Προς το περιεχόμενο

DVI-D σε VGA


sinkazama82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αγόρασα ένα καινούριο desktop με motherboard PRIME H570M-PLUS. Διαθέτει 3 εξόδους για οθόνη, HDMI, DVI-D και Display Port

Έχω δύο μόνιτορ που θέλω να συνδέσω. Το ένα το έχω συνδέσει HDMI σε HDMI και δουλεύει κανονικά και το άλλο είναι ένα παλιό Dell που προσπαθώ να το συνδέσω με adaptor από DVI-D σε VGA (κάτι τέτοιο δηλαδή https://www.thomann.de/gr/dr-_bott_dvii_vga_adapter.htm). Προς το παρόν δεν μου δουλεύει. Υπάρχει κάποια λύση; 

Στο manual της motherboard διαβάζω το εξής: dvi-d cannot be converted to output from RGB signal το CRT and is not compatible with DVI-I. Εννοεί πως δεν μπορώ να συνδέσω την παλιά με την συγκεκριμένη motherboard;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε μπορεις, το DVI-D δε φερει αναλογικο σημα για να δουλεψει ο ανταπτορας dvd->vga, πρεπει να παρεις ενεργο μετατροπεα απο dvi-d -> vga https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors/f/565292_565361/DVI-D-VGA.html?o=dvi-d+to+vga

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις αντάπτορα displayport σε dvi-I και να συνδέσεις επάνω του τον αντάπτορα που έχεις ήδη.

Με αυτόν τον τρόπο, θα βγάλεις τόσο το αναλογικό, όσο και το ψηφιακό σήμα από τη θύρα displayport απότε μελλοντικά, θα μπορείς με τον ανάλογο αντάπτορα, να συνδέσεις και οθόνη hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και μερικά χρόνια εχει καταργηθεί το analog κομμάτι απο τις εξόδους αν δεν μπορεις να βρεις στο manual αν υπάρχει πρεπει να βάλεις ενεργο μετατροπέα και μετα βυσματακη to vga

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sinkazama82 είπε

Οκ γνωρίζεις μήπως ποια η διαφορά με αυτούς χωρίς καλώδιο, όπως αυτό που είχα πριν;

Nαι, αυτος που ειχες πριν επερνε το αναλογικο σημα απο το dvi-i και το εβγαζε σε βυσμα vga.
Αυτοι που ειναι στο λινκ μετατρεπουν το ψηφιακο σημα απο το dvi-d σε αναλογικο και το βγαζουν σε βυσμα vga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...