Προς το περιεχόμενο

Η Sony επανεκκινεί τη γραμμή παραγωγής του PS4 για να καλύψει την έλλειψη σε PS5


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Λογικός ; Ο κάθε λογικός άνθρωπος δεν θα αγόραζε μόνο playstation για να παίζει fifa , cod και gta….έλα όμως που αυτοί οι λογικοί άνθρωποι νομίζουν πως αυτά είναι exclusives της sony..

Σας διαφεύγει πως η πλειοψηφία που αγοράζει κονσόλες είναι παντελώς άσχετοι.

Έχω βαρεθεί να το γράφω αλλά το 90% τον συναδέλφων έχει playstation για να παίζει fifa και cod επειδή νόμιζαν πως μόνο εκεί υπάρχουν.Περιμένετε τώρα απο τέτοια άτομα να σκεφτούν να πάρουν το 5 ; Θα πάνε στο Κωτσόβολο/Πλαίσιο και θα ζητήσουν το καλύτερο bundle πλειστέσιο και ο υπάλληλος θα ξεστοκάρει απλά.

Δε νομίζω, αυτοί που λες λογικά έχουν PS4 ήδη, εγώ πιστεύω το κάνει περισσότερο για να υπάρχουν κονσόλες της Σόνυ στην αγορά και ας είναι και PS4, για να μην ξεχαστεί, να δείνει το παρών που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, gRim said:

Όπως και να έχει η SONY σε κάθε γενιά συνέχιζε να παράγει και την προηγούμενης γενιάς κονσόλας για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Γιατί να το σταματήσει με μία από τις πιο επιτυχημένες κονσόλες ειδικά τώρα; Γιατί συνέχισε να πουλάει PS2 για τόσα χρόνια; Δεν είχε σχεδόν κάθε σπίτι από ένα;

Πραγματικά, ειδικά σε PS2 εποχές υπήρχε όντως ένα σε κάθε σπίτι στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι κανέναν gamer (και μη) στον κύκλο μου που να μην είχε PS2.

Από εκεί και πέρα, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι έκανε 10 και 15 χρόνια πριν η Sony. Ήταν άλλα δεδομένα σε άλλες εποχές. Το PS4 σημέρα -θα έπρεπε να- θεωρείται νεκρή κονσόλα ειδικά από την στιγμή που το PS5 υποστηρίζει ολόκληρη την βιβλιοθήκη του.

8 hours ago, gRim said:

Ποιος δεν θα πήγαινε σε 360 αν ήθελε κάτι πιο φτηνό σε σχέση με το PS3; 

Μα ένα από τα κρίσιμα σημεία που το PS3 άργησε ιδιαίτερα να πάρει μπρος ήταν η εξωφρενική τιμή του. Πολύς κόσμος προτίμησε το Χ360 λόγω της χαμηλότερης τιμής.

8 hours ago, gRim said:

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να καθόμαστε και να σχολιάζουμε για άλλη μια φορά φήμες. Δεν βρήκα πουθενά επίσημη ανακοίνωση για διακοπή ή επανεκκίνηση της παραγωγής. 

Δεν θα βρεις πουθενά επίσημη ανακοίνωση για τέτοιο πράγμα, για ευνόητους λόγους. Υπάρχει report στο bloomberg που έλεγε ότι θα έκοβε η παραγωγή του PS4 στο τέλος του 2021.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Malthador said:

Πραγματικά, ειδικά σε PS2 εποχές υπήρχε όντως ένα σε κάθε σπίτι στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι κανέναν gamer (και μη) στον κύκλο μου που να μην είχε PS2.

Από εκεί και πέρα, δεν έχει ιδιαίτερο σημασία τι έκανε 10 και 15 χρόνια πριν η Sony. Ήταν άλλα δεδομένα σε άλλες εποχές. Το PS4 σημέρα -θα έπρεπε να- θεωρείται νεκρή κονσόλα ειδικά από την στιγμή που το PS5 υποστηρίζει ολόκληρη την βιβλιοθήκη του.

Μα ένα από τα κρίσιμα σημεία που το PS3 άργησε ιδιαίτερα να πάρει μπρος ήταν η εξωφρενική τιμή του. Πολύς κόσμος προτίμησε το Χ360 λόγω της χαμηλότερης τιμής.

Δεν θα βρεις πουθενά επίσημη ανακοίνωση για τέτοιο πράγμα, για ευνόητους λόγους. Υπάρχει report στο bloomberg που έλεγε ότι θα έκοβε η παραγωγή του PS4 στο τέλος του 2021.

Και το PS3 είχε BC όταν βγήκε αλλά το PS2 συνέχισε να παράγεται και να στηρίζεται κανονικά. Έκανε λάθος και τότε επειδή ήδη είχε πουλήσει αρκετά; Πήγαιναν πίσω οι γενιές για χρόνια με αυτή την τακτική; Μπορεί τι να πω..έτσι ήταν όμως πάντα χωρίς να βλέπω να τρελένονται πολλοί όπως τώρα.  Όπως και να έχει το κάνουν σε κάθε γενιά το εάν έχει νόημα ή όχι, ή το PS4 είναι πλέον νεκρή κονσόλα με τόσα εκατομμύρια που πούλησε ίσως το ξέρουν αυτοί καλύτερα. 
 

Γιατί να μην βρω τίποτα σχετικά με διακοπή παραγωγής για ευνόητους λόγους; Η ανακοίνωση διακοπής παραγωγής του PS3 είχε γίνει επίσημα από την SONY. Του PS4 γιατί να μην ανακοινωθεί; Άλλες εποχές τώρα; Κατά καιρούς έχει γράψει και πολλά άλλα το Bloomberg όπως ότι η SONY θα αντιμετώπιζε προβλήματα παραγωγής πριν την κυκλοφορία της κονσόλας αν θυμάμαι καλά και τελικά αν κρίνω από πωλήσεις και διαθεσιμότητα των κονσολών συγκριτικά δε νομίζω να φάνηκε κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει το series s απο την πρώτη βδομάδα που βγήκε στα 320. Έχω βάλει 2 χρόνια game pass με 100 ευρώ μέσω τις μετατροπής gold, έχω παίξει εύκολα πάνω απο 50 παιχνίδια με καμια 10αρια να είναι καινούργια. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Είναι το καλύτερο deal που έχω κάνει ποτέ σε gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, gRim said:

Και το PS3 είχε BC όταν βγήκε αλλά το PS2 συνέχισε να παράγεται και να στηρίζεται κανονικά. Έκανε λάθος και τότε επειδή ήδη είχε πουλήσει αρκετά; Πήγαιναν πίσω οι γενιές για χρόνια με αυτή την τακτική; Μπορεί τι να πω..έτσι ήταν όμως πάντα χωρίς να βλέπω να τρελένονται πολλοί όπως τώρα.  Όπως και να έχει το κάνουν σε κάθε γενιά το εάν έχει νόημα ή όχι, ή το PS4 είναι πλέον νεκρή κονσόλα με τόσα εκατομμύρια που πούλησε ίσως το ξέρουν αυτοί καλύτερα. 

Να μιλάμε σε μία λογική βάση όμως, έτσι;

Το PS3 κόστιζε €600+ στο launch, οπότε είχε λογική να συνεχίσει να παράγει και να πουλάει PS2 (που αν θυμάμαι καλά πουλιόταν στο 200άρι). Το PS4 δεν έπαιζε PS3 games, οπότε και πάλι είχε λογική να συνεχίσει να παράγει και να πουλάει PS3 κονσόλες. Και υπόψιν το PS3 Superslim είχε MSRP €300, όταν το PS4 κόστιζε €400 στο launch, υπήρχε δηλαδή έστω ένα μικρό οικονομικό κίνητρο.

Εν έτει 2022 δεν μπορώ να δω την λογική στο να αγοράσει κάποιος PS4 αντί για PS5, όταν και το PS5 παίζει PS4 games και μάλιστα καλύτερα. Να έριχνε το PS4 Pro στα €250-300 να έλεγα ότι υπάρχει οικονομικό κίνητρο, αλλά με MSRP στα €400, όσο δηλαδή κοστίζει το PS5 digital το θεωρώ εξωφρενικό, τουλάχιστον με τα δεδομένα μου. Αλλά ξαναλέω, μπορεί να κάνω λάθος, θα το δούμε στην πράξη πως θα ρολλάρει το πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση, θα έπρεπε να είχε κάνει καλύτερο forecasting η Sony (και η MS σε ότι αφορά το SeX, μην λέμε μόνο για τους Ιάπωνες). Δεν νοούνται εταιρείες δισεκατομμυρίων και να μην έχουν δεσμεύσει την παραγωγή ολόκληρων εργοστασίων για τα προσεχή έτη. 

12 hours ago, gRim said:

Γιατί να μην βρω τίποτα σχετικά με διακοπή παραγωγής για ευνόητους λόγους; Η ανακοίνωση διακοπής παραγωγής του PS3 είχε γίνει επίσημα από την SONY. Του PS4 γιατί να μην ανακοινωθεί; Άλλες εποχές τώρα; Κατά καιρούς έχει γράψει και πολλά άλλα το Bloomberg όπως ότι η SONY θα αντιμετώπιζε προβλήματα παραγωγής πριν την κυκλοφορία της κονσόλας αν θυμάμαι καλά και τελικά αν κρίνω από πωλήσεις και διαθεσιμότητα των κονσολών συγκριτικά δε νομίζω να φάνηκε κάτι τέτοιο. 

Δεν θα βγει η Sony και η κάθε Sony να μειώσει την αξία ενός προϊόντος που έχει στο ράφι ακόμα. Και την γραμμή παραγωγής να διέκοπτε, δεν θα στο έλεγε όταν έχει ελλείψεις σε PS5 και PS4 που θέλει να ξεστοκάρει.

Γιατί, έπεσε έξω το Bloomberg σε ότι αφορά τα προβλήματα στην παραγωγή; Οι εταιρείες ματώνουν όταν δεν μπορούν να καλύψουν την ζήτηση για το προϊόν τους και έχουμε μπει ήδη στον δεύτερο χρόνο όπου το πρόβλημα συνεχίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Malthador said:

Να μιλάμε σε μία λογική βάση όμως, έτσι;

Το PS3 κόστιζε €600+ στο launch, οπότε είχε λογική να συνεχίσει να παράγει και να πουλάει PS2 (που αν θυμάμαι καλά πουλιόταν στο 200άρι). Το PS4 δεν έπαιζε PS3 games, οπότε και πάλι είχε λογική να συνεχίσει να παράγει και να πουλάει PS3 κονσόλες. Και υπόψιν το PS3 Superslim είχε MSRP €300, όταν το PS4 κόστιζε €400 στο launch, υπήρχε δηλαδή έστω ένα μικρό οικονομικό κίνητρο.

Εν έτει 2022 δεν μπορώ να δω την λογική στο να αγοράσει κάποιος PS4 αντί για PS5, όταν και το PS5 παίζει PS4 games και μάλιστα καλύτερα. Να έριχνε το PS4 Pro στα €250-300 να έλεγα ότι υπάρχει οικονομικό κίνητρο, αλλά με MSRP στα €400, όσο δηλαδή κοστίζει το PS5 digital το θεωρώ εξωφρενικό, τουλάχιστον με τα δεδομένα μου. Αλλά ξαναλέω, μπορεί να κάνω λάθος, θα το δούμε στην πράξη πως θα ρολλάρει το πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση, θα έπρεπε να είχε κάνει καλύτερο forecasting η Sony (και η MS σε ότι αφορά το SeX, μην λέμε μόνο για τους Ιάπωνες). Δεν νοούνται εταιρείες δισεκατομμυρίων και να μην έχουν δεσμεύσει την παραγωγή ολόκληρων εργοστασίων για τα προσεχή έτη. 

Δεν θα βγει η Sony και η κάθε Sony να μειώσει την αξία ενός προϊόντος που έχει στο ράφι ακόμα. Και την γραμμή παραγωγής να διέκοπτε, δεν θα στο έλεγε όταν έχει ελλείψεις σε PS5 και PS4 που θέλει να ξεστοκάρει.

Γιατί, έπεσε έξω το Bloomberg σε ότι αφορά τα προβλήματα στην παραγωγή; Οι εταιρείες ματώνουν όταν δεν μπορούν να καλύψουν την ζήτηση για το προϊόν τους και έχουμε μπει ήδη στον δεύτερο χρόνο όπου το πρόβλημα συνεχίζεται.

Τώρα που το σκέφτομαι δεν υπολόγισα και την ύπαρξη του  PS4 digital στα €400 ευρώ. Και τώρα πάντως το PS4 slim είναι στα €300. Πολύ υψηλή τιμή συμφωνώ αλλά κατά καιρούς παίζει στα 200-250 σε περιόδους προσφορών. Και στα €300 όμως το ίδιο οικονομικό κίνητρο όπως ήταν  στο παρελθόν δεν είναι όταν το Digital έχει €400 και το disc €500; To PS4 Pro δεν έχει λόγο ύπαρξης με αυτή την τιμή.

Αν με έβαζες πάντως να προβλέψω τι θα γίνει πριν βγει το άρθρο του Bloomberg θα σου έλεγα ότι η παραγωγή του PS4 slim θα συνεχιζόταν κανονικά για τουλάχιστον κανένα χρόνο και θα διέκοπταν την παραγωγή του PS4 Pro. 

Αν πάντως οι SONY ανακοίνωνε ότι διακόπτει την παραγωγή του PS4 εγώ πιστεύω δεν θα είχε κανένα αντίκτυπο στις πωλήσεις και το 90% των υποψήφιων μελλοντικών αγοραστών δεν θα το μάθαινε καν. Μια χαρά θα ξεστόκαρε. Θα σου περιέγραφα και πρόσφατο σκηνικό που έγινε μπροστά μου με υποψήφιο αγοραστή PS4 αλλά άμα μου το έλεγαν ούτε εγώ θα το πίστευα οπότε το αφήνω 😁

Ναι το Bloomberg δεν έχουμε στοιχεία ότι έπεσε έξω σε αυτό που είχε γράψει αλλά ήταν κάτι που αφορούσε όλες τις εταιρίες όχι μόνο τη σονυ. Τους καταλαβαίνω βέβαια που έβγαλαν ένα τέτοιο άρθρο λίγο πριν την κυκλοφορία την κονσόλας για τα κλικς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...