Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας σταθερού Internet στα πλαίσια επιθετικής επέκτασης του δικτύου FTTH


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Sardanapalos69 είπε

FACTS

Το 2010 στην Ρουμανία είχαμε 100 και 200mbps με 10-15 ευρώ (καλώδιο).

Το 2013 είχαμε Fiber to the Home στα 500 και 1gbps με 20ευρώ. 

(ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ TI ΜΙΣΘΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΣΤΕΙΑ😆

 

Εντυπωσιακό πράγματι, να σε ρωτήσω με τα συμβόλαια και τις δεσμεύσεις τι παίζει; Δένεσαι και εκεί για 2 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Thresh said:

Τι εννοείς έφεραν καλώδιο μέσα? Οπτική ίνα? Αν ναι, τότε δεν σε νοιάζει κάτι. 

εννοω οτι μου περασαν οπτικη ινα απ οτι βλεπω μεχρι μεσα τα εβαλαν στα κουτακια τους και με τον ανταπτορα της νοκια συνδεθηκα και εχω fiber 100ρα.. δεν ξερω αν παιρνω απο καμπινα η το κεντρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, barman_ said:

εννοω οτι μου περασαν οπτικη ινα απ οτι βλεπω μεχρι μεσα τα εβαλαν στα κουτακια τους και με τον ανταπτορα της νοκια συνδεθηκα και εχω fiber 100ρα.. δεν ξερω αν παιρνω απο καμπινα η το κεντρο...

Δεν σε απασχολεί από που παίρνεις, γιατί με την οπτική (FTTH) μπορείς να έχεις και 1000Mbps πακέτο, μελλοντικά όταν αποφασίσουν να το κάνουν εμπορικά διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stoupi είπε

Θα πληρώνω τα 9 mbps όσο κάποιος τα 100 mbps;

Για εμένα αυτό έχει σημασία. 
Αν θέλει η εταιρία να κάνει κουβαρνταλίκια να ξεκινήσει μείωση από εμένα που δεν μπορεί να κάνει κάτι, καθώς δεν είμαι τεχνολογικά εφικτός  και μετά ας δώσει στον.. τεχνολογικά εφικτό, σε εσένα δηλαδή, 200mbps. 
Δεν θα πληρώνω εγώ τα κουβαρντιλίκια των Γερμανών.
Αλλά για να ξέρεις, επειδή είπες κάτι για forthnet… στην περιοχή μου μόνο COSMOTE και έως 11 mbps. 
Που είναι η Forthnet που λες;

Εν ολίγοις, πλασάρει κάτι σε λίγους πατώντας πάνω στους υπόλοιπους ππυ δεν έχουν επιλογή. 
Έτσι κάνω κι εγώ marketing  

Ωραία, και τώρα τι να κάνουμε; Να ζητήσουμε από τον ΟΤΕ πρώτα να σας αναβαθμίσει τις περιοχές σας και να μην έχουμε εμείς καλές ταχύτητες επειδή τυγχάνει να υπάρχουν προβλήματα στις δικές σας περιοχές;
Και το πρόβλημα σου αυτή τη στιγμή είναι θεσμικό, και λέγεται ΕΕΤΤ. Αυτοί αποφασίσανε να βγάλουν νόμο όπου εκμεταλλευθήκανε τα παράθυρά του οι εταιρίες και δηλώσανε στις προβληματικές περιοχές χαμηλές ταχύτητες για να μη σας δώσουν πίσω αποζημίωση τιμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BaggsR said:

Ααα οκ! Απλώς με μπερδεύει λίγο το ότι έχει 28 ευρώ και η 100αρα στο συμβόλαιο.

Η 100άρα (inalan.net) δεν έχει συμβόλαιο, μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, infin1tyGR said:

Η 100άρα (inalan.net) δεν έχει συμβόλαιο, μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις.

Οκ ναι, βγάζει νόημα έτσι - Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, PeggyV είπε

Και εγώ πληρώνω 200/200 αλλά βγάζει αυτά 

6DAC9937-2220-4C69-8CC5-4D221687EBDE.jpeg

Αλλο αυτο ειναι οπτικη ινα μεχρι το σπιτι, δεν μπορουν να ελεγξουν το Rage τις οπτικης επειδη ειναι πολυ δυνατο και πιανεις παραπανω. Επισης και παλι απο τις καμπινες του OTE παιρνεις την συνδεση και δεν μπορουμε να συγκρινουμε μια εταιρια που καλυπτει ολη την Ελλαδα με μια εταιρια που καλυπτει λιγα χιλιομετρα σε ATH και SKG.

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, TaxiarhisGR said:

Αλλο αυτο ειναι οπτικη ινα μεχρι το σπιτι, δεν μπορουν να ελεγξουν το Rage τις οπτικης επειδη ειναι πολυ δυνατο και πιανεις παραπανω.

Μια χαρά μπορούν να το πάνε ακριβώς 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TaxiarhisGR είπε

Αλλο αυτο ειναι οπτικη ινα μεχρι το σπιτι, δεν μπορουν να ελεγξουν το Rage τις οπτικης επειδη ειναι πολυ δυνατο και πιανεις παραπανω. Επισης και παλι απο τις καμπινες του OTE παιρνεις την συνδεση και δεν μπορουμε να συγκρινουμε μια εταιρια που καλυπτει ολη την Ελλαδα με μια εταιρια που καλυπτει λιγα χιλιομετρα σε ATH και SKG.

Καμία σημασία δεν έχει αν είναι οπτική ή όχι. Δεν μιλάμε για συγχρονισμό γραμμής. Από τα συστήματά τους μπορούν να κάνουν throttle το bandwidth που λαμβάνει κάποιος ανεξάρτητα από τον συγχρονισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Μια χαρά μπορούν να το πάνε ακριβώς 200.

Επισης μια χαρα μπορει και η Cosmote να προσφερει ταχυτητες 1Gbps οπως λεει εδω ειναι μια δοκιμη. Τωρα σε ποσα χρονια θα τα δουμε αυτα τα πακετα στα σπιτια ισως εως το 2027. 

266396214_240310148188935_5627528883952958749_n.jpg.1978dfbd6fce048bb5637ac0ed34ab86.jpg

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι μετά το πήγατε εκεί, αρχικά η αναφορά σου όμως ήταν για το σταθερό μονο

 

Εγω δεν το πηγα πουθενα.
Το θεμα αφορα σταθερο και internet και απαντησα οτι εγω με Wind (σταθερο) εχω 100αρα με απεριοριστα προς σταθερα,απεριοριστα προς υπεραστικα,απεριοριστα προς κινητα με 20€ το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TaxiarhisGR είπε

Επισης μια χαρα μπορει και η Cosmote να προσφερει ταχυτητες 1Gbps οπως λεει εδω ειναι μια δοκιμη. Τωρα σε ποσα χρονια θα τα δουμε αυτα τα πακετα στα σπιτια ισως εως το 2027. 

266396214_240310148188935_5627528883952958749_n.jpg.1978dfbd6fce048bb5637ac0ed34ab86.jpg

Αλλο να μπει ένας με για μια δοκιμή και άλλο να μπουν όλοι με 1 gbit. Δεν χρειάζεται να το εξηγήσω γιατί φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αλλο να μπει ένας με για μια δοκιμή και άλλο να μπουν όλοι με 1 gbit. Δεν χρειάζεται να το εξηγήσω γιατί φαντάζομαι. 

Οι εταιριες Inalan και HCN απο τις καμπινες του OTE τραβανε την γραμμη μεχρι το σπιτι δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι νομιζετε οτι ο ΟΤΕ δεν εχει την δυνατοτητα να το προσφερει. Απλα υπαρχουν τα χαρτια απο πισω και συμφωνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, TaxiarhisGR είπε

Οι εταιριες Inalan και HCN απο τις καμπινες του OTE τραβανε την γραμμη μεχρι το σπιτι δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι νομιζετε οτι ο ΟΤΕ δεν εχει την δυνατοτητα να το προσφερει. Απλα υπαρχουν τα χαρτια απο πισω και συμφωνιες.

Τι σχέση έχει αυτό; Το bandwidth της διασύνδεσης που έχει ο κάθε provider με το εξωτερικό και την υπόλοιπη Ελλάδα μετράει. Γιατί νομίζεις ότι τη μέρα έχεις μικρότερη ταχύτητα (όχι συγχρονίσματος) από το βράδυ; Η inalan και η hcn σου δίνουν τέτοιες ταχύτητες γιατί έχουν λίγους συνδρομητές και δεν τους νοιάζει. Αν ο ΟΤΕ με τους περισσότερους συνδρομητές στην Ελλάδα δίνει 1 gbit για πλάκα τότε θα κορεστεί το bandwidth που έχει με το εξωτερικό και την υπόλοιπη Ελλάδα. Αν πχ ο ΟΤΕ έχει 1 tbit σύνδεση με το εξωτερικό τότε αυτό σημαίνει ότι μπορεί να εξυπηρετήσει μόνο 1000 συνδρομητές να κατεβάζουν ταυτόχρονα με μαξ ταχύτητα.

Τελικά χρειάστηκε να το εξηγήσω :P

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Αλλο αυτο ειναι οπτικη ινα μεχρι το σπιτι, δεν μπορουν να ελεγξουν το Rage τις οπτικης επειδη ειναι πολυ δυνατο και πιανεις παραπανω. Επισης και παλι απο τις καμπινες του OTE παιρνεις την συνδεση και δεν μπορουμε να συγκρινουμε μια εταιρια που καλυπτει ολη την Ελλαδα με μια εταιρια που καλυπτει λιγα χιλιομετρα σε ATH και SKG.

εχω και Cosmote FTTH 200/20 αλλα μια χαρα την περιοριζει στο αντε 207/21 

ουτε το 10%  δεν δινει τσαμπα η Cosmote..... 

Ναι για καλυψη δεν εχει ακομα στο 2ο σπιτι, οπωτε πληρωνω Cosmote 43 euro για 200/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...