Προς το περιεχόμενο

SQL ερώτηση


vik031

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα στην ομάδα.

Έχω ένα project σε Postgresql στο οποίο θα πρέπει να κάνω εμφώλευση των Επεισοδίων (Incidents) στον Ασθενή (Patient) και σε δεύτερο επίπεδο εμφώλευση των Θεράπωντων Ιατρών (Doctors_per_incident), Εργαστηριακών Εξετάσεων (Lab_examinations_per_incident), Ραδιολογικών Εξετάσεων (Rad_examinations_per_incident) και Χειρουργείων (operations) στο Incidents. Θα μπορούσε κανείς να με κατατοπίσει πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 ERD.png.19d72ecd4a78c2d01cf5eadf8081a9be.png

Επεξ/σία από vik031
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι εννοείς με το εμφώλευση αλλά από το shema φαίνεται ότι όλα είναι εντάξει.

Στο incident δηλαδή έχεις πεδίο patient_code οπότε είναι οκ Παρομοια στα examinations kai doctor έχει incident_code. Πού υπάρχει το πρόβλημα τι πληροφορία δεν μπορείς να πάρεις;

Επεξ/σία από k33theod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, πρόκειται για εργασία μεταπτυχιακού, μας δόθηκε αυτό το schema και μας είπαν να το σχεδιάσουμε από access σε PostgreSQL...Μας αναφέρουν ότι πρέπει να γίνει εμφώλευση των Επεισοδίων (Incidents) στον Ασθενή (Patient) και σε δεύτερο επίπεδο εμφώλευση των Θεράπωντων Ιατρών (Doctors_per_incident), Εργαστηριακών Εξετάσεων (Lab_examinations_per_incident), Ραδιολογικών Εξετάσεων (Rad_examinations_per_incident) και Χειρουργείων (operations) στο Incidents. Η αλήθεια είναι ότι έχω γράψει το κώδικα όμως δυστυχώς δεν γνωρίζω τι είναι η εμφώλευση και τι ακριβώς πρέπει να γίνει...Από ότι μου είπαν κάποιοι συμφοιτητές το κάνανε με 4 νέα types 1 για κάθε examination και 1 για τα operations και ένα type που να περιέχει αυτά + τους γιατρούς ενός incident. Επισύναψα το αρχείο με το κώδικα που έγραψα για PostgreSQL.  

create_schema.sql

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...