Προς το περιεχόμενο

Από iTunes σε Music App σε High Sierra


L34x88iT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά για τις μέρες.

Έχω ένα σταθερό imac i3 (3,06ghz) mid 2010, 6gb ram, 512 ssd,  που πάει μέχρι high sierra και έναν macbook air του 2017 που είχα High sierra και εκεί.

Σε έναν εξωτερικό δίσκο ssd έχω περάσει όλα τα τραγούδια μου και την library του iTunes και στα 2 μηχανήματα είχα βάλει σαν path του itunes το αρχείο στον εξωτερικό δίσκο. Με αυτό τον τρόπο, έφτιαχνα τα πάντα με την άνεση του σταθερού και μόλις έβαζα τον δίσκο στο φορητό (για να πάω να παίξω μουσική), αυτομάτως είχε δει τα πάντα. Νέα τραγούδια, νέες playlists κλπ. Όλα δούλευαν ρολόι και με βόλευε αυτός ο τρόπος. Τώρα έκανα αναβάθμιση στο macbook και πέρασα big sure. Με λύπη ανακάλυψα όμως οτί στο νέο music app έφτιαξε άλλη database. Βρήκα τρόπο και πέρασα τα τραγούδια μου, δηλαδή δεν είναι το πρόβλημα μου αυτό. Το προβλημά μου είναι οτι πλέον δεν δουλέυω επάνω σε μια κοινή database.

Οπότε:

1) Ξέρετε κάποιο τρόπο να έχω κοινή db?

2) Να μπορώ να περάσω και στο high sierra το app music?

3) Να μπορώ να περάσω στο σταθερό την μικρότερη macos version που έχει αλλάξει το iTunes σε music app? Θα δουλεύει σωστά ή θα σέρνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, L34x88iT είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά για τις μέρες.

Έχω ένα σταθερό imac i3 (3,06ghz) mid 2010, 6gb ram, 512 ssd,  που πάει μέχρι high sierra και έναν macbook air του 2017 που είχα High sierra και εκεί.

Σε έναν εξωτερικό δίσκο ssd έχω περάσει όλα τα τραγούδια μου και την library του iTunes και στα 2 μηχανήματα είχα βάλει σαν path του itunes το αρχείο στον εξωτερικό δίσκο. Με αυτό τον τρόπο, έφτιαχνα τα πάντα με την άνεση του σταθερού και μόλις έβαζα τον δίσκο στο φορητό (για να πάω να παίξω μουσική), αυτομάτως είχε δει τα πάντα. Νέα τραγούδια, νέες playlists κλπ. Όλα δούλευαν ρολόι και με βόλευε αυτός ο τρόπος. Τώρα έκανα αναβάθμιση στο macbook και πέρασα big sure. Με λύπη ανακάλυψα όμως οτί στο νέο music app έφτιαξε άλλη database. Βρήκα τρόπο και πέρασα τα τραγούδια μου, δηλαδή δεν είναι το πρόβλημα μου αυτό. Το προβλημά μου είναι οτι πλέον δεν δουλέυω επάνω σε μια κοινή database.

Οπότε:

1) Ξέρετε κάποιο τρόπο να έχω κοινή db?

2) Να μπορώ να περάσω και στο high sierra το app music?

3) Να μπορώ να περάσω στο σταθερό την μικρότερη macos version που έχει αλλάξει το iTunes σε music app? Θα δουλεύει σωστά ή θα σέρνεται?

Έχεις δοκιμάσει να "Hold down the Option key while you reopen Music" και να επιλέξεις τη library που θες;

https://support.apple.com/guide/music/use-multiple-libraries-mus7663a920a/1.1/mac/11.0

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι . Ετσι το έκανα και με το itunes. Απλά δεν είναι "συμβατά" τα αρχεία της βάσης. Δηλαδή όταν πατάω το Option key και μου ζητάει να επιλέξω βάση, μου είναι ανενεργό (δεν επιλέγεται) το αρχείο που χρησιμοποιώ στο itunes

 

Του itunes το αρχείο είναι .itl και του music .musiclibrary

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...