Προς το περιεχόμενο

Απορία για πιστοποιητικό νόσησης


Hiddenite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Τελικά ο εμβολιασμένος βγάζει πιστοποιητικό νόσησης με rapid και ο μη εμβολιασμένος μόνο με PCR η και οι 2 μόνο με PCR;

Αποτι φαίνεται και οι μεν και οι δεν PCR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο το site του ΕΟΔΥ:

  1. Το πιστοποιητικό νόσησης εκδίδεται: α) κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR για κορωνοϊό CΟVID-19, εντός 14 ημερών από τον πρώτο θετικό έλεγχο για τους ανεμβολίαστους,  β) ειδικώς για τους πλήρως εμβολιασμένους και κατόπιν θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού CΟVID-19 (rapid test). Συνεπώς πιστοποιητικό νόσησης εκδίδεται και για εμβολιασμένους και για ανεμβολίαστους.
  2. Για να θεωρηθεί νόμιμη η απουσία από την εργασία λόγω νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, σύμφωνα με τα εκάστοτε ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα, αρκεί η βεβαίωση θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) και για τους εμβολιασμένους και τους ανεμβολίαστους πολίτες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, raider είπε

 

Απο το site του ΕΟΔΥ:

  1. Το πιστοποιητικό νόσησης εκδίδεται: α) κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR για κορωνοϊό CΟVID-19, εντός 14 ημερών από τον πρώτο θετικό έλεγχο για τους ανεμβολίαστους,  β) ειδικώς για τους πλήρως εμβολιασμένους και κατόπιν θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού CΟVID-19 (rapid test). Συνεπώς πιστοποιητικό νόσησης εκδίδεται και για εμβολιασμένους και για ανεμβολίαστους.
  2. Για να θεωρηθεί νόμιμη η απουσία από την εργασία λόγω νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, σύμφωνα με τα εκάστοτε ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα, αρκεί η βεβαίωση θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) και για τους εμβολιασμένους και τους ανεμβολίαστους πολίτες.

Εδώ λέει οτι με το rapid test είμαι καλυμμένος για την εργασία..Δεν καταλαβαίνω γιατί η λογίστρια στην δουλειά μου ζητάει πιστοποιητικό νόσησης ενώ έχω την βεβαίωση νόσησης με rapid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πιστοποιητικό εμβολιασμού, νόσησα και από την 1η μέρα νόσησης μπορούσα να πηγαίνω όπου ήθελα με το πιστοποιητικό εμβολιασμού χωρίς περιορισμούς. Φυσικά δεν το έκανα, αλλά ειναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα, μπάχαλου στη δήθεν οργανωμένη εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανεις πώς επιστρέφει στη δουλεια ανεμβολιάστος αφου το πιστοποιητικό δεν ειναι ενεργο μετά τις 5 μέρες που λήγει η νόσηση? με την υποχρεώση rapid τι γίνεται εφόσον προφανώς βγαίνουν θετικά για αρκετές μερες μετά τις 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ξέρει κανεις πώς επιστρέφει στη δουλεια ανεμβολιάστος αφου το πιστοποιητικό δεν ειναι ενεργο μετά τις 5 μέρες που λήγει η νόσηση? με την υποχρεώση rapid τι γίνεται εφόσον προφανώς βγαίνουν θετικά για αρκετές μερες μετά τις 5.

Μετά τις 5 ημέρες μπορείς να επιστρέψεις αν δεν έχεις πυρετό νομίζω για 2 ή 3 24ωρα που είναι λάθος κατα την άποψή μου. Τα rapid σταματάνε να είναι θετικά στις 10 ημέρες το πολύ. Θεωρητικά πάντα όσο είναι θετικό οφείλεις να καθίσεις σπίτι. Στην δουλειά σου και μέχρι να ενεργοποιηθεί στις 14 ημέρες το πιστοποιητικό κάνεις 2 rapid test την εβδομάδα, όπως παλιά.

Επεξ/σία από Hiddenite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hiddenite είπε

Μετά τις 5 ημέρες μπορείς να επιστρέψεις αν δεν έχεις πυρετό νομίζω για 2 ή 3 24ωρα που είναι λάθος κατα την άποψή μου. Στην δουλειά σου και μέχρι να ενεργοποιηθεί στις 14 ημέρες κάνεις 2 rapid test την εβδομάδα, όπως παλιά.

τα rapid βγαινουν θετικά ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

τα rapid βγαινουν θετικά ομως.

Το διόρθωσα καθυστερημένα. Θεωρητικά πάντα πρέπει να καθίσεις σπίτι μέχρι να γίνει αρνητικό. Κάλεσε καλού κακού τον ΕΟΔΥ. Έχε υπομονή στο τηλέφωνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Το διόρθωσα καθυστερημένα. Θεωρητικά πάντα πρέπει να καθίσεις σπίτι μέχρι να γίνει αρνητικό. Κάλεσε καλού κακού τον ΕΟΔΥ. Έχε υπομονή στο τηλέφωνο.....

ο εοδδυ λεει να πας δουλεια στις 5. δεν εχεις λεει κανενα λογο να μην πας. δεν ξερει τι παιζει με την εργανη που θα φαινονται τα τεστ. μάλλον γιατι δεν φαινετε το αποτελεσμα. δεν ξερω. ουτε 2 χρονια πανδημια και δεν υπαρχει σαφής κανονας. εννοειτε ουτε στο σαιτ γραφει κατι γιαυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hiddenite είπε

Το διόρθωσα καθυστερημένα. Θεωρητικά πάντα πρέπει να καθίσεις σπίτι μέχρι να γίνει αρνητικό. Κάλεσε καλού κακού τον ΕΟΔΥ. Έχε υπομονή στο τηλέφωνο....

Τον ΕΟΔΥ...μαλιστα τωρα σωθηκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Η μητέρα μου βρέθηκε θετική στο κοβιντ πριν 14 ημέρες και συγκεκριμένα 11/1. Ήταν εμβολιασμένη, έκανε rapid και βρέθηκε θετική. Της είπαν ότι δεν χρειαζοταν να κανει PCR, γιατί ήταν εμβολιασμένη και ανέβηκε στο σύστημα το rapid. Μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό εμβολιασμό και από που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα

Η μητέρα μου βρέθηκε θετική στο κοβιντ πριν 14 ημέρες και συγκεκριμένα 11/1. Ήταν εμβολιασμένη, έκανε rapid και βρέθηκε θετική. Της είπαν ότι δεν χρειαζοταν να κανει PCR, γιατί ήταν εμβολιασμένη και ανέβηκε στο σύστημα το rapid. Μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό εμβολιασμό και από που?

Πιστοποιητικό νόσησης μπορεί να βγάλει από το gov.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει 1/6/21 μονοδοσικο johnson,κολλησα covid 5/1/22 εκανα rapid test σε φαρμακειο που βγηκε θετικο.

Μπαινω στο gov.gr μου λεει

 Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Η βεβαίωση εκδίδεται μόνο με ΘΕΤΙΚΟ αποτέλεσμα από PCR test.

Ξανακανω 14/1/22 rapid που βγαινει αρνητικο.

Με τα μετρα που ισχυουν απο 1/2/22 τι κανουμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stathis97 είπε

Εχω κανει 1/6/21 μονοδοσικο johnson,κολλησα covid 5/1/22 εκανα rapid test σε φαρμακειο που βγηκε θετικο.

Μπαινω στο gov.gr μου λεει

 Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Η βεβαίωση εκδίδεται μόνο με ΘΕΤΙΚΟ αποτέλεσμα από PCR test.

Ξανακανω 14/1/22 rapid που βγαινει αρνητικο.

Με τα μετρα που ισχυουν απο 1/2/22 τι κανουμε;

 

Υποτίθεται οτι θα υπήρχε πρόβλεψη στην πλατφόρμα για τους εμβολιασμένους ώστε να γίνεται έκδοση με θετικό rapid test. Γνωρίζουν το πρόβληπα και είχαν υπάρξει άρθρα που έλεγε οτι θα διορθωθεί.

Εφόσον είσαι σίφουρος οτι δεν έχουν φτιάξει το σύστημα(έχω μέρες και δε χρειάστηκε να παρακολουθήσω), θα σου πω τι έκανε δικό μου άτομο, μήπως σταθείς τυχερός. Πήγε και έκανε pcr (σε δομή, δωρεάν) και παρόλο που στα rapid έβγαινε αρνητικό, το pcr έδειξε θετικό και πήρε το πιστοποιητικό. Είπαν από τον ΕΟΔΥ οτι μέχρι και 1 μήνα μετά μπορεί να σε βγάζει θετικό το pcr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...