Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση λογαριασμού ΔΕΗ


greek_pilot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μου . 

Στο πατρικό μου , τα ρολογά της ΔΕΗ είναι στο υπόγειο , κακός σχεδιασμός  σπίτι του 50 .. τι να κάνουμε ..  Ως αποτέλεσμα να μην είχαν έρθει ΠΟΤΕ να μετρήσουν  (και μια φορά που χτύπησαν το κουδούνι , κατέβηκα κάτω μαζί με το παλικάρι δε πέρασε ποτέ τη μέτρηση στο σύστημα "λόγο ακατάλληλης θέσης μετρητών ". Έτσι για πολλά χρονιά λαμβάναμε ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμούς κάτ. εκτίμηση , άλλοτε φουσκωμένους και άλλοτε όχι . Μετα ανακάλυψα ότι στο site του ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να περάσεις μονός σου τις ενδείξεις ανά διαστήματα https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/ . Όπως κι έκανα , ανέβασα 2 φορές μέτρηση τη 1η μου ανάφερε και τη μέτρηση είχε η ΔΕΗ    

οπότε πήγαμε από : 
ΔΕΗ : 79791
1η μέτρηση  : 79558
2η μέτρηση  : 80153

Μετα τη 1η μέτρηση αν θυμάμαι σωστά είχαν στείλει εκκαθαριστικό με μια μικρή επιστροφή. Μετα τη 2η καταχώρηση όμως και προς Έκπληξη μου ήρθε μηδενικός λογαριασμός εκκαθαριστικός , με μια επιστροφή , αρκετά μεγάλη ! 
image.png.56fa082a2e0f7a3f53caeabd1c4829f1.pngimage.png.32cab21a9b3de3177d3611ce734f8be1.pngimage.png.ef9d87640e3feae872cddbd258392251.png
έχω κάποιες ερωτήσεις 
α) το 78611 που αναφέρουν ως προηγουμένη, πως το βρήκαν; Ήταν κάτι αυθαίρετο; (καθώς & οι 2 προηγούμενες ξεκινάνε από 79) 
β) Οι 2 αυτοί αριθμοί στη διόρθωση , 260421 251021 , από που προέρχονται; Προφανώς δε είναι κάποια προηγουμένη μέτρηση  

 

Επεξ/σία από greek_pilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, greek_pilot είπε

Καλησπέρα φίλοι μου . 

Στο πατρικό μου , τα ρολογά της ΔΕΗ είναι στο υπόγειο , κακός σχεδιασμός  σπίτι του 50 .. τι να κάνουμε ..  Ως αποτέλεσμα να μην είχαν έρθει ΠΟΤΕ να μετρήσουν  (και μια φορά που χτύπησαν το κουδούνι , κατέβηκα κάτω μαζί με το παλικάρι δε πέρασε ποτέ τη μέτρηση στο σύστημα "λόγο ακατάλληλης θέσης μετρητών ". Έτσι για πολλά χρονιά λαμβάναμε ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμούς κάτ. εκτίμηση , άλλοτε φουσκωμένους και άλλοτε όχι . Μετα ανακάλυψα ότι στο site του ΔΕΔΔΗΕ μπορείς να περάσεις μονός σου τις ενδείξεις ανά διαστήματα https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/ . Όπως κι έκανα , ανέβασα 2 φορές μέτρηση τη 1η μου ανάφερε και τη μέτρηση είχε η ΔΕΗ    

οπότε πήγαμε από : 
ΔΕΗ : 79791
1η μέτρηση  : 79558
2η μέτρηση  : 80153

Μετα τη 1η μέτρηση αν θυμάμαι σωστά είχαν στείλει εκκαθαριστικό με μια μικρή επιστροφή. Μετα τη 2η καταχώρηση όμως και προς Έκπληξη μου ήρθε μηδενικός λογαριασμός εκκαθαριστικός , με μια επιστροφή , αρκετά μεγάλη ! 
image.png.56fa082a2e0f7a3f53caeabd1c4829f1.pngimage.png.32cab21a9b3de3177d3611ce734f8be1.pngimage.png.ef9d87640e3feae872cddbd258392251.png
έχω κάποιες ερωτήσεις 
α) το 78611 που αναφέρουν ως προηγουμένη, πως το βρήκαν; Ήταν κάτι αυθαίρετο; (καθώς & οι 2 προηγούμενες ξεκινάνε από 79) 
β) Οι 2 αυτοί αριθμοί στη διόρθωση , 260421 251021 , από που προέρχονται; Προφανώς δε είναι κάποια προηγουμένη μέτρηση  

 

26-04-2021

25-10-2021

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου το ίδιο έπαθα και εγω πέρσι (παλίο σπίτι με το μετρητή σε σημείο μη προσιτό).

Πλέον τη μέτρηση την κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ με δικό του προσωπικό. Επειδή δεν είχαν προσωπικό, δεν είχαν περάσει για 1,5 χρόνο περίπου να κάνουν μέτρηση. Όταν 'ήρθαν (μετά απο 1,5 χρόνο) και μέτρησαν βγήκε ένας πολύ μεγάλος λογαριασμός (λογικό) θα πει κάποιος μετά από τόσο καιρό!

Το πρόβλημα όμως ήταν ότι υπολογίστηκε η κατανάλωση των KW για όλο το διάστημα! Όχι ανά τετράμηνο! Γιατί υπάρχει κλιμάκωση στη χρέωση της Kw ανά περίοδο κατανάλωσης! Αν ξεπεράσεις έναν αριθμό Kw ανα τετράμηνο ακριβαίνει η χρέωση! Τους ζήτησα να μου υπολογίσουν την χρέωση ανά τετράμηνο, ζήτησαν βεβαίωση από τον ΔΕΔΔΗΕ ότι δεν είχαν περάσει για μέτρηση....στο ΔΕΔΗΗΕ της περιοχής μου δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω ποτέ! Αποτέλεσμα πληρώσαμε σα μ@κακες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο αν ο μετρητής είναι μη προσβάσιμος από έξω. Και εμείς σε σπίτι του 1900 σχεδόν πάντα χτυπάνε το κουδούνι την ημέρα της μετρησης και κατεβαίνουμε και ανοίγουμε. Τώρα ναι υπήρχαν κάποιες φορές που ο υπάλληλος δεν πέρασε, οφειλόταν αποκλειστικά σε αμέλεια αυτών των εργολάβων που είχε συνεργασία ο ΔΕΔΔΗΕ. Παλιά δεν υπήρχε και κάποια τηλεφωνική γραμμή για να δώσεις μέτρηση οπότε σε εμάς όταν δεν πέρασαν για 1 έτος το 2016 είχαμε τεράστιο πρόβλημα μετά. Τώρα αν δεν περάσουν, καλείς το 11500 και δίνεις εκεί την μέτρηση. Ενα άλλο θέμα που είχαμε τελευταία ήταν πως δεν ερχόντουσαν και λογαριασμοί, έτσι κάναμε νέο συμβόλαιο για να ανοίξω ebill να τελειώνουμε από αυτά τα κολλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, mobile_32 said:

Σε παλιό συμβόλαιο πως κάνουμε ebill? 

Μαλλον απο εδω : https://ebill.dei.gr/Register.aspx?LegalEntityTypeID=1 

το περίεργο  με τον λογαριασμο μου ειναι οτι δε εχει καν ΑΦΜ επανω! ειναι τοσο παλια η παροχη .... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα η παροχή είναι πολύ παλιά και ο λογαριασμός δεν αναγράφει ΑΦΜ, οπότε στο υποχρεωτικό πεδίο που πρέπει να γράψεις ΑΦΜ τι βάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, mobile_32 said:

Σε παλιό συμβόλαιο πως κάνουμε ebill? 

...όπως και με καινούριο...;

Αν τυχόν σου βγάλει ότι "τα στοιχεία δεν συμφωνούν" (αν και δεν νομίζω), θα πρέπει να επικοινωνήσεις με ΔΕΗ (ειτε μέσω mail είτε τηλεφώνου είτε με επίσκεψη σε κατάστημα) να σου πουν τί θα χρειαστεί για να επικαιροποιηθούν (πχ αν στο συμβόλαιο δεν αναγρέφεται "Κωδικός Εταίρου", θα ζητήσει να σου βγάλουν).

Το ΑΦΜ που ρωτάς, ΑΝ η παροχή δεν είναι στο όνομά σου (και αν ο δικαιούχος της παροχής έχει πχ αποδημήσει, άρα δεν υπάρχει καν ΑΦΜ πια - ΑΝ υπήρξε ποτέ), τότε θα πρέπει να αιτηθείς να περάσει στο δικό σου όνομα (δίνοντας το ΑΦΜ σου και πιθανώς σχετικά δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν, πχ πιστοποιητικό θανάτου και εγγυτέρων συγγενών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτητής και νοικιάζω μια γκαρσονιέρα 25τμ από τον Σεπτέμβρη. Αρχικά λοιπόν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος τον Οκτώβρη 24 εύρω για 105 Kwh κατανάλωσης μέσα σε 21 μέρες. Ωραία, φυσιολογικό ποσό. Χτες όμως ήρθε ο λογαριασμός των τελευταίων 84 ημερών με 1596 Kwh κατανάλωση και ποσό 214 εύρω! 

Από 105kwh τις 21 μέρες πως ακριβώς πήγα στα 420? Η μοναδική διαφορά με τον Οκτώβρη είναι το ότι έχω μια ηλεκτρική σόμπα ανοιχτή πιο πολλές ώρες (που και τον Οκτώβρη ανοιχτή την είχα). Αλλά και πυρηνικός αντιδραστήρας να ήταν διαφορά 300 kwh τον μήνα δεν θα έκανε (που λέει ο λόγος). 

Τι κάνω τώρα? Αν πάω αύριο ΔΕΗ να βγάλω καμία άκρη η θα μου πουν ''τόσο γράφει, τόσο είναι, deal with it" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 1ος μηπως ειναι εναντι? Οσο για τις 1600 kwh, σε ενα 3μηνο δεν ειναι και ΤΟΣΟ πολλες με μια σομπα, κουζινα, θερμοσιφωνα, pc και λοιπα. 1600/90 = 17kwh/ημερα. Ειδικα αν η σομπα καιει κανα 2kwh και την εχεις αναμμενη κανα 4-5 ωρες. βγαινει το νουμερο

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, SabotazNic said:

Ο 1ος μηπως ειναι εναντι? Οσο για τις 1600 kwh, σε ενα 3μηνο δεν ειναι και ΤΟΣΟ πολλες με μια σομπα, κουζινα, θερμοσιφωνα, pc και λοιπα. 1600/90 = 17kwh/ημερα. Ειδικα αν η σομπα καιει κανα 2kwh και την εχεις αναμμενη κανα 4-5 ωρες. βγαινει το νουμερο

Ο πρώτος γράφει Έναντι και ο καινούριος Εκκαθαριστικός. Τι σημαίνουν αυτά τα 2? (Αν είναι χαζή ερώτηση με συγχωρείτε. Πρώτη φορά μένω μόνος και πρώτη φορά ασχολούμαι με λογαριασμούς)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dude45 said:

Ο πρώτος γράφει Έναντι και ο καινούριος Εκκαθαριστικός. Τι σημαίνουν αυτά τα 2? (Αν είναι χαζή ερώτηση με συγχωρείτε. Πρώτη φορά μένω μόνος και πρώτη φορά ασχολούμαι με λογαριασμούς)
 

εναντι

εκκαθαριστικος

Ποσες ωρες χρησιμοποιησεις την σομπα? Αλλες συσκευες (κουζινα, θερμοσιφωνας, pc κτλ)?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, SabotazNic said:

εναντι

εκκαθαριστικος

Ποσες ωρες χρησιμοποιησεις την σομπα? Αλλες συσκευες (κουζινα, θερμοσιφωνας, pc κτλ)?

Το καλοριφέρ λαδιού το έχω γύρω στις 8 με 10 ώρες, βέβαια όχι στη μέγιστη θερμότητα. 
Κουζίνα χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα για κανένα μισάωρο. Θερμοσίφωνας (60L) μέσα σε μια εβδομάδα θα έλεγα πως τρέχει στο περίπου δυόμισι ώρες. PC σχεδόν 24/7 αλλά πάνω από 400w σε gaming δεν τρώει.

Αν με τα παραπάνω τα 1596 Kwh ακούγονται φυσιολογικά τότε εντάξει, με συγχωρείτε για το χάσιμο του χρόνου σας, απλώς δεν έχω ιδέα 😂

Επεξ/σία από Dude45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...