Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση καλού host - server


Deadsell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Έχω τα site μου σε έναν σερβερ αλλά παρατήρησα ότι όλα ψιλό σερνονται και μου ανέφεραν ότι φταίει ο σερβερ σε ενα κομμάτι. Έχετε να προτείνετε κάποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deadsell είπε

Καλησπέρα σας

Έχω τα site μου σε έναν σερβερ αλλά παρατήρησα ότι όλα ψιλό σερνονται και μου ανέφεραν ότι φταίει ο σερβερ σε ενα κομμάτι. Έχετε να προτείνετε κάποιον?

Σε τι hosting είσαι τώρα (share,vps) και σε ποια εταιρεία ?

Τι site έχεις (eshop. στατικά, πλατφόρμα)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Deadsell είπε

Καλησπέρα σας

Έχω τα site μου σε έναν σερβερ αλλά παρατήρησα ότι όλα ψιλό σερνονται και μου ανέφεραν ότι φταίει ο σερβερ σε ενα κομμάτι. Έχετε να προτείνετε κάποιον?

"Τραγική" η απάντηση, θα έπρεπε να βρουν μια μέση λύση 🙂

Πέρα των άλλων χρειάζονται κάποιες παραπάνω πληροφορίες όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενο μήνυμα.

Είναι σχετικό η πρόταση που ζητάς, πας με βάση τις ανάγκες/απαιτήσεις σου γιατί μπορεί να δεχτείς απαντήσεις με τα δεδομένα του καθενός 😉

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 7/1/2022 στις 7:30 ΜΜ, giarosenko είπε

Δουλεύω  με μια Γερμανική εδώ και 3 χρόνια,  Contabo σε σχέση τιμής απόδοσης μετά από αρκετά χρόνια δεν έχω ούτε ένα παράπονο. 

Υποστηρίζει καταχωρήσεις .gr? Ψάχνω μόνο host κυρίως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2022 στις 6:12 ΠΜ, Pokemon640 είπε

Υποστηρίζει καταχωρήσεις .gr? Ψάχνω μόνο host κυρίως 

Αυτή σου προσφέρει τον χορό, όνομα βάζεις από όπου και μα αγοράσεις. Εμείς έχουμε 3 ίδια .gr .eu .com πάνω σε ένα domain point. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και χρόνια την βγάζω με VM από hetzner και με το myvestacp που είναι δωρεάν, βέβαια θέλει να ξέρεις μερικά πράγματα από linux (debian 11) καθώς αν κάνεις δικό σου server ξεχνάς τα set & forget καθώς παίζει τρελό bot στο νετ για να πάρουν τα info του server (hacking).
Βασικά αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγα από τους διάφορους hosters, τα outdated packages και η λογική το "έστησα πριν 5 χρόνια και είναι οκ" και ότι κάνανε hosting 2000+ σελίδες σε ένα pc με παλιό hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εαν θέλεις γρήγορο server πρέπει να πας σε VPS όχι Shared hosting σε ελληνικό datacenter και server με δίσκο NVME. 

Εαν δεν έχεις χρήματα:
1. Shared hosting se Datacenter Ελλάδα αλλά σε πακέτο με καλά χαρακτηριστικά - πόρους, CPU, RAM και προτιμάς επίσης δίσκο NVME
2. VPS σε Γερμανικό Datacenter με επίσης καλά χαρακτηριστικά και δίσκο NVME.
3. Shared Hosting σε Γερμανικό Datacenter

Η δεύτερη λύση χρειάζεται γνώσεις για να στήσεις τον server και να τον διαχειρίζεσαι αλλά είναι η καλύτερη περίπτωση κόστους/ταχύτητας και κόστους/αξιοπιστίας.

Εγώ μετά απο 10 χρόνια σε Datacenter της Γερμανίας και VPS που έχω αρκετά site και eshop είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Πριν ψάξεις για αλλαγή παρόχου φιλοξενίας εξέτασε εάν έχεις κάποιο module-plugin για cache ή για page cache στην πλατφόρμα σου και εαν δεν έχεις εγκατέστησε. Ειδικά σε eshop η ταχύτητα αυξάνετε δραματικά με page cache plugin - module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Για να μην ανοίγω ακόμη ένα θέμα "ποιο hosting να πάρω" ας κάνω εδώ την ερώτηση μου.

Αρκετά χρόνια στην tophost μέχρι που εξαγοράστηκε και τα τελευταία 3 στην Topwebhost η οποία από θέμα response παραπαίει επίσης. Έχω site για μικρό ξενοδοχείο και κοιτάω να πάω αλλού για το θέμα ταχύτητας, να εχω 5 mail και πάνω από 2GB χώρο. Cretaforce? Dnshost? Hetzner?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Finn είπε

Καλημέρα και από εμένα. Για να μην ανοίγω ακόμη ένα θέμα "ποιο hosting να πάρω" ας κάνω εδώ την ερώτηση μου.

Αρκετά χρόνια στην tophost μέχρι που εξαγοράστηκε και τα τελευταία 3 στην Topwebhost η οποία από θέμα response παραπαίει επίσης. Έχω site για μικρό ξενοδοχείο και κοιτάω να πάω αλλού για το θέμα ταχύτητας, να εχω 5 mail και πάνω από 2GB χώρο. Cretaforce? Dnshost? Hetzner?

Επειδή δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε καλύπτει κάποιο μικρό shared hosting οπότε και οι διαφορές στη τιμή ανάμεσα στους παρόχους που αναφέρεις δεν πρέπει να είναι ο κύριος παράγοντας στην επιλογή. Την Hetzner θα την έβγαζα εκτός της λίστας λόγο του ότι δεν παρέχουν υποστήριξη στα ελληνικά και δεν νομίζω να παρέχουν υποστήριξη σε θέματα που δεν αφορούν αποκλειστικά το hosting (π.χ. εάν συναντήσεις κάποια δυσκολία σε κάποιο plugin ή κώδικα της σελίδας). Γνώμη μου είναι να ζητήσεις ένα δοκιμαστικό πακέτο στους παρόχους που σε ενδιαφέρουν (που δεν πιστεύω να το αρνηθούν εάν έχουν εμπιστοσύνη στις υπηρεσίες που παρέχουν) και να ζητήσεις να σου αντιγράψουν τη σελίδα σε subdomain. Οπότε στη συνέχεια θα μπορείς να κάνεις σύγκριση που δουλεύει καλύτερα. Και όταν κάνεις την τελική σου επιλογή τους ζητάς να μεταφέρουν τη σελίδα από το subdomain στο κύριο domain, την μεταφορά του περιεχομένου των e-mails και τέλος την αλλαγή των nameservers του domain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Επειδή δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε καλύπτει κάποιο μικρό shared hosting οπότε και οι διαφορές στη τιμή ανάμεσα στους παρόχους που αναφέρεις δεν πρέπει να είναι ο κύριος παράγοντας στην επιλογή. Την Hetzner θα την έβγαζα εκτός της λίστας λόγο του ότι δεν παρέχουν υποστήριξη στα ελληνικά και δεν νομίζω να παρέχουν υποστήριξη σε θέματα που δεν αφορούν αποκλειστικά το hosting (π.χ. εάν συναντήσεις κάποια δυσκολία σε κάποιο plugin ή κώδικα της σελίδας). Γνώμη μου είναι να ζητήσεις ένα δοκιμαστικό πακέτο στους παρόχους που σε ενδιαφέρουν (που δεν πιστεύω να το αρνηθούν εάν έχουν εμπιστοσύνη στις υπηρεσίες που παρέχουν) και να ζητήσεις να σου αντιγράψουν τη σελίδα σε subdomain. Οπότε στη συνέχεια θα μπορείς να κάνεις σύγκριση που δουλεύει καλύτερα. Και όταν κάνεις την τελική σου επιλογή τους ζητάς να μεταφέρουν τη σελίδα από το subdomain στο κύριο domain, την μεταφορά του περιεχομένου των e-mails και τέλος την αλλαγή των nameservers του domain.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δε θα κολλήσω στα +-10 το χρόνο εννοείται. Απλά επειδή έχω πελατολόγιο σχεδόν από όλη την Ευρώπη ψάχνω να βρω την optimal λύση (επισκέψεις και πελάτες απο Ελλάδα πχ εχω ελάχιστους 5% του συνόλου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Finn είπε

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δε θα κολλήσω στα +-10 το χρόνο εννοείται. Απλά επειδή έχω πελατολόγιο σχεδόν από όλη την Ευρώπη ψάχνω να βρω την optimal λύση (επισκέψεις και πελάτες απο Ελλάδα πχ εχω ελάχιστους 5% του συνόλου)


Περισσότερο ρόλο όσον αφορά την ταχύτητα παίζει εάν ο webhost έχει παραμετροποιήσει/ρυθμίσει σωστά τα προγράμματα που τρέχουν στον server και εάν ο server έχει πολλούς ελεύθερους πόρους ώστε και στις ώρες αιχμής να δουλεύει εξίσου γρήγορα με τις ώρες μη αιχμής.

Οι περισσότεροι ελληνικοί webhosts χρησιμοποιούν servers από Γερμανία (Hetzner), Ολλανδία (Leaseweb) και Γαλλία (OVH). Αυτές οι χώρες έχουν τις καλύτερες συνδέσεις με Ελλάδα και τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Κάποιοι λιγότεροι έχουν servers σε ελληνικό datacenter.
 
Από τη στιγμή που το κοινό σου είναι από Ελλάδα και Ευρώπη είτε ο server είναι Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα της κεντρικής Ευρώπης τότε η φυσική τοποθεσία του server παίζει αμελητέο ρόλο στη ταχύτητα και δεν πρόκειται να δεις διαφορές πάνω από 0.03 δευτερολέπτων (όταν μιλάμε για ίδιο στήσιμο server και το μόνο που αλλάζει είναι η τοποθεσία του server).

Τώρα θα μου πεις πώς μπορείς να ξέρεις ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Η σελίδα σου έχει ελάχιστες απαιτήσεις οπότε όλοι οι webhosts έχουν διαθέσιμο πακέτο που να μπορεί να εξυπηρετήσει τεχνικά τη σελίδα. Επομένως για αρχή κοιτάς τις συστάσεις άλλων χρηστών και φτιάχνεις μια λίστα με webhosts και επικοινωνείς με τον καθένα ξεχωριστά για να δώσουν δοκιμαστικό πακέτο αλλά και τους ρωτάς τι είδος τεχνικής υποστήριξης παρέχουν.

Γενικά όταν υπάρχει ένα πρόβλημα ένας webhost μπορεί να σου πει ότι "από πλευράς server είναι όλα εντάξει" και να μην ασχοληθεί περισσότερο και κάποιος άλλος να ασχοληθεί για να βρει που οφείλεται η καθυστέρηση και να προτείνει/εφαρμόσει λύσεις. Μιας και αφορά σελίδα με ξενοδοχείο θα σου πω περίπτωση που αργούσε η σελίδα και το πρόβλημα οφειλόταν στο ότι μέσα στην σελίδα υπήρχε ένα widget που εμφάνιζε τον καιρό/θερμοκρασία της περιοχής. Κάθε φορά που έμπαινε ένας επισκέπτης η PHP συνδεόταν σε έναν τρίτο server και περίμενε την απάντηση για να εμφανίσει τις πληροφορίες του καιρού μέσα στη σελίδα. Όμως ο τρίτος server ήταν πολύ αργός στο να στείλει την απάντηση με αποτέλεσμα να καθυστερεί να φορτώσει η σελίδα. Οπότε με αφαίρεση του widget το πρόβλημα λύθηκε.

Επίσης αυτό που πρέπει να έχει σημαντική βαρύτητα στην επιλογή σου (για εμένα θα ήταν ακόμα πιο σημαντικός λόγος από την ταχύτητα) είναι και ποιες ημέρες/ώρες παρέχουν υποστήριξη. Για παράδειγμα ΣΚ και αργίες δεν παρέχουν όλοι υποστήριξη. Εάν αντιμετώπιζες κάποιο πρόβλημα με τα e-mails σου την Παρασκευή το απόγευμα και είχαμε και αργία την Δευτέρα όπως σήμερα, θα μπορούσες να περιμένεις μέχρι την Τρίτη το πρωί για να σε βοηθήσουν;

Επομένως μόνο και μόνο από την αρχική επικοινωνία και τις απαντήσεις που θα δώσουν παίρνεις μια γεύση για την προθυμία του καθενός πάνω στην εξυπηρέτηση και μειώνεις σε αριθμό την αρχική σου λίστα. Στη συνέχεια κάνεις και ο ίδιος δοκιμή πάνω στα subdomains και κάνεις την τελική σου επιλογή.
Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας φορουμίτες,

Έχω φτιάξει μια εφαρμογή με Laravel και ψάχνω κάποιο hosting αλλά δεν έχω ιδέα εκτός για το digital ocean (και το laravel forge σαν βοηθός) αλλά δεν το έχω πολύ χρησιμοποιήση. Διάβασα κάπου πριν καιρό κατά τύχη για AWS hosting ξέρετε τι παίζει; Η εφρμογή είναι μεγάλη σχετικά και θα έχει 20+ χρήστες περίπου εγγεγραμμένους (υπάρχουν άτομα που περιμένουν την εφαρμογή αλλά δεν είναι πολλά τα άτομα) αλλά δεν γνωρίζω το traffic που θα έχει γενικά. Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας σε αυτό γιατί είμαι άσχετος.

Επεξ/σία από prpantos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prpantos είπε

Γεια σας φορουμίτες,

Έχω φτιάξει μια εφαρμογή με Laravel και ψάχνω κάποιο hosting αλλά δεν έχω ιδέα εκτός για το digital ocean (και το laravel forge σαν βοηθός) αλλά δεν το έχω πολύ χρησιμοποιήση. Διάβασα κάπου πριν καιρό κατά τύχη για AWS hosting ξέρετε τι παίζει; Η εφρμογή είναι μεγάλη σχετικά και θα έχει 20+ χρήστες περίπου εγγεγραμμένους (υπάρχουν άτομα που περιμένουν την εφαρμογή αλλά δεν είναι πολλά τα άτομα) αλλά δεν γνωρίζω το traffic που θα έχει γενικά. Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας σε αυτό γιατί είμαι άσχετος.

Οποιοδήποτε hosting που να υποστηρίζει PHP/MySQL (εκτός εάν έχεις χρησιμοποιήσει και κάποια άλλη τεχνολογία) και να δίνει πρόσβαση SSH για να τρέχεις composer/artisan σε καλύπτει. 20 χρήστες δεν είναι πολλοί επομένως εάν κοιτάς για managed λύση δες για κάποιο shared hosting και εάν κοιτάς για unmanaged (δηλαδή το αρχικό στήσιμο και τη διαχείριση, αναβαθμίσεις, κλπ τα αναλαμβάνεις εσύ) τότε κάποιο VPS από DigitalOcean ή Hetzner θα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyberCr33p είπε

Οποιοδήποτε hosting που να υποστηρίζει PHP/MySQL (εκτός εάν έχεις χρησιμοποιήσει και κάποια άλλη τεχνολογία) και να δίνει πρόσβαση SSH για να τρέχεις composer/artisan σε καλύπτει. 20 χρήστες δεν είναι πολλοί επομένως εάν κοιτάς για managed λύση δες για κάποιο shared hosting και εάν κοιτάς για unmanaged (δηλαδή το αρχικό στήσιμο και τη διαχείριση, αναβαθμίσεις, κλπ τα αναλαμβάνεις εσύ) τότε κάποιο VPS από DigitalOcean ή Hetzner θα είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με βλέπω για VPS. Hetzner δεν το γνωρίζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...