Προς το περιεχόμενο

Περί φίλμ ......... γενικώς !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Μου φαίνεται πως είναι κατάλληλη η στιγμή , ώστε να συγκεντρώσουμε σε μία καινούργια ενότητα τα περί φίλμ όχι σαν κάποιου είδους απέλπιδα προσπάθεια αναγέννησης του είδους , αλλά σαν μία γωνιά ενημέρωσης για όσους και για όποιον λόγο ενδιαφέρονται για το είδος . Από μηχανές , φίλμ , εμπειρίες , προτάσεις , συμβουλές για αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού κλπ κλπ κλπ . 

   Αφορμή στάθηκε προχθεσινή αναγγελία που βρήκα στο δίκτυο , γύρω από τις γνωστές ( άγνωστες ) μπαταρίες τύπου px625 , πολύ χρήσιμες για μεγάλη κατηγορία μηχανών , οι οποίες απαγορεύτηκε η χρήση τους λόγω των υψηλά επιβαρυντικών υλικών για το περιβάλλον , τα οποία χρησιμοποιούνται για την κατασκευή τους . Βγήκαν λοιπόν και πάλι , από εξειδικευμένη πηγή ( η τουλάχιστον εγώ τώρα το ανακάλυψα ) .

  Όσοι πιστοί , προσέλθετε με τις γνώσεις σας , φυσικά για τις φωτογραφίες σας , υπάρχει ξεχωριστό νήμα , χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορείτε κι' εδώ εξίσου να τις ανεβάσετε .

  Παρακαλείστε εκ των προτέρων , να αποφύγουμε άσκοπες συγκρίσεις μεταξύ των μέσων δλδ αναλογικού και ψηφιακού , τυχόν ανωτερότητα του ενός απέναντι στο άλλο κλπ κλπ .

   Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας , τις γνώσεις σας , τις συμβουλές σας , τις εμπειρίες σας !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει κάποια αξία η πληροφορία. Μιας και είπες για μπαταρίες  px625. Η canon ef , έχει ειδικό κύκλωμα , που μειώνει την τάση , οπότε δουλεύει άψογα και με σημερινές 675 που υπάρχουν παντού ! Επίσης, στην ίδια μοντούρα, υπάρχει η at-1 που παίρνει lr44 μπαταρίες ! Και η ακριβή πλέον ae-1 που παίρνει την κοινή 28A. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν ξέρω αν έχει κάποια αξία η πληροφορία. Μιας και είπες για μπαταρίες  px625. Η canon ef , έχει ειδικό κύκλωμα , που μειώνει την τάση , οπότε δουλεύει άψογα και με σημερινές 675 που υπάρχουν παντού ! Επίσης, στην ίδια μοντούρα, υπάρχει η at-1 που παίρνει lr44 μπαταρίες ! Και η ακριβή πλέον ae-1 που παίρνει την κοινή 28A. 

    Χρήσιμες οι πληροφορίες , για όσες μηχανές είχαν ανάγκη τις px625 για να λειτουργήσουν , οι συγκεκριμένες είχαν το πλεονέκτημα να διατηρούν σταθερή την τάση τους μέχρι να αδειάσουν . Φυσικά , μπορεί κανείς να βάλει και lr44 , όμως οι ενδείξεις από ένα σημείο και μετά δεν θα ήταν σωστές , οπότε και οι ρυθμίσεις θα είχαν πρόβλημα . Μιλάω για μηχανές που δεν ήταν απολύτως χειροκίνητες σε ότι αφορά τις ρυθμίσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα επίσης να αναφέρω , ότι αν θέλει κάποιος μηχανή με μοντούρα fd & fl , για φακούς εκείνων των δεκαετιών για canon , αντί για τις περιζήτητες  ae-1 , ftb, ft ql κτλ μπορεί να πάρει μία T-70 (φθηνότερα) , με την ίδια μοντούρα, που παίρνει μπαταρίες AA από τα περίπτερα ή από τα φλας που έχουμε όλοι και επιπλέον εκτός από manual , έχει και τρία αυτόματα προγράμματα , που καλύπτουν όλες τις χρήσεις. Το κανονικό , ένα tele , που βάζει τη γρηγορότερη ταχύτητα με το ανοιχτότερο διάφραγμα και ένα wide που ουσιαστικά είναι προτεραιότητα  διαφράγματος. Στα αυτόματα προγράμματα, βάζει και ταχύτητες και διαφράγματα ανά μισό στοπ , που δεν είναι διαθέσιμα στο manual . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια λύση για την χρήση (αντικατάσταση) του τύπου μπαταριών px625 είναι με τη χρήση αντάπτορα ώστε να βάλουμε κάποια άλλου τύπου στη θέση της, όπως στο παρακάτω link:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20220311115121&SearchText=px625+battery

 

ADAPTER.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενέδωσα στον πειρασμό και πήρα μια Olympus OM-2 Spot ενώ είχα πει ότι τέλος οι αναλογικές. Έχω αρκετά φιλμάκια στη κατάψυξη ακόμα (για τον ρυθμό που χρησιμοποιώ φιλμ) αλλά ψάχνομαι για να αγοράσω μερικά ακόμα. Το στοκ που έχω έχει μερικά χρόνια που το αγόρασα και με τι έκπληξη είδα τώρα πόσο ανέβηκαν οι τιμές! Σε φωτογραφικό κατάστημα που πήγα οι τιμές για φιλμάκια πάνω από 10Ε! Μερικά ακόμα και 15-20Ε? Εγώ θυμάμαι που αγόραζα TriX-400 στα 6-7Ε και μου φαινόταν και ακριβό.

Anyway, έχουμε καμιά αξιόπιστη πηγή για κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές; Θυμάμαι το macodirect είχε καλές τιμές (ειδικά αν έπαιρνες ποσότητα αλλά μεταφορικά γύρω στα 30Ε, ενώ τώρα που είδα είναι στα 15Ε). Μετά το fotoimpex έχει πιο χαμηλά μεταφορικά (10Ε), καλούτσικες τιμές και μεγάλη γκάμα. Βρήκα μερικά σκρουτζομαγαζα με χαμηλές τιμές αλλά λένε κατόπιν παραγγελίας έως 30 ημέρες και δεν έχουν φυσικό κατάστημα οπότε δεν νιώθω άνετα να αγοράσω από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agfa , ilford , fomapan βρίσκεις σε φυσικά καταστήματα στην αθήνα , από μαυρόασπρα 400ρια , όπως και έγχρωμα απλα 200αρια fuji & kodak  Σε τιμές 5.70€ ως 7€ . Αρνητικά πάντα .  Αν θες θετικά φιλμ , κλάμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dompred είπε

Μετά το fotoimpex έχει πιο χαμηλά μεταφορικά (10Ε), καλούτσικες τιμές και μεγάλη γκάμα.

Ανά διαστήματα κάνω καμιά "καλή" παραγγελία (100+ ευρώ) και τη βγάζω τσάμπα. Είναι αστείο το γεγονός ότι (π.χ.) ένα Ektar έχει 12,5 στο Fotoimpex ενώ... 18-20 στη χώρα μας. Με μόλις (2) φιλμ (!!!) έχεις καλύψει το κόστος των μεταφορικών! Για ποικιλία ας μη μιλήσουμε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ανά διαστήματα κάνω καμιά "καλή" παραγγελία (100+ ευρώ) και τη βγάζω τσάμπα. Είναι αστείο το γεγονός ότι (π.χ.) ένα Ektar έχει 12,5 στο Fotoimpex ενώ... 18-20 στη χώρα μας. Με μόλις (2) φιλμ (!!!) έχεις καλύψει το κόστος των μεταφορικών! Για ποικιλία ας μη μιλήσουμε :P

Έχει δωρεάν μεταφορικά άνω των 100Ε ή στην ουσία τα εξοικονομείς από τη διαφορά στη τιμή;

Το θέμα είναι ότι δεν καταναλώνω τόσο πολύ φιλμ ώστε να θέλω να κάνω μεγάλη παραγγελία (είναι το ψυχολογικό, αλλιώς θα μου φύγουν πολλά :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 1:27 ΜΜ, dompred είπε

Έχει δωρεάν μεταφορικά άνω των 100Ε ή στην ουσία τα εξοικονομείς από τη διαφορά στη τιμή;

Το θέμα είναι ότι δεν καταναλώνω τόσο πολύ φιλμ ώστε να θέλω να κάνω μεγάλη παραγγελία (είναι το ψυχολογικό, αλλιώς θα μου φύγουν πολλά :P )

    Κανείς δεν καταναλώνει πολύ φίλμ , άλλωστε η μηχανιστική είναι τελείως διαφορετική από το ψηφιακό μέσο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Κανείς δεν καταναλώνει πολύ φίλμ , άλλωστε η μηχανιστική είναι τελείως διαφορετική από το ψηφιακό μέσο .

Ναι, εγώ εννοώ ότι πλέον κυρίως χρησιμοποιώ ψηφιακή και περιστασιακά για τη νοσταλγία αναλογική. Περίπου 1 φιλμάκι ανά 4-6 μήνες, ειδικά επί καιρούς καραντίνας ίσως και πιο αραιά λόγω ότι γενικά δεν έβγαζα. Με το στοκ που έχω ήδη, είμαι καλυμμένος τουλάχιστον για 1-2 χρόνια, πιο πολύ τα λιγουρεύομαι παρά τα χρειάζομαι όντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dompred είπε

Ναι, εγώ εννοώ ότι πλέον κυρίως χρησιμοποιώ ψηφιακή και περιστασιακά για τη νοσταλγία αναλογική. Περίπου 1 φιλμάκι ανά 4-6 μήνες, ειδικά επί καιρούς καραντίνας ίσως και πιο αραιά λόγω ότι γενικά δεν έβγαζα. Με το στοκ που έχω ήδη, είμαι καλυμμένος τουλάχιστον για 1-2 χρόνια, πιο πολύ τα λιγουρεύομαι παρά τα χρειάζομαι όντως

     Αυτό που γνωρίζω είναι πως με ένα ψηφιακό μέσο , απλώς βγάζεις πολλές φωτογραφίες , τίποτε παραπάνω , τίποτε παρακάτω . Με ένα αναλογικό μέσο , σκέφτεσαι αρκετά πριν τραβήξεις μία φωτογραφία , για αρκετούς λόγους ακόμη και για το ότι δεν έχεις πολλές στάσεις στην διάθεση σου , αλλά και για το κόστος της κάθε μιάς . 

     Όσο για τον τρόπο που βλέπει κανείς τα πράγματα γύρω του , φωτογραφικά μιλώντας , δεν νομίζω πως αυτός αλλάζει αναλόγως μέσου . 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβγαζα με ίδιο ρυθμό και με αναλογική , οπότε ήμουν ασύμφορος ! Ποτέ βέβαια κατά ριπάς, αφού πάντα μου άρεσαν τοπία και κτίρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 10:06 ΜΜ, Dr_73 είπε

Ποτέ βέβαια κατά ριπάς, αφού πάντα μου άρεσαν τοπία και κτίρια. 

Κατά ριπάς με φιλμ είναι πόνος. Ιδίως αν έχεις καμία EOS 1NRS. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχή τους , τα φιλμ, ήταν φθηνά. Θυμάμαι όταν μπήκε η χώρα στο ευρώ, έπαιρνα φθηνά αρνητικά fuji/kodak 36αρια 100/200 asa , με 1.40€ . Και εμφάνιση σε μίνι λαμπ 1 ώρας, ήταν 2€ , συν τις εκτυπώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...