Προς το περιεχόμενο

Αγορά εργασία προγραμματιστη


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και συγνώμη για το σεντόνι. Εχω τελειώσει προγραμματισμό στο πανεπιστημίο Κρήτης και τώρα τελειώνω και με το φανταριλικι. Σιγά σιγά πρέπει να βρω μια δουλειά. Έχω μάθει αρκετές γλώσσες προγραμματισμού και εχω ασχοληθεί με διαφορά πράγματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καταλήξει σε κάτι που να μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να εργαστώ σε αυτό. Και θέλω να ψάξω λίγο προς τα που πάει η αγορά για να ασχοληθώ με κάτι αντίστοιχο. Από ότι έχω δει παίζουν πολλες θέσεις σε Web design αλλά δεν με πολύ ενδιαφέρει. Έχετε κάτι καλό να μου προτείνεται? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα σεντόνι 4 σειρές δεν το λές. Όταν λές "έχω τελειώσει προγραμματισμό" τι εννοείς ? Δηλαδή τελείωσες κάποια σχολή και δεν έχεις ιδέα ποιοι είναι οι κλάδοι για ενασχόληση στην πληροφορική ?

Η αγορά εξελίσσεται ταυτόχρονα σε πολλούς διαφορετικούς τομείς και όποιος ισχυρίζεται οτι ξέρει που πάει, ειδικά στον τομέα της πληροφορικής, δεν ξέρει τι του γίνεται. Οπότε βρές απλά κάτι που σε τραβάει και ξεκίνα να ασχολείσαι. Σε ενδιαφέρει περισσότερο ο κλασσικός προγραμματισμός ? Εκεί συνήθως θα ψάξεις μια junior θέση front end/back end/ fullstack/ andoird/ IOS και θα ξεκινήσεις να ασχολείσαι και να βλέπεις πράγματα στην πράξη για να καταλάβεις περισσότερο τι σου αρέσει. Αν δεν θες τόσο κλασσικό προγραμματισμό, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές : sys admin, δίκτυα, dev-ops, data science, ML researcher αλλα χωρίς να αναφέρεις υπόβαθρο και σπουδές και έστω τι σου αρέσει όλα αυτά είναι λόγια του άερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδές έχω γράψει. Έχω τελειώσει το στο Ηράκλειο το πανεπιστημίο επιστήμη υπολογιστών. Κλάδους γενικά πάνω κάτω ξέρω τι παίζει αλλά δεν έχω βρει τι με κερδίζει.(σαν τίτλοι όλα μου αρέσουν αλλά αν δεν ξέρω) Οπότε είμαι ανοιχτός σχεδον σε όλα. Είχα δουλέψει λίγο πάνω σε Web design και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν με κέρδισε. Και μιας και θα ξεκινήσω να ασχοληθώ με κάτι καινούργιο θα ήθελα κάτι ψιλό φρέσκο με μέλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 11:20 ΜΜ, ioakim100 είπε

Καλησπέρα και συγνώμη για το σεντόνι. Εχω τελειώσει προγραμματισμό στο πανεπιστημίο Κρήτης και τώρα τελειώνω και με το φανταριλικι. Σιγά σιγά πρέπει να βρω μια δουλειά. Έχω μάθει αρκετές γλώσσες προγραμματισμού και εχω ασχοληθεί με διαφορά πράγματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καταλήξει σε κάτι που να μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να εργαστώ σε αυτό. Και θέλω να ψάξω λίγο προς τα που πάει η αγορά για να ασχοληθώ με κάτι αντίστοιχο. Από ότι έχω δει παίζουν πολλες θέσεις σε Web design αλλά δεν με πολύ ενδιαφέρει. Έχετε κάτι καλό να μου προτείνεται? Ευχαριστώ 

Φύγε από Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει δουλειές μόνο για dev, Web ή μη. Ενώ η πληροφορική είναι ένας τεράστιος κλάδος, στην Ελλάδα πληροφορική/επιστήμη των υπολογιστών = προγραμματισμός. 

Δες αγγελίες σε LinkedIn τι παίζει σε Ευρώπη, δες τι θα σου άρεσε, και όταν σε πάρουν κάπου, φύγε από Ελλάδα να γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 11:20 ΜΜ, ioakim100 είπε

Έχω μάθει αρκετές γλώσσες προγραμματισμού

Steam Community :: :: Press X to doubt

 

Στις 18/1/2022 στις 11:20 ΜΜ, ioakim100 είπε

Από ότι έχω δει παίζουν πολλες θέσεις σε Web design αλλά δεν με πολύ ενδιαφέρει.

Παίζουν κάποιες θέσεις σε web design και είναι συνήθως κακο-πληρωμένες. Όταν σε αγγελίες γράφουν web dev, συνήθως εννοούν  CMS dev. Τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο.
Θα σε συμβούλευα να μην φύγεις έξω σαν junior. Πάρε 2-3 χρόνια προϋπηρεσία εδω και μετά το βλέπεις. Καλά χρήματα (για Ελλάδα πάντα) έχουν οι πολυεθνικές που έχουν branch στην Ελλάδα. Intralot, Intrasoft, SG digital, SWORD services κλπ κλπ κλπ κλπ. Εκεί πας καθαρά  σε enterprise κομμάτι, που είναι μεν πιο δύσκολο αλλά έχει και περισσότερα χρήματα και μπορείς να ανέβεις και πάρα πολύ μισθολογικά. 

27 λεπτά πριν, DrKo είπε

Φύγε από Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει δουλειές μόνο για dev, Web ή μη.

Προφανώς και δεν ισχύει αυτό. Από data analyst και QA testers μέχρι architects τους κυνηγάνε με το δικανο μεγάλες εταιρείες.
Επίσης έξω τι νομίζεις ότι ζητάνε;  

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

data analyst και QA testers

Με το συμπάθειο, αλλά εάν κανείς σπουδάσει CS και κυνηγάει θέση DA ή/και QA tester, κάτι δεν έχει κάνει καλά. Αλλά ακόμα και εάν υπολογίσουμε αυτές τις ειδικότητες, μπορείς να μου δείξεις αγγελίες; Γιατί άλλη εντύπωση έχω. 

Τέλος:

10 λεπτά πριν, filip123go είπε

architects

Εάν κανείς λέει για "architects" το 2022, τότε κάτι δεν έχει κάνει update μέσα του. Εάν αυτό παίζει στην Ελλάδα, τότε ένας λόγος παραπάνω να φύγει το παιδί έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrKo είπε

Με το συμπάθειο, αλλά εάν κανείς σπουδάσει CS και κυνηγάει θέση DA ή/και QA tester, κάτι δεν έχει κάνει καλά.

Το τι έχει τελειώσει, δεν έχει καμία σχέση με τι γνώσεις έχει, επίσης λέει ότι δεν ξέρει με τι θέλει να ασχοληθεί. Τέλος εγω δεν μίλησα για τον TS. έκανα quote ακριβώς που πήγαινε η συγκεκριμένη απάντηση. 

 

5 λεπτά πριν, DrKo είπε

Αλλά ακόμα και εάν υπολογίσουμε αυτές τις ειδικότητες, μπορείς να μου δείξεις αγγελίες; Γιατί άλλη εντύπωση έχω. 

Spoiler

image.png.da613f7670583388c9c228c4250d8f6e.png

Η μισή από τις 3 σελίδες που μου ήρθαν σήμερα στα προτεινόμενα, μόνο στο linkedIn.

 

6 λεπτά πριν, DrKo είπε

Εάν κανείς λέει για "architects" το 2022, τότε κάτι δεν έχει κάνει update μέσα του. Εάν αυτό παίζει στην Ελλάδα, τότε ένας λόγος παραπάνω να φύγει το παιδί έξω. 

Spoiler

Question Mark meme - YouTube

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

Το τι έχει τελειώσει, δεν έχει καμία σχέση με τι γνώσεις έχει, επίσης λέει ότι δεν ξέρει με τι θέλει να ασχοληθεί. Τέλος εγω δεν μίλησα για τον TS. έκανα quote ακριβώς που πήγαινε η συγκεκριμένη απάντηση. 

 

Θεώρησα ότι ήταν εύκολα αντιληπτό πως η κουβέντα γίνεται στο πλαίσιο του TS και όχι γενικά και, οριακά, off-topic. Λάθος μου. 

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Η μισή από τις 3 σελίδες που μου ήρθαν σήμερα στα προτεινόμενα, μόνο στο linkedIn.

Στη μισή σελίδα βλέπω devs ή, όπως αναφέρονται πιο fancy, front, back, και full-stack engineers. Δεν είδα QA, DA, ή κάτι άλλο και η έρωτηση ήταν ακριβώς 

14 λεπτά πριν, DrKo είπε

Με το συμπάθειο, αλλά εάν κανείς σπουδάσει CS και κυνηγάει θέση DA ή/και QA tester, κάτι δεν έχει κάνει καλά. Αλλά ακόμα και εάν υπολογίσουμε αυτές τις ειδικότητες, μπορείς να μου δείξεις αγγελίες; Γιατί άλλη εντύπωση έχω. 

Πάλι θεώρησα ότι ήταν εύκολα αντιληπτό πως η ερώτηση αναφερόταν σε μη-dev-related θέσεις, πάλι λάθος μου. Ας είναι, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrKo είπε

. Δεν είδα QA, DA, ή κάτι άλλο και η έρωτηση ήταν ακριβώς

Ελα, κάνε ένα search και μόνος σου. 

Ορίστε 
image.png.d8e91714f8218b379a2422ef758e1b70.png

230 results για Ελλάδα δεν τα λες λίγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ελα, κάνε ένα search και μόνος σου. 

Ορίστε 
image.png.d8e91714f8218b379a2422ef758e1b70.png

230 results για Ελλάδα δεν τα λες λίγα. 

ΟΚ τότε! Μόλις έμαθα ότι στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για QA. Αυτό είναι λίγο έκπληξη. Φαντάζομαι μου επιτρέπεις να μην πιστέψω στα γραφόμενα σου και να το τσεκάρω και μόνος μου, γιατί δεν μου φαίνεται ότι αυτό που παρουσιάζεις είναι σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrKo είπε

ΟΚ τότε! Μόλις έμαθα ότι στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για QA. Αυτό είναι λίγο έκπληξη. Φαντάζομαι μου επιτρέπεις να μην πιστέψω στα γραφόμενα σου και να το τσεκάρω και μόνος μου, γιατί δεν μου φαίνεται ότι αυτό που παρουσιάζεις είναι σωστό. 

Σου αναφέρω τι γίνεται βάση προσωπικής εμπειρίας στην εταιρεία που δουλεύω και σε εταιρείες που δουλεύουν φίλοι και γνωστοί μου (τις αναφέρω πιο πάνω). Εμείς παίζει να έχουμε προσλάβει πάνω απο 30 QA τον τελευταίο χρόνο (μόνο QA, συνολικά, τα καινούρια άτομα δεν ξέρω καν πόσοι είναι). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, n3a είπε

Εξαρτάται... Όσο ήσουν στη σχολή τι σου δημιούργησε περισσότερο ενδιαφέρον; Κάτι που το διάβαζες με περισσότερη όρεξη από τα υπόλοιπα; 

Γενικά οποίο μεγάλο πρότζεκτ έπαιρνα είτε αυτό ήταν σε c, java, c++, python. Όλα μόλις άρχιζα και έμπαινα στο κλίμα μου άρεσαν και αφιέρωνα πολύ χρόνο. 

 

6 ώρες πριν, filip123go είπε

Steam Community :: :: Press X to doubt

 

. Όταν σε αγγελίες γράφουν web dev, συνήθως εννοούν  CMS dev. Τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο.

Όταν λέμε cms dev τι εννοούμε ακριβώς? 

 

Οπότε με λίγα λόγια ξεκινάω την αναζήτηση από πολυεθνικές που από ότι κατάλαβα εχουν περισσότερες ευκαιρίες για να ξεκινήσει κάποιος. Από θέμα χρημάτων μιας και αναφέρθηκε περίπου τι ποσό είναι ικανοποιητικό για μια τέτοια θέση? 

7 ώρες πριν, DrKo είπε

Φύγε από Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει δουλειές μόνο για dev, Web ή μη. Ενώ η πληροφορική είναι ένας τεράστιος κλάδος, στην Ελλάδα πληροφορική/επιστήμη των υπολογιστών = προγραμματισμός. 

Γενικά από Ελλάδα σκευτομαι σοβαρά να φύγω λόγο της ζωής. Έκανα 6μηνες πρακτική στη Βαρκελώνη και μου άρεσε πολύ τρόπος ζωής τους. Είναι από τους ποιο ζωντανές πόλεις που έχω πάει. Παντού έβλεπες τον κόσμο να κάνει δραστηριότητες και να περνάει καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Γενικά από Ελλάδα σκευτομαι σοβαρά να φύγω λόγο της ζωής. Έκανα 6μηνες πρακτική στη Βαρκελώνη και μου άρεσε πολύ τρόπος ζωής τους. Είναι από τους ποιο ζωντανές πόλεις που έχω πάει. Παντού έβλεπες τον κόσμο να κάνει δραστηριότητες και να περνάει καλά 

Καλή η Βαρκελώνη και έχω ζήσει σε αρκετά προνομιακή φάση, οπότε την έζησα καλά. Όμως, είναι καλά για διακοπές και όχι για εργασία. Ανεργία, ανασφάλεια, και άλλα προβλήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrKo είπε

Φύγε από Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει δουλειές μόνο για dev, Web ή μη. Ενώ η πληροφορική είναι ένας τεράστιος κλάδος, στην Ελλάδα πληροφορική/επιστήμη των υπολογιστών = προγραμματισμός. 

Γενικά από Ελλάδα σκευτομαι σοβαρά να φύγω λόγο της ζωής. Έκανα 6μηνες πρακτική στη Βαρκελώνη και μου άρεσε πολύ τρόπος ζωής τους. Είναι από τους ποιο ζωντανές πόλεις που έχω πάει. Παντού έβλεπες τον κόσμο να κάνει δραστηριότητες και να περνάει καλά. 

 

 

Για να έχετε και μια εικόνα. Η πρακτική μου που ασχολήθηκα και ποιο πολύ στη σχολή είχα να κάνει με key value store. Σε γλώσσα C και προσθεσα Bloom filter και cuckoo filter σε ενα αρκετα μεγάλο πρότζεκτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...