Προς το περιεχόμενο

Οι ελλείψεις GPU είναι τόσο έντονες που ο κόσμος άρχισε να κλέβει τις κάρτες γραφικών από ράφια καταστημάτων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω το ιδιο και κανω ταμα καθε μερα μη χαλασει και μεινω ρεστος μιας και ακομα βολεύομαι

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν το ξερω,μπορει και να εχεις δικιο.Το θεμα ειναι οτι οπως γραφουν οι οροι αυτα που λες,γραφουν και τι ισχυει για την αγορα ψηφιακων παιχνιδιων.Οτι δεν γινεται να το πουλησεις γιατι δεν σου ανηκει και γιατι τα δικαιωματα ανηκουν στους δημιουργους και μπλα μπλα μπλα.Οταν το αγοραζεις,αυτοματως συμφωνεις με τους ορους,γιατι μετα να παραπονιεται καποιος οτι δεν μπορει να το κανει οτι θελει,να το πουλησει πχ κτλ?Τεσπα,οποιος νιωθει οτι δεν του ανηκει ενα παιχνιδι 100% ας αγοραζει μονο φυσικες κοπιες.

Απο την αλλη ρε συ τωρα το θυμηθηκα.Πολλα ΑΑΑ βγαινουν 150 και βαλε GB,πως θα χωρεσουν σε ενα δισκακι?Τεσπα,καταλαβαινω πως το εννοεις αλλα προχωραμε σε μια αλλη εποχη.

Ουσιαστικά αγοράζεις το license (άδεια) να μπορείς να παίζεις το παιχνίδι, δεν είσαι ο ιδιοκτήτης του παιχνιδιού (είναι η εταιρεία/εταιρείες μόνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, markos9 είπε

Οχι φιλε μου. Αμα π.χ. αυριο το πρωι, κλεισει το steam. Πανε ολα τα παιχνιδια. 

Αν κλείσει το GOG δεν πάνε; Εκτός αν η λύση είναι να αγοράσουμε 20 tb να κατεβάσουμε όλα τα drm free παιχνίδια που έχουμε στο gog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 10:58 ΜΜ, panagi0tisgr είπε

Η λύση είναι μία.  

Να γίνει ban από όλες τις χώρες το mining να σωθεί ο πλανήτης 😀 

Σωστά. Να μπορούν επιτέλους να αποβλακωμένα όλης της γης να λιώνουν στα παιχνιδάκια τους,

Μεγάλο κακό βρήκε τους απανταχού αποχαυνωμένους

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τον τίτλο φαντάζεται κανείς ότι ο κόσμος τις κλέβει από ανάγκη..

Ενώ η αλήθεια είναι ότι κάποιοι είναι τόσο αδίστακτοι και κερδοσκόποι που δεν διστάζουν να κλέψουν τις κάρτες για να τις πουλήσουν μετά με τεράστιο κέρδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bitbit είπε

Σωστά. Να μπορούν επιτέλους να αποβλακωμένα όλης της γης να λιώνουν στα παιχνιδάκια τους,

Μεγάλο κακό βρήκε τους απανταχού αποχαυνωμένους

Μεγάλε 1. Η gpu τρέχει και cad ξέρεις δεν είναι μόνο για αεροτάλιρα. Μερικοί βγάζουν το ψωμί τους, πραγματικά αξιοποιώντας τις δυνατότητες της παράγουν έργο και αποτέλεσμα όχι μόνο λογαριασμούς ΔΕΗ και πεταμένα joule θερμότητας.
               2. Το εκάστοτε hobby του καθενός δεν έχει μόνο την πλευρά της κατάχρησης. Πολλοί εν μέσω πανδημίας Lockdown κτλ βρήκαν μια ψυχαγωγία να ασχοληθούν και αυτό ίσως και να τους βοήθησε ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Extol3D είπε

Μεγάλε 1. Η gpu τρέχει και cad ξέρεις δεν είναι μόνο για αεροτάλιρα. Μερικοί βγάζουν το ψωμί τους, πραγματικά αξιοποιώντας τις δυνατότητες της παράγουν έργο και αποτέλεσμα όχι μόνο λογαριασμούς ΔΕΗ και πεταμένα joule θερμότητας.
               2. Το εκάστοτε hobby του καθενός δεν έχει μόνο την πλευρά της κατάχρησης. Πολλοί εν μέσω πανδημίας Lockdown κτλ βρήκαν μια ψυχαγωγία να ασχοληθούν και αυτό ίσως και να τους βοήθησε ;).

 

Μαλιστα, δηλαδη

1.οσοι τις χρησιμοποιουν για να βγαλουν το ψωμι τους μεσω CAD ειναι ανθρωποι, ενω οσοι τις χρησιμοποιουν για να βγαλουν το ψωμι τους μεσω mining δεν ανθρωποι... οκ

και 2. αρα για να ψυχαγωγουνται οσοι εμειναν σπιτι λογω της πανδημιας εχουν προτεραιοτητα απο αλλους που στην πανδημια εχασαν την δουλεια τους ή βγηκαν σε αοριστη αναστολη και μεσω του mining βγαζουν ενα εισοδημα....οκ

ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

 

Μαλιστα, δηλαδη

1.οσοι τις χρησιμοποιουν για να βγαλουν το ψωμι τους μεσω CAD ειναι ανθρωποι, ενω οσοι τις χρησιμοποιουν για να βγαλουν το ψωμι τους μεσω mining δεν ανθρωποι... οκ

και 2. αρα για να ψυχαγωγουνται οσοι εμειναν σπιτι λογω της πανδημιας εχουν προτεραιοτητα απο αλλους που στην πανδημια εχασαν την δουλεια τους ή βγηκαν σε αοριστη αναστολη και μεσω του mining βγαζουν ενα εισοδημα....οκ

ΟΚ

Το cad ήταν παράδειγμα πραγματικής επαγγελματικής εποικοδομητικής χρήσης, παραγωγή έργου, προσφορά υπηρεσίας,- συνεισφορά στην κοινωνία.
Πουθενά δεν εννοήθηκε απάνθρωπος σκοπός, ανούσιος ναι. Ας πούμε ο καθένας κρίνεται μέσα από τις επιλογές του.
 

Όσον αφορά την πανδημία και το το εργασιακό πρόβλημα που έφερε, ήταν η καλύτερη ευκαιρία να πολλαπλασιάσουν και να ξεπλύνουν το μεγάλο τυρι οι φάλαινες μέσω mining. Ήταν  ένα δέλεαρ για κάποιους που πίστεψαν ότι θα λύσουν ξαφνικά το οικονομικό τους αδιέξοδο παράγοντας αέρα καίγοντας ρεύμα με τα πόδια τον ανήφορο. Για αυτούς που επένδυσαν (asic miners klp) μια ευκαιρία να το παίξουν καπίταλοι από την πολυθρόνα. Επίσης η οικονομική βοήθεια που έπαιρνε ο εργαζόμενος όπως και η πιθανότητα εργασίας που θα εμφανιζόταν αύριο μπροστά του πίστεψε με δεν ευνοήθηκαν και δεν θα ευνοηθούν από το mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeGR7 είπε

 

Μαλιστα, δηλαδη

1.οσοι τις χρησιμοποιουν για να βγαλουν το ψωμι τους μεσω CAD ειναι ανθρωποι, ενω οσοι τις χρησιμοποιουν για να βγαλουν το ψωμι τους μεσω mining δεν ανθρωποι... οκ

και 2. αρα για να ψυχαγωγουνται οσοι εμειναν σπιτι λογω της πανδημιας εχουν προτεραιοτητα απο αλλους που στην πανδημια εχασαν την δουλεια τους ή βγηκαν σε αοριστη αναστολη και μεσω του mining βγαζουν ενα εισοδημα....οκ

ΟΚ

Πέστα ρε φιλαράκι, και'γω το άκουσα ότι στον ΟΑΕΔ σκέφτονται να σου δίνουν δώρο και μια 3080ti όταν βγαίνεις ανεργία.

Πέστα να πούμε που σήκωσαν κεφάλι όλοι οι πλεμπαίοι γραφίστες και τα ορφανά του WoW.. Μη δουν έναν άνθρωπο να προκόβει, πέφτουν να τον φάνε..Εμ ανεπρόκοποι, εμ ζηλόφθονες. Δεν πρόλαβαν τη φάση με τα crypto και τώρα κλαίγονται γιατί είχαν βολευτεί με τις κάρτες των 300-400€. Πάνε να τα βάλουνε με τον φτωχό βιοπαλαιστή miner.

Ε δεν έχει πλέον ρε παλουκάρια..1650 και πολύ σας είναι. Άντε μην τις πάρουμε κι αυτές γιατί μας τελειώνουν οι 30xx. Άντε μη σας πάρουμε και τα κινητά, τα tablets και τις ηλεκτρικές σας οδοντόβουρτσες και τα ρίξουμε όλα στο mining..Λεφτά ρεεεε! Εγγυημένο παθητικό εισόδημα! Ξυπνήστε!

Επεξ/σία από Omnio3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα υποκειμενικα ειναι, εγω προσωπικα το cad δε το θεωρώ συνεισφορα στην κοινωνια και εμπαση περιπτωση υπαρχουν και ενναλακτικες που δε χρειαζονται cuda cores για να ανοιξουν σχεδια.

Την δεύτερη παραγραφο σου πραγματικα δεν βγαζω καλα το νοημα αλλα επειδη βλεπω τις λεξεις "δελεαρ" και "αερα" σε ενημερώνω οτι δε προκειτε για καθολου αερα και δελεαρ αλλα για πραγματικα κερδη σε ευρω τα οποια μια χαρα λυνουν το οικονομικο αδιεξοδο αν καποιος φυσικα γνωρίζει και εχει το αρχικο κεφαλαιο που απαιτειται για να ξεκινησει.

Τωρα οσον αφορα ατοπους χαρακτηρισμους "καπιταλοι απο την πολυθρονα" δειχνουν οτι εχεις βαθια μεσανυχτα σχετικα με το mining και την ερευνα, προσωπικη εργασια, ξενύχτι που περιλαμβανετε στο στήσεις και να συντηρήσεις αυτα τα μηχανηματα....

Δεν ειμαστε στο Βιετναμ που εχει τσαμπα ρευμα, εδω που ειμαστε αν νομιζεις οτι πατας πεντε κουμπια και βγαινουν λεφτα κανεις λαθος, αιμα δακρυα και ιδρωτας...

Προσωπικα το 2017 ειχα βγαλει κυριολεκτικα ψωμί να φαω εγώ και η γυναικα μου απο το mining και με βαση αυτη μου την εμπειρια σου γραφω.

Εσυ αυτα που γραφεις με ποια ιδιοτητα τα υποστηριζεις, εισαι πολιτικος μηχανικος ας πουμε και δε μπορεις να δουλέψεις απο την έλλειψη gpus ή εισαι μετανιωμενος miner? Κατι απο τα δυο πρεπει να εισαι γιατι τοποθετησαι με μεγαλη αυτοπεποιθηση για το θεμα.

Επεξ/σία από MikeGR7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Ολα υποκειμενικα ειναι, εγω προσωπικα το cad δε το θεωρώ συνεισφορα στην κοινωνια και εμπαση περιπτωση υπαρχουν και ενναλακτικες που δε χρειαζονται cuda cores για να ανοιξουν σχεδια.

Την δεύτερη παραγραφο σου πραγματικα δεν βγαζω καλα το νοημα αλλα επειδη βλεπω τις λεξεις "δελεαρ" και "αερα" σε ενημερώνω οτι δε προκειτε για καθολου αερα και δελεαρ αλλα για πραγματικα κερδη σε ευρω τα οποια μια χαρα λυνουν το οικονομικο αδιεξοδο αν καποιος φυσικα γνωρίζει και εχει το αρχικο κεφαλαιο που απαιτειται για να ξεκινησει.

Τωρα οσον αφορα ατοπους χαρακτηρισμους "καπιταλοι απο την πολυθρονα" δειχνουν οτι εχεις βαθια μεσανυχτα σχετικα με το mining και την ερευνα, προσωπικη εργασια, ξενύχτι που περιλαμβανετε στο στήσεις και να συντηρήσεις αυτα τα μηχανηματα....

Δεν ειμαστε στο Βιετναμ που εχει τσαμπα ρευμα, εδω που ειμαστε αν νομιζεις οτι πατας πεντε κουμπια και βγαινουν λεφτα κανεις λαθος, αιμα δακρυα και ιδρωτας...

Προσωπικα το 2017 ειχα βγαλει κυριολεκτικα ψωμί να φαω εγώ και η γυναικα μου απο το mining και με βαση αυτη μου την εμπειρια σου γραφω.

Εσυ αυτα που γραφεις με ποια ιδιοτητα τα υποστηριζεις, εισαι πολιτικος μηχανικος ας πουμε και δε μπορεις να δουλέψεις απο την έλλειψη gpus ή εισαι μετανιωμενος miner? Κατι απο τα δυο πρεπει να εισαι γιατι τοποθετησαι με μεγαλη αυτοπεποιθηση για το θεμα.

Καμία απολύτως υποκειμενικότητα. To cad παράγει έργο και εργασία. Η εργασία και το έργο της είναι συνεισφορά στην κοινωνία. Cuda και OpenCL χρησιμοποιεί τεράστιο ποσοστό επαγγελματιών και η πλειονότητα του industry για να κάνει την δουλειά του με αποδοτικότητα και μεθοδικότητα ξεπερώντας τους επίκτητους περιορισμούς που έχουν οι χειροκίνητοι μέθοδοι. Αυτό ισχύει εδώ και καμιά 20+ χρόνια. Δεν ξέραμε να το χαντακώσουμε και να πιάσουμε τα μολύβια για να έχει διαθεσιμότητα gpu ο κάθε miner να βγάζει αέρα καίγοντας ρεύμα.

Δε θα πώ ψέμματα ήταν δελεαστικό και πολλές φορές πέρασε απο το μυαλό μου τι θα είχα τώρα αν επένδυα το 2012 που ήμουν φοιτητής. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας τεχνικός δικτύων και ταυτόχρονα αγρότης, απο την προσωπική πληροφόρηση όπως και απο την έμμεση επαφή που είχα απο πελάτες δεν γνώρισα και δεν ένιωσα πουθενά το "αίμα τα δάκρυα και τον ιδρώτα" που αναφέρεις (Miners και ανθρακωρύχοι ένα και το αυτό σαν να λέμε...) Ίσα ίσα που μου φάνηκε δελεαστικό λόγω του εύκολου στησίματος και της ελάχιστης συντήρησης που έχρηζε.....

Το οτι ίσως κάποιοι αναγκάστηκαν να το κάνουν για να ζήσουν δεν θα το κρίνω γιατί καταλαβαίνω τι είναι η ανάγκη και πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κρίσιμες επιλογές όταν κρέμονται κ άλλοι απο την τσέπη σου.

Όμως άλλο να κάνεις κάτι με επίγνωση και άλλο να υποστηρίζουμε την κατάντια και για να νιώσουμε καλύτερα με τις επιλογές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Extol3D είπε

Καμία απολύτως υποκειμενικότητα. To cad παράγει έργο και εργασία. Η εργασία και το έργο της είναι συνεισφορά στην κοινωνία. Cuda και OpenCL χρησιμοποιεί τεράστιο ποσοστό επαγγελματιών και η πλειονότητα του industry για να κάνει την δουλειά του με αποδοτικότητα και μεθοδικότητα ξεπερώντας τους επίκτητους περιορισμούς που έχουν οι χειροκίνητοι μέθοδοι. Αυτό ισχύει εδώ και καμιά 20+ χρόνια. Δεν ξέραμε να το χαντακώσουμε και να πιάσουμε τα μολύβια για να έχει διαθεσιμότητα gpu ο κάθε miner να βγάζει αέρα καίγοντας ρεύμα.

Δε θα πώ ψέμματα ήταν δελεαστικό και πολλές φορές πέρασε απο το μυαλό μου τι θα είχα τώρα αν επένδυα το 2012 που ήμουν φοιτητής. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας τεχνικός δικτύων και ταυτόχρονα αγρότης, απο την προσωπική πληροφόρηση όπως και απο την έμμεση επαφή που είχα απο πελάτες δεν γνώρισα και δεν ένιωσα πουθενά το "αίμα τα δάκρυα και τον ιδρώτα" που αναφέρεις (Miners και ανθρακωρύχοι ένα και το αυτό σαν να λέμε...) Ίσα ίσα που μου φάνηκε δελεαστικό λόγω του εύκολου στησίματος και της ελάχιστης συντήρησης που έχρηζε.....

Το οτι ίσως κάποιοι αναγκάστηκαν να το κάνουν για να ζήσουν δεν θα το κρίνω γιατί καταλαβαίνω τι είναι η ανάγκη και πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κρίσιμες επιλογές όταν κρέμονται κ άλλοι απο την τσέπη σου.

Όμως άλλο να κάνεις κάτι με επίγνωση και άλλο να υποστηρίζουμε την κατάντια και για να νιώσουμε καλύτερα με τις επιλογές μας.

Δε σε παω κοντρα μονο για να σε παω, ειλικρινα δεν εχει λογικη αυτο με το εργο και την κοινωνια.

Δηλαδη το να παιζει ο κοσμος παιχνιδια με τις gpu παλι δεν αποστερει την ευκαιρια αυτε οι gpu να πανε στους γραφιστες?

Δηλαδη οι επιστημονες της NASA που χρειαζονται τις gpu για τις απεικονισεις τους ή διαφορων ειδικοτητων ιατροι που επισης της χρειαζονται, πως θα νιωθουν για τους γραφιστες που τις "δεσμευουν" για να σχεδιαζουν εξοχικα και πισινες?

Παντα υπαρχει καποιος που κανει ποιο "σοβαρη" χρηση και καποιος που κανει ποιο "ελαφρυα" χρηση, ολοι τα ιδια δικαιωματα εχουν.

Αλλο παραδειγμα για να με καταλαβεις, ειναι τα αυτοκινητα αυτη την περιοδο.

Προχτες ημουν στην αντιπροσωπεια της Renault και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει αμαξι διαθεσιμο πριν τον Ιούνιο και αυτο ελαχιστα μοντελα...

Φαντασου λοιπον οτι εγω και ο καθε εγω μπορει να ειμαι εξωτερικος πωλητης ή οποιοδηποτε απο τα δεκαδες επαγγελματα που προυποθετουν χρηση αυτοκινητου και να μην μπορω να βρω οχημα για την δουλεια μου αλλα οι γειτονες μου να εχουν 4 αμαξια για να πηγαινουν περατζαδες και για shopping καιγοντας ενεργεια, παραγοντας ρυπους και χωρις καμια συνεισφορα στην κοινωνια.

Τι θα πω εγω??? Αυτα που διαβαζω εδω μεσα??

"Μακαρι το free riding να απαγορευτει" "Η λυση ειναι ΜΙΑ τελος τα ΙΧ στους ιδιωτες" "Οσοι πανε βολτα με τα ΙΧ τους ειναι ρεμπεσκεδες και πολυθρονατοι τεντυμποιδες"

Ειδες? Αυτη η λογικη δεν οδηγει πουθενα... ο καθενας τα πραγματα του τα χρησιμοποιει οπως θελει και οι αλλοι ας πανε να παρουν τα δικα τους και να τα κανουν οτι θελουν.

P.S. Οπως σου ειπα το mining ειναι full time job τουλαχιστον αμα εχεις σοβαρο αριθμο μηχανηματων και οχι 2-3 καρτες. Σου γραφω απο εμπειρια, αλλα εχεις και λογικη, ενα pc εχουμε και συχνα μας ζαλιζει τον ερωτα, φαντασου να συντηρεις πολλα με 10 καρτες το καθενα.. Αυτοι που σου ειπαν οτι ειναι piece of cake ειναι Α. Ευκαταστατα ατομα που πληρωνουν αλλους να τους τα τρεχουν/συντηρουν. ή Β. Κανουν οι ιδιοι στησιματα συντηρησεις τετοιων συστηματων και στα ειπαν ωραιοποιημενα γιατι ψαχναν πελατες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που χάσαμε τον Βίκτωρα τον Ουγκώ, να γράψει για τον Γιάννη Αγιάννη που έκλεψε μια 3090 από εκθεσιακό Dell και η ζωή του έγινε κόλαση.

Ρε τι κλάμα έχω ρίξει. Κάτσε να πω και για τα άλλα, γιατί ανέκυψαν πολύ σημαντικά θέματα επ'΄αφορμή. Δεματικά. Το software, συμπεριλαμβανομένων των παιχνιδιών, δεν σου ανήκει. Αγοράζεις μια άδεια για να το χρησιμοποιήσεις. Η πρόσβαση στην άδεια θα έπρεπε να  μην μπορεί να λήξει ποτέ βέβαια. Αν το steam κλείσει κάνεις claim τις άδειες σου και ο εκκαθαριστής θα πρέπει να φροντίσει να σε αποζημιώσει. To χρήμα σε κάθε μορφή του έχει την αξία που το προσδίδει αυτός που το εγγυάται. Όπως είχε πει και ο Krugman, το bitcoin δεν έχει πυρηνικά από πίσω να το στηρίζουν. Παρόλα αυτά, δεν επαληθεύτηκε, όλο και κάποιοι βρέθηκαν να το στηρίξουν. Τι άλλο πρέπει να πω; Τα κάλυψα όλα; Φιλιά και αγωνιστικούς χαιρετισμούς στους μοντέρνους Γιάννηδες Αγιάννηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...