Προς το περιεχόμενο

πως να φτιαξω την εφαρμογη για το προγραμμα μου ?


xelam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα 

ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να μαθω για να μπορεσω το προγραμμα που εχω γραψει σε C να το κανω μια απλη μικρη εφαρμογη ....

χρειαζεται να μαθω καποια πραγματα λογικα σε front end .

τι ειναι αυτο ομως που πρεπει να μαθω και απο που να ξεκινησω ?

 

δεν ειναι ενας τομεας που με ενδιαφερει προς το παρον να εντρυφήσω απλως θελω να μαθω λιγα πραγνατακια βασικα ωστε να μπορεσω να ολοκληρωσω το μικρο προγραμματακι που εχω κανει     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μάθε C και να χειρίζεσε έναν compiler πχ. τον GCC.
Για windows δες το: https://dev.to/gamegods3/how-to-install-gcc-in-windows-10-the-easier-way-422j

Εναλλακτικά παίξε και με DevC++.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις ήδη γράψει το πρόγραμμα (γραμμή εντολών να φανταστώ; ) και θες απλά να κάνεις το UI, πιστεύω ότι με Qt δε θα σε δυσκολέψει πολύ (qt creator).
(θεωρώντας ότι αφού έχεις γράψει ήδη κώδικα C, έχεις την απαραίτητη εξοικείωση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xelam είπε

Καλησπερα 

ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να μαθω για να μπορεσω το προγραμμα που εχω γραψει σε C να το κανω μια απλη μικρη εφαρμογη ....

χρειαζεται να μαθω καποια πραγματα λογικα σε front end .

τι ειναι αυτο ομως που πρεπει να μαθω και απο που να ξεκινησω ?

 

δεν ειναι ενας τομεας που με ενδιαφερει προς το παρον να εντρυφήσω απλως θελω να μαθω λιγα πραγνατακια βασικα ωστε να μπορεσω να ολοκληρωσω το μικρο προγραμματακι που εχω κανει     

Για να κάνεις μία εφαρμογή, όσο μικρή και να είναι, θες τις κατάλληλες βιβλιοθήκες για να δημιουργηθούν τα παράθυρα της εφαρμογής σου. Κάθε λειτουργικό σύστημα έχει και τους δικούς του προτεινόμενους τρόπους, που είναι γλώσσα προγραμματισμού (π.χ. C/C++ ή Objective C) και βιβλιοθήκες.

Υπάρχουν όμως και βιβλιοθήκες που μπορούν να σε κάνουν να δημιουργήσεις την εφαρμογή σου για όλα τα λειτουργικά, όπως το Qt που αναφέρθηκε.

Πήγαινε στο site του Qt, κατέβασε το IDE και το Qt, βρες και δες videos στο YouTube και ξεκίνα να φτιάχνεις την εφαρμογή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση μόνο, για Qt και wxWidgets. Και τα 2 είναι για C++, ειδικά η Qt είναι αδύνατο να συνδυαστεί με C και το αυτό νομίζω και για wxWidgets. Αν θέλει ο OP καθαρή C, νομίζω το GTK έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόγραμμά σου είναι όντως μικρό και χρειάζεσαι UI elements "τύπου Windows" (κουμπιά, scrollbars, labels, text entry), καλύτερα να το μετατρέψεις σε C# και να χρησιμοποιήσεις το RAD GUI σύστημα του Visual Studio... Θα ξοδέψεις λίγο χρόνο παραπάνω να "μάθεις" C#, αλλά θα γλιτώσεις περισσότερο χρόνο από το να ασχοληθείς με frameworks τύπου Qt, wx, με αποτελέσματα αμφίβολης αισθητικής. 

Γενικώς το θέμα του GUI (σε όλα τα λειτουργικά συστήματα) είναι ελαφρώς πονεμένη ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...