Προς το περιεχόμενο

BlackBerry: Αύριο το τελευταίο αντίο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, polaki είπε

Το μοναδικό καλό της Blackberry που εγώ τουλάχιστον θυμάμαι, είναι ότι μέσω αυτού είχαμε την πρώτη επαφή με πραγματικό (δηλαδή όχι WAP) internet. Θυμάμαι το 2009 προς τα τέλη του έτους που είχα πάρει ένα για δουλειά, και έπρεπε να ενεργοποιήσω τα BIS (Blackberry Internet Services) μέσω Wind και είχα internet στο κινητό, με πολύ προσιτό για τότε κόστος, και με αρκετά decent browser. 

Βέβαια με το που πήρα το iPhone 3G η χρήση του Blackberry ουσιαστικά σχεδόν εκμηδενίστηκε. Είχα και το OG iPhone, αλλά υποστήριζε μόνο Edge ταχύτητες (GPRS) οπότε πρακτικά ήταν άχρηστο για mobile internet πέραν (αποκλειστικά και μόνο) των emails. 

Δεν θα λείψει σε κανέναν η Blackberry ούτε ως εταιρεία αλλά ούτε ως συσκευή. 

Όπως και άλλοι έγραψαν πιο πάνω, και για μένα είναι συνυφασμένο με τις ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ εποχές δουλειάς που είχα, καθώς γεννήθηκε η ΑΠΑΙΤΗΣΗ (η οποία δυστυχώς πλέον έγινε normal) να είσαι ουσιαστικά ενεργός στη δουλειά σου ακόμα και ώρες εκτός γραφείου. 

4-5 μήνες μετά ήταν τόσο ανυπόφορο αυτό που σταμάτησα τη δουλειά εκεί και ξεκίνησα κάτι δικό μου.. 23 ακριβώς ημέρες πριν την ένταξή μας στο ΔΝΤ... Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Αλλά στα του θέματος, RIP Blackberry!!

Χωρίς διάθεση για trolling, υπάρχει κάτι που το BB κάνει καλύτερα από τα σημερινά τηλέφωνα? 

Sure, είχε notifications όταν δεν ξέραμε καν τί είναι. Επίσης είχε το BB Messenger, απ'το οποίο προέκυψε το iMessage το 2011 και τόσα άλλα messenger apps (σαφέστατα περισσότερα απ'όσα χρειαζόμαστε). 

Other than that, τί το σπουδαίο είχε σε σχέση με τις σημερινές συσκευές? Το ότι ειχε κανονικά πλήκτρα δεν θέλω να το ακούσω, εκτός αν μου το πει ο ΠΑΤΕΡΑΣ μου που εξακολουθεί να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει καλά τις touch συσκευές..

Κανονικό internet είχαν αρκετά μοντέλα νωρίτερα. Nokia σειρα n, sony ericsson σειρά p, τα windows mobile, ίσως και άλλα που δεν θυμάμαι.

Blackberry για κάποιο λόγο δεν πήρα ποτέ αν και έφτασα κοντά δτο τέλος προτιμούσα κάτι άλλο. Θα ήθελα να τα είχα δοκιμάσεις όμως.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα σταματήσουν να λειτουργούν εντελώς ακόμα και για κλήσεις κσι κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Θα μπορούσαν να μην έχουν υποστήριξη αλλά να μπορεί κάποιος να πάρει ένα τηλέφωνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Κανονικό internet είχαν αρκετά μοντέλα νωρίτερα. Nokia σειρα n, sony ericsson σειρά p, τα windows mobile, ίσως και άλλα που δεν θυμάμαι.

Είχαν μεν, αλλά ήταν πανάκριβο σαν υπηρεσία από τους providers. 

Για κάποιο λόγο η Blackberry είχε κάποιου είδους συνεργασία με τους providers, το λεγόμενο Blackberry Internet Services το οποίο ήταν πολύ φθηνότερο. Αν δεν κάνω λάθος ήταν μόνο +10 με 12€ το μήνα. Και είχες και αρκετά καλές για τα δεδομένα ταχύτητες. Σε άλλα κινητά που θυμάμαι (διορθώστε με αν κάνω λάθος), με το GPRS που υποστήριζαν πρακτικά είχες δυνατότητα μόνο email να στείλεις, και μια πολύ βασική browsing εμπειρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2022 στις 10:57 ΠΜ, invisiblesurfer είπε

Το μόνο που "απέτυχε" είναι αυτό το ατυχέστατο άρθρο που προφανώς γράφτηκε από κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει Blackberry εντατικά.

Ως επαγγελματίας (δουλεύω πάνω από 10 ώρες την ημέρα) εξαρτώμαι 100% από το τηλέφωνό μου και το Blackberry δεν έχει προδώσει εμένα τον ίδιο και τους συναδέλφους και συνεργάτες μου ΠΟΤΕ. Περιμένουμε πώς και πώς τις νέες συσκευές της Onward. 

Να σε ενημερωσω , απο αυριο πρεπει να αλλαξεις τηλεφωνο. Και μην πας να ξαναπαρεις ΒΒ, εκλεισε η εταιρια.

Τι δουλεια κανεις και εισαι τοσο μπροστα τεχνολογικα;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Να σε ενημερωσω , απο αυριο πρεπει να αλλαξεις τηλεφωνο. Και μην πας να ξαναπαρεις ΒΒ, εκλεισε η εταιρια.

Τι δουλεια κανεις και εισαι τοσο μπροστα τεχνολογικα;

Ο,τι να 'ναι λες αγαπητέ, ενημερώσου από κάποιο σοβαρό τεχνολογικό website 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Ο,τι να 'ναι λες αγαπητέ, ενημερώσου από κάποιο σοβαρό τεχνολογικό website 

Στηριζεις την δουλεια σου πανω στο ΒΒ το 2022 οπως ειπες. Ενημερωνεσαι εσυ απο σοβαρα τεχνολογικα sites και φαινεται

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

Στηριζεις την δουλεια σου πανω στο ΒΒ το 2022 οπως ειπες. Ενημερωνεσαι εσυ απο σοβαρα τεχνολογικα sites και φαινεται

Ό,τι να 'ναι, καλά στερνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Ό,τι να 'ναι, καλά στερνά

προδιδεις ηλικικια με αυτα 😁

Και για να συχεχισω το ποσο (και αλλους απο τι βλεπω) εχει στοιχειώσει αυτο το τηλεφωνο το IT, o CTΟ σε εκεινη την εταιρεια ειχε πει κανεις δεν βαζει out of office αφου εχετε blackberry αρα μπορειτε να δειτε τα μαιλ παντου και να απαντησετε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ενα Ζ30 που έχω περνει τηλέφωνο και στέλνει μυνήματα κανονικά, το δοκίμασα σήμερα. Και ο browser δουλεύει αλλά πολλές σελίδες δεν τις ανοίγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2022 στις 1:15 ΜΜ, panatha1369 είπε

Εχω ακομα ενα 930 καβατζα..με λιγο καλυτερο push  θα μιλαγαμε ακομα για wp

Κορυφαία συσκευή. Αν έφτιαχναν το store (και αν δεν μου έπεφτε στην τουαλέτα) άνετα θα το είχα μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 11:39 ΠΜ, polaki είπε

Είχαν μεν, αλλά ήταν πανάκριβο σαν υπηρεσία από τους providers. 

Για κάποιο λόγο η Blackberry είχε κάποιου είδους συνεργασία με τους providers, το λεγόμενο Blackberry Internet Services το οποίο ήταν πολύ φθηνότερο. Αν δεν κάνω λάθος ήταν μόνο +10 με 12€ το μήνα. Και είχες και αρκετά καλές για τα δεδομένα ταχύτητες. Σε άλλα κινητά που θυμάμαι (διορθώστε με αν κάνω λάθος), με το GPRS που υποστήριζαν πρακτικά είχες δυνατότητα μόνο email να στείλεις, και μια πολύ βασική browsing εμπειρία. 

ναι υπηρχε το bis ,οι τιμες στην Ιταλια ηταν 3 ευρω το μηνα ,εδω δεν θυμαμαι ποσο.Το θεμα ειναι οτι δεν ηταν φτηνες οι τιμες αλλα με το bis εκανε 80% περιπου συμπιεση δεδομενων και ετσι το ιντερνετ ηταν πολυ φθηνο σε σχεση με τους αλλους.Τοτε που μετρουσαν τα mb ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KrTikker είπε

Κορυφαία συσκευή. Αν έφτιαχναν το store (και αν δεν μου έπεφτε στην τουαλέτα) άνετα θα το είχα μέχρι σήμερα.

Για μενα πρωτο σαν mobile os ηταν το symbian μετα τα wp..αλλα λογο apps φτασαμε στο χαλι του ανδροιδ..Και ηθελα να παρω κινητο με blackberry os..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...