Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω κτηνοτρόφος πως μπορώ;


Ioannissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Ο πατέρας μου έχει πρόβατα και θα ήθελα και εγώ να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα αλλά χωρίς να γίνω νέος αγρότης με επιδότηση, πρέπει να μου γράψει τα μισά πρόβατα και να αγοράσω και εγώ ώστε να γίνω και επίσημα αγρότης επίσης το επάγγελμα του αγρότη σε δεσμεύει για κάποια χρόνια ή μπορείς  κάποια στιγμή να φύγεις εφόσον δεν έχεις πάρει επιδότηση των 40,000€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ioannissa είπε

Γεια σας!

Ο πατέρας μου έχει πρόβατα και θα ήθελα και εγώ να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα αλλά χωρίς να γίνω νέος αγρότης με επιδότηση, πρέπει να μου γράψει τα μισά πρόβατα και να αγοράσω και εγώ ώστε να γίνω και επίσημα αγρότης επίσης το επάγγελμα του αγρότη σε δεσμεύει για κάποια χρόνια ή μπορείς  κάποια στιγμή να φύγεις εφόσον δεν έχεις πάρει επιδότηση των 40,000€ ;

φίλε 40.000 ανά έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι είναι μια φορά

βασικά είναι το πρόγραμμα ένταξης για τους νέους αγρότες που νομίζω ότι προϋποθέτει μόνιμη επαγγελματική δραστηριότητα για πολλά χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν δεν πάρεις την επιδότηση δεν μπορεί να σε δεσμεύσει κανείς.

Με επιδότηση πόσα χρόνια είναι η δέσμευση;

Επεξ/σία από Ioannissa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

αυτές οι επιδοτήσεις έχουν μαμήσει το σύμπαν. όλη η ελλάδα σκέφτεται πως θα πάρει κάποια επιδότηση

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι εάν υπάρχει κάποια δέσμευση με ή χωρίς επιδότηση των 40,000€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ioannissa είπε

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι εάν υπάρχει κάποια δέσμευση με ή χωρίς επιδότηση των 40,000€ 

δε ξέρω να σε βοηθήσω αλλά πάντα όταν παίρνεις επιδότηση υπάρχει δέσμευση. Αλλιώς ο καθένας θα άνοιγε μια "επιχείρηση" και μόλις τσιμπούσε την επιδότηση θα την έκλεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη ΔΑΟΚ (Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής) της περιοχής σου θα πας (ή σκέτο Διεύθυνση Κτηνιατρικής - κάποιες περιφέρειες έχουν τις διευθύνσεις Αγροτικής Οικονομίας χώρια από εκείνες της Κτηνιατρικής), για να ρωτήσεις έναν από τους κτηνίατρους που θα βρεις εκεί, τι χρειάζεται για να γίνεις κτηνοτρόφος. Αν θυμάμαι σωστά (δούλεψα ένα χρόνο μέσω προγράμματος κοινωφελούς χαρακτήρα σε ΔΑΟΚ) η διαδικασία δεν ήταν πολύπλοκη. Χρειάζεσαι ζωικό κεφάλαιο (κάποια ζώα που θα σου μεταβιβάσει ο πατέρας σου φαντάζομαι - εδώ θα χρειαστεί κάποιο επίσημο συμφωνητικό από συμβολαιογράφο ή έστω υπεύθυνες δηλώσεις), κάποιο χώρο που θα τα στεγάζεις (σταυλικές εγκαταστάσεις - μπορούν να είναι κοινές με του πατέρα σου) και κάποια φορολογικά στοιχεία. Δεν μπορώ να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο (δεν ήταν το αντικείμενό μου όταν δούλευα εκεί) όπως για το αν πρέπει να κάνεις κάποια έναρξη επαγγέλματος ή κάτι παρόμοιο στην εφορία. Περνα από τη ΔΑΟΚ και θα σου πουν τι θέλουν και τι ισχύει για τυχόν επιδότηση και αν δικαιούσαι, από τη στιγμή που ζώα και σταύλοι προϋπάρχουν.

Επεξ/σία από tedybear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλεύω σε τμήμα αγροτικών επιδοτήσεων και ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τι θες να κάνεις.. 

Αρχικά, ΔΕΝ θες να παίρνεις επιδότηση? Για πιο λόγο? Πιστεύεις ότι μπορείς να συντηρήσεις μια αγροτική εκμετάλλευση χωρίς επιδότηση? Φαντάζομαι πως έχεις κάποια παράλληλη εργασία, για αυτό δεν θες την επιδότηση.. Παρόλα αυτά, φυσικά πρέπει να κάνεις έναρξη εργασιών στην εφορία με ότι αυτό συνεπάγεται είτε παίρνεις επιδότηση είτε όχι, γιατί έσοδα θα έχεις με την πώληση γάλατος ή κρέατος. Μετέπειτα ενδεχομένως να πρέπει να γραφτείς στον ΟΓΑ, ο οποίος έχει ένα σεβαστό κόστος. 

Ή δεν έχω καταλάβει καλά τι εννοείς, ή δεν έχεις καταλάβει πραγματικά τις απαιτήσεις του τομέα. Ξεκαθάρισε τι θες, ποιο είναι το πλάνο σου και αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, ρώτησέ με. 

 

*** Αν δεν είσαι σε πρόγραμμα (που έτσι κ αλλιώς αν δεν έχεις κάνει τα χαρτιά σου ήδη, τελείωσε) δεσμεύσεις δεν έχεις. Αλλά έχεις άλλες φορολογικές δεσμεύσεις, ειδικά όταν οι επιδοτήσεις σου υπερβαίνουν τα 5,000€)

Επεξ/σία από MarikaPiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...