Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση λογαριασμού ΔΕΗ


greek_pilot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Dude45 said:

Το καλοριφέρ λαδιού το έχω γύρω στις 8 με 10 ώρες, βέβαια όχι στη μέγιστη θερμότητα. 
Κουζίνα χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα για κανένα μισάωρο. Θερμοσίφωνας (60L) μέσα σε μια εβδομάδα θα έλεγα πως τρέχει στο περίπου δυόμισι ώρες. PC σχεδόν 24/7 αλλά πάνω από 400w σε gaming δεν τρώει.

Αν με τα παραπάνω τα 1596 Kwh ακούγονται φυσιολογικά τότε εντάξει, με συγχωρείτε για το χάσιμο του χρόνου σας, απλώς δεν έχω ιδέα 😂

Τόσο είσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Dude45 said:


Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτητής και νοικιάζω μια γκαρσονιέρα 25τμ από τον Σεπτέμβρη. Αρχικά λοιπόν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος τον Οκτώβρη 24 εύρω για 105 Kwh κατανάλωσης μέσα σε 21 μέρες. Ωραία, φυσιολογικό ποσό. Χτες όμως ήρθε ο λογαριασμός των τελευταίων 84 ημερών με 1596 Kwh κατανάλωση και ποσό 214 εύρω! 

Από 105kwh τις 21 μέρες πως ακριβώς πήγα στα 420? Η μοναδική διαφορά με τον Οκτώβρη είναι το ότι έχω μια ηλεκτρική σόμπα ανοιχτή πιο πολλές ώρες (που και τον Οκτώβρη ανοιχτή την είχα). Αλλά και πυρηνικός αντιδραστήρας να ήταν διαφορά 300 kwh τον μήνα δεν θα έκανε (που λέει ο λόγος). 

Τι κάνω τώρα? Αν πάω αύριο ΔΕΗ να βγάλω καμία άκρη η θα μου πουν ''τόσο γράφει, τόσο είναι, deal with it" ?

Λογική η κατανάλωση που έχεις για ηλεκτρική σομπα. 

Τι ισχύ έχει αυτή καθώς και πόσες ώρες περίπου την ανάβεις κάθε μέρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

84 μερες ,1600KW για ενα ατομα σε 25m2 ειναι αρκετα. Αφου τωρα λες εχεις καλοριφερ λαδιου ,αυτο ειναι το προβλημα,μεγαλη καταναλωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Dude45 said:

Το καλοριφέρ λαδιού το έχω γύρω στις 8 με 10 ώρες, βέβαια όχι στη μέγιστη θερμότητα. 
Κουζίνα χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα για κανένα μισάωρο. Θερμοσίφωνας (60L) μέσα σε μια εβδομάδα θα έλεγα πως τρέχει στο περίπου δυόμισι ώρες. PC σχεδόν 24/7 αλλά πάνω από 400w σε gaming δεν τρώει.

Αν με τα παραπάνω τα 1596 Kwh ακούγονται φυσιολογικά τότε εντάξει, με συγχωρείτε για το χάσιμο του χρόνου σας, απλώς δεν έχω ιδέα 😂

Αν έχεις καλοριφέρ λαδιού 8 με 10 ώρες την ημέρα, πάλι καλά να λες που σου ήρθε τόσο λίγο. 

Πες μέση ισχύς 2kW, 9 ώρες μέσος όρος, μείωσε τις ώρες από 9 σε 7 λόγω θερμοστάτη. Σε ένα 4μηνο εσείς καταναλώσει μόνο από αυτό 1694 kWh. 

Edit, για 84 ημέρες έχεις 1176 kWh, οι άλλες 400 είναι από τις υπόλοιπες συσκευές οπότε και πάλι φυσιολογικό είναι πάνω κάτω. 

Στην τελική, κλείσε τον γενικό σου και δες αν κουνιέται η ροδέλα στο ρολόι. Αλλά σου λέω πως 99.9% από το καλοριφέρ είναι. Έχουν βάλει και ρητρες τώρα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Dude45 said:

Μάλιστα άρα τελικά είναι φυσιολογικό το ποσό. Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις μάγκες. Με βλέπω να βάζω το Air condition τώρα καλύτερα...

Το air condition εννοείται πως είναι πολύ πιο οικονομικό. Ειδικά αν δεν είναι παλιό. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dude45 said:


Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτητής και νοικιάζω μια γκαρσονιέρα 25τμ από τον Σεπτέμβρη. Αρχικά λοιπόν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος τον Οκτώβρη 24 εύρω για 105 Kwh κατανάλωσης μέσα σε 21 μέρες. Ωραία, φυσιολογικό ποσό. Χτες όμως ήρθε ο λογαριασμός των τελευταίων 84 ημερών με 1596 Kwh κατανάλωση και ποσό 214 εύρω! 

Από 105kwh τις 21 μέρες πως ακριβώς πήγα στα 420? Η μοναδική διαφορά με τον Οκτώβρη είναι το ότι έχω μια ηλεκτρική σόμπα ανοιχτή πιο πολλές ώρες (που και τον Οκτώβρη ανοιχτή την είχα). Αλλά και πυρηνικός αντιδραστήρας να ήταν διαφορά 300 kwh τον μήνα δεν θα έκανε (που λέει ο λόγος). 

Τι κάνω τώρα? Αν πάω αύριο ΔΕΗ να βγάλω καμία άκρη η θα μου πουν ''τόσο γράφει, τόσο είναι, deal with it" ?

Κατ' αρχάς το ότι "σου ήρθε τον Οκτώβρη", δεν λέει ακριβώς πολλά. Ένα παραπάνω που από το καλοκαίρι που πέρασε, οι τιμές χονδρικής του ρεύματος έχουν πάει στο θεό (περίπου πενταπλασιασμός). Το θέμα είναι οι περίοδοι κατανάλωσης του κάθε λογαριασμού, σε ποιο πρόγραμμα της ΔΕΗ είσαι, και τί ακριβώς γράφει η ανάλυση του λογαριασμού. Για να μην προσπαθούμε λοιπόν να μαντέψουμε πράγματα, σβήσε προσωπικά στοιχεία (αριθμό παροχής, ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κτλ) και ανέβασέ μας και τους 2, για να ξέρουμε ακριβώς τί σου ήρθε και να μπορέσουμε να βοηθήσουμε εκτενέστερα, με βάση αυτά που θα δούμε.

Στη ΔΕΗ δεν χρειάζεται να πας, όντως ντηλ γουίθ ιτ θα σου πουν.

 

4 hours ago, Dude45 said:

Ο πρώτος γράφει Έναντι και ο καινούριος Εκκαθαριστικός. Τι σημαίνουν αυτά τα 2? (Αν είναι χαζή ερώτηση με συγχωρείτε. Πρώτη φορά μένω μόνος και πρώτη φορά ασχολούμαι με λογαριασμούς)

Αν δεν δίνεις εσύ μετρήσεις μηνιαίως, η συνήθης πρακτική είναι στους 2 μήνες να σου έρχεται ένας "έναντι" (δηλαδή ένα ποσό "προκαταβολής", βασισμένο σε "εικονικές κιλοβατώρες" που μπορεί να έκαψες μέσα στο 2μηνο - βασισμένες πιθανώς στις αντίστοιχες περσινές ή και παλιότερες του προηγούμενου χρήστη της παροχής) και μετά από άλλο ένα 2μηνο που θα γίνει η καταμέτρηση του ρολογιού σου της ΔΕΗ από την ΔΕΔΔΗΕ, θα βγει ένας "εκκαθαριστικός" με βάση τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ κιλοβατώρες που έκαψες το 4μηνο (και φυσικά, στην ανάλυση του λογαριασμού θα δεις ότι θα έχει αφαιρεθεί το "έναντι" ποσό που είχες ήδη πληρώσει προκαταβολικά). Τώρα γιατί εσύ είχες εκκαθαριστικό για 84 μέρες κι όχι για 120, δεν ξέρω.

Χαζές δεν είναι οι ερωτήσεις σου (θα έπρεπε ήδη να σου είχαν μιλήσει οι γονείς για ολ' αυτά, χρόνια πριν), αλλά το φοιτητιλίκι ΜΗΝ το πάρεις ΜΟΝΟ ως "η ευκαιρία να ζήσω μακρυά από γονείς την ζωή μου κάνοντας ό,τι θέλω", αλλά ταυτόχρονα ως μία άσκηση που θα σε προετοιμάσει για το υπόλοιπο του βίου σου - άρα προσπάθησε να επικεντρώνεις και στις υποχρεώσεις τις "ελευθερίας" που έχεις, ζώντας ως ένα βαθμό "αυτόνομα" (πραγματική αυτονομία θα έχεις όταν μια μέρα θα έχεις την δουλειά σου, τα δικά σου χρήματα, για να πληρώνεις τα δικά σου έξοδα κτλ). Με άλλα λόγια, κοίτα να μαθαίνεις πράγματα "για την ζωή", καλή ώρα περί "λογαριασμών" (να μην περιμένεις να σου έρχονται πρώτα, αλλά να τα έχεις ψάξει από πριν), όπως καλή ώρα έκανες ρωτώντας εδώ.

Επίσης : είναι το μισθωτήριο και η παροχή ρεύματος στο δικό σου όνομα; Ή σε κάποιον από τους γονιούς; Ή μήπως το ρεύμα είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη της γκαρσονιέρας; Έχουν σημασία ΚΑΙ αυτά, και θα σου πω γιατί μετά που θ' ανεβάσεις τους λογαριασμούς.

3 hours ago, Dude45 said:

Το καλοριφέρ λαδιού το έχω γύρω στις 8 με 10 ώρες, βέβαια όχι στη μέγιστη θερμότητα. 
Κουζίνα χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα για κανένα μισάωρο. Θερμοσίφωνας (60L) μέσα σε μια εβδομάδα θα έλεγα πως τρέχει στο περίπου δυόμισι ώρες. PC σχεδόν 24/7 αλλά πάνω από 400w σε gaming δεν τρώει.

Αν με τα παραπάνω τα 1596 Kwh ακούγονται φυσιολογικά τότε εντάξει, με συγχωρείτε για το χάσιμο του χρόνου σας, απλώς δεν έχω ιδέα 😂

Κουζίνα και θερμοσίφωνο, μπορεί να έχουν μεγάλη ονομαστική ισχύ κατανάλωσης (περίπου από πχ 800W το κάθε μάτι κουζίνας και 1.200 μέχρι πες 2.200 ο φούρνος, αν είναι κανονική και όχι φουρνάκι, και περίπου  4-4.500W ο θερμοσίφωνας, αλλά δεν δουλεύουν συνεχόμενα και όταν δεν μιλάμε για πολυμελή οικογένεια αλλά για ένα άτομο, άρα δεν δουλεύουν καν συχνά, τότε δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα η χρήση τους - αρκεί φυσικά να μην τα ξεχνάς και "καίνε τζάμπα", ιδίως ο θερμοσίφωνας).

To καλοριφέρ λαδιού είναι εννοείται αρκετά ενεργοβόρα συσκευή (περίπου από 1.200 έως 2.400W την ώρα, ανάλογα σε ποια βαθμίδα το δουλεύεις και για πόση ώρα η κάθε βαθμίδα κτλ), κυρίως επειδή δουλεύει για πολλές ώρες. ΑΝ το αιρκοντίσιον είναι inverter, καλύτερα να χρησιμοποιείς αυτό αντί το καλοριφέρ/ηλεκτρική σόμπα που είπες.

Το PC όμως, είναι η πιο μεγάλη πληγή. Κι αν καίει 400W κατά το gaming που λες, αναρωτιέμαι αν συνυπολογίζεις ΚΑΙ την οθόνη (που μπορεί να είναι κοντά στα ακόμα 100W). Δεν ξέρω πόσες ώρες παίζεις, αλλά συνήθως ένας gamer το 10ωρο το έχει μεσ' στο νερό. Και το γεγονός ότι το μηχάνημα είναι ανοιχτό 24/7, ΦΕΤΟΣ που πήγαν οι τιμές στον θεό, δεν είναι καθόλου καλό. Εκτός κι αν έχουν οι δικοί σου μια τάδε οικονομική άνεση. Αν όχι, φρόντισε να περιορίσεις καταναλώσεις, και δη του υπολογιστή : κατ' αρχάς μείωσε φωτεινότητες οθόνης κτλ, βάλε energy saving όρια απ' το λειτουργικό, να μπαίνει πχ σε αναστολή λειτουργίας όταν δεν χρησιμοποιείται. Και μη τυχόν το αφήνεις ανοιχτό φεύγοντας, διακινδυνεύεις μέχρι και πυρκαγιά  αν τύχει να βραχυκυκλώσει κάτι/εξελιχθεί σε φωτιά (με ποιος ξέρει τί αποτελέσματα - μέχρι και η ζωή σου μπορεί να καταστραφεί αν μία στο εκατομμύριο γίνει κάτι, αν πάθει κάποιος άλλος κάτι από αυτήν). Γενικά το "24/7" προσπάθα να το αλλάξεις - ΔΕΝ ακούγεται και ούτε είναι καλό. Από ΟΛΕΣ τις απόψεις... Τεσπα, ΑΝ καίει 300W/h μέσο όρο (μαζί με οθόνη πες) το 24ωρο, πάμε σχεδόν στις 900 κιλοβατώρες/4μηνο και γενικά στις 2.2 ΜΕΓΑβατώρες αν κάνουμε αναγωγή από τις 84 μέρες που είπες. Και κάτσε να δούμε, μήπως σου βγει και περισσότερο στο επόμενο 4μηνο (εκτός κι αν πχ έλλειψες 2-3 βδομάδες λόγω διακοπών γιορτών). Γενικά πάντως, καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα λάπτοπ στη θέση του σταθερού - πολύ μικρότερη η κατανάλωση. Και θα σου μείνει και το λάπτοπ, ενώ στην άλλη περιπτωση απλά θα στα τρώει ο πάροχος ρεύματος....Υπάρχουν μετρητές κατανάλωσης με 15-20 έως 30 Ευρώ ("αντάπτορες" είναι, που θυμίζουν τους "χρονοδιακόπτες" που μπαίνουν πάνω σε μπρίζες, καλή ώρα αυτός που είχα πάρει με ένα 30άρι παλιότερα από Leroy και είναι μια χαρά) με τους οποίους μπορείς να δεις πόσο πραγματικά έκαψε το PC μαζί με την οθόνη σε βάθος χρόνου, πχ σε ένα τυπικό 24ωρό σου, για να ξέρεις τί ακριβώς κατανάλωση σου κάνει ώστε να κανονίσεις πώς θα το χρησιμοποιείς. Αλλά και χωρίς αυτόν, ένα PC που είναι συνέχεια ανοικτό, ακόμη κι αν δεν είναι σε full load, είναι αυτονόητο πως στο 24ωρο καίει πολύ. Και μέχρι πέρσι, πες εντάξει. Αλλά τώρα που οι λογαριασμοί ρεύματος, στην πράξη διπλασιαστήκανε, ε δεν λέει....

Ξαναλέω : ανέβασε λογαριασμούς. Να δούμε τί ακριβώς είχες, έχεις, και να ξέρεις και τί σε ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ, καθώς ο επόμενος εκκαθαριστικός θα περιλαμβάνει το πιο ζόρικο 4μηνο...Με 2-2.5 μεγαβατώρες κατανάλωση, αν κι εξαρτάται από πολλά, μπορεί να σου έρθει να πληρώσεις και 500άρικο (ΑΦΟΥ θα έχεις ΗΔΗ δώσει άλλα πχ 200 για έναντι...). Όλα εξαρτώνται από τους λογαρισμούς (και το πρόγραμμα στο οποίο έχεις μπει). Ανέβασε και θα σου πούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχισω να καταχωρώ μετρήσεις στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει περίπτωση να μoυ επιστέψουν κι αλλα; Δεόμενου τα ποσα χρονα πληρωνα κατ εκτίμηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greek_pilot είπε

Αν συνεχισω να καταχωρώ μετρήσεις στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει περίπτωση να μoυ επιστέψουν κι αλλα; Δεόμενου τα ποσα χρονα πληρωνα κατ εκτίμηση 

Αν έχει ερθει η μέτρηση στα ίσια τι να σου επιστρέψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Ukforthemoment said:

Αν έχει ερθει η μέτρηση στα ίσια τι να σου επιστρέψουν;

Δεδομένου οτι καταχωρώ 2η φορα ένδειξη, για αυτο παραξενεύτηκα ....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 11:30 ΜΜ, washcloud είπε

 

Ο υπολογιστής σε idle τρώει περίπου 100-105w. 10 ώρες gaming δεν κάνω με καμία Παναγία, με το ζόρι να καταφέρω 6 συνεχόμενες μια στο τόσο αν είμαι με παρέα. Η οθόνη είναι μια απλή 1080p Samsung με 30w μέγιστη κατανάλωση (Η έτσι λέει τουλάχιστον ο κατασκευαστής). Οπότε υπολόγισε περίπου ~150w μέγιστο ο υπολογιστής όταν δεν παίζω.
Οι λογαριασμοί είναι αυτοί εδώ:
 

1.png

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dude45 είπε

Ο υπολογιστής σε idle τρώει περίπου 100-105w. 10 ώρες gaming δεν κάνω με καμία Παναγία, με το ζόρι να καταφέρω 6 συνεχόμενες μια στο τόσο αν είμαι με παρέα. Η οθόνη είναι μια απλή 1080p Samsung με 30w μέγιστη κατανάλωση (Η έτσι λέει τουλάχιστον ο κατασκευαστής). Οπότε υπολόγισε περίπου ~150w μέγιστο ο υπολογιστής όταν δεν παίζω.

...από άποψη προγράμματος είσαι πάντως στην καλύτερη δυνατή κατάσταση : Enter+ (και μάλιστα το προ 3/12), δικαιούχος ΠΟΤ, δεν σε αφορά ρήτρα αναπροσαρμογής/κρατικές επιδοτήσεις (άρα δεν έχει σημασία και αυτό που σε ρώτησα σε ποιανού όνομα είναι η παροχή/το συμβόλαιο). Το μόνο κακό είναι που η ελάχιστη επιδότηση που έπαιρναν ΚΑΙ τα σταθερά προγράμματα έχει πιθανώς σταματήσει, άρα ο επόμενος εκκαθαριστικός λογαριασμός αν έβγαινε πάλι στις,,,84 μέρες με την ίδια κατανάλωση, θα ήταν 17€ επιπλέον.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αιτηθείς νυχτερινό ρεύμα (42€ με τον ΦΠΑ), να μελετήσεις τα ωράριά του και να κάνεις όση περισσότερη κατανάλωση μπορείς μέσα σε αυτά (Οκτώβρη ως Απρίλη έχει και μεσημεριανό 2ωρο πάντως, μη βλέπεις "νυχτερινό" και λες "δεν πρόκειται"...). Θα σου κόψει πάντως ΚΑΙ από τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", εκτός απ' την έκπτωση της "νυχτερινής" κιλοβατώρας (μπορεί σύνολο και κανένα 20άρι τον μήνα).

Κρίνοντας από το "ΠΟΤ", πιθανώς είσαι Μακεδονία (για να καις και θέρμανση από Οκτώβρη), που σημαίνει ότι δεν μπορείς να πολυκατεβάσεις καταναλώσεις από 'κει (κάνει ψόφο), οπότε αν θεωρείς ότι το PC δεν καταναλώνει τόσο (αν και διαφωνώ με τις εκτιμήσεις σου - όχι εντελώς αλλά ως ένα βαθμό) για να πεις να κόψεις από 'κει, απλά το παίρνεις απόφαση πως (από Οκτώβρη) μέχρι και Μάρτη θα πληρώνεις αρκετά για ρεύμα. Προσπάθα τουλάχιστον να μην ξεπερνάς τις 2.000kWh/4μηνο για να μην μπαίνεις σε μεγάλη κλίμακα χρέωσης στις "ΥΚΩ".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!Να κάνω και εγω μια ερώτηση εδω μην ανοίγοντας νεο θέμα. Κάπου αρχές Σεπτεμβρίου εντάχθηκα στο ΚΟΤ-Β. Όπως είδα διαβάσει στο ίντερνετ η προκαταβολή όταν είσαι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι 20€ και οχι 130 που είχα πληρώσει μόλις είχα μπει στο σπίτι. Στέλνω λοιπόν mail στην ΔΕΗ οι οποίοι στις 13/10/21 μου απάντησαν πως το αίτημα μου για αναπροσαρμογή της εγγύησης λόγω ένταξης στο ΚΟΤ έχει ολοκληρωθεί και πως πιστώθηκε στον λογαριασμό μου 110€ υπόλοιπο.

Στις 25/10 έρχεται ο παρακάτω εκκαθαριστικός λογαριασμός που ήταν μηδενικός και αν καταλαβαίνω σωστά έλεγε πως είχε υπόλοιπο 40€ ακόμα(με λίγα λόγια αν δεν είχα επιστροφή εγγύησης θα μου ερχόταν 70€).


Στις 24/12 λοιπόν έρχεται ο επόμενος έναντι λογαρισμός με ποσό οφειλής σ εμένα 13€(αρα αν τα είχα υπολογίσει σωστά ανευ πιστωτικού υπολοίπου 53€). Εκ πρώτης μου φάνηκαν αρκετά στο τετράμηνο να έρθουν οι λογαριασμοί 70+53 αλλά το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να "διαβάσω" σωστά τον λογαριασμό να δω που αφαιρείται το ποσό. Γιατί μεν στις διάφορες χρεώσεις λέει -14,90 αλλά έχει και ενα ποσό -25,10(με το μείον βέβαια μπροστά) στο προηγούμενο ανεξόφλητο ποσό. Σκέφτηκα μην τυχόν μου πίστωσαν τώρα μόνο τα 15 και τα άλλα 25 να μείνουν για τον επόμενο εκκαθαριστικό οπότε έκανα το μεγάλο ρίσκο να προσπαθήσω να πάρω τηλέφωνο στην ΔΕΗ. Εννοείται πως δεν το σήκωνε κανείς και σε μειλ που με είχαν εξυπηρετήσει την προηγούμενη φορά με την επιστροφή της εγγύησης τώρα μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο άλλο πιστωτικό υπόλοιπο στον λογαριασμό μου και μόλις τους εξήγησα όλο το στορι με παρέπεμψαν απλά σε κάτι άχρηστα links. Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει τι έχει συμβεί; Δεν είναι θέμα του ποσού αλλά να καταλάβω κ εγω ακριβώς τι παίζει
 

 

Spoiler

0001.jpg

 

 

 

Spoiler

0002.jpg

 

Spoiler

3.jpg

 

 

Spoiler

4.jpg

 

Επεξ/σία από SuPeRsAyIaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Καλησπέρα σε όλους!Να κάνω και εγω μια ερώτηση εδω μην ανοίγοντας νεο θέμα. Κάπου αρχές Σεπτεμβρίου εντάχθηκα στο ΚΟΤ-Β. Όπως είδα διαβάσει στο ίντερνετ η προκαταβολή όταν είσαι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι 20€ και οχι 130 που είχα πληρώσει μόλις είχα μπει στο σπίτι. Στέλνω λοιπόν mail στην ΔΕΗ οι οποίοι στις 13/10/21 μου απάντησαν πως το αίτημα μου για αναπροσαρμογή της εγγύησης λόγω ένταξης στο ΚΟΤ έχει ολοκληρωθεί και πως πιστώθηκε στον λογαριασμό μου 110€ υπόλοιπο.

Στις 25/10 έρχεται ο παρακάτω εκκαθαριστικός λογαριασμός που ήταν μηδενικός και αν καταλαβαίνω σωστά έλεγε πως είχε υπόλοιπο 40€ ακόμα(με λίγα λόγια αν δεν είχα επιστροφή εγγύησης θα μου ερχόταν 70€).


Στις 24/12 λοιπόν έρχεται ο επόμενος έναντι λογαρισμός με ποσό οφειλής σ εμένα 13€(αρα αν τα είχα υπολογίσει σωστά ανευ πιστωτικού υπολοίπου 53€). Εκ πρώτης μου φάνηκαν αρκετά στο τετράμηνο να έρθουν οι λογαριασμοί 70+53 αλλά το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να "διαβάσω" σωστά τον λογαριασμό να δω που αφαιρείται το ποσό. Γιατί μεν στις διάφορες χρεώσεις λέει -14,90 αλλά έχει και ενα ποσό -25,10(με το μείον βέβαια μπροστά) στο προηγούμενο ανεξόφλητο ποσό. Σκέφτηκα μην τυχόν μου πίστωσαν τώρα μόνο τα 15 και τα άλλα 25 να μείνουν για τον επόμενο εκκαθαριστικό οπότε έκανα το μεγάλο ρίσκο να προσπαθήσω να πάρω τηλέφωνο στην ΔΕΗ. Εννοείται πως δεν το σήκωνε κανείς και σε μειλ που με είχαν εξυπηρετήσει την προηγούμενη φορά με την επιστροφή της εγγύησης τώρα μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο άλλο πιστωτικό υπόλοιπο στον λογαριασμό μου και μόλις τους εξήγησα όλο το στορι με παρέπεμψαν απλά σε κάτι άχρηστα links. Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει τι έχει συμβεί; Δεν είναι θέμα του ποσού αλλά να καταλάβω κ εγω ακριβώς τι παίζει
 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

0001.jpg

 

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

0002.jpg

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

3.jpg

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg

 

Δεν φαίνεται κάτι λάθος.

Απλά, ο 2' λογαριασμός είναι ΕΝΑΝΤΙ. Οπότε, δεν είναι η μέτρηση πραγματικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...