Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας σταθερού Internet στα πλαίσια επιθετικής επέκτασης του δικτύου FTTH


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη μια συγχαρητηρια για την εν μερη επαναλληπτικη κινηση του Οτε, οπως ειχε κανει το 2007 , με τον διπλασιασμο των ταχυτητων στις adsl (με την καταργηση του πακετου 384kbps και την ιδρυση του πακετου 2 mbps).

Ωστοσο ντροπη τους, που τους κατοχους (οπως εγω) των πακετων 200Mbps τους συνδεσανε με Καιρο. 

Μιλησα στο live chat και μου ειπαν χωρις ντροπη οτι το πακετο των 200, ουτε αναβαθμιση θα παρει , ουτε εκπτωση. Ευχαριστουμε πολυ cosmote.

Ακολουθησε αιτημα μου να μιλησω με το τμημα παραπονων και καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Δεχτηκα πριν μια ωρα περιπου τηλεφωνημα επωνυμα απο τον υπευθυνο της εξυπηρετησης του chat (στο mycosmos). Του εξεφρασα την δυσαρεσκεια μου κ οτι ειναι σαν να μας λενε καταμουτρα χαζους εμας που προτιμησαμε το 200αρι πακετο. Ηταν καθησυχαστικος, οτι συζητανε λυσεις για αυτο το θεμα, απλα δεν εχει κατι χειροπιαστο αυτη τη στιγμη, για το λογο οτι το προγραμμα θα ξεκινησει με τον νεο μηνα (λογικο). Ωστοσο φαινεται οτι καταλαβανε το μεγεθος της γκαφας κ μου τονισε οτι ειναι σημαντικος ο παραγοντας ανθρωπος στην cosmote.....

Θα προτεινα σε οσους ειναι σε αντιστοιχη μοιρα με μενα, να κανετε μια νυξη στο τμημα παραπονων Οτε και να εκφρασετε την δυσαρεσκεια σας.

Επεξ/σία από Mac Anthropos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Mac Anthropos είπε

Απο τη μια συγχαρητηρια για την εν μερη επαναλληπτικη κινηση του Οτε, οπως ειχε κανει το 2007 , με τον διπλασιασμο των ταχυτητων στις adsl (με την καταργηση του πακετου 384kbps και την ιδρυση του πακετου 2 mbps).

Ωστοσο ντροπη τους, που τους κατοχους (οπως εγω) των πακετων 200Mbps τους συνδεσανε με Καιρο. 

Μιλησα στο live chat και μου ειπαν χωρις ντροπη οτι το πακετο των 200, ουτε αναβαθμιση θα παρει , ουτε εκπτωση. Ευχαριστουμε πολυ cosmote.

Ακολουθησε αιτημα μου να μιλησω με το τμημα παραπονων και καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Δεχτηκα πριν μια ωρα περιπου τηλεφωνημα επωνυμα απο τον υπευθυνο της εξυπηρετησης του chat (στο mycosmos). Του εξεφρασα την δυσαρεσκεια μου κ οτι ειναι σαν να μας λενε καταμουτρα χαζους εμας που προτιμησαμε το 200αρι πακετο. Ηταν καθησυχαστικος, οτι συζητανε λυσεις για αυτο το θεμα, απλα δεν εχει κατι χειροπιαστο αυτη τη στιγμη, για το λογο οτι το προγραμμα θα ξεκινησει με τον νεο μηνα (λογικο). Ωστοσο φαινεται οτι καταλαβανε το μεγεθος της γκαφας κ μου τονισε οτι ειναι σημαντικος ο παραγοντας ανθρωπος στην cosmote.....

Θα προτεινα σε οσους ειναι σε αντιστοιχη μοιρα με μενα, να κανετε μια νυξη στο τμημα παραπονων Οτε και να εκφρασετε την δυσαρεσκεια σας.

Μπράβο! Θα το κάνω σύντομα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, TaxiarhisGR said:

Οι εταιριες Inalan και HCN απο τις καμπινες του OTE τραβανε την γραμμη μεχρι το σπιτι

Για κανένα λόγο δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, TaxiarhisGR said:

Οι εταιριες Inalan και HCN απο τις καμπινες του OTE τραβανε την γραμμη μεχρι το σπιτι δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι νομιζετε οτι ο ΟΤΕ δεν εχει την δυνατοτητα να το προσφερει. Απλα υπαρχουν τα χαρτια απο πισω και συμφωνιες.

Οι Inalan και HCN έχουν δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο το οποίο δεν μοιράζονται με κανένα άλλον.

35 minutes ago, PeggyV said:

εχω και Cosmote FTTH 200/20 αλλα μια χαρα την περιοριζει στο αντε 207/21 

ουτε το 10%  δεν δινει τσαμπα η Cosmote..... 

Το θέμα με το "10%" είναι να πιάνει και στο speedtest τα 200/20, όχι να δίνει σαν "δώρο" παραπάνω από το ονομαστικό πακέτο.

Το ότι η Inalan δίνει αβέρτα πάνω από το ονομαστικό είναι δική της επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κατάλαβα καλά δηλαδή, όσοι είναι σε άλλο πάροχο και η σύνδεσή τους είναι σε καμπίνα της Cosmote θα πάρουν κανονικά τον διπλασιασμό της σύνδεσης. Από την άλλη, όσοι πελάτες της Cosmote είναι σε καμπίνα άλλου παρόχου δεν θα πάρουν καμία αύξηση ταχύτητας!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, thefireman said:

Αν το κατάλαβα καλά δηλαδή, όσοι είναι σε άλλο πάροχο και η σύνδεσή τους είναι σε καμπίνα της Cosmote θα πάρουν κανονικά τον διπλασιασμό της σύνδεσης. Από την άλλη, όσοι πελάτες της Cosmote είναι σε καμπίνα άλλου παρόχου δεν θα πάρουν καμία αύξηση ταχύτητας!!!

Δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει με συνδρομητές άλλων παρόχων κι ας είναι σε καμπίνες του ΟΤΕ. Θα πρέπει να ανακοινώσουν κι αυτοί μειώσεις τιμών και δωρεάν αναβαθμίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thefireman είπε

Αν το κατάλαβα καλά δηλαδή, όσοι είναι σε άλλο πάροχο και η σύνδεσή τους είναι σε καμπίνα της Cosmote θα πάρουν κανονικά τον διπλασιασμό της σύνδεσης. Από την άλλη, όσοι πελάτες της Cosmote είναι σε καμπίνα άλλου παρόχου δεν θα πάρουν καμία αύξηση ταχύτητας!!!

Δεν νομιζω οτι στην ανακοινωση απεκλεισαν οσους πχ ειναι σε δικτυο οτε αλλα καμπινα wind. Μιλησαν για συνδρομητες οτε.

Λογικα θα κινηθουν αναλογα οι αλλες εταιριες αλλιως μετα θα πληρωνουν οι συνδρομητες χωρις λογο, ακριβοτερη την 100αρα απο την 200αρα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mac Anthropos είπε

Δεν νομιζω οτι στην ανακοινωση απεκλεισαν οσους πχ ειναι σε δικτυο οτε αλλα καμπινα wind. Μιλησαν για συνδρομητες οτε.

Λογικα θα κινηθουν αναλογα οι αλλες εταιριες αλλιως μετα θα πληρωνουν οι συνδρομητες χωρις λογο, ακριβοτερη την 100αρα απο την 200αρα.....

Λογικά αν εγκριθεί απο την ΕΕΤΤ τότε και οι υπόλοιποι για τις 200 γραμμές θα πρέπει να τις  παρέχουν  ποιο φτηνά από την  νέα τιμή της cosmote . Δεν γίνεται η  cosmote να παρέχει  ποιο φτηνά  200 γραμμή από τους άλλους πάροχους λόγο ανταγωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει με συνδρομητές άλλων παρόχων κι ας είναι σε καμπίνες του ΟΤΕ. Θα πρέπει να ανακοινώσουν κι αυτοί μειώσεις τιμών και δωρεάν αναβαθμίσεις.

Σωστά, αλλά σκέψου το εξής. Αν ο ΟΤΕ δώσει σε χονδρική στους παρόχους την 2πλάσια ταχύτητα στην τιμή της αρχικής ταχύτητας (που λογικά θα το κάνει για να πάρει την έγκριση από την ΕΕΤΤ), τι θα πουν οι μεταπωλητές της υπηρεσίας; Ότι δεν δίνουν την διπλάσια ταχύτητα στους πελάτες τους;

Γενικά πάντως το όλο θέμα "πονάει" την Vodafone εξαιτίας της δικής της αδυναμίας να δώσει 200Mbps (προφίλ 35b) στα δικά της DSLAM. Πέρα από την πίεση για την αύξηση του μέσου όρου των προσφερόμενων ταχυτήτων πιστεύω ότι είναι και ένα στρατηγικό χτύπημα της Cosmote έναντι της Vodafone, με στόχο να αποκαλύψει και να αναδείξει την αδυναμία της στο κομμάτι αυτό...

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, dionisis241 said:

Λογικά αν εγκριθεί απο την ΕΕΤΤ τότε και οι υπόλοιποι για τις 200 γραμμές θα πρέπει να τις  παρέχουν  ποιο φτηνά από την  νέα τιμή της cosmote . Δεν γίνεται η  cosmote να παρέχει  ποιο φτηνά  200 γραμμή από τους άλλους πάροχους λόγο ανταγωνισμού.

Γίνεται, αρκεί να έχει ρίξει την τιμή χονδρικής της. Από εκεί και πέρα αν δεν θέλει να μειώσει ο εναλλακτικός πρόβλημά του.

Πχ αν δεις τις τωρινές τιμές καταλόγου στις 200αρες, η Cosmote την έχει στα 51.90, η Wind στα 55 κι η Vodafone στα 56!

COSMOTE Double Play Fiberspeed 200 XL | cosmote.gr

Προγράμματα Internet & Σταθερό | WIND

Giga Fiber < Vodafone Home | Vodafone.gr

7 minutes ago, thefireman said:

Σωστά, αλλά σκέψου το εξής. Αν ο ΟΤΕ δώσει σε χονδρική στους παρόχους την 2πλάσια ταχύτητα στην τιμή της αρχικής ταχύτητας (που λογικά θα το κάνει για να πάρει την έγκριση από την ΕΕΤΤ), τι θα πουν οι μεταπωλητές της υπηρεσίας; Ότι δεν δίνουν την διπλάσια ταχύτητα στους πελάτες τους;

Ναι προφανώς, απλά τυπικά ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ που είμαι ακόμα σε adsl και πίανω 12 και δεν υπάρχει καμπίνα vdsl πως θα διπλασιαστώ;;;;🤔🤔🤔

Επεξ/σία από koystado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ακόμα ότι δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο τι θα γίνει με όσους έχουν ήδη FTTH 100, μιας και η ανακοίνωση της Cosmote άλλα λέει.

Άλλα έστω ότι θα διπλασιαστούν και αυτές, έχω μια χαζή ερώτηση:

Εγώ που έχω Cosmote FTTH αλλά το δίκτυο είναι της Vodafone (έργα στον δρόμο, εγκατάσταση στην πολυκατοικία κλπ) είμαι μέσα; Παίζει κάποιο ρόλο ποιανού είναι το δίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η ανακοίνωση δεν γράφει κάποια εξαίρεση για σύνδεση μέσω ξένου δικτύου  FTTH, αφού είσαι πελάτης cosmote λογικά σε περιλαμβάνει. Ομοίως οι πελάτες άλλων παρόχων μέσω δικτύου cosmote δεν περιλαμβάνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

 η ανακοίνωση δεν γράφει κάποια εξαίρεση για σύνδεση μέσω ξένου δικτύου  FTTH, αφού είσαι πελάτης cosmote λογικά σε περιλαμβάνει. Ομοίως οι πελάτες άλλων παρόχων μέσω δικτύου cosmote δεν περιλαμβάνονται.

Όσοι είναι με οπτική ίνα μέχρι μέσα στο σπίτι δεν περιλαμβάνονται. Χθες πήρα και ρώτησα. Στο ιατρείο έχουμε 100αρα με οπτική ίνα cosmote και με ενημέρωσε η υπάλληλος ότι δεν ισχύει εκεί διπλασιασμός αλλά στο σπίτι μου που είμαι με 100αρα και καλώδιο χάλκινο και επειδή είμαι κοντά στο καφαο και επειδή πιάνει η περιοχή μου 200αρη εκεί θα πάρω τον διπλασιασμό.

 

Ο διπλασιασμός θέλει προϋποθέσεις πχ να πιάνει η περιοχή σας 200, να είστε κοντά στο καφαο, και να μην είστε με οπτική ίνα μέχρι μέσα στο σπίτι. Το πρόγραμμα  θα ξεκινήσει αρχές του 2022.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι με χαλκο κοντα στο σπιτι με 200Mbps και καμπινα Wind. Δεν μου ειπαν τπτ απο το τμημα παραπονων ΟΤΕ οτι δεν ισχυει για μας με αλλη καμπινα. Δεν το εχουν εξαιρεσει. Βεβαια επειδη ζουμε κ στην εποχη του καρα-fake marketing δεν ειναι κ απιθανο οταν ξεκινησει το προγραμμα να βγουν τοτε εξαιρεσεις.... Δεν ειναι βεβαια κ πολυ λογικο κ παλι, αλλα τι να πεις. Εδω σχεδον με ειπαν μ..... στα μουτρα μου που διαλεξα το 200αρι πακετο. Στο φιναλε ας βγαλουν κ νεο πακετο 300Mbps για τους 200αρηδες. Οπως ειχε βγει παλια με τα adsl το 2Mbps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...