Προς το περιεχόμενο

Ένα βήμα πιο κοντά στην ενοποίηση των RAM και SSD με την UltraRAM


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 hours ago, SabotazNic said:

 

Βασικα, αν δεν γνωριζετε καλυτερα να ρωτησετε πρωτα. Εχω βγαλει την 3070 (αγορασμενη Τελη Δεκ '20 750 κοστος + ~10/μηνα ρευμα), απο τον Ιουνιο :) 

Το ρευμα το εβαλα μισο, την ημερα θα ηταν ετσι και αλλιως ανοιχτο για browsing/ταινιες/gaming

Τα νούμερα κοίταξέ τα πάλι. Κανείς λάθος. Ακόμη και 600 βατ να σου καίει (που όλο το μηχάνημα ανοικτό καίει παραπάνω) με 10 ώρες την ημέρα είσαι στις 6kwh. Που είναι παραπάνω η κατανάλωση αλλά λέμε. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, james01gr said:

Τα νούμερα κοίταξέ τα πάλι. Κανείς λάθος. Ακόμη και 600 βατ να σου καίει (που όλο το μηχάνημα ανοικτό καίει παραπάνω) με 10 ώρες την ημέρα είσαι στις 6kwh. Που είναι παραπάνω η κατανάλωση αλλά λέμε. 

Υπάρχει τρόπος....Εφικτός μεν, "δυσκολος" δε.Δεν μπορώ να πώ δημόσια μιας και θέλω να είμαι νομοταγής αλλά....υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, TsoliasGR said:

Υπάρχει τρόπος....Εφικτός μεν, "δυσκολος" δε.Δεν μπορώ να πώ δημόσια μιας και θέλω να είμαι νομοταγής αλλά....υπάρχει.

μιλάμε για κατανάλωση πραγματική. το τι κάνει ο φίλος και πως το κάνει (όπως και οι περισσότεροι που ''σκάβουν'') είναι κάτι που μπορούμε να το φανταστούμε. υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι. αλλά όχι και να λέει πως ένα σύστημα με 3070 καίει 10 ευρώ τον μήνα για mining. το μέλλον, που για πολλούς είναι τα κρυπτονομίσματα, βασίζονται στην κλοπή και στην απάτη. κανένας δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, james01gr said:

Τα νούμερα κοίταξέ τα πάλι. Κανείς λάθος. Ακόμη και 600 βατ να σου καίει (που όλο το μηχάνημα ανοικτό καίει παραπάνω) με 10 ώρες την ημέρα είσαι στις 6kwh. Που είναι παραπάνω η κατανάλωση αλλά λέμε. 

Πως βγαινει το συμπερασμα των 600? 130 καιει η καρτα και 20 ο επεξεργαστης. Να βαλω και αλλα 50 τα υπολοιπα υποσυστηματα. Οθονες κτλ το βραδυ προφανως κλειστα. Αρα?

Σε Gaming η καρτα μου φτανει 190w και ο cpu 60, η οθονη 50 κτλ

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, james01gr said:

Τα νούμερα κοίταξέ τα πάλι. Κανείς λάθος. Ακόμη και 600 βατ να σου καίει (που όλο το μηχάνημα ανοικτό καίει παραπάνω) με 10 ώρες την ημέρα είσαι στις 6kwh. Που είναι παραπάνω η κατανάλωση αλλά λέμε. 

Σιγα μη καιει και 10 κιλοβατ.

Εγω με 5700XT οταν κανει mining με κλειστη οθονη, ο μετρητης στη πριζα δειχνει 220 watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι χειρότερο για το ιδιωτικό απόρρητο και συγκεκριμένα άτομα σε κίνδυνο, όπως  δημοσιογράφοι σε απολυταρχικά καθεστώτα και whistleblowers που κάνουν χρήση κρυπτογράφησης(π.χ. veracrypt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 5:23 ΜΜ, SeaLion είπε

Βγάζεις και την αξία του ρεύματος και της κάρτας δηλαδή σε 12 μήνες; Και σε άλλους 12 άλλα τόσα;

Χοντρικά, ναι. Ανάλογα και το πως θα πάει η τιμή των crypto αλλά για μένα που πήρα την κάρτα για να αγοράζω "φθηνό" crypto δεν με χαλάει να δίνει 30 ευρώ τον μήνα έξτρα ρεύμα για crypto αξίας 150 ευρώ. Δεν με νοιάζει να βγάλω ψιλά τώρα αλλά προτιμώ να περιμένω και ας τα χάσω. Είναι ο μόνος τρόπος πλέον να μπορέσεις να δικαιολογήσεις τέτοιες τιμές στις κάρτες γραφικών οπότε είναι μονόδρομος.

Στις 14/1/2022 στις 5:58 ΜΜ, james01gr είπε

ένα μεγάλο μέρος των σκαφτιάδων έχουν πρόσβαση σε φτηνό ρεύμα. τα βάζουν σε κάτι πανεπιστήμια, δημόσια κτήρια. αλλιώς δεν βγαίνει μη νομίζεις

πχ στο εξοχικό μου το ρεύμα είναι σχεδόν τζάμπα γιατί στην περιοχή έχουν βάλει 50 ανεμογεννήτριες και ως ανταποδοτικά τέλη στον πληθυσμό, το ρεύμα είναι πολύ φθηνό

Προσωπικά,  καθόλου φθηνό ρεύμα. ΔΕΗ στην Αθήνα, πάλι καλά πρόλαβα την προσφορά που είχαν πριν το πάνε στον Θεό. Αλλά και διπλή τιμή να ήταν πάλι θα σύμφερε.

Στις 16/1/2022 στις 6:00 ΠΜ, james01gr είπε

Τα νούμερα κοίταξέ τα πάλι. Κανείς λάθος. Ακόμη και 600 βατ να σου καίει (που όλο το μηχάνημα ανοικτό καίει παραπάνω) με 10 ώρες την ημέρα είσαι στις 6kwh. Που είναι παραπάνω η κατανάλωση αλλά λέμε. 

600 watt? Με 3080ti καίω 350-440 ανάλογα το νόμισμα και αυτό το βλέπω με μετρητή στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...