Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Edge επαναφέρει ένα κλασικό χαρακτηριστικό, το RSS feed


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Μicrosoft φαίνεται πως επιθυμεί να επαναφέρει το γνωστό «RSS feed», αυτή τη φορά μέσω ενός νέου χαρακτηριστικού για τον browser της, Edge, το οποίο έχει την ονομασία Followable Web.

Επί του παρόντος, το χαρακτηριστικό είναι διαθέσιμο μόνο σε όσους χρήστες είναι μέλη του καναλιού πρώιμης πρόσβασης Edge Canary και τους επιτρέπει να «ακολουθούν» (follow) τις ιστοσελίδες που επιθυμούν λαμβάνοντας μία επιμελημένη λίστα με τις τελευταίες αναρτημένες ενημερώσεις τους. Η διάθεση του χαρακτηριστικού, ακόμα και για τα μέλη του καναλιού Microsoft Edge Canary είναι σταδιακή, οπότε όσοι θα θέλατε να το δοκιμάσετε ενδεχομένως θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο ακόμα. Όσοι ωστόσο βιάζεστε μπορείτε να εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας την δοκιμαστική έκδοση του Microsoft Edge, την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ. 

Το Really Simple Syndication ή RSS, ήταν κάποτε ένας από τους δημοφιλέστερους τρόπους για να διατηρούν οι χρήστες την επαφή τους με τις αγαπημένες τους ιστοσελίδες. Με τη χρήση κάποιου RSS reader -μέσω ανεξάρτητης εφαρμογής ή μέσω plug-in ή extension στον browser- ήταν δυνατή η δημιουργία μίας επιμελημένης λίστας με τις νεότερες ειδήσεις ή με το νεότερο περιεχόμενο από τις αγαπημένες ιστοσελίδες των χρηστών. Παρόλα αυτά, η βασιλεία του RSS ήταν βραχύβια κυρίως εξαιτίας της ολοένα αυξανόμενης δημοτικότητας των πλατφορμών κοινωνικής δικτύωσης όπως των Facebook και Twitter.

Η βασισμένη σε αλγόριθμους μεθοδολογία των Google News και Microsoft News επίσης παρείχε ένα εναλλακτικό μοντέλο για την παροχή φρέσκου περιεχομένου στους χρήστες. Καθώς ωστόσο έρχονται στο φως όλο και περισσότερα προβλήματα με την προσέγγιση που βασίζεται σε αλγόριθμους για την ανακάλυψη περιεχομένου (παραπληροφόρηση, θόρυβος κ.λπ.) δεν είναι λίγοι εκείνου που αναζητούν έναν τρόπο για να ασκήσουν μεγαλύτερο έλεγχο στις πληροφορίες που τους παρέχονται. Και από ότι φαίνεται, το RSS είναι έτοιμο να επανέλθει στο προσκήνιο με το νέο χαρακτηριστικό Followable Web για τον browser Microsoft Edge. Μάλιστα, η Microsoft δεν είναι η μοναδική εταιρεία που εργάζεται για να επαναφέρει το RSS feed στο πρόγραμμα περιήγησής Ιστού της. Η Google βρίσκεται αυτή τη περίοδο σε φάση ανάπτυξης μίας παρόμοιας λειτουργικότητας για τον Chrome.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω ξενερώσει με τον Edge πάντως. Παίζω Halo Infinite σκάει μήνυμα στο Messenger έχω κλειστό τον Microsoft Edge έχω απενεργοποιημένο το "Continue running background extensions and apps when Microsoft Edge is closed" έχω μέχρι και στα Policies disabled το “Allows Microsoft Edge to pre-launch at Windows Startup, when the system is idle, and each time Edge is closed” και πάλι κολλάει όλο το παιχνίδι κάθε φορά που παίρνω καινούργιο μήνυμα εκτός και αν κάνω Log Out από το Facebook.

 

Τραγικό

Επεξ/σία από Torroan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικό βήμα. Είμαι της άποψης ότι η πρόταση με αλγορίθμους με βάση προσωπικά δεδομένα πρέπει να κηρυχθεί παράνομη. Παγιδεύει τους χρήστες σε bubbles & echo chambers.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Θετικό βήμα. Είμαι της άποψης ότι η πρόταση με αλγορίθμους με βάση προσωπικά δεδομένα πρέπει να κηρυχθεί παράνομη. Παγιδεύει τους χρήστες σε bubbles & echo chambers.

Αυτό πράγματι ισχύει. Πολλοί άνθρωποι εγκλωβίζονται σε έναν φαύλο κύκλο πληροφόρησης επειδή ο αλγόριθμος τους ταΐζει ξανά και ξανά τα ίδια δεδομένα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Torroan είπε

Εγώ έχω ξενερώσει με τον Edge πάντως. Παίζω Halo Infinite σκάει μήνυμα στο Messenger έχω κλειστό τον Microsoft Edge έχω απενεργοποιημένο το "Continue running background extensions and apps when Microsoft Edge is closed" έχω μέχρι και στα Policies disabled το “Allows Microsoft Edge to pre-launch at Windows Startup, when the system is idle, and each time Edge is closed” και πάλι κολλάει όλο το παιχνίδι κάθε φορά που παίρνω καινούργιο μήνυμα εκτός και αν κάνω Log Out από το Facebook.

Τραγικό

winget uninstall edge

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Torroan είπε

Εγώ έχω ξενερώσει με τον Edge πάντως. Παίζω Halo Infinite σκάει μήνυμα στο Messenger έχω κλειστό τον Microsoft Edge έχω απενεργοποιημένο το "Continue running background extensions and apps when Microsoft Edge is closed" έχω μέχρι και στα Policies disabled το “Allows Microsoft Edge to pre-launch at Windows Startup, when the system is idle, and each time Edge is closed” και πάλι κολλάει όλο το παιχνίδι κάθε φορά που παίρνω καινούργιο μήνυμα εκτός και αν κάνω Log Out από το Facebook.

Τραγικό

Settings -> Cookies and site permissions -> Notifications -> Ask before sending -> turn off.

Στο ίδιο μενού σβήσε στο allow όλα τα sites που έχεις δώσει access να σου στέλνουν notification (είμαι σίγουρος θα βρεις το facebook/messenger εκεί).

Την ίδια συμπεριφορά έχει και ο Chrome, βασικά (σχεδόν) ίδιοι browsers είναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MaTrOx είπε

Settings -> Cookies and site permissions -> Notifications -> Ask before sending -> turn off.

Στο ίδιο μενού σβήσε στο allow όλα τα sites που έχεις δώσει access να σου στέλνουν notification (είμαι σίγουρος θα βρεις το facebook/messenger εκεί).

Την ίδια συμπεριφορά έχει και ο Chrome, βασικά (σχεδόν) ίδιοι browsers είναι.

Σε λατρεύω το μόνο που πέτυχε! Αυτό γιατί συμβαίνει, να σου στέλνει όταν είναι έστω ανοιχτός σαν πρόγραμμα κομπλέ αλλά στο ξεκάρφωτο με κλειστό τον browser πόσο μάλλον τη σελίδα κιόλας είναι απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάει σε edge το τελευταίο έτος μετά από χρόνια χρήσης chrome και βρήκα την υγειά μου. Πολύ γρήγορος και ελαφρυς, συγχρονίζει τέλεια και με την mobile εκδοση του. Τι χάλι αυτός ο chrome κολλαγε μεχρι και στο youtube και μου κρεμούσε i7 pc....

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Torroan είπε

Εγώ έχω ξενερώσει με τον Edge πάντως. Παίζω Halo Infinite σκάει μήνυμα στο Messenger έχω κλειστό τον Microsoft Edge έχω απενεργοποιημένο το "Continue running background extensions and apps when Microsoft Edge is closed" έχω μέχρι και στα Policies disabled το “Allows Microsoft Edge to pre-launch at Windows Startup, when the system is idle, and each time Edge is closed” και πάλι κολλάει όλο το παιχνίδι κάθε φορά που παίρνω καινούργιο μήνυμα εκτός και αν κάνω Log Out από το Facebook.

Τραγικό

πρεπει να κανεις ακομα μια κινηση για να μην τρεχει στην εκινηση....επισης εχει πολλα καλα ειδικα αν τον παραμετροποιησεις! βεβαια πρεπει καποιος να ξερει ;) βασικο

9 ώρες πριν, GrandGamer είπε

winget uninstall edge

αμ δεν ειναι τοσο απλο.... ;)

8 ώρες πριν, Torroan είπε

Σε λατρεύω το μόνο που πέτυχε! Αυτό γιατί συμβαίνει, να σου στέλνει όταν είναι έστω ανοιχτός σαν πρόγραμμα κομπλέ αλλά στο ξεκάρφωτο με κλειστό τον browser πόσο μάλλον τη σελίδα κιόλας είναι απίστευτο.

ειδολο μου? :P χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GrandGamer είπε

Τι να σου πω, εμένα δούλεψε πάντως.

αυτο εχει σημασια, το θεμα ειναι οτι αφηνει καταληπο συντομευση στο startmenu και μπορει να αφερεθει κατα τα αλλα δουλευει και ετσι...

Επεξ/σία από EmptyPromises
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, EmptyPromises είπε

αυτο εχει σημασια, το θεμα ειναι οτι αφηνει καταληπο συντομευση στο startmenu και μπορει να αφερεθει κατα τα αλλα δουλευει και ετσι...

Μακάρι να ήταν το μόνο κατάλοιπο που άφηνε software στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GrandGamer είπε

Μακάρι να ήταν το μόνο κατάλοιπο που άφηνε software στα windows.

απο τα καλα μας τα 7ρια και μετα ολα πανε μην πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...