Προς το περιεχόμενο

Τις τρελές ταχύτητες των νέων SSD PCIe 5.0 δείχνει demo των Intel και Samsung


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

and guess what...περα απο τις τρομακτικες τιμες που θα εχουν πλεον θα ειναι σε ελλειψη gpu/cpu/ram ddr5/ssd pci 5.0 .Ακουσα οτι τα τροφοδοτικα θα πρεπει να εχουν 12pin για να τροφοδοτισουν τις 40x0 καρτες της nvidia αρα παμε και σε καινουργιο τροφοδοτικο που θα ειναι και αυτο σε ελλειψη και μενουν μονο με μητρικη και κουτι. Καλα μας κανουν

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, petran79 είπε

κάποια πολυ φθηνα λαπτοπ οντως τα χρειαζονται γιατι με τα 10 σερνονται.

Αυτό δειχνει την αδυναμία ενός υπολογιστή ο οποίος δεν είναι ο επεξεργαστής (ακόμα και αν είναι πολύ αδύναμος) αλλά ο αποθηκευτικός χώρος, γενικά τα sad/nvme πήγαν το software experience πολλά βήματα μπροστά 

13 ώρες πριν, petran79 είπε

 

 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, stelrp είπε

οταν τα Windows θα θελουν 200gb στο δισκο σε λιγο καιρό και θα τρεχουν 400 threads , χωρις καν να εχεις ανοίξει πρόγραμμα, οταν το chrome θα θελει 10gb ,για να ανοιξει 10 καρτέλες θα αχρηστευθεί και αυτή η τεχνολογία.

Παρεμπιπτόντως σε win xp , που εστησα τωρα τις γιορτες με παλιό Chrome browser , το σύστημα δεν ξεπερνά τα 400mb.

Και με εναν intel παλιο ssd 40gb , στον οποίο τρωει μονο 3gb πετάει.

Και 100gb/sec να πιάσει η τεχνολογία παλι τα windows δεν θα την παλεύουν με το bloatware.

Αλήθεια ειδατε τί γρήγορο και φαντασμαγορικό ειναι το startmenu στα win 11 ?

Είναι αλήθεια ότι ενα τυπικό συστημα με  Windows 11 χρειάζεται περίπου 3 gb RAM με το καλημέρα σας. Αυτό είναι μέρα με νύχτα σε σχέση με ας πουμε το 2010. Το αν όλα αυτά τα gb χρειάζονται μπορεί να συζητηθεί, αλλά θέλω να εστιάσω αλλού.

Ενα "δυνατό" συστημα το 2010 είχε περιπου οκταρα ή 16αρα ram, και ενα midrange περίπου 4gb. Tώρα επειδη για διάφορους λόγους ξεπέσαμε στο σημειο ακόμα και high-end σχετικά συστήματα να εχουν 16  ή 32 gb RAM  και μισό tb σκληρό εν έτει 2021 , αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα της Microsoft. Εγώ αν ήμουν Microsoft θα έλεγα σε όλους να πανε να κουμπουριαστούνε. Δεν υπάρχει καμμιά λογική αιτία γιατί δεν αυξήθηκε όπως θα έπρεπε η RAM και ο σκληρός δίσκος  στο τυπικό σύστημα του μέσου χρήστη , όπως όφειλαν οι κατασκευαστές να είχαν κάνει.

Ενα high-end συστημα στις μέρες μας θα έπρεπε να έχει 256-512 gb RAM κι ένα low-end 32-64gb. Ενα high-end συστημα θα έπρεπε να έχει 16-32 tb σκληρό κι ένα low-end    2-4tb σκληρό. Tώρα επειδή η Microsoft κάνει μόκο , για να εξυπηρετήσει τους "κατασκευαστές και πωλητές " που άφησαν τα συστήματά μας πρωτόγονα, αυτό δε σημαίνει ότι θα της κάνουμε και ιδιαιτερη μνεια , αλλά θα έπρεπε. Επίσης δε σημαίνει ότι τα 3 με 4 gb που θέλουν να χρησιμοποιουν τα Windows χρειάζονται , αλλά αν το hardware είχε περάσει όπως έπρεπε στους υπολογιστές αυτό δε θα ήταν θέμα σήμερα.

Επεξ/σία από pro47
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, pro47 είπε

Είναι αλήθεια ότι ενα τυπικό συστημα με  Windows 11 χρειάζεται περίπου 3 gb RAM με το καλημέρα σας. Αυτό είναι μέρα με νύχτα σε σχέση με ας πουμε το 2010. Το αν όλα αυτά τα gb χρειάζονται μπορεί να συζητηθεί, αλλά θέλω να εστιάσω αλλού.

Ενα "δυνατό" συστημα το 2010 είχε περιπου οκταρα ή 16αρα ram, και ενα midrange περίπου 4gb. Tώρα επειδη για διάφορους λόγους ξεπέσαμε στο σημειο ακόμα και high-end σχετικά συστήματα να εχουν 16  ή 32 gb RAM  και μισό tb σκληρό εν έτει 2021 , αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα της Microsoft. Εγώ αν ήμουν Microsoft θα έλεγα σε όλους να πανε να κουμπουριαστούνε. Δεν υπάρχει καμμιά λογική αιτία γιατί δεν αυξήθηκε όπως θα έπρεπε η RAM και ο σκληρός δίσκος  στο τυπικό σύστημα του μέσου χρήστη , όπως όφειλαν οι κατασκευαστές να είχαν κάνει.

Ενα high-end συστημα στις μέρες μας θα έπρεπε να έχει 256-512 gb RAM κι ένα low-end 32-64gb. Ενα high-end συστημα θα έπρεπε να έχει 16-32 tb σκληρό κι ένα low-end    2-4tb σκληρό. Tώρα επειδή η Microsoft κάνει μόκο , για να εξυπηρετήσει τους "κατασκευαστές και πωλητές " που άφησαν τα συστήματά μας πρωτόγονα, αυτό δε σημαίνει ότι θα της κάνουμε και ιδιαιτερη μνεια , αλλά θα έπρεπε. Επίσης δε σημαίνει ότι τα 3 με 4 gb που θέλουν να χρησιμοποιουν τα Windows χρειάζονται , αλλά αν το hardware είχε περάσει όπως έπρεπε στους υπολογιστές αυτό δε θα ήταν θέμα σήμερα.

και τί παραπάνω κανουν τα win 11 σε σχεση με τα win 10 ή τα win 7 ?

μηπως εχουν τεχνητή νοημοσύνη?

μήπως η παραγωγικότητα αυξηθηκε?

αλλαξε το γραφιστικό design , ok αλλά αυτό δεν φτάνει!

τα ιδια word, excel τρεχουν, ισως με πιο πολυ λαγκαρισμα.

και θα εχουν και dx 15, ενω τα win 10 δεν θα έχουν.

αλλα ξεχασα τα win 10 δεν θα ειναι συντομα ασφαλή και δεν θα υποστηρίζουν pci express 5.0 , οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pro47 είπε

Είναι αλήθεια ότι ενα τυπικό συστημα με  Windows 11 χρειάζεται περίπου 3 gb RAM με το καλημέρα σας. Αυτό είναι μέρα με νύχτα σε σχέση με ας πουμε το 2010. Το αν όλα αυτά τα gb χρειάζονται μπορεί να συζητηθεί, αλλά θέλω να εστιάσω αλλού.

Ενα "δυνατό" συστημα το 2010 είχε περιπου οκταρα ή 16αρα ram, και ενα midrange περίπου 4gb. Tώρα επειδη για διάφορους λόγους ξεπέσαμε στο σημειο ακόμα και high-end σχετικά συστήματα να εχουν 16  ή 32 gb RAM  και μισό tb σκληρό εν έτει 2021 , αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα της Microsoft. Εγώ αν ήμουν Microsoft θα έλεγα σε όλους να πανε να κουμπουριαστούνε. Δεν υπάρχει καμμιά λογική αιτία γιατί δεν αυξήθηκε όπως θα έπρεπε η RAM και ο σκληρός δίσκος  στο τυπικό σύστημα του μέσου χρήστη , όπως όφειλαν οι κατασκευαστές να είχαν κάνει.

Ενα high-end συστημα στις μέρες μας θα έπρεπε να έχει 256-512 gb RAM κι ένα low-end 32-64gb. Ενα high-end συστημα θα έπρεπε να έχει 16-32 tb σκληρό κι ένα low-end    2-4tb σκληρό. Tώρα επειδή η Microsoft κάνει μόκο , για να εξυπηρετήσει τους "κατασκευαστές και πωλητές " που άφησαν τα συστήματά μας πρωτόγονα, αυτό δε σημαίνει ότι θα της κάνουμε και ιδιαιτερη μνεια , αλλά θα έπρεπε. Επίσης δε σημαίνει ότι τα 3 με 4 gb που θέλουν να χρησιμοποιουν τα Windows χρειάζονται , αλλά αν το hardware είχε περάσει όπως έπρεπε στους υπολογιστές αυτό δε θα ήταν θέμα σήμερα.

Αν δεν κάνεις  video editing , virtualization ή κάτι αντίστοιχο  συνήθως πάνω από 16gb ram ειναι πεταμένα λεφτα. Ακομα και gaming να κάνεις με την παραπάνω ram ζήτημα να κερδίσεις 2-3 fps.

32 TB δίσκο νομίζω στο 99% θα ήταν άχρηστο. 512 SSD NVME και 2 TB HDD για data είναι αρκετά για την συντριπτική πλειοψηφία.

Καλύτερα αγόρασε ένα NAS για backup αν σου χρειάζεται.

 

1 ώρα πριν, stelrp είπε

αλλα ξεχασα τα win 10 δεν θα ειναι συντομα ασφαλή και δεν θα υποστηρίζουν pci express 5.0 , οποτε...

Ειλικρινά και εγώ δεν ξέρω τι θα προσφέρουν τα win 11 όταν θα φτάσουν τον κύκλο ωρίμανσης ή αν θα τα πουν 12.

Αλλά τι ακριβώς προτείνεις να συνεχίσει η MS να υποστηρίζει τα WINDOWS 10 και μετά το 2025,;

Αν ναι κανε Petition να πληρώνεις συνδρομή γιατί τσάμπα δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2022 στις 3:57 ΜΜ, stelrp είπε

οταν τα Windows θα θελουν 200gb στο δισκο σε λιγο καιρό και θα τρεχουν 400 threads , χωρις καν να εχεις ανοίξει πρόγραμμα, οταν το chrome θα θελει 10gb ,για να ανοιξει 10 καρτέλες θα αχρηστευθεί και αυτή η τεχνολογία.

Παρεμπιπτόντως σε win xp , που εστησα τωρα τις γιορτες με παλιό Chrome browser , το σύστημα δεν ξεπερνά τα 400mb.

Και με εναν intel παλιο ssd 40gb , στον οποίο τρωει μονο 3gb πετάει.

Και 100gb/sec να πιάσει η τεχνολογία παλι τα windows δεν θα την παλεύουν με το bloatware.

Αλήθεια ειδατε τί γρήγορο και φαντασμαγορικό ειναι το startmenu στα win 11 ?

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.  δυστυχώς βλεπουν μονο το τυρι . Τη φακα δεν την βλεπουν  Ανοιγα τα WIN311for Workgroups με Η/Υ 386/40/μητρικη SOYO /4+1 (4*256kb) mb ram - 120mb H/D /1mb καρτα γραφικων  σε 10 δευτερολεπτα

Επεξ/σία από panagiotou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2022 στις 5:04 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Αν δεν κάνεις  video editing , virtualization ή κάτι αντίστοιχο  συνήθως πάνω από 16gb ram ειναι πεταμένα λεφτα. Ακομα και gaming να κάνεις με την παραπάνω ram ζήτημα να κερδίσεις 2-3 fps.

32 TB δίσκο νομίζω στο 99% θα ήταν άχρηστο. 512 SSD NVME και 2 TB HDD για data είναι αρκετά για την συντριπτική πλειοψηφία.

Καλύτερα αγόρασε ένα NAS για backup αν σου χρειάζεται.

 

Ειλικρινά και εγώ δεν ξέρω τι θα προσφέρουν τα win 11 όταν θα φτάσουν τον κύκλο ωρίμανσης ή αν θα τα πουν 12.

Αλλά τι ακριβώς προτείνεις να συνεχίσει η MS να υποστηρίζει τα WINDOWS 10 και μετά το 2025,;

Αν ναι κανε Petition να πληρώνεις συνδρομή γιατί τσάμπα δεν παίζει.

μιλας με γρίφους γέροντα.

petition για πιο λόγο?

σχεδον τζάμπα τα δίνουν τα windows .

το θεμα ειναι οτι με.καθε νεα εκδοση απαξιωνεται το hardware.

και μην μου πεις οτι τα pc ειναι πιο γρήγορα.

Συγκρινα πρόσφατα i7 3ης γενιας με 10η, κοντα 8 χρονια διαφορά και η αυξηση της ταχύτητας ηταν 25% στα benchmarks, σε real life ελάχιστη διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stelrp είπε

μιλας με γρίφους γέροντα.

petition για πιο λόγο?

σχεδον τζάμπα τα δίνουν τα windows .

το θεμα ειναι οτι με.καθε νεα εκδοση απαξιωνεται το hardware.

και μην μου πεις οτι τα pc ειναι πιο γρήγορα.

Συγκρινα πρόσφατα i7 3ης γενιας με 10η, κοντα 8 χρονια διαφορά και η αυξηση της ταχύτητας ηταν 25% στα benchmarks, σε real life ελάχιστη διάφορα.

Τσάμπα δεν σου δίνει τίποτα. Και το facebook τσάμπα είναι άλλα όταν μπαίνεις βγάζει έμμεσα έσοδα.

Κάθε νέα έκδοση υποστηρίζει τα services & ότι άλλο της MS άρα έμμεσα έσοδα. Το να συντηρεί πολλά λειτουργικά παράλληλα έχει κόστος το οποίο γιατί να το αναλάβει; Επειδή κάποιοι θέλουν παλαιότερες εκδόσεις windows; 

Προφανώς σταθμίζει τι την συμφέρει και αποφασίζει. Αν πχ το 2025 υπάρχει μεγάλο ποσοστό με Windows 10 θα δώσει παράταση. Όχι επειδή μας αγαπάει αλλά για να μην χάσει κέρδη.

Δεν είμαι fan της MS αλλά έτσι είναι η κατάσταση σε όλες τις εταιρίες. Αν το κέρδος είναι μικρότερο από το κόστος μόνο σε περιπτώσεις στρατηγικών επιλογών θα συνεχιστεί κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...