Προς το περιεχόμενο

FM Radio & TV στο Linux Mint?


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι (και θα παραμείνω) πρωτάρης γιατί, αν κάι κάποτε ψιλοπρογραμμάτιζα σε UNIX, "you cannot teach new tricks to old dogs"...

Έχω κάτι USB συσκευές που κάνουν το laptop FM radio και άλλες που το κάνουν TV (όχι internet streaming αλλά κανονικά με κεραία).

Στα Windows δουλεύουν έτσι κι έτσι και αναρρωτιέμαι αν μπορούν να δουλέψουν στο παλιό μου λαπτοπ που έβαλα Mint...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδεσε τις συσκευες που εχεις σε καποια usb, ποσταρε πως τις βλεπει το lsusb (το lsusb -t κατα προτιμηση). Αν δουλευουν στο λινουξ, θα ψαχτεις για το πως θα στησεις το tvheadend για τηλεοραση. Για ραδιοφωνο δεν ξερω τι αλλο χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Συνδεσε τις συσκευες που εχεις σε καποια usb, ποσταρε πως τις βλεπει το lsusb (το lsusb -t κατα προτιμηση). Αν δουλευουν στο λινουξ, θα ψαχτεις για το πως θα στησεις το tvheadend για τηλεοραση. Για ραδιοφωνο δεν ξερω τι αλλο χρειαζεται.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσα ένα της Pinnacle για TV και το   lsusb -t  μου έβγαλε αυτό

/:  Bus 10.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 5000M
/:  Bus 09.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 0, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 1.5M
/:  Bus 08.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 0, Class=Wireless, Driver=btusb, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 1, Class=Wireless, Driver=btusb, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 2, Class=Vendor Specific Class, Driver=, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 3, Class=Application Specific Interface, Driver=, 12M
/:  Bus 07.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
/:  Bus 06.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
/:  Bus 05.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
/:  Bus 04.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
/:  Bus 03.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
    |__ Port 1: Dev 2, If 0, Class=Vendor Specific Class, Driver=, 12M
/:  Bus 02.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=ehci-pci/6p, 480M
    |__ Port 2: Dev 3, If 0, Class=Vendor Specific Class, Driver=dvb_usb_dib0700, 480M

/:  Bus 01.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=ehci-pci/6p, 480M
    |__ Port 2: Dev 3, If 0, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 2: Dev 3, If 1, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M

Μετά ζήτησα το tvheadend και μου βρήκε κάτι στο Kodi-pvr-Hts και το εγκατέστησα. Το θέμα είναι ότι το Kodi (που πρέπει να είναι πολύ καλό) με μπερδεύει πολύ...

Πρέπει να βάλω κάποιο backend software αλλά ποιο και πώς?

 

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε vlc, που κανει παπαδες (εκανε τοτε).
Παιξε μαζι του, δες τα μενου του, πειραματισου.
Δεν ακουω FM ραδιο, γω. Σωθηκα με ιντερνετικον. Αρα δε ξερω αν δουλεψει.

Λογικα και το SMplayer θα δουλεψει, που ειναι λινουξαδικο απο μανα.

Spoiler

Τι βιτσιο κι αυτο να θες να δεις τηλ στο πισι? Λυπησου τ' αυτια σου, τα ματια σου, το μυαλο σου, την εποχη του ιντερνετ.

 

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Μετά ζήτησα το tvheadend και μου βρήκε κάτι στο Kodi-pvr-Hts και το εγκατέστησα

Αρα η διανομη σου δεν πακεταρει το tvheadend, γιαυτο σου εβγαλε το προσθετο του kodi μονο. Σαν προσθετο ειναι για να εχεις τις λειτουργιες του tvheadend μονο μεσα στο kodi. Αν εισαι διατεθιμενος να στησεις ολοκληρο το kodi για να βλεπεις τηλεοραση απο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, alxnt είπε

Με το Me-TV θα κάνεις δουλίτσα.

Δεν το βγαζει το Software Manager του Mint. Μήπως τελικά πρέπει να πάω σε άλλη διανομή:

Στις 22/12/2021 στις 7:27 ΠΜ, Le Perv είπε

Δοκιμασε vlc, που κανει παπαδες (εκανε τοτε).
Παιξε μαζι του, δες τα μενου του, πειραματισου.
Δεν ακουω FM ραδιο, γω. Σωθηκα με ιντερνετικον. Αρα δε ξερω αν δουλεψει.

Λογικα και το SMplayer θα δουλεψει, που ειναι λινουξαδικο απο μανα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τι βιτσιο κι αυτο να θες να δεις τηλ στο πισι? Λυπησου τ' αυτια σου, τα ματια σου, το μυαλο σου, την εποχη του ιντερνετ.

Έχεις δίκιο για το βίτσιο... Απλά με τρώει η περιεργεια... Συνήθως φτιάχνω πράγματα και τα παρατάω. Τοβίτσιο του μηχανικού: "κατασκευάζεις και χαίρειν" που έλεγε και κάποιος παλιός καθηγητής)

Το VLC και το SMPlayer (που η διανομή μου το δίνει σαν front end άλλων) είναι πολύ ωραία προγράμματα, αλλά δεν μπορούν να δούν από συσκευές που πιάνουν απο κεραία.

 

Στις 22/12/2021 στις 9:25 ΠΜ, jim_p είπε

Αρα η διανομη σου δεν πακεταρει το tvheadend, γιαυτο σου εβγαλε το προσθετο του kodi μονο. Σαν προσθετο ειναι για να εχεις τις λειτουργιες του tvheadend μονο μεσα στο kodi. Αν εισαι διατεθιμενος να στησεις ολοκληρο το kodi για να βλεπεις τηλεοραση απο εκει...

Πολύ διαφωτιστικές οι συμβουλές σου. Έχω χρόνο και ίσως είναι μια ευκαιρία να στήσω το Kodi γενικότερα. Αλλά εδώ αρχίζουν μου φαίνεται τα δύσκολα... Πως στήνω σωστά το Kodi? Έχει μια λογική και ένα interface ασυνήθιστο.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το vlc τουλάχιστον κάνεις λάθος. Το vlc μπρόρει να δει τέτοιες συσκευές . Πηγαίνεις Media->Open Capture Device και στην καρτέλα Capture Device στο Capture Mode θα βρίσκεται η συσκευή εφόσον βέβαια είναι φορτωμένος ο οδηγός και λειτουργεί σωστά.  Μπορείς λοιπόν από εκεί να δεις τι γίνεται χωρίς να στήσεις kodi μιας και αν δεν υπάρχει οδηγός για τη συσκευή θα είναι άδικος κόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VLC το βρίσκω πολύ καλό και είναι αυτό που χρησιμοποιώ σαν media player στα Windows. Έκανα αυτά που λές αλλά όταν επιλέγω TV digital (DVB-T) ψάχνει άδικα και πολλές φορές βγάζει μήνυμα Your input can't be opened: VLC is unable to open the MRL 'dvb-t://frequency=0000:bandwidth=0'. Check the log for details" (δεν ξέρω που είναι αυτο το log file).

 

Πώς μπορώ να δώ αν είναι φορτωμένος ο οδηγός; To driver manager βγάζει "Your computer does not need any additional drivers".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Template:Making-it-work:dvb-usb-dib0700

Απο εδώ θα ξεκινήσεις, θα ψάξεις  πληροφορίες για:DVB-T RTL SDR .

Είναι κάτι που έκανα πριν πολλά χρόνια το εχω το δουλεύω αλλα δέν θυμάμαι τι και πως..

θα εγκαταστήσεις το https://gqrx.dk/ πρέπει να είναι μέσα στον package manager σου  και μ αυτό θα αποδιαμορφώνεις (ακούς φωνή) από τις συχνότητες που ενδειαφέρεσαι. Δεν βλέπεις βιντεο.

Εγώ θυμάμαι, TV video έβλεπα με command line του mplayer. Αλα γρήγορα το εγκατέλειψα γιατί πλέον σήμερα βλέπεις ότι θέλεις μέσω ίντερνετ.

Εχω κρατήσει το gqrx και το χρησιμοποιώ σε ειδικές περιπτώσεις.

Ισος αν ρίξεις το firmware που λεει στον /lib/firmware να παίξει με τη μία.

Επεξ/σία από SV8XXX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα αλλά είναι πάνω από τις τωρινές μου δυνατότητες.

Αχ "command line" ωραία χρόνια (μια και ειναι επίκαιρο). Τώρα βολεύτηκα με τα παράθυρα...

Ευχαριστώ, αλλά όπως λέω και στην αρχή "Είμαι (και θα παραμείνω) πρωτάρης". Θα ήθελα μονο να ξερω πως βλέπω αν έχει εγκατασταθεί ο σωστος οδηγός της συσκευής.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Θα ήθελα μονο να ξερω πως βλέπω αν έχει εγκατασταθεί ο σωστος οδηγός της συσκευής.

Αν εχει φορτωθει καποιος driver...ειναι ο σωστος. Παραπανω στο lsusb -t που παρεθεσες δειχνει οτι εχει φορτωθει driver. Αν δεν μπορεις να λειτουργησεις την συσκευη ειναι αλλο θεμα. Ριξε μια ματια και στο "dmesg" (εντολη ειναι) να δεις τι λεει για την συσκευη αυτη οταν την ανιχνευει και φορτωνει τον driver. Επισης αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης περι firmware δεν σε συγκινησε προφανως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν εχει φορτωθει καποιος driver...ειναι ο σωστος. Παραπανω στο lsusb -t που παρεθεσες δειχνει οτι εχει φορτωθει driver. Αν δεν μπορεις να λειτουργησεις την συσκευη ειναι αλλο θεμα. Ριξε μια ματια και στο "dmesg" (εντολη ειναι) να δεις τι λεει για την συσκευη αυτη οταν την ανιχνευει και φορτωνει τον driver. Επισης αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης περι firmware δεν σε συγκινησε προφανως

Έβαλα στο φάκελο /lib/firmware το αρχείο που κατέβασα από το λινκ (υπήρχε ήδη) αλλά δεν είδα διαφορά.

Έτρεξα την εντολή "dmesg" και έβγαλε ένα τεραστιο κατεβατό και στο τέλος λέει μάλλον ότι είναι εντάξει. Θα ξαναπροσπαθήσω.

YΓ: Τιποτα. Πείστηκα τουλάχιστον ότι δεν ειναι για μένα αυτό το σπόρ... Θα βλέπω/ακούω μόνο ιντερνετικά.

Υπάρχει κάπου ένας οδηγός πως στήνεται σωστα το Kodi στο Linux?

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησες το gqrx ? αν όχι βάλτο. 

sudo apt-get install gnuradio gqrx

Μετά πήγαινε file I/O Devices και εκεί στο πεδίο Device στο drop down menu θα πρέπει να δεις το στικάκι σου.

Το επιλέγεις παίζεις λίγο με τον ήχο σου και καλές ακροάσεις.

Καλά Χριστούγεννα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρέχω την εντολή

sudo apt-get install gnuradio gqrx
[sudo] password for evangelos:         
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package gqrx is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
  gqrx-sdr

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...