Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση rapid test


costac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, costac είπε

καλησπερα οταν σε καποιον βγει θετικο το rapid test μπορει να βγαλει το ποιστοποιητικο?

 

Οχι φιλε μου πρεπει να πας να κανεις μοριακο PCR για να παρεις το πιστοποιητικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται pcr για να πάρεις πιστοποιητικό. Η κα Γκαγκα είπε σήμερα στην τβ ότι αυτό ισχύει μόνο για τους ανεμβολιαστους. Τώρα αν παίρνεις πιστοποιητικό νοσησης όντας εμβολιασμένος δεν το γνωρίζω.

Επικοινώνησε με ΕΟΔΥ μήπως γνωρίζουν να σου ξεκαθαρίσουν το τοπίο και να σου πουν αν δικαιούσαι να κάνεις pcr δωρεάν σε κάποια δομή διαφορετικά θα δώσεις μέχρι και 60 ευρώ. Ανεμβολιαστος χωρίς pcr, πιστοποιητικό δεν βγάζεις 100%

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την άνοδο των κρουσμάτων αυτές και τις επόμενες ημέρες θα γίνονται συνεχώς ερωτήσεις από κόσμο που νοσησε.

Για μένα το βέλτιστο αν βρεθείς θετικός είναι να κάνεις και ένα δεύτερο rapid test, αν βγει θετικό τότε σταματάς, αν βγει αρνητικό τότε κάνεις και τρίτο για να επιβεβαιώσεις, περισσότερο τρέξιμο μεν αλλά λιγότερο κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ανεμβολίαστοι για να πάρουν πιστοποιητικό νόσησης θα πρέπει να έχουν θετικό PCR.

Οι εμβολιασμένοι ράπιντ θετικό.

Δωρεάν PCR γίνεται μόνο σε νοσοκομείο εφόσον ο ασθενής έχει συμπτώματα.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος... Είχα ανεβάσει πυρετό για 3 ημέρες με συμπτωματα γαστρεντερίτιδας. Κάθε μέρα από αυτές έκανα από ένα self test το οποίο και εβγαινε αρνητικό. Για να είμαι σίγουρος, πήγα σε ένα κέντρο υγείας και έκανα ένα μοριακό (δωρεάν). Δεν με ρώτησαν αν είμαι εμβολιασμενος ή όχι (δεν είμαι). Πριν λίγη ώρα που μπήκα να δω αν βγήκαν τα αποτελέσματα, (στην βεβαίωση αρνητικού) μου εμφανίζει μήνυμα ότι χωρίς ολοκληρωμένο εμβολιασμό δεν εκδίδονται πιστοποιητικά. Από την άλλη όταν πάω για βεβαίωση θετικου μου βγάζει ότι δεν βρέθηκαν αποτελέσματα και ότι η βεβαίωση εκδίδεται μόνο με θετικό pcr test. Στην προκειμένη δεν με ενδιαφέρει να αξιοποιήσω το πιστοποιητικό αλλά να ξέρω αν εχει βγει θετικό το τεστ ή όχι. Αν και μη εμβολιασμένος στη βεβαίωση θετικού pcr θα έπρεπε να μου εμφανιστεί αν ήταν θετικό? Γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokos198 είπε

Καλησπέρα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος... Είχα ανεβάσει πυρετό για 3 ημέρες με συμπτωματα γαστρεντερίτιδας. Κάθε μέρα από αυτές έκανα από ένα self test το οποίο και εβγαινε αρνητικό. Για να είμαι σίγουρος, πήγα σε ένα κέντρο υγείας και έκανα ένα μοριακό (δωρεάν). Δεν με ρώτησαν αν είμαι εμβολιασμενος ή όχι (δεν είμαι). Πριν λίγη ώρα που μπήκα να δω αν βγήκαν τα αποτελέσματα, (στην βεβαίωση αρνητικού) μου εμφανίζει μήνυμα ότι χωρίς ολοκληρωμένο εμβολιασμό δεν εκδίδονται πιστοποιητικά. Από την άλλη όταν πάω για βεβαίωση θετικου μου βγάζει ότι δεν βρέθηκαν αποτελέσματα και ότι η βεβαίωση εκδίδεται μόνο με θετικό pcr test. Στην προκειμένη δεν με ενδιαφέρει να αξιοποιήσω το πιστοποιητικό αλλά να ξέρω αν εχει βγει θετικό το τεστ ή όχι. Αν και μη εμβολιασμένος στη βεβαίωση θετικού pcr θα έπρεπε να μου εμφανιστεί αν ήταν θετικό? Γνωρίζει κάποιος?

Πρέπει και το διαγνωστικό να σου δώσει χαρτί ασχέτως αν το δηλώσει ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kokos198 είπε

Καλησπέρα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος... Είχα ανεβάσει πυρετό για 3 ημέρες με συμπτωματα γαστρεντερίτιδας. Κάθε μέρα από αυτές έκανα από ένα self test το οποίο και εβγαινε αρνητικό. Για να είμαι σίγουρος, πήγα σε ένα κέντρο υγείας και έκανα ένα μοριακό (δωρεάν). Δεν με ρώτησαν αν είμαι εμβολιασμενος ή όχι (δεν είμαι). Πριν λίγη ώρα που μπήκα να δω αν βγήκαν τα αποτελέσματα, (στην βεβαίωση αρνητικού) μου εμφανίζει μήνυμα ότι χωρίς ολοκληρωμένο εμβολιασμό δεν εκδίδονται πιστοποιητικά. Από την άλλη όταν πάω για βεβαίωση θετικου μου βγάζει ότι δεν βρέθηκαν αποτελέσματα και ότι η βεβαίωση εκδίδεται μόνο με θετικό pcr test. Στην προκειμένη δεν με ενδιαφέρει να αξιοποιήσω το πιστοποιητικό αλλά να ξέρω αν εχει βγει θετικό το τεστ ή όχι. Αν και μη εμβολιασμένος στη βεβαίωση θετικού pcr θα έπρεπε να μου εμφανιστεί αν ήταν θετικό? Γνωρίζει κάποιος?

Δεν σε ενημέρωσαν πότε βγάζουν τ' αποτελέσματα; Μπορεί απλά να αργούν λιγάκι.  

Δεν ξέρω τι ισχύει για την έκδοση βεβαίωσης σε ανεμβολίαστο (αν είναι πχ όπως τα rapid από τον ΕΟΔΥ), αλλά σίγουρα θα ενημερωθείς σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος, τουλάχιστον τηλεφωνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...