Προς το περιεχόμενο

Hawkeye (Disney+, 2021)


xavier

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 2 πρώτα επεισόδια τα βρήκα μάπα, οπότε έγινε η πρώτη Disney/Marveloσειρά που δε περιμένω πως και πως να βγει το επεισόδιο.

Όταν βγει και το 6ο στις 22/12 θα παίξει προσπάθεια για τα υπόλοιπα. Μακάρι να βελτιώνεται στη πορεία, γιατί μέχρι τώρα για μένα είναι no no..

8,1 στο IMDB με 31% να βαθμολογεί με 10 και 77,6% >8. Οκ, i smell a rat (ως τώρα)...

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο υπερεπεισόδιο παίζει να είχε 3 ολόκληρα λεπτά ενδιαφέρον.

Η σειρά ολάκερη έπεσε πιο χαμηλά κι από το Falcon&WS, κι αυτό είναι κατόρθωμα.

Κρίμα, απόλυτο 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ενδιαφέρουσα η σειρά στη συνέχεια.

Μετριάζει κάπως τα γελοία κομμάτια, δε τα εξαλείφει όμως και τα ξαναθυμάται προς το τέλος.

Spoiler

Kate Bishop όπως την εμφανίζει & τα goons/bros.

Τα πολύ καλά της σειράς

Spoiler

Yelena & ο Kingpin από το Daredevil του Netfix!!!

Ωραία

Spoiler

Το ότι βλέπουμε ακόμα το effect του Infinity Saga. (Και) Ο Barton είναι διαλυμένος.

Το twist με τον σύντροφο της μάνας της Kate. Που έβαλαν τον συγκεκριμένο ηθοποιό με το συγκεκριμένο look για να υποθέτει ο θεατής πράγματα και τελικά ήταν απλά γραφικός…

Για κλείσιμο

Spoiler

Η τελική μάχη

μου θύμισε μόνος στο σπίτι σε διάφορες φάσεις.

Anyways, προχωράμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοίο τελείως. Το σοβαρό θέμα του Vigilantism το κάνει παιχνίδι. Τεράστια plot holes και σπασμένη suspension of disbelief για να βγει το κοριτσάκι υπερηρωας. Το τελευταίο επεισόδιο ίσως το χειρότερο απο Μαρβελ. 

Spoiler

Ο Κινγκπιν που βγαίνει στο δρόμο να πολεμήσει σα λακες στο τέλος και τον νικάει το κοριτσάκι από τις χειρότερες που έχω δει ποτε.  Για τους larpers δεν γράφω τίποτα, πρέπει να το δει κάποιος για να το πιστέψει. 

Βλέπεται μόνο αν το δείτε με προσδοκίες Powerpuff Girls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αλλη μία σούπα..... Ο hawkeye τις αρπάζει από όποια γυναίκα βρεθεί στον δρόμο του, η kate που θεωρητικά δεν ξέρει τι της γίνεται σώζει τους πάντες, o kingpin καρικατούρα σάκος του μποξ  κλπ. Teen series και όχι στα καλύτερα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα η δική μου κριτική πηγαίνει προς το θετικό. Γενικά ήταν μια ωραία σειρά. Ήθελα γενικώς να δω παραπάνω Hawkeve σε κάποιο project της Marvel μιας και 1) Μου αρέσουν οι ήρωες που δεν έχουν υπερδυνάμεις και 2) Μου αρέσουν τα τόξα και τα βέλη. Μου άρεσε γενικώς το σενάριο, το σετάρισμα των χαρακτήρων αλλά, τα μικρά plot twist που είχε, τα σημεία όπου άλλαζε από σοβαρό ύφος σε κωμικό και το ανάποδο αλλά και οι σκηνές με τα short stories χαρακτήρων που δείχνουν την ιστορία τους κατά το snap του Thanos. Το σενάριο μπορεί να είναι λίγο παιδικό και όχι τόσο dark όπως daredevil αλλά δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό μιας και γυρίζει γύρω από ένα ήρωα που γενικά δεν σκοτώνει και μία 22χρονη. Αν λεγόταν Ronin θα το ήθελα pegi 18+.

Δυνατό σημείο στο Hawkeve είναι το casting. Τα project της marvel προσεγγίζουν όλο και πιο ταλαντούχους ηθοποιούς. Ξεχωρίζουν ιδιαίτερα ή Hailee Steinfeld και ο Tony Dalton . Δεν μ άρεσε όμως καθόλου η Florence Pugh. Δείχνει να μην πιστεύει καν ότι παίζει και δεν μπορεί καθόλου να υποστηρίξει τον χαρακτήρα. Είναι θεωρώ χειρότερη εδώ και από το Black Widow.

Τέλος οι σκηνές δράσεις δεν είναι πάρα πολλές αλλά οι περισσότερες από αυτές από άποψη σκηνοθεσίας είναι μικρά διαμάντια. Θα ήθελα ωστόσο κάποιο λιγότερο OP βέλη και ίσως ή τελευταία μάχη θα έπρεπε να είναι λιγάκι πιο σοβαρή αλλά και πιο Epic !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 3:04 ΜΜ, manolis940 είπε

Δεν μ άρεσε όμως καθόλου η Florence Pugh. Δείχνει να μην πιστεύει καν ότι παίζει και δεν μπορεί καθόλου να υποστηρίξει τον χαρακτήρα. Είναι θεωρώ χειρότερη εδώ και από το Black Widow.

Ευχαριστώ! Παίζει να είσαι ο μόνος που το λέει και συμφωνούμε. Δεν ξέρω για ποιο λόγο την έχουν κάνει είδωλο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, lyda94 είπε

Ευχαριστώ! Παίζει να είσαι ο μόνος που το λέει και συμφωνούμε. Δεν ξέρω για ποιο λόγο την έχουν κάνει είδωλο! 

Για την ερμηνεία της στο Outlaw King(2018); Κάπου στο 45:00. Δεν μπορώ να βάλω footage, για λόγους .... πνευματικής ιδιοκτησίας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Για την ερμηνεία της στο Outlaw King(2018); Κάπου στο 45:00. Δεν μπορώ να βάλω footage, για λόγους .... πνευματικής ιδιοκτησίας :P

Για Μάρβελ συγκεκριμένα μιλάω εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...