Προς το περιεχόμενο

απόδειξη προϋπηρεσίας ελεύθερος επαγγελματίας


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως βεβαιώνεται η σχετική προϋπηρεσία ελ. επαγγελματια για προκηρύξεις δημοσίου;

πρώτη φορά λέω να κάνω αίτηση και δεν έχω ιδέα ενώ δεν έχω βρει κάποια σαφή απάντηση στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρώτα έγραψες εδώ και μετά έψαξες (αν).

Η εκάστοτε προκύρηξη περιγράφει σε συγκεκριμένο κεφάλαιο το πως αποδεικνύεται η προυπηρεσία που ζητείται σε αυτή.

Δες τα παρακάτω (αποτελέσματα google search με τον τιτλο του τοπικ σου) και θα σε διαφωτίσουν:

https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-ergasias-kai-koinonikon-upotheseon/elektronikos-ethnikos-phoreas-koinonikes-asphalises-e-ephka/bebaiose-prouperesias-eephka

https://www.asep.gr/guide/5K_2020/experienceproof.html - εφαρμόζεται γενικότερα η ίδια λογική σε προκυρήξεις ΑΣΕΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ το παρακάτω βρήκα αλλά πολλές φορές η προυπηρεσία ελέυθερου επαγγελματία είναι λίγο πιο ιδιαίτερη περίπτωση:

 

Αναφορά σε κείμενο

Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
• Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική), πρέπει να δηλώνεται, ότι πραγματοποίησε συγκεκριμένες
εργασίες, μελέτες και έργα σχετικά με το αντικείμενο της εμπειρίας, και
• Mια τουλάχιστον σχετική σύμβαση ή δελτία παροχής υπηρεσιών, που να καλύπτουν ενδεικτικώς τη χρονική
διάρκεια και το είδος της εμπειρίας.

Βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα είναι εύκολη, θα την ζητήσω από τον ΕΦΚΑ εφόσον δεν βγαίνει ηλεκτρονικά όπως αυτή των μισθωτών(πρώην ΙΚΑ).

Σύμβαση δεν έχω, οπότε το μόνο αποδεικτικό που μένει είναι τα τιμολόγια που κόβω. Δηλαδή θα πρέπει να τους στείλω για παράδειγμα 100 τιμολόγια για να αποδείξω ότι έχω 100 μήνες εμπειρία;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...