Προς το περιεχόμενο

PVR εγγραφή από tv και DRM protection


manos04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Υπάρχει κάποιος τρόπος ή πρόγραμμα για να βγάλω το DRM protection από εγγραφή από την τηλεόραση μου,ώστε να μπορεί να τα παίζει το pc; Τα αρχεία είναι ts αλλά έχει και ένα φάκελο μαζί με .idx και .bin αρχεία.

Σε ένα αποκωδικοποιητή που είχα τα ts τα παιζε παντού μετά.

Τώρα βλέπω ότι έχουν protection.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τηλεόραση το ξεχνάς. Τουλάχιστον όσο έχω ψάξει εγώ δεν βρήκα κάποια λύση. Για Samsung μέχρι το 2015 αν δεν κάνω λάθος είχαν κυκλοφορήσει διάφορα προγράμματα. Έκτοτε όμως έχει αλλάξει η κρυπτογράφηση από τη Samsung και δεν υπάρχει κάποια λύση. 
Η πιο απλή λύση όπως είπες ένας αποκωδικοποιητές με 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, δεν υπάρχει. Αυτό είναι το νόημα του protection.

Παλαιότερα οι αποκωδικοποιητές δεν κλείδωναν τις εγγραφές, τώρα όμως θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ποιος δεν κλειδώνει τις εγγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manos04 είπε

Όλες αυτές οι εκπομπές της τηλεόρασης που ανεβαίνουν στο youtube, πως τις ανεβάζουν; Τις γράφουν όλοι από παλιούς αποκωδικοποιητές;

Εγώ προσωπικά, κάποια αφιερώματα της Cosmote TV συνδέομαι στον υπολογιστή μέσω της Cosmote OTT και τα καταγράφω με screen recorder. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τηλεόραση (του '10) έχει επιλογή εγγραφής, αλλά όσες φορές προσπάθησα (με στικάκι των 4/8GB σε FAT32 ή σκληρό δίσκο 80GB) δεν κατάφερα να κάνω εγγραφή, ούτε μήνυμα σφάλματος να δω. Ο αποκωδικοποιητής έκανε κανονικά εγγραφή σε στικάκια (όποτε ήθελε) και έπαιζαν στον υπολογιστή.

Μπορείτε να βάλετε αγγελία ζήτησης αποκωδικοποιητή στο site.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manos04 είπε

Τις γράφουν όλοι από παλιούς αποκωδικοποιητές;

Αυτό, ή...

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

τα καταγράφω με screen recorder.

ή να το κατεβάσεις από το web πρόγραμμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ για κάποιες αθλητικές διοργανώσεις με ενδιαφέρει η εγγραφή ή για κάποιον αγώνα, που δεν τα βρίσκεις μετά, δεν με ενδιαφέρουν εκπομπές.

Αλλά αφού δεν γίνεται ξεκλείδωμα DRM, θα συνδέσω τον παλιό αποκωδικοποιητή με hdmi στην τηλεόραση και θα βάλω ένα ταυ, στην κεραία και όταν θέλω να γράψω κάτι θα το κάνω από τον αποκω/τή.

Πιστεύω να δουλέψει αυτό, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοείς με επιλογή φίλε μου, να έχει δηλαδή κάποιο διακοπτάκι για να δίνει σήμα πότε στο αποκω/τη και πότε στην smart;

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω αγοράσει ποτέ. Απλά σκεφτόμουν ένα ΄΄ταυ'' να βρίσκεται στην ΄΄πρίζα΄΄ της κεραίας κι από κει να φευγουν δύο καλώδια, ένα στην smart και το άλλο στο κωδι/τη.

Ο κωδι/της συνδέεται με hdmi με την smart και όποτε θέλεις να κάνεις εγγραφή, μόνο τότε να ανοίγεις τον κωδ/τη, και πηγαίνεις στην συγκεκριμένη θέση hdmi και βλέπεις.

Στην πράξη θα το δω καλύτερα, αλλά άν υπάρχει κάποια φωτογραφία να μου στελνες, για το τι πρέπει να αγοράσω θα με βοηθούσε πολύ. Γιατί πρέπει να έχεις δίκιο.

Κάτι τέτοιο δηλαδή φαντάζομαι ή λάθος κάνω;

https://www.skroutz.gr/s/25604890/Opticum-2-Way-Splitter.html?from=catspan#specs

https://www.skroutz.gr/s/4773502/Goobay-2x-Coax-male-Coax-female-67219.html#specs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις είναι για δορυφορικές κεραίες, δεν ξέρω αν δουλεύει για τις απλές κεραίες, πρέπει να ρωτήσεις. Για τις κεραίες είναι αυτά. Έχω όμως κακή εμπειρία με τέτοια splitter καθώς έριχναν πολύ την εικόνα και αυτό σε dvb-t λήψεις μπορεί να οδηγήσει και σε απώλεια εικόνας.

Γενικά, ρώτα πριν πάρεις και αν μπορείς δοκίμασε πριν πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...