Προς το περιεχόμενο

Απλό πρόγραμμα κοπής αρχείων ήχου.


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δες αυτό που ανέβασα στο drive. Είναι portable.

https://drive.google.com/file/d/11jhcgQs3B1CbEBUx3dBGV7OANrgNvNO1/view?usp=sharing

19 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Τα μετέτρεψα σε mp3 , κατέβασα το audacity όλα μια χαρά. Τέλειο . Με βόλεψε πολύ γιατί έχει και  Ελληνικό μενού . Ευχαριστώ όλους παιδιά.

Γιατί όμως τα είχες εξαρχής σε wav;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι χτύπησε ο defender. Πρόλαβα και έκανα αποδοχή στη συσκευή.

Κάνω αποσυμπίεση και όταν κάνω κλικ να το τρέξω βγάζει κάποιο σφάλμα... Θα συνεχίσω μ' αυτά που συνήθισα. Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταγραφικό καταγραφικό με αυτόν τον τρόπο.

Δεν έχει κάποιες οδηγίες αν μπορεί να μετατραπεί από wav σε mp3 οπότε γράφω με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2021 στις 10:30 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Κι ένας γνωστός μου που μου στέλνει ηχογραφήσεις από ομιλίες, σε .waw μου τα στέλνει.

Ενδεχομένως να μην χρειάζεται μεγάλη ενέργεια για καταγραφή σε wav και έτσι κρατάει η μικρή μπαταρία περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να είναι τόσο θέμα μπαταρίας όσο θέμα σφαλμάτων, γιατί η καταγραφή σε wav είναι αυτούσια και ασυμπίεστη ενώ αν πρέπει να γίνει mp3 σε πραγματικό χρόνο μπορεί να εμφανιστούν σφάλματα ή να μην προλαβαίνει ο επεξεργαστής να συμπιέζει την ροή και να την αποθηκεύει ταυτόχρονα. Ενώ σε wav απλά γίνεται direct writing στο αποθηκευτικό μέσο από το μικρόφωνο χωρίς να χρειαστεί να περαστεί η ροή από ενδιάμεσο επεξεργαστή για να συμπιεστεί, να αποθηκευτεί σε προσωρινή μνήμη και μετά να γίνει η αποθήκευση.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μου έχει τύχει να κάνω μετατροπή από .mp4 σε .mp3 και να είναι πειραγμένος ο ήχος, ενώ όταν το κάνω σε .waw και ύστερα σε .mp3 δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίσως φταίει και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για τη μετατροπή (εγώ ακόμα χρησιμοποιώ μια έκδοση του '14 που δεν έχει τα ''πληρώστε για να φύγει το logo'' και η νέα μου φαίνεται σαν να είναι άλλο πρόγραμμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...