Προς το περιεχόμενο

Περί φίλμ ......... γενικώς !


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Κατά ριπάς με φιλμ είναι πόνος. Ιδίως αν έχεις καμία EOS 1NRS. :P

 

    Nikon F4s ........ ξεφτιλίζει το 36αρι σε μηδέν χρόνο ........ 

     Καμιά άποψη για τις Holga σε 120αρι η είναι πεταμένα λεφτά και τζάμπα κόπος ......... εννοείται ότι θα την μπαλώσω για να μένει μέσα το φως και να μην περνάει από τις χαραμάδες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

Καμιά άποψη για τις Holga σε 120αρι η είναι πεταμένα λεφτά και τζάμπα κόπος ......... εννοείται ότι θα την μπαλώσω για να μένει μέσα το φως και να μην περνάει από τις χαραμάδες .....

Για κάποιον μπορεί να είναι πεταμένα λεφτά για κάποιον άλλο όχι, σημασία έχει τι θέλεις να κάνεις.
Εμένα με έχει πιάσει μία ανωμαλία,ξεκίνησα να φτιάχνω μία πανοραμική Pinhole για 120άρι φιλμ και μετά είδα αυτό.
Τι λες;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Για κάποιον μπορεί να είναι πεταμένα λεφτά για κάποιον άλλο όχι, σημασία έχει τι θέλεις να κάνεις.
Εμένα με έχει πιάσει μία ανωμαλία,ξεκίνησα να φτιάχνω μία πανοραμική Pinhole για 120άρι φιλμ και μετά είδα αυτό.
Τι λες;

 

     Σίγουρα κάτι πολύ ιδιαίτερο , αν και υπάρχουν αρκετές κατασκευές σε pinhole , αυτή όμως ξεχωρίζει και για την τιμή .

    Σκέφτομαι κάτι εύχρηστο και οικονομικό για 120αρι , γι' αυτό και σκέφτηκα την Holga , ίσως με γυάλινο φακό , όχι ότι θα έχει και κάποια σοβαρή διαφορά φυσικά .

   Ακριβούτσικη πάντως !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

babis μην ασχολείσαι με toy cameras . Είναι toy η holga. Αυτό τα λέει όλα. Για 120 κοιτάς καμιά mamiya c330 . 

     Δεν αντιλέγω , δεν θέλω όμως κάτι τόσο ακριβό και εξειδικευμένο . Δεν με χαλάει να προσαρμόσω έναν άλλο φακό στην Holga !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Φορτώθηκε .......... ασπρόμαυρο Fomapan 400αρι ........

Συνήθως κάνω matrix φωτομέτρηση και υπερέκθεση 1,5 στοπ.   Αν σε βολεύει spot φωτομέτρηση, σημάδεψε σκιές και υπερέκθεσε 1/2 στοπ (πολύ υποστηρίζουν ότι η πραγματική ευαισθησία είναι 250iso). 

Τώρα με την Cresta δεν έχεις τέτοιες ευκολίες οπότε, καλή τύχη.

Εμφάνιση μόνος σου και αν τι, τι χημικό θα χρησιμοποιήσεις; Αν ήσουν Αθήνα στο εμφάνιζα και στο σκάναρα εγώ.
Στο στέγνωμα κρέμασε ένα μικρό βάρος στο φιλμ και άφησε το τουλάχιστον 1 μέρα κρεμασμένο, αλλιώς δεν ισιώνει με τίποτα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Συνήθως κάνω matrix φωτομέτρηση και υπερέκθεση 1,5 στοπ.   Αν σε βολεύει spot φωτομέτρηση, σημάδεψε σκιές και υπερέκθεσε 1/2 στοπ (πολύ υποστηρίζουν ότι η πραγματική ευαισθησία είναι 250iso). 

Τώρα με την Cresta δεν έχεις τέτοιες ευκολίες οπότε, καλή τύχη.

Εμφάνιση μόνος σου και αν τι, τι χημικό θα χρησιμοποιήσεις; Αν ήσουν Αθήνα στο εμφάνιζα και στο σκάναρα εγώ.
Στο στέγνωμα κρέμασε ένα μικρό βάρος στο φιλμ και άφησε το τουλάχιστον 1 μέρα κρεμασμένο, αλλιώς δεν ισιώνει με τίποτα.
 

     Θα δοθεί έξω για εμφάνιση και βλέπουμε !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 2:30 ΜΜ, babisskg είπε

     Καμιά άποψη για τις Holga σε 120αρι η είναι πεταμένα λεφτά και τζάμπα κόπος ......... εννοείται ότι θα την μπαλώσω για να μένει μέσα το φως και να μην περνάει από τις χαραμάδες .....

Εξαρτάται τι περιμένεις να πάρεις. Αν τη θες για δημιουργική χρήση (γνωρίζοντας τι αποτέλεσμα θα πάρεις) τότε είναι μια χαρά. Αν θες όμως να πάρεις τα πλεονεκτήματα του 120, θέλεις κάτι άλλο. Προσωπικά δεν ταιριάζει στο στυλ μου αλλά υπάρχουν φωτογράφοι που βγάζουν πολύ καλά αποτελέσματα, νομίζω κάπου είχα πετύχει ένα λογαριασμό στο instagram που έβγαζε μόνο με Holga + pinhole. Βέβαια αλλάζει το στυλ σου εκεί ώστε να προσαρμοστείς στις νέες συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...