπιδια και δεν θα υπαρχουν σε λιγο καιρο, καποια απο αυτα ομως θα γινουν πετυχημενα p2e παιχνιδια σαν το Axie, established brands κλπ. BAYC κοστιζαν 0.08 για ενα mint και δεν τα ηθελε κανεις οχι πολυ καιρο πριν λιγο πριν το καλοκαιρι και τωρα ειναι 50eth, φτιαχνουν ενα brand ενα παιχνιδι και ενα token καθως και εχουν τρομερή απήχηση στους celebs για αυτο και οι τρελες τιμες, φυσικα δεν ειπα να πας να δωσεις 300k και να αγορασεις στο ATH. Το να κατσω να εξηγήσω ακριβως πως και τι δεν ειναι οτι δεν θελω απλα δεν γινεται σε ενα φορουμ ποστ ουτε και εχω τις τοσο τρομερες γνωσεις να το κανω, απλα ασχολουμαι περισσοτερο απο τους περισσοτερους που σχολιασαν και λεω την αποψη μου, υπαρχει σωστη κριτικη πανω στα NFTs βασικα σχετικα πχ με την προστασια του περιβαλλοντος υπαρχει και λαθος και τρολιες τυπου right click save κλπ. Θα προτεινα ο καθενας να κανει την ερευνα του πανω στο θεμα πριν πεσει στην echo chamber NFT hate λουπα.

Κατι τελευταιο, εταιρειες μπαινουν στο λεγόμενο "metaverse" δυνατα μετα την αλλαγη ονοματος του FB, η Nike χτες αγορασε την RTFTK αν αυτο δεν σας υποψιαζει οτι μπορει ρε παιδι μου να ερχομαστε σε μια νεα αποχη και μπορει να πιασει ολο αυτο το εγχειρημα δεν ξερω και εγω τοτε. Μπορει να παει και στο 0 και να ειχαμε να λεγαμε να το θυμομαστε, κανεις δεν ξερει το μελλον.

Τροφή για σκέψη ομως

qzPxqDB.png

https://www.cnbc.com/2021/12/14/nike-buys-virtual-sneaker-maker-rtfkt-in-metaverse-push.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

NFT και crypto είναι τελείως διαφορετικά. Η μόνη ομοιότητα που έχουν είναι η χρήση της τεχνολογιας blockchain. 

Και τα 2 δεν έχουν αντίκρυσμα και αξία πέρα από αυτή που τους δίνουμε εμείς. Από την άλλη το πραγματικό χρήμα βασίζεται στην παραγωγή αγαθών και προσφοράς υπηρεσιών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...