Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cpu η μητρική;


BloodDonor89
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από BloodDonor89,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά. 

Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. Πριν κάνα 6μηνο είχα πάρει τα εξής parts 

Cpu: ryzen 7 3800x

Mobo: msi b450 tomahawk II

Από προχθές δεν bootarei και δεν δείχνει κάποιο error στην οθόνη. 

Στο ez debug της μητρικής ανάβει το led για τη cpu. Δοκίμασα να κάνω boot χωρίς ram και χωρίς κάρτα γραφικών, έβγαλα ψυκτρα τα καθάρισα έβαλα καινούρια παστα. Αλλα καμία διαφορά. 

Στην επικοινωνία που είχα με το κατάστημα αγοράς μου είπαν ότι θα πρέπει πρώτα να το πάω σε έναν τεχνικό να δοκιμάσει με άλλα part ώστε να δούμε τι φταίει. Για να προχωρήσουμε σε rma. 

Μπορώ να κάνω εγώ τίποτα μέχρι την Τρίτη ώστε να το πάω κάπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

Μπορώ να κάνω εγώ τίποτα μέχρι την Τρίτη ώστε να το πάω κάπου; 

 

Να περιμένεις; :D

 

Αν δεν έχεις δεύτερα parts για δοκιμές και δεν έχεις γνώση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Boot χωρίς ram(συνήθως) δεν γίνεται, επίσης δεν γίνεται χωρίς κάρτα γραφικών με αυτόν το επεξεργαστή που ΔΕΝ έχει ενσωματωμένα γραφικά.

Το μόνο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι boot χωρίς σκληρό(μπαίνει μέχρι το bios χωρίς σκληρό), να αποσυνδέσεις όλα τα μη απαραίτητα περιφερειακά που είναι συνδεδεμένα σε usb, να βγάλεις το ρεύμα και την μπαταρία του bios ώστε να κάνεις clear cmos(ξεκίνα πρώτα απο το clear cmos).

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
9 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Να περιμένεις; :D

Σωστός!

Αν δεν έχετε κάνει o.c., μπορείτε να βγάλετε τον πύργο από τη πρίζα, να βγάλετε τη μπαταρία από τη μητρική και να βραχυκυκλώσετε με ένα κατσαβιδάκι τα δύο πιν δίπλα από τη μπαταρία όπως δείχνω στην εικόνα για 10s, πατήστε και το power_btn δύο-τρεις φορές όσο έχετε το κατσαβίδι στα πιν. Μετά βγάζετε το κατσαβίδι, βάζετε πάλι τη μπαταρία, συνδέετε το ρεύμα και βάζετε μπρος.

Spoiler

91kZbwBCpmL.jpg.74ede33c57f09904ffedc946a39504dc.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει clear cmos. 

Τώρα ας πούμε άνοιξε. Αλλά μετά από λίγο έκλεισε μόνος τους και ξανά άνοιξε και ξανά έκλεισε. Μπήκα στο bios κτλ και μετά από λίγο έκλεισε πάλι. 

Η θερμοκρασία πάντως που είδα ήταν στους 21 βαθμούς έλεγε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

μετά από λίγο έκλεισε μόνος τους και ξανά άνοιξε και ξανά έκλεισε.

Το τροφοδοτικό ποιο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε καλύτερα να περιμένετε το service. 

Με βγαλμένο το/ τους δίσκο δοκιμάσατε; Έχει συμβεί να χαλάσει ο δίσκος και να παρουσιάζει προβλήματα το σύστημα.

https://www.youtube.com/watch?v=p_S9ZTYnEvE&t=23s

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά ο m.2 μπορεί να δημιουργήσει τέτοια θεματάκια

1. Αποσυνδέεις τα πάντα

2. αφήνεις μόνο

a) cpu,

b) cpu cooler,

c) cpu power cable,

d) 24pin power cable,

e) only 1 ram in 2nd slot (from left to right),

f) gpu (preferably one with  low power needs)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά. 

Τελικά το πρόβλημα ηταν πάρα πολύ χαζό. Αφού δεν είχα βρει κανέναν τεχνικό που να θέλει να βρω την άκρη, φυσικά με το ανάλογο αντίτιμο. Είπα να κανω την τελευταία μου προσπάθεια βγάζοντας τα πάντα από την μητρική, κι όταν λέω τα πάντα εννοώ ακόμα και τις usb απολήξεις του front panel, ακόμα και το ίδιο το front panel. Αφήνοντας μόνο ραμ μητρική και επεξεργαστή. 

Για να ανοίξει λοιπόν το pc γεφυρωσα τα δύο πινακια του power sw με ένα κατσαβιδακι και άνοιξε κανονικά. Κουμπωνα το καλώδιο power sw και άνοιξε. Βάζω το reset sw παλι πρόβλημα, βγάζω το reset όλα κομπλέ. 

Το καλώδιο του power button το βάζω στα πινακια για το reset και γεφυρώνω πάλι το power switch. Άνοιξε κανονικά. Βάζω το reset button στο power sw ανοίγει και κλείνει αμέσως. 

Επομένως το πρόβλημα βρίσκεται στο reset button. Ότι είχα βγάλει από την μητρική τα ξανά βάζω χωρίς το reset button και ο υπολογιστής δουλευει κανονικά. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά με κοροϊδεύουν όταν λέω σ' άλλα μέλη ότι μπορεί να φταίει το κουμπί.

Το κουτί ποιο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά. 

Τελικά το πρόβλημα ηταν πάρα πολύ χαζό. Αφού δεν είχα βρει κανέναν τεχνικό που να θέλει να βρω την άκρη, φυσικά με το ανάλογο αντίτιμο. Είπα να κανω την τελευταία μου προσπάθεια βγάζοντας τα πάντα από την μητρική, κι όταν λέω τα πάντα εννοώ ακόμα και τις usb απολήξεις του front panel, ακόμα και το ίδιο το front panel. Αφήνοντας μόνο ραμ μητρική και επεξεργαστή. 

Για να ανοίξει λοιπόν το pc γεφυρωσα τα δύο πινακια του power sw με ένα κατσαβιδακι και άνοιξε κανονικά. Κουμπωνα το καλώδιο power sw και άνοιξε. Βάζω το reset sw παλι πρόβλημα, βγάζω το reset όλα κομπλέ. 

Το καλώδιο του power button το βάζω στα πινακια για το reset και γεφυρώνω πάλι το power switch. Άνοιξε κανονικά. Βάζω το reset button στο power sw ανοίγει και κλείνει αμέσως. 

Επομένως το πρόβλημα βρίσκεται στο reset button. Ότι είχα βγάλει από την μητρική τα ξανά βάζω χωρίς το reset button και ο υπολογιστής δουλευει κανονικά. 

Μάστορας.

9 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

Coolermaster silencio 550 

Το έχω πολλά χρόνια όμως. 

Αν δεν έχεις ή δεν τα καταφέρνεις με τα κολλητήρια (όπως εγώ) να το κάνεις μόνος σου, θα βρεις έναν ηλεκτρονικό να στο φτιάξει το κουμπί reset του silencio. Αν έχει σπάσει κάτι, θα χρειαστεί κάποια παραγγελία για μη μπει άλλο μπουτόν και δείχνει άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...