Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Z690 Aorus Pro Hands-On


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ρε φίλε μην κρίνεις σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες. Κ εγώ χρειάζομαι πολλές θύρες USB στον υπολογιστή μου. 

Έχω μόνιμα 6 περιφερειακά (εκτυπωτής,  ακουστικά κτλ) κ εννοείται έχω και συσκευές που κουμπωνω και ξεκουμπώνω όπως εξωτερικοί σκληροί,  φλασακια,  φωτογραφική,κινητα κτλ 

Θα κάθομαι να ξεκουμπώνω και να κουμπωνω ποντίκι,  πληκτρολόγιο web cam για να βάλω ένα στικακι; 

Μπροστά στον Πύργο έχω 7 θύρες USB και υπάρχουν φορές που τις έχω όλες πιασμένες. 

Στο θέμα μας τώρα εμένα με ανησυχούν οι τιμές στις ddr5 μνήμες. 

Φίλε μου είπα ότι εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις, πάνω από 4-5;USB μαζί με 2-3 μπροστά στο κουτί δεν χρειάζεται κάποιος. Δηλαδή μιλάμε για 7-8 συνολικά με τις 2-3 να είναι μπροστά και να αλλάζουν πανευκολα. Που είναι το περίεργο σε αυτό που είπα; Εδώ έχεις ένα mb που έχει φοβερό dac, σκας ένα σωρό λεφτά και θες να κουμπώνεις USB επάνω; Οκ...

Πάντως ένας εκτύπωτης (που κακώς είναι σε USB και όχι στο δίκτυο με καλώδιο ή ασύρματα),  ακουστικά, κάμερα, ηχεία, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ένα στικάκι,  είναι 7 USB. Και μιλάμε έχεις πιάσει το 99% των χρηστών. Και δεν μιλάω για τις δικές μου ανάγκες. Και φυσικά είπα ότι εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις 13 USB + 3 μπροστά στο κουτί, σύνολο 16, είναι ένας αριθμός αρχηστος για την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των χρηστών. Προφανώς θα υπάρχουν και ΣΠΑΝΙΕΣ περιπτώσεις που θα χρησιμοποιήσουν 16 usb. Τι ακριβώς παράλογο και λάθος λέω; Που ακριβώς κρίνω με βάση τις δικές μου ανάγκες και όχι με ένα ρεαλιστικό αριθμό που αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία των χρηστών. Απλά πετάχτηκε ο άλλος (όχι εσύ) να κάνει τον έξυπνο και να μιλήσει καφρικα...

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Retromaniac said:

Φίλε μου είπα ότι εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις, πάνω από 4-5;USB μαζί με 2-3 μπροστά στο κουτί δεν χρειάζεται κάποιος. Δηλαδή μιλάμε για 7-8 συνολικά με τις 2-3 να είναι μπροστά και να αλλάζουν πανευκολα. Που είναι το περίεργο σε αυτό που είπα; Εδώ έχεις ένα mb που έχει φοβερό dac, σκας ένα σωρό λεφτά και θες να κουμπώνεις USB επάνω; Οκ...

Πάντως ένας εκτύπωτης (που κακώς είναι σε USB και όχι στο δίκτυο με καλώδιο ή ασύρματα),  ακουστικά, κάμερα, ηχεία, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ένα στικάκι,  είναι 7 USB. Και μιλάμε έχεις πιάσει το 99% των χρηστών. Και δεν μιλάω για τις δικές μου ανάγκες. Και φυσικά είπα ότι εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις 13 USB + 3 μπροστά στο κουτί, σύνολο 16, είναι ένας αριθμός αρχηστος για την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των χρηστών. Προφανώς θα υπάρχουν και ΣΠΑΝΙΕΣ περιπτώσεις που θα χρησιμοποιήσουν 16 usb. Τι ακριβώς παράλογο και λάθος λέω; Που ακριβώς κρίνω με βάση τις δικές μου ανάγκες και όχι με ένα ρεαλιστικό αριθμό που αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία των χρηστών. Απλά πετάχτηκε ο άλλος (όχι εσύ) να κάνει τον έξυπνο και να μιλήσει καφρικα...

 

Κι εγώ συμφωνώ πως είναι παράλογο και αδιάφορο παράλληλα το να πλασάρει το πλήθος των usb. Άλλωστε η MB διαφημίζεται ως gaming οπότε και οι απαιτήσεις στο 90% των gamers σε περιφερειακά είναι ένα καλό mouse + keyboard και webcam για streaming , εκτυπωτή αν πάρεις και τον συνδέσεις usb είσια άξιος της μοίρας σου. Όλα τα άλλα είναι σπάνιες περιπτώσεις.

Επεξ/σία από trigtf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι τόσες usb είναι overkill. 4 usb 3.2 και 2 usb c / thunderbolt 4  νομιζω είναι αρκετές. 
wi fi σε desktop νομιζω είναι υπερβολή αλλά καλοδεχούμενο, καλύτερα Bluetooth.

Κατά τα αλλά πλέον το desktop πλέον αξίζει μόνο για κάποιο gaming (πχ FPS) και heavy duty (πχ rendering / large project compile / virtualisation etc). Συνήθως βέβαια αν δεν είσαι ιδιώτης αλλά μεσαία εταιρία έχεις server για αυτές τις δουλειές. 
προσωπικά έχω 2 χρόνια να αγγίξω το desktop και βλέπω να μην φτιάχνω νέο.

γνωμη μου…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac

Αυτή τη στιγμή μετράω: ΑΡΚΕΤΑ μόνιμα συνδεδεμένα USB. Τα 5 σε USB3.0 Hub 7 θέσεων (με +3 θέσεις για φόρτιση). Είναι

Kb (1) & mouse(2) . 1 USB type-c hub(3) στο οποίο πάνω έχω 1 USB για RGB led γύρω από το γραφείο (4) (έχω κι άλλα 2 USB powered RGB σε 2 USB της οθόνης - για την οθόνη και το mousepad 😛 τα οποία βολεύουν εκεί και δεν τα μετράω στο σύνολο ), 1 για το Synthesizer(5). Στο hub έχω, 1 Mixer που είναι και audio interface(6), 3 εξωτερικούς (7,8,9) και 1 drumpad (10). Αν βάλουμε την USB στη mobo για το Hub, πάμε στις (11) 😛  Ο εκτυπωτής είναι στο δίκτυο, αλλά υπάρχει στο hub(3) το καλώδιό του για παν ενδεχόμενο, άρα φτάσαμε στις (12). Βάλε-βγάλε έχω του controller, μιας και κάπου κάπου μπορεί να τελειώσουν οι μπαταρίες για την Bluetooth λειτουργία.  USB Sticks τα βάζω στα γρήγορα στις μπροστά θέσεις του κουτιού.

ΩΣΤΟΣΟ, συμφωνώ μαζί σου γενικώς και η περίπτωσή μου δεν είναι καθημερινή περίπτωση. Πολλές οι USB αλλά τι κακό υπάρχει να υπάρχουν; Άστες εκεί 😛 
Αλλού είναι το θέμα και αυτό είναι στις τιμές που έχουν καταλήξει να έχουν οι high-end μητρικές... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tommybertsen είπε

@Retromaniac

Αυτή τη στιγμή μετράω: ΑΡΚΕΤΑ μόνιμα συνδεδεμένα USB. Τα 5 σε USB3.0 Hub 7 θέσεων (με +3 θέσεις για φόρτιση). Είναι

Kb (1) & mouse(2) . 1 USB type-c hub(3) στο οποίο πάνω έχω 1 USB για RGB led γύρω από το γραφείο (4) (έχω κι άλλα 2 USB powered RGB σε 2 USB της οθόνης - για την οθόνη και το mousepad 😛 τα οποία βολεύουν εκεί και δεν τα μετράω στο σύνολο ), 1 για το Synthesizer(5). Στο hub έχω, 1 Mixer που είναι και audio interface(6), 3 εξωτερικούς (7,8,9) και 1 drumpad (10). Αν βάλουμε την USB στη mobo για το Hub, πάμε στις (11) 😛  Ο εκτυπωτής είναι στο δίκτυο, αλλά υπάρχει στο hub(3) το καλώδιό του για παν ενδεχόμενο, άρα φτάσαμε στις (12). Βάλε-βγάλε έχω του controller, μιας και κάπου κάπου μπορεί να τελειώσουν οι μπαταρίες για την Bluetooth λειτουργία.  USB Sticks τα βάζω στα γρήγορα στις μπροστά θέσεις του κουτιού.

ΩΣΤΟΣΟ, συμφωνώ μαζί σου γενικώς και η περίπτωσή μου δεν είναι καθημερινή περίπτωση. Πολλές οι USB αλλά τι κακό υπάρχει να υπάρχουν; Άστες εκεί 😛 
Αλλού είναι το θέμα και αυτό είναι στις τιμές που έχουν καταλήξει να έχουν οι high-end μητρικές... 

Μα δεν είπα ότι είναι κακό. Ειπα ότι είναι αδιάφορο για τολην πλειοψηφία των χρηστών. Και αν υπολογίσουμε δε και το σκοπό του mb που είναι το gaming δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να είχε τόσες πολλες.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα αδιάφορο για σένα.

Ένα από τα κριτήρια για να διαλέξω μητρική είναι οι πολλές usb θύρες. Καθόλου αδιάφορο για μένα και τις ανάγκες μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fasttam είπε

Πιθανότατα αδιάφορο για σένα.

Ένα από τα κριτήρια για να διαλέξω μητρική είναι οι πολλές usb θύρες. Καθόλου αδιάφορο για μένα και τις ανάγκες μου. 

ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ ΤΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΓΙΑ ΚΆΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος έχει λεφτά να πάρει τέτοια ακριβή μητρική, 

έχει και λεφτά να πάρει μια καλή usb 3.0/3.1/3.2 (gen1, gen2, 2x2 - η όπως τα λένε ) pcie κάρτα, ή ένα πιο καλό usb hub

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ο reviewer ξερει να τοποθετει ram πανω στην μητρικη?

 

 

 

Το παράδοξο είναι ότι γράφει τις οδηγίες για την σωστή τοποθέτηση πάνω στην μητρική. 😋839795124_aorusproddr5.png.e5f07895a848bcf26f1ae41e311d358e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...