Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Z690 Aorus Pro Hands-On


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gigabyte ήταν μία από τις πρώτες εταιρείες που ξεκίνησαν να προσφέρουν mainboards -με πληθώρα μοντέλων μάλιστα σε διαφορετικά επίπεδα εξοπλισμού και τιμής- για να υποστηρίξει τους νέους 12ης γενιάς επεξεργαστές Intel Core (Alder Lake-S).

Το mainboard Gigabyte Z690 AORUS PRO είναι ένα από τα νεότερα μοντέλα της εταιρείας. Ευέλικτη, καλά εξοπλισμένη και τίμια, όσον αφορά το κόστος, η νέα μητρική της Gigabyte υποστηρίζει τη νεότερη γενιά επεξεργαστών της Intel με socket LGA 1700. Όπως μαρτυρά και η ονομασία της, η μητρική βασίζεται στο κορυφαίο Intel Z690 Chipset και επομένως έρχεται με όλα τα οφέλη της πλατφόρμας, μεταξύ των οποίων είναι η υποστήριξη του πρότυπου PCI Express 5.0, για κάρτες γραφικών ή NVMe M.2 PCIe SSDs και βεβαίως η υποστήριξη του πλέον σύγχρονου τύπου μνήμης, DDR5.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι να κάνεις το επόμενο βήμα και να πας στην νέα γενιά πρέπει να το κάνεις φουλ για να είσαι και future proof ως ένα σημείο πάντα.

Οπότε χωρίς pci 5 για nvme είναι ένα μείον. Το HDMI δεν μας νοιάζει και πολύ γιατί τέτοιο mb δεν προορίζεται για htpc. Θα είναι πάντα με κάρτα γραφικών.

Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει όταν βγουν ddr5 σε μεγαλύτερες ταχύτητες (7000+) αν θα μπορεί να τις υποστηρίξει.

Οι τιμές είναι επίσης στο θεό, οπότε καλό είναι να μην επενδύσει κάποιος ακόμη. Μεγαλύτερες ταχύτητες μνημών με μικρότερη τιμή και καλύτερη συμβατότητα θα πάρει αν περιμένει. Και επίσης οι επόμενες motherboard θα έχουν όλα τα χαρακτηριστικά που προσφέρει η νέα γενιά χωρίς ελλείψεις.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Retromaniac said:

Αν είναι να κάνει το επόμενο βήμα και να πας στην νέα γενιά πρέπει να το κάνεις φουλ για να είσαι και future proof ως ένα σημείο πάντα.

Οπότε χωρίς pci 5 για nvme είναι σημαντικό. Το HDMI δεν μας νοιάζει και πολύ γιατί τέτοιο mb δεν προορίζεται για htpc. Θα είναι πάντα με κάρτα γραφικών.

Και αν χρειαστεί για οποιονδήποτε λόγο υπάρχει και το display port.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bep1995 είπε

Και αν χρειαστεί για οποιονδήποτε λόγο υπάρχει και το display port.

Σωστά. Δεν το θεωρώ μείον που δεν έχει HDMI. Αν είχε απλά θα ήταν μια διευκόλυνση σε σπάνιες περιπτώσεις αλλά για μένα προσωπικά είναι αδιάφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα την ίδια μητρική για το νέο μου chipset. (σε ddr5 version)

Πολλά θετικά: 13 USB ports, 90A VRMs, 4 M.2 θέσεις, PCI Express 5.0 + 4.0, ALC4080 με άριστα audio capacitors, αλλά πάνω απ όλα το BUILD QUALITY και η αξιοπιστία της εταιρίας είναι over the roof.

 

Αναμένω επεξεργαστή και RAM για να τα κουμπώσω και να ποστάρω την τελική μου κριτική. 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Apollonian είπε

Επέλεξα την ίδια μητρική για το νέο μου chipset. (σε ddr5 version)

Πολλά θετικά: 13 USB ports, 90A VRMs, 4 M.2 θέσεις, PCI Express 5.0 + 4.0, ALC4080 με άριστα audio capacitors, αλλά πάνω απ όλα το BUILD QUALITY και η αξιοπιστία της εταιρίας είναι over the roof.

 

Αναμένω επεξεργαστή και RAM για να τα κουμπώσω και να ποστάρω την τελική μου κριτική. 😎

Δεν έχω καταλάβει που μπορεί να χρειαστεί κάποιος πάνω από 4-5 USB και το βλέπουμε σαν κάτι φοβερό 13 USB ports.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχω καταλάβει που μπορεί να χρειαστεί κάποιος πάνω από 4-5 USB και το βλέπουμε σαν κάτι φοβερό 13 USB ports.

1) Ποντίκι
2) Πληκτρολόγιο
3) Headphones
4) Controller
5) Webcam
6) Speakers
7) Εξωτερικός σκληρός δίσκος
8 ) Μετατροπέας USB Hub

Ε αυτά δεν τα λες και λίγα :P κρατάμε μερικά κενά για το μέλλον 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Apollonian είπε

1) Ποντίκι
2) Πληκτρολόγιο
3) Headphones
4) Controller
5) Webcam
6) Speakers
7) Εξωτερικός σκληρός δίσκος
8 ) Μετατροπέας USB Hub

Ε αυτά δεν τα λες και λίγα :P κρατάμε μερικά κενά για το μέλλον 😁

Με κούφανες. Θα χρειαστείς πολλές θύρες για να βάλεις USB hub; Επίσης το motherboard έχει γαμώ τα dac επάνω και θα βάλεις USB headphones και ηχεία; Controller ενσύρματο; Ο εξωτερικός σκληρός θα μπαίνει μόνιμα; Αν είναι έτσι το βάζεις εσωτερικά. Μόνο το ποντίκι, το πληκτρολόγιο και τη κάμερα μπορώ να δεχθώ ως μόνιμα...

Άσε που το κουτί θα έχει και αυτό 2-3 θέσεις μπροστά για τα ακουστικά και τον σκληρό που είπες. Πραγματικά δεν χρειάζεσαι πάνω από 4-5 θύρες πάνω στο mb εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα υπάρχοντα περιφερειακά μου έχουν ως μοναδική σύνδεση usb τί να κάνω να τα πετάξω? 🤣
Το hub το έχω για μετατροπή σε thunderbolt και για περισσότερα usb-c.
O εξωτερικός μου είναι σαν κρουαζιερόπλοιο μόνιμα συνδεδεμένος, δεν κουνιέται και δεν χωράει πουθενά και με τίποτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2021 στις 11:25 ΜΜ, Retromaniac είπε

Με κούφανες. Θα χρειαστείς πολλές θύρες για να βάλεις USB hub; Επίσης το motherboard έχει γαμώ τα dac επάνω και θα βάλεις USB headphones και ηχεία; Controller ενσύρματο; Ο εξωτερικός σκληρός θα μπαίνει μόνιμα; Αν είναι έτσι το βάζεις εσωτερικά. Μόνο το ποντίκι, το πληκτρολόγιο και τη κάμερα μπορώ να δεχθώ ως μόνιμα...

Άσε που το κουτί θα έχει και αυτό 2-3 θέσεις μπροστά για τα ακουστικά και τον σκληρό που είπες. Πραγματικά δεν χρειάζεσαι πάνω από 4-5 θύρες πάνω στο mb εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.



Καλό θα ταν να βλέπαμε σε mid price range mobos κάτι καλύτερο από απλό GbE LAN π.χ 2.5G ή 10G , εδώ σχετική λίστα.
Κρίμα να πρέπει κανείς να θυσιάσει 100$ + ένα extra slot για addon κάρτα δικτύου.

Y.Γ Το επόμενο modem του OTE στο 1 gps FTTH λογικά θα έχει αντίστοιχες θύρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Με κούφανες. Θα χρειαστείς πολλές θύρες για να βάλεις USB hub; Επίσης το motherboard έχει γαμώ τα dac επάνω και θα βάλεις USB headphones και ηχεία; Controller ενσύρματο; Ο εξωτερικός σκληρός θα μπαίνει μόνιμα; Αν είναι έτσι το βάζεις εσωτερικά. Μόνο το ποντίκι, το πληκτρολόγιο και τη κάμερα μπορώ να δεχθώ ως μόνιμα...

Άσε που το κουτί θα έχει και αυτό 2-3 θέσεις μπροστά για τα ακουστικά και τον σκληρό που είπες. Πραγματικά δεν χρειάζεσαι πάνω από 4-5 θύρες πάνω στο mb εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.

Ρε φίλε μην κρίνεις σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες. Κ εγώ χρειάζομαι πολλές θύρες USB στον υπολογιστή μου. 

Έχω μόνιμα 6 περιφερειακά (εκτυπωτής,  ακουστικά κτλ) κ εννοείται έχω και συσκευές που κουμπωνω και ξεκουμπώνω όπως εξωτερικοί σκληροί,  φλασακια,  φωτογραφική,κινητα κτλ 

 

Θα κάθομαι να ξεκουμπώνω και να κουμπωνω ποντίκι,  πληκτρολόγιο web cam για να βάλω ένα στικακι; 

Μπροστά στον Πύργο έχω 7 θύρες USB και υπάρχουν φορές που τις έχω όλες πιασμένες. 

 

Στο θέμα μας τώρα εμένα με ανησυχούν οι τιμές στις ddr5 μνήμες. 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...