Προς το περιεχόμενο

Η Google απειλεί τους μη εμβολιασμένους εργαζομένους της με απόλυση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολύ καλά κάνει η google σου λέει ο πρώτος, επειδή του πιάσανε τον κώλο, όχι λέω εγώ που δεν θέλω να μου τον πίανει ο κάθε ένας, τι να κάνουμε τώρα να βγούμε στα βουνά πάλι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, snips είπε

Ξυπνάτε από την παραμύθι ότι ο κάθε λαος έχει δύναμη. Ευτυχώς που είναι παραμύθι διότι υπάρχουν πολλοί βλάκες και γύφτοι εκεί έξω που έχουν δικαίωμα ψήφου. 

Ευτυχώς που κυβερνάνε κάποιοι άλλοι που δεν φαίνονται και όχι εγώ που ξημεροδραδιαζομαι στα καφενεία, στα τελεβίζια και στα ξένα σπίτια.

 

Πολλούς ακόμα ψεκασμένους....καλή ώρα.

 

 

Αν λες εμενα ψεκασμενο συγγνώμη που θα σου το χαλάσω αλλα εχω κανει και τις 2 δόσεις εμβολίου και θα κανω και την 3η. Εχετε μαθει την καραμέλα να αποκαλείτε ψεκασμενο όποιον δεν συμφωνεί με τα γελοία μετρα που παίρνουν οι κυβερνήσεις, τα οποια είδαμε ποσο αποτελεσματικά είναι, ολες οι χωρες σπανε το ενα ρεκορ κρουσματων μετα το αλλο. Και οχι δεν φταίνε ΜΟΝΟ οι ανεμβολιαστοι για τη μεταδοση καθως εκεινοι κανουν Rapid test, αντίθετα εμείς οι εμβολιασμενοι πάμε παντού χωρίς κανένα μέτρο. Αντι να ειμαστε ενωμένοι σαν χωρα καθομαστε και βριζομαστε μεταξυ μας για το εμβολιο. Η ηθική κατρακύλα στο μεγαλείο της.                       

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsarouc είπε

Δεν ήξερα ότι ο διαβήτης είναι μεταδοτικός. Τι μαθαίνει κανείς!

Προφανώς και δεν είναι ήταν ένα παράδειγμα. Το νόημα είναι πως με αφορμή τον covid έχει ξεκινήσει μία κατάσταση όπου κάποιος που δεν κάνει το εμβόλιο πρέπει συνέχεια να πληρώνει, οπότε εγώ πχ που δεν καπνίζω θα πω γιατί να πληρώνω για τους άλλους που καπνίζουν και παθαίνουν καρκίνο και πάνε νοσοκομείο και πάει λέγοντας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotis Deutschland είπε

Αν λες εμενα ψεκασμενο συγγνώμη που θα σου το χαλάσω αλλα εχω κανει και τις 2 δόσεις εμβολίου και θα κανω και την 3η. Εχετε μαθει την καραμέλα να αποκαλείτε ψεκασμενο όποιον δεν συμφωνεί με τα γελοία μετρα που παίρνουν οι κυβερνήσεις, τα οποια είδαμε ποσο αποτελεσματικά είναι, ολες οι χωρες σπανε το ενα ρεκορ κρουσματων μετα το αλλο. Και οχι δεν φταίνε ΜΟΝΟ οι ανεμβολιαστοι για τη μεταδοση καθως εκεινοι κανουν Rapid test, αντίθετα εμείς οι εμβολιασμενοι πάμε παντού χωρίς κανένα μέτρο. Αντι να ειμαστε ενωμένοι σαν χωρα καθομαστε και βριζομαστε μεταξυ μας για το εμβολιο. Η ηθική κατρακύλα στο μεγαλείο της.                       

Συγνώμη αλλά οι εμβολιασμενοι δεν είναι πρόβλημα που κυκλοφορούν γιατι κατά 99% δεν θα δεσμεύουν κρεβάτι μεθ. Οι άλλοι από την άλλη θα το δεσμεύουν κατά πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα και θα κρεμάσει το σύστημα για όλους. Προφανώς θα έπρεπε να ενισχυθεί αλλά δεν ξέρω γιατί δεν. 

Το πρόβλημα κατ'εμε είναι ότι μπερδεύουμε την επιστήμη με τις κυβερνήσεις. 

Αυτά που μεταφέρουν και επιβάλουν οι κυβερνήσεις είναι κατά μεγάλο βαθμό οι οδηγίες των επιστημόνων αλλά για κάποιους όλοι αυτοί είναι ο εχθρός. 

Για εμένα ο κάθε ένας που βγαίνει και λέει μαλακιες κατά των εμβολίων σε περίοδο πανδημίας θα έπρεπε να του απαγγέλλουν κατηγορίες για υποκινηση και ανθρωποκτονια από πρόθεση. 

Αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν και να τα λένε. Κατά τα άλλα ζούμε σε χούντα όπου κατασπαραζονται οι ελευθερίες μας.

Μεχρι να πεθάνει κάποιος δικός τους.... 

Επεξ/σία από peponas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

81333596_YOLO11_11.2021AthensVoice.png.222065a5a4dbf154c2dab345c578df88.png

με τα νούμερα να επιβεβαιώνουν το πάρα πάνω, μου κάνει εντύπωση που ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που μιλάνε για φίλους που είχαν σοβαρές παρενέργειες από το εμβόλιο (κάτω από το 0.01%) και για φίλες που δεν έκαναν το εμβόλιο για λόγους υγείας (2% του πληθυσμού)…

καταργήστε τώρα τις ζώνες και τα κράνη στην οδήγηση, τα ποσοστά προστασίας είναι μικρότερα από αυτά του εμβολίου!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Το ingroup / outgroup* εμβολιασμένοι vs ανεμβολίαστοι που έχει δημιουργηθεί σε παγκόσμιο επίπεδο μόνο κακό κάνει. Είναι απ'τα χειρότερα πράγματα που έχουν συμβεί στα πλαίσια της πανδημίας.

Δίνει ευκαιρία σε κυβερνήσεις, εταιρίες κλπ να αποδώσουν όλες τις ευθύνες στους πολίτες και εργαζόμενους κάνοντας τους να τσακώνονται μεταξύ τους αντί να ζητάνε π.χ. καλύτερο σύστημα υγείας κλπ και να απολύουν εργαζομένους όπως και όποτε γουστάρουν.

Πέρα απ'αυτό με την λογική της ελευθερίας μετά τον εμβολιασμό έχει δημιουργηθεί η λανθασμένη εντύπωση πως οι εμβολιασμένοι μπορούν να χαλαρώσουν, ενώ έχει αποδεχτεί πως και αυτοί μεταδίδουν.

Γενικότερα είμαι της άποψης πως μια εντελώς διαφορετική λογική θα έπρεπε να είχε ακολουθηθεί απ'τις κυβερνήσεις (και εταιρίες) που οδηγεί τους πολίτες να εμπιστευτούν τις κυβερνήσεις τους αντί να τις νιώθουν απέναντι τους με ένα μαστίγιο.

/

*Όρος της επιστήμης της ψυχολογίας που συνδέεται με διάφορα άσχημα φαινόμενα όπως τον ρατσισμό.

Επιτελους και ενα ψυχραιμο/στοχαστικο σχολιο. Τα λες ολα σε 3 σειρες. Μην αγιοποιουμε κυβερνησεις και εταιρειες/μην στελνουμε στην πυρα τους ψεκ. Η αληθεια ειναι καπου στην μεση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, peponas είπε

Συγνώμη αλλά οι εμβολιασμενοι δεν είναι πρόβλημα που κυκλοφορούν γιατι κατά 99% δεν θα δεσμεύουν κρεβάτι μεθ. Οι άλλοι από την άλλη θα το δεσμεύουν κατά πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα και θα κρεμάσει το σύστημα για όλους. Προφανώς θα έπρεπε να ενισχυθεί αλλά δεν ξέρω γιατί δεν. 

Το πρόβλημα κατ'εμε είναι ότι μπερδεύουμε την επιστήμη με τις κυβερνήσεις. 

Αυτά που μεταφέρουν και επιβάλουν οι κυβερνήσεις είναι κατά μεγάλο βαθμό οι οδηγίες των επιστημόνων αλλά για κάποιους όλοι αυτοί είναι ο εχθρός. 

Για εμένα ο κάθε ένας που βγαίνει και λέει μαλακιες κατά των εμβολίων σε περίοδο πανδημίας θα έπρεπε να του απαγγέλλουν κατηγορίες για υποκινηση και ανθρωποκτονια από πρόθεση. 

Αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν και να τα λένε. Κατά τα άλλα ζούμε σε χούντα όπου κατασπαραζονται οι ελευθερίες μας.

Μεχρι να πεθάνει κάποιος δικός τους.... 

Σωστα σε αυτα που λες, ομως υπάρχει ενα 20% εμβολιασμενων σε ΜΕΘ. Αρα και οι εμβολιασμενοι πιάνουν ΜΕΘ.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμηχανη στιγμή που ο μέσος ψεκας νεοφιλελερας δεν ξέρει τι να υποστηρίξει : το ντικεοματου στο μη εμβολιασμό ή την ελευθερία στην αγορά εργασία που πιστεύει ακράδαντα? Αυτά κάνουν και αγχώνουν την ραχοκοκαλιά της μπατριντας μας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Να γίνει το παν να ενισχυθεί το ΕΣΥ είναι το πρώτο.

 

Σύμφωνοι, να ενισχυθεί. Με τα λεφτά τα δικά μου, τα δικά σου, όλων μας που όπως καταλαβαίνουμε, ΟΛΑ αυτά θα τα πληρώσουμε μετά την πανδημία όταν ο πλανήτης ηρεμήσει και αρχίζει ο καθένας να θυμάται τα χρωστούμενα. Γιατί νέα μνημόνια θα έρθουν.

Οπότε δηλαδή ας επενδύσουμε σε νοσοκομεία, γιατρούς κτλ κτλ για μια κατάσταση τώρα, η οποία θα μπορούσε να μην υπάρχει αν ο κόσμος έκανα ένα εμβόλιο. Δεν ξέρω προσωπικά προτιμώ αν είναι να γίνει αναβάθμιση του συστήματος, να μην γίνει βιαστικά εν μέσω πανδημίας και όπως είπα, εμβόλιο ώστε να μην χρειάζονται τόσο τα νοσοκομεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Πρεπει να ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος;

Κατα την γνωμη μου ναι, οπως ειναι και ο εμβολιασμος των παιδιων, το κρανος, η ζωνη ασφαλειας, κλπ.

 

-Πρεπει οι κυβερνησεις να φορτωνουν ολα τα λαθη που εκαναν, σκοπιμως η μη κατα την διαρκεια της πανδημιας στους ανεμβολιαστους;

Εννοειται πως οχι. Πρωτα απο ολα γιατι τα εμβολια ξεκινησαν να διατίθενται μαζικα τελη Φεβρουαριου - αρχες Μαρτιου του 21, ηδη τοτε θρηνουσαμε  6.504 θανατους. Αλλα και στην συνεχεια η μη ενισχυση του συστηματος υγειας, ειδικοτερα των ΜΕΘ με εξιδεικευμένο προσωπικο, το ανεξελεγκτο ανοιγμα του τουρισμου 2 καλοκαιρια σερι, τα παραλογα πολλες φορες μετρα με το συνεχες εμπρος-πισω και τις διαψευσεις, κα. Εχουν γινει παρα πολλες πατατες και δεν μπορουν ολες να εχουν αποδιοπομπαίο τραγο τους "ψεκες".

Οκ υπαρχουν ψεκες, κλπ. Αλλα το οτι εχθες βγηκε επιστημονικη μελετη που λεει οτι με τις παρουσες συνθηκες ΑΝ ειχαμε ενισχυσει το εθνικο συστημα υγειας ΚΥΡΙΩΣ με προσωπικο θα ειχαμε αποφυγει ενα τεραστιο ποσοστο θανατων και η κυβερνηση που εχουμε αντι να κανει αυτο ΔΕΝ επιτάσσει ΜΕΘ σε ιδιωτικα θεραπευτηρια, αγοραζει αβερτα στρατιωτικο εξοπλισμο, προσλαμβανει αβερτα μονο ατομα στα σωματα ασφαλειας (και εξοπλιζει αβερτα) & σκεφτεται να μονιμοποιησει και κατι χιλιαδες ιερεις δειχνει οτι γιναν λαθη, χοντρα λαθη μαλιστα. Και καποια στιγμη πρεπει να αποδοθουν οι ευθυνες.

Αυτα τα 2 χρονια εχω χασει κοντινα μου ατομα απο covid. Επισης εχω χασει κοντινα μου ατομα απο αλλες παθησεις επειδη το συστημα υγειας ειναι γονατισμενο και δεν μπορεσε να τους παρεχει οτι χρειαζοταν για να σωθουν. Και πιστευω οτι δεν ειμαι ο μονος.


- Πως πρεπει να συμπεριφερομαστε στους ανεμβολιαστους;

Παντως οχι σαν εβραιους την περιοδο του Χιτλερ και να τους εχουμε το αστρο του Δαυίδ στο μπρατσο. Ξαναλεω οτι ειμαι υπερ της υποχρεωτικοτητας (και τριπλα εμβολιασμενος ο ιδιος). Καντο υποχρεωτικο με νομο και οποιος δεν γουσταρει να εμβολιαστει ας πληρωνει προστιμα μεχρι να σβησει ο ηλιος. Αυτη ειναι η πολιτισμενη λυση που θα παψει μια για παντα οποιαδηποτε διαμαχη.

Απο εκει και περα διαβαζω καθε μερα απιστευτες καφριλες απο "εμας τους φυσιολογικους" εναντια σε αυτους που, για οποιοδηποτε λογο, δεν εμβολιαζονται. Παιδια ο ανεμβολιαστος δεν ειναι επιβεβαιωση οτι τον εχετε μεγαλυτερο, ουτε σακος του μποξ για τα κομπλεξ σας. Επισης δεν ειναι η αρχη ολων των κακων του πλανητη. Χαλαρωστε. Η συμπεριφορα ορισμενων ειναι απλα φασιζουσα. Για αυτο ξαναλεω οτι η λυση ειναι η υποχρεωτικοτητα μς

 

Αυτα ειναι τα 5 cents μου.

Επεξ/σία από vste
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis Deutschland είπε

Σωστα σε αυτα που λες, ομως υπάρχει ενα 20% εμβολιασμενων σε ΜΕΘ. Αρα και οι εμβολιασμενοι πιάνουν ΜΕΘ.    

Προφανώς, το εμβόλιο σου λέει είναι 90% αποτελεσματικό, αυτό σημαίνει ότι ένα 10% δεν θα προστάτευεται επαρκώς από αυτός. Κανένας δεν σου είπε ότι με το εμβόλιο δεν θα μπεις μεθ ούτε ότι δεν θα μεταδιδεις τον ιό. Σου είπαν κατά 90% θα καλύπτεται από αυτές τις καταστάσεις σε σχέση με τώρα που είσαι ανεμβολιαστος. Πραγματικά είναι πολύ άσχημο να γράφουμε συνέχεια τα αυτονόητα που είναι γνωστά στην επιστήμη εδώ και 250 χρόνια από το πρώτο εμβόλιο. Το ξανά λέμε : το εμβόλιο δεν το κάνεις για να μην κολλήσεις, το κάνεις για να έχεις σημαντικά περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης σε περίπτωση που κολλήσεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Σωστα σε αυτα που λες, ομως υπάρχει ενα 20% εμβολιασμενων σε ΜΕΘ. Αρα και οι εμβολιασμενοι πιάνουν ΜΕΘ.    

Κάνε απλά την πράξη πχ 7.000.000 με το 20% και 3.500.000 με το 80%… εσύ τι θα διάλεγες?

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάνε απλά την πράξη πχ 7.000.000 με το 20% και 3.500.000 με το 80%… εσύ τι θα διάλεγες?

Εχω διαλέξει εδω και 2.5 μήνες που εκανα το εμβολιο.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...