Προς το περιεχόμενο

αποψεις για σχολες


fotiniSid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, DrKo said:

Μπερδεύεσαι λίγο. Στις ΗΠΑ δεν σπουδάζουν όλοι γιατί δεν έχουν τα λεφτά να το κάνουν. Αυτό που σκέφτεσαι, είναι στις Βόρειες Χώρες, όχι στις ΗΠΑ. 

Οχι,οντως τα καλα πανεπιστημια ειναι πανακριβα αλλα καλλιστα βρισκει κανεις και φτηνα αναμεσα στα 4500 πανεπιστημια που  εχουν.,ακομα και σχεδον δωρεαν Στα ακριβα πανεπιστημια με τα τεραστια διδακτρα σημειωσε οτι πολυ γρηγορα μετα την αποφοιτηση εχεις αποσβεση του κοστους.Για παραδειγμα η νομικη του Χαρβαρτ με κοστος περι τις 200000 δολλαρια.Τεραστιο ποσο αλλα ο δικηγορος αποφοιτος του χαρβαρτ ξεκιναει με απολαβες 100000 τον χρονο τουλαχιστον.Επισης στο εν λογω παραδειγμα εαν γινεις δεκτος και εχεις απο ενα εισοδημα και κατω παιρνεις πληρη υποτροφια,και σημειωσε οτι στην διαδικασια επιλογης δεν ξερουν εαν θα κανεις χρηση του δικαιωματος αυτου.Μετα την αποδοχη κανεις την αιτηση.Απλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινεις δεκτος λογω πολλων αξιολογων αιτησεων απο ολο τον κοσμο.Οι Αμερικανοι δεν σπουδαζουν οσο οι ελληνες απλα γιατι εχουν αλλες επαγγελματικες διεξοδους που δεν περνουν απαραιτητα απο το πανεπιστημιο.Στην σκανδιναυια οντως ειναι πιο φιλικη η εκπαιδευση με πολλες υποτροφιες,χαμηλα διδακτρα αλλα λογω γλωσσας δεν ειναι διεθνη εκπαιδευτικα  κεντρα(λιγα μαστερ μονο ειναι αγγλοφωνα και σχεδον κανενα bachelor οποτε πρεπει να ξερεις δανεζικα η νορβηγικα κλπ)και εκει ομως στα καλα πανεπιστημια ,οπως το καρολινσκα  η η ουψαλα εχουν αυστηροτατα κριτηρια επιλογης αλλα και συνεχισης σπουδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nitsa21 είπε

.Οι Αμερικανοι δεν σπουδαζουν

Οι Αμερικάνοι δεν σπουδάζουν γιατί η εκπαίδευση είναι άκρως ταξική.

Εάν δεν έχεις σωστό περιβάλλον, χρήματα, και δεν πας σε καλά σχολεία πριν από το πανεπιστήμιο, οι πιθανότητες σου να γράψεις καλά και να μπεις σε καλό πανεπιστήμιο εκμηδενίζονται. Φυσικά υπάρχουν και οι τρομερές εξαιρέσεις, που είναι παιδιά σαΐνια και χωρίς να έχουν καλή εκπαίδευση πριν από πανεπιστήμιο, γράφουν καλά και μπαίνουν. Αλλά αυτές είναι εξαιρέσεις.

Για αυτό δεν σπουδάζουν οι Αμερικάνοι. Υπάρχει τρομερή αγανάκτηση από την κοινότητα σχετικά με το πόσο ταξική και, το πιο σημαντικό, ρατσιστική είναι η πρόσβαση στην εκπαίδευση. Γιατί συνήθως οι μη-λευκοί είναι αυτοί που δεν έχουν αρκετά χρήματα για να υποστηρίξουν μία πορεία παιδιού για να μπει στο πανεπιστήμιο.

Φυσικά υπάρχουν και τα άλλα πανεπιστήμια, τα οποία παράγουν είτε χαμηλόμισθους είτε άνεργους. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DrKo είπε

Οι Αμερικάνοι δεν σπουδάζουν γιατί η εκπαίδευση είναι άκρως ταξική.

Εάν δεν έχεις σωστό περιβάλλον, χρήματα, και δεν πας σε καλά σχολεία πριν από το πανεπιστήμιο, οι πιθανότητες σου να γράψεις καλά και να μπεις σε καλό πανεπιστήμιο εκμηδενίζονται. Φυσικά υπάρχουν και οι τρομερές εξαιρέσεις, που είναι παιδιά σαΐνια και χωρίς να έχουν καλή εκπαίδευση πριν από πανεπιστήμιο, γράφουν καλά και μπαίνουν. Αλλά αυτές είναι εξαιρέσεις.

Για αυτό δεν σπουδάζουν οι Αμερικάνοι. Υπάρχει τρομερή αγανάκτηση από την κοινότητα σχετικά με το πόσο ταξική και, το πιο σημαντικό, ρατσιστική είναι η πρόσβαση στην εκπαίδευση. Γιατί συνήθως οι μη-λευκοί είναι αυτοί που δεν έχουν αρκετά χρήματα για να υποστηρίξουν μία πορεία παιδιού για να μπει στο πανεπιστήμιο.

Φυσικά υπάρχουν και τα άλλα πανεπιστήμια, τα οποία παράγουν είτε χαμηλόμισθους είτε άνεργους. 

Γιατι υπαρχει μερος στον κοσμο που εαν δεν πας σε καλο σχολειο,δεν εχεις καλο περιβαλλον για διαβασμα,και ταυτοχρονα εισαι φτωχος  δεν μειωνεις τις πιθανοτητες να γραψεις καλα?Τρομερη αγανακτηση δεν εχουν για ταξικη και ρατσιστικη εκπαιδευση εκτος ισως σπο τον μακαριτη Γκας Χωλ.Αλλωστε στις ερευνες γνωμης εκει το θεμα ειναι απο  χαμηλο  εως ανυπαρκτο.Ανεργια 12/2021 3,9% (η γερμανια εχει 5,8).Τον 2/20 ειχαν 4000000 ανεργους που επεσαν σε 2000000 τον 12/21 .Οι μαυροι ειναι το 7,1 των ανεργων.Απο οσους εχουν μπατσελορ μονο το 2% ειναι ανεργοι,απο οσους εχουν μαστερ μονο το 1% ειναι ανεργοι.Πηγη στατιστικη υπηρεσια ΗΠΑ. Μισθοι μεσος εβδομαδιαιος μισθος 1029 δολλαρια αποφοιτος λυκειου ,κατοχος bachelor εβδομαδιαια 781,κατοχος μαστερ 1305 εβδομαδιαια,κατοχος διδακτορικου  1545 εβδομαδιαια.Αρα τα πανεπιστημια δεν παραγουν χαμηλομισθους ανεργους.Τα στοιχεια ειναι απο την στατιστικη υπηρεσια επισημα..Ας δουμε τα φοιτητικα δανεια.Το μεσο δανειο ιατρικης ειναι 216000, με premed φτανει τις 246000.Ο ειδικευομενος γιατρος  παιρνει 55000 εως 62000.Ο μισθος ενος γιατρου ειναι 354468 (ραδιολογος) Υπαρχει ο νομος pslf,και το idr, οπου λεει απλα οτι οταν τα δανεια δεν μπορουν να αποπληρωθουν απο τα εισοδηματα σου επαναυπολογιζεται η δοση και φτανει εως  Ο μηδεν ,καταβολη.Συνηθως το 15% του εισοδηματος δια 12 η μηνιαια δοση αρα περιπου 150 δολλαρια τον μηνα για ειδικευομενο.Κατοπιν αφου κανεις την μειωση idr το παντρευεις με το νομο pslf οπου το δημοσιο εαν εχεις κανει 120 πληρωμες μηνιαιες μπορει να διαγραφει το δανειο.Βλεπεις λοιπον οτι δεν ειναι οπως τα λες.Επειδη το θεμα ειναι πολιτικο δεν θα συνεχισω το ζητημα Τα δανεια αυτα μπορει να τα παρει ο οποιοσδηποτε και πολλα πανεπιστημια εαν εχεις κατω απο 60000 οικογενειακο εισοδημα δεν παιρνουν διδακτρα.Ακομα ομως και εαν παρεις το ακριβοτερο δανειο ιατρικης 246000 ακομα και χωρις καμια απολυτως χρηση των ευεργετικων διαταξεων με μισθο 354000 δεν εχεις προβλημα κανενα Τα στοιχεια ειναι επισημα και μη επιδεχομενα αμφισβητηση

 

 

 

 


 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Γιατι υπαρχει μερος στον κοσμο που εαν δεν πας σε καλο σχολειο,δεν εχεις καλο περιβαλλον για διαβασμα,και ταυτοχρονα εισαι φτωχος  δεν μειωνεις τις πιθανοτητες να γραψεις καλα?

Ναι, τα μέρη όπου η βασική παιδεία είναι μόνο δημόσια και όχι ιδιωτική, όπως στις Βόρειες Χώρες. 

Στις ΗΠΑ, για να πας σε καλό σχολείο πρέπει να έχεις λεφτά. Αυτό, από μόνο του, εισάγει τρομερή ταξική διαφορά στην πρόσβαση στην καλή παιδεία. 

Δεν ξέρω από πού ενημερώνεσαι και πόσο bias είσαι τελικά, αλλά δες τι λένε διεθνή μέσα:

https://www.brookings.edu/articles/unequal-opportunity-race-and-education/

https://www.nytimes.com/2019/05/02/learning/lesson-plans/still-separate-still-unequal-teaching-about-school-segregation-and-educational-inequality.html

https://www.usnews.com/news/blogs/data-mine/2015/01/28/us-education-still-separate-and-unequal

Και από ΑΡΑ

https://www.apa.org/monitor/2016/11/cover-inequality-school

Και ένα ακόμα

https://www.americanbar.org/groups/litigation/committees/childrens-rights/articles/2017/fall2017-how-implicit-bias-impacts-our-children-in-education/

Μέχρι και η Wiki έχει άρθρο για το θέμα:

https://en.wikipedia.org/wiki/Educational_inequality_in_the_United_States

Επεξ/σία από DrKo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrKo είπε

Ναι, τα μέρη όπου η βασική παιδεία είναι μόνο δημόσια και όχι ιδιωτική, όπως στις Βόρειες Χώρες. 

Στις ΗΠΑ, για να πας σε καλό σχολείο πρέπει να έχεις λεφτά. Αυτό, από μόνο του, εισάγει τρομερή ταξική διαφορά στην πρόσβαση στην καλή παιδεία. 

Δεν ξέρω από πού ενημερώνεσαι και πόσο bias είσαι τελικά, αλλά δες τι λένε διεθνή μέσα:

https://www.brookings.edu/articles/unequal-opportunity-race-and-education/

https://www.nytimes.com/2019/05/02/learning/lesson-plans/still-separate-still-unequal-teaching-about-school-segregation-and-educational-inequality.html

https://www.usnews.com/news/blogs/data-mine/2015/01/28/us-education-still-separate-and-unequal

Και από ΑΡΑ

https://www.apa.org/monitor/2016/11/cover-inequality-school

Και ένα ακόμα

https://www.americanbar.org/groups/litigation/committees/childrens-rights/articles/2017/fall2017-how-implicit-bias-impacts-our-children-in-education/

Ειναι ερευνα διδακτορικης  διατριβης,ειναι σωστα στοιχεια.Φυσικα δεν μπορω να κανω βιβλιογραφικη αναφορα στο φορουμ αλλα ειναι ελεγμενα και σωστα.Εν πασει περιπτωσει δεν θα κανουμε τετοια αναλυση .Αρθρα μπορει ο οποισδηποτε να παραθεσει κατα πως τον βολευουν.Τα στοιχεια μου ειναι απο την στατιστικη υπηρεσια.Δεν θα κανουμε ομως διαλογο για  τις ΗΠΑ η οποιονδηποτε αλλον ,δεν ενδιαφερει και δεν ειναι το φορουμ καταλληλο.Φυσικα και εγω μπορω να παραθεσω δεκαδες αρθρα,δεν θα πειστεις  αρα ποιος ο λογος?Το κλεινω εδω και σε καληνυχτιζω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Ειναι ερευνα διδακτορικης  διατριβης,ειναι σωστα στοιχεια.Φυσικα δεν μπορω να κανω βιβλιογραφικη αναφορα στο φορουμ αλλα ειναι ελεγμενα και σωστα.Εν πασει περιπτωσει δεν θα κανουμε τετοια αναλυση .Αρθρα μπορει ο οποισδηποτε να παραθεσει κατα πως τον βολευουν.Τα στοιχεια μου ειναι απο την στατιστικη υπηρεσια.Δεν θα κανουμε ομως διαλογο για  τις ΗΠΑ η οποιονδηποτε αλλον ,δεν ενδιαφερει και δεν ειναι το φορουμ καταλληλο.Φυσικα και εγω μπορω να παραθεσω δεκαδες αρθρα,δεν θα πειστεις  αρα ποιος ο λογος?Το κλεινω εδω και σε καληνυχτιζω

Το ότι είναι απόσπασμα από διδακτορική διατριβή δεν δείχνει ούτε την ορθότητα αλλά ούτε και το πόσο σχετικά είναι με αυτό που λέμε. Και έχω γράψει και έχω διορθώσει και έχω εξετάσει διατριβές, και μια χαρά ξέρω να πω ό,τι θέλω από αποσπάσματα. 

Η παιδεία στις ΗΠΑ είναι άκρως ταξική. Όποιος δεν το βλέπει, εθελοτυφλεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrKo είπε

Το ότι είναι απόσπασμα από διδακτορική διατριβή δεν δείχνει ούτε την ορθότητα αλλά ούτε και το πόσο σχετικά είναι με αυτό που λέμε. Και έχω γράψει και έχω διορθώσει και έχω εξετάσει διατριβές, και μια χαρά ξέρω να πω ό,τι θέλω από αποσπάσματα. 

Η παιδεία στις ΗΠΑ είναι άκρως ταξική. Όποιος δεν το βλέπει, εθελοτυφλεί. 

Δεν  καταλαβαινω γιατι πρεπει να προκαλουμε αντιπαραθεσεις ασκοπα σε ασχετο θεμα.Το οτι εχετε γραψει,διορθωσει διατριβες δεν ειναι θεσφατο ορθοτητας.Εχετε την γνωμη σας και εχω την αποψη μου ,δεν με ενδιαφερει  ουδολως να σας πεισω ουτε να τροφοδοτησω αντιπαραθεση που το μονο που θα κανει ειναι να κλειδωσει την συζητηση.Εσεις εχετε ενα μισος στην αμερικανικη παιδεια οπως δειχνει και η τελικη σας ρηματικη διακοινωση.Ωραια κανενα προβλημα,ειναι χειροτερη και απο του μπαγκλαντες.Παρεπιπτοντως δεν προτιθεμαι να συνεχισω αντιπαραθεση  μονο και μονο για να ικανοποιησουμε τους εγωισμους μας.Καληνυχτα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Δεν  καταλαβαινω γιατι πρεπει να προκαλουμε αντιπαραθεσεις ασκοπα σε ασχετο θεμα.Το οτι εχετε γραψει,διορθωσει διατριβες δεν ειναι θεσφατο ορθοτητας.Εχετε την γνωμη σας και εχω την αποψη μου ,δεν με ενδιαφερει  ουδολως να σας πεισω ουτε να τροφοδοτησω αντιπαραθεση που το μονο που θα κανει ειναι να κλειδωσει την συζητηση.Εσεις εχετε ενα μισος στην αμερικανικη παιδεια οπως δειχνει και η τελικη σας ρηματικη διακοινωση.Ωραια κανενα προβλημα,ειναι χειροτερη και απο του μπαγκλαντες.Παρεπιπτοντως δεν προτιθεμαι να συνεχισω αντιπαραθεση  μονο και μονο για να ικανοποιησουμε τους εγωισμους μας.Καληνυχτα

Δεν ξέρω γιατί παραφράζεις τα γραπτά των άλλων, αλλά ποτέ δεν είπα ότι δεν υπάρχει καλή εκπαίδευση στις ΗΠΑ. Αυτό που έγραψα ξεκάθαρα είναι πως η εκπαίδευση στις ΗΠΑ είναι άκρως ταξική.

Δεν είναι θέμα εγωισμών, είναι άκρως ταξική και όποιος δεν το βλέπει, εθελοτυφλεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrKo είπε

Δεν ξέρω γιατί παραφράζεις τα γραπτά των άλλων, αλλά ποτέ δεν είπα ότι δεν υπάρχει καλή εκπαίδευση στις ΗΠΑ. Αυτό που έγραψα ξεκάθαρα είναι πως η εκπαίδευση στις ΗΠΑ είναι άκρως ταξική.

Δεν είναι θέμα εγωισμών, είναι άκρως ταξική και όποιος δεν το βλέπει, εθελοτυφλεί. 

Καλησπέρα ξανά, βλέπω οτι το θεμα εχει εξελιχθει.. Διαφωνω με την nitsa που υποστηριζει οτι για να λυθει το θεμα της ανεργιας των πτυχιουχων πρεπει να γινει πιο σημαντικη η αξια των πτυχιων. Πιστευω εισαι υπερβολικα αυστηρη σε βαθμο κακο,  ολοι εχουν δικαιωμα στην εκπαιδευση και στην αναβαθμιση των σπουδων τους και δεν ειναι δικαιο να το στερηθει κανενας επειδη καποιοι ειναι ανεργοι πτυχιουχοι (μεχρι δικηγορος - ιατρος πρεπει να ανοιξεις δικο σου γραφειο στην σημερινη ελλαδα). Και εγω περασα σε ενα πανεπιστημιο αλλα επελεξα να μην παω εκει λογω του οτι δεν θα μπορεσω να εργαστω γρηγορα. Θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας για τα ελληνικα κολλεγια, κατα ποσο αξιζουν;; Επισης, το θεμα των πανελληνιων δεν ξερω αν ειμαι προθυμη τοσο πολυ αλλαζει η αποψη μου μερα με την μερα :Ρ 

Στις 15/1/2022 στις 6:17 ΜΜ, VoxVeritas είπε

Το τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών είναι η ανώτερη των Ιατρικών εργαστηρίων, δηλαδή δουλεύεις σε εργαστήριο με βιολογικά υλικα (αίμα, πτύελα, κόπρανα κλπ) - δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις αρμοδιότητες του απόφοιτου Ακτινολογίας - Ραδιολογίας. Υπάρχει ξεχωριστό τμήμα ΤΕΙ Ραδιολογίας - ακτινολογίας (πρόσφατα μετονομάστηκε σε ΤΕΙ Ακτινολογίας - Ακτινοθεραπείας, χωρίς μεταβολή του γνωστικού αντικειμένου ) που αντιστοιχεί στον κλάδο που ήδη σπουδάζεις.

Στα παρακάτω λίνκ μπορείς να δείς τα μαθήματα κάθε σχολής στις επίσημες ιστοσελίδες τους. Θα διαπιστώσεις οτι δεν έχουν σχέση τα γνωστικά αντικείμενα μεταξύ τους: 

Τμήμα Ακτινολογίας - Ακτινοθεραπείας (πρώην ΤΕΙ Ραδιολογίας - ακτινολογίας) http://www.xr.teiath.gr/ 

Τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ (πρώην ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων) https://bisc.uniwa.gr/

Πολλοί σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού συχνά μπερδεύονται και παρουσιάζουν τις "Βιοιατρικές Επιστήμες" σαν όρο-ομπρέλα που περικλείει όλα τα παραϊατρικά επαγγέλματα, αλλά αυτό δεν ισχύει (ο όρος χρησιμοποιείται διεθνώς σαν τίτλος των απόφοιτων Ιατρικών Εργαστηρίων), οπότε μάλλον σε μπέρδεψαν λίγο...

...Εκτός και αν εννοείς οτι θές να κάνεις στροφή προς τον εργαστηριακό τομέα και θες να ασχοληθείς με καλλιέργειες ούρων κλπ.

Γενικά:

Θεωρητικά μπορείς να δηλώσεις σχολή του τομέα υγείας, με το μηχανογραφικό του 2022 και να μπείς με την κατηγορία 10% χωρίς να δώσεις νέες εξετάσεις. Θα έχεις μια μικρή πτώση στα μόρια λόγω του ότι δεν έχεις δώσει τα μαθήματα συντελεστή.

Οι βάσεις του "10%" είναι διαφορετικές απο αυτές των πανελληνίων με εξετάσεις που έδωσες ως τώρα, και για τις σχολές Βιοϊατρικών Επιστημών είναι κάπου στα 12.500 μόρια - πιο λίγα απο ότι με νέες εξετάσεις. Ενώ για τα ΤΕΙ Ακτινολογίας - Ακτινοθεραπείας είναι περίπου 11.500 μόρια - πάλι πιο λίγο απο την γενική εισαγωγή.

Η μισθολογική διαφορά ΙΕΚ - ΤΕΙ είναι μικρή. Για ένα άτομο χωρίς προϋπηρεσία, επισήμως αντιστοιχεί σε +45 ευρώ περίπου , ωστόσο πολλά ακτινολογικά κέντρα δίνουν τον ίδιο ακριβώς μισθό και στους μεν και στους δε: βασικό μισθό + επίδομα βαρέων και ανθυγιεινών. Επίσης σε προκυρήξεις του δημοσίου, στα παραϊατρικά επαγγέλματα δικαιούνται να δηλώσουν και απόφοιτοι ΙΕΚ και απόφοιτοι ΤΕΙ.

Καλησπερα Vox, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! η βοηθεια σου ηταν υπεραρκετη :)

 

Στις 16/1/2022 στις 5:57 ΜΜ, Dark_panel είπε

Ουτε εγω ειμαι σε θεση να κρινω αν ειναι σωστο ή οχι, ουτε κανενας μας. Κι αυτο γιατι ξερω ατομα που πορωθηκαν τοσο πολυ με τις σπουδες τους στα ΙΕΚ, που εμαθαν καποια πραγματα πολυ καλυτερα απο κατι "πολυτεχνιουχους", που εχουν το χαρτι απλα για διακοσμηση.

Φυσικα και δε γινεται καποιες ειδικοτητες να συνεχισουν σε πανεπιστημιακη σχολη αλλά:

1) κι εμεις οταν μπηκαμε πανεπιστημια, απο λυκειο ερχομασταν, οχι απ τη ΝΑΣΑ..μην ξεχναμε απο πού ξεκινησαμε..
2) Η μετα-λυκειακή εκπαιδευση "ακολουθεί" την εκπαιδευση στο λυκειο αρά γιατι να μη μπορει καποιος με πιστοποιηση στον τομεα της Διοικησης πχ να εχει μια μικρη εστω ευκαιρια να σπουδασει σε πανεπιστημιο?? Ισα ισα, που απο καποιον αποφοιτο λυκειου εχει σιγουρα περισσοτερες γνωσεις πανω στο αντικειμενο, και
3) επειδη μαλλον δεν το γνωριζετε, στην Αμερικη (απ οπου και προερχεται το συστημα των associate degrees - πιστοποιηση εοππεπ) υπαρχει η δυνατοτητα να μπεις σε πανεπιστημιο, μετα απο σπουδες σε Community College (τα ελληνικα ΙΕΚ) και μαλιστα μπορει να σου αναγνωριστουν καποια μαθηματα και να συνεχισεις στο 2ο ετος των σπουδων. Γιατι αυτο να μη γινεται κι εδω?? Και οχι, δεν εννοω να σκιπαρουν ολοκληρο ετος ή εξαμηνο, απλα να εχουν την ευκαιρια να σπουδασουν αυτο που τους γεμιζει σε πανεπιστημιακο επιπεδο, απ τη στιγμη που θα αποδειξουν ΕΜΠΡΑΚΤΑ - μεσω κατατακτηριων - οτι μπορουν να ανταπεξελθουν.

Μην ανησυχειτε, κανεις δε θα μειωσει την αξια των πτυχιων μας, αν δοθει η δυνατοτητα σε καποια λιγα ατομα, με πτυχιο απο ΙΕΚ, να φοιτησουν σε πανεπιστημιο..

Εξισου καλησπερα και σε σενα, σε ευχαριστω για τον χρονο σου.. τι αποψη εχεις για τα ελληνικα κολλεγια;; κατα ποσο αξιζουν;; το ελληνικο κρατος τα αναγνωριζει;; τα διδακτρα ειναι προσιτα;; οτι ξερεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, fotiniSid είπε

Εξισου καλησπερα και σε σενα, σε ευχαριστω για τον χρονο σου.. τι αποψη εχεις για τα ελληνικα κολλεγια;; κατα ποσο αξιζουν;; το ελληνικο κρατος τα αναγνωριζει;; τα διδακτρα ειναι προσιτα;; οτι ξερεις!

Ξερω οτι απο κολλεγια, ξεχωριζει μακραν το Deree, το οποιο και θεωρω ως το καλυτερο στην Ελλαδα (απο κολλεγια παντα, το τονιζω).

Τωρα, οσον αφορα την αναγνωριση, για ιδωτικο τομεα ειναι μια χαρα, εξαλλου αυτος ειναι ο σκοπος τους, networking προσφερουν στον ιδιωτικο τομεα. Αν εχεις βλεψεις για μεταπτυχιακο αργοτερα σε δημοσιο πανεπιστημιο, ξεχνα τα κολλεγια, καλυτερα να δωσεις ξανα πανελληνιες ή να πας ΕΑΠ. Αν δε σε νοιαζει το μαστερ σε ελληνικο δημοσιο ιδρυμα ή σκοπευεις αργοτερα να φυγεις, μια χαρα κανουν τη δουλεια τους.

Για διδακτρα δε γνωριζω φυσικα, καθως αυτα αλλαζουν συνεχως. Ξερω οτι εχουν μειωθει σε σχεση με πριν 10 χρονια, το πόσο εχουν φτασει, οχι δεν το γνωριζω. Εξαρταται φυσικα κι απ το κολλεγιο. Και παλι εδω, θα προτιμουσα το Deree, το οποιο δινει διάφορες υποτροφιες, μερικες ή ολικες. Επίσης ειναι απ τα ελαχιστα κολλεγια (αν οχι το μοναδικο) που αναφερει στο site του ακριβως τα διδακτρα για τα προπτυχιακα και μεταπτυχιακα του.

Σε γενικες γραμμες, τα κολλεγια ειναι κι αυτα 3βαθμια εκπαιδευση, άρα σιγουρα αξιζουν απ το να μην προχωρησεις καθολου στην 3βαθμια ή να μεινεις σε επιπεδο ΙΕΚ. Το τι δουλεια κανει το καθενα δεν το γνωρίζω, αλλά απ όσους ξερω (ελαχιστους) που πηγαν σε κολλεγια, μου ειπαν οτι μια χαρα εμαθαν πραγματα και τα εφαρμοζουν στις δουλειες τους, τις οποιες και εξασφαλισαν λογω του networking του κολλεγιου. Αυτα ομως πριν αρκετα χρονια, τωρα λογω υπερβολικου αριθμου αποφοιτων, δε γνωριζω πόσο ευκολο ειναι να τους βολεψουν ολους σε εταιρειες. Ακομα και για το Deree, δεν ειναι τοσο ευκολο να σε βολεψει καπου οπως παλια (αυτο μου το ειπε καθηγητης που διδασκει εκει).

Αυτα απο μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...