Προς το περιεχόμενο

Αγορά εργασία προγραμματιστη


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Όταν λέμε cms dev τι εννοούμε ακριβώς? 

content management system (WordPress, opencart κλπ κλπ κλπ)

 

35 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Από θέμα χρημάτων μιας και αναφέρθηκε περίπου τι ποσό είναι ικανοποιητικό για μια τέτοια θέση? 

700 με 800 ευρώ. Μην δεχθείς παρακάτω. 

 

 

19 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Σε γλώσσα C και προσθεσα Bloom filter και cuckoo filter σε ενα αρκετα μεγάλο πρότζεκτ 

Κακό που είναι σε C. Legacy γλώσσα.  Τείνει να εκλείψει. Ούτε καν C++.. Ποιος στο καλό στην πρότεινε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filip123go είπε

content management system (WordPress, opencart κλπ κλπ κλπ)
 

Εχω ασχοληθεί και με WordPress και wix αλλά δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι είναι σπαταλη τον γνώσεων 

 

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Κακό που είναι σε C. Legacy γλώσσα.  Τείνει να εκλείψει. Ούτε καν C++.. Ποιος στο καλό στην πρότεινε....

Ερευνητικό πρότζεκτ στη σχολή για να φτιαχτεί ένα bios σύστημα πάνω στους ssd. Σιγά σιγά προσπαθούν να το πάνε σε c++ αλλά υπάρχουν διάφορα θέματα 

Επεξ/σία από ioakim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Εχω ασχοληθεί και με WordPress και wix αλλά δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι είναι σπάταλοι τον γνώσεων 

Oh boy, you 're in for a treat οταν βγείς στον εταιρικό κόσμο.! Το 90% της σχολής θα είναι άχρηστο. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Εχω ασχοληθεί και με WordPress και wix αλλά δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι είναι σπάταλοι τον γνώσεων 

Για αυτό σου λέω να φύγεις έξω. Εάν κάτσεις Ελλάδα θα γίνεις είτε dev είτε DA, QA, κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrKo είπε

Για αυτό σου λέω να φύγεις έξω. Εάν κάτσεις Ελλάδα θα γίνεις είτε dev είτε DA, QA, κτλ. 

Έξω που προς τα που όμως? Να εχει μια σχετικά καλή ζωή... Δεν είμαι και πολύ του σπιτιού. Και να υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για δουλειά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Γενικά οποίο μεγάλο πρότζεκτ έπαιρνα είτε αυτό ήταν σε c, java, c++, python. Όλα μόλις άρχιζα και έμπαινα στο κλίμα μου άρεσαν και αφιέρωνα πολύ χρόνο. 

Αν βγάλουμε τον παράγοντα χρήμα από τη μέση (πες π.χ. πως έχεις 1 εκ. στην τράπεζα), τι θα ξεκινούσες να φτιάχνεις - προγραμματίζεις αύριο το πρωί, καθαρά επειδή το βρίσκεις ενδιαφέρον; 

Μπορείς αρχικά να ψάξεις για remote δουλειά, χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθείς (τον πρώτο καιρό τουλάχιστον) με μετακομίσεις/ενοικιάσεις κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, filip123go είπε

Κακό που είναι σε C. Legacy γλώσσα.  Τείνει να εκλείψει. Ούτε καν C++.. Ποιος στο καλό στην πρότεινε....

 

Από που προκύπτει αυτό; Γνώση C++ ζητείται ακόμη σε αγγελίες και όποιος γνωρίζει καλά, θεωρείται ότι έχει ένα μεγάλο ατού.

15 ώρες πριν, filip123go είπε

Oh boy, you 're in for a treat οταν βγείς στον εταιρικό κόσμο.! Το 90% της σχολής θα είναι άχρηστο. 

 

Το 90% κιόλας;:lol: Δηλαδή βλακεία έκανε που σπούδασε;:lol:

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Από που προκύπτει αυτό; Γνώση C++ ζητείται ακόμη σε αγγελίες και όποιος γνωρίζει καλά, θεωρείται ότι έχει ένα μεγάλο ατού.

Άλλο C , άλλο C++. Μην διαστρεβλώνεις αυτα που λέω!!! Είναι σαν να σου ζητάω ReactJs και εσύ να μου λες ξέρω Javascript. (Γι αυτό που κάνουν όμως μια χαρά είναι η C, γι αυτό δεν το σχολίασα). Επίσης C++ ζητείται (πέρα απο ελάχιστες περιπτώσεις, πχ Neurolink) για legacy projects (Στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια δεν ξέρω ούτε ένα μεγάλο project σε εταιρεία που να ξεκίνησε from scratch και να πήγαν με C++. Όλοι με go και rust πηγαίνουν, αν θέλουν ταχύτητα. )

 

12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Το 90% κιόλας;:lol: Δηλαδή βλακεία έκανε που σπούδασε;:lol:

Αυτό θα το κρίνει ο ίδιος. Μπορεί να είναι και το 99% των γνώσεων οι οποίες είναι άχρηστες και απαρχαιωμένες .Αλλά πάλι διαστρεβλώνεις αυτά που λέω. Εγω δεν είπα ποτέ ότι έκανε βλακεία που σπούδασε. Εσύ βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Και για πες μας εσύ τι δουλεια κάνεις και σου χρειάστηκε η σχολη σου; Και πες μας και πόσο χρονών είσαι αν θέλεις. 
Εγώ πχ το μόνο που πήρα από τη σχολή είναι το mindset του problem solving. Ούτε ανάλυση σημάτων έχω κάνει ποτε στην πραγματική ζωή, ούτε έχω λύσει ολοκληρώματα, ούτε τίποτα από τα δεκάδες άχρηστα μαθήματα που είχα κάνει και στο πτυχίο και στο master. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εγώ πχ το μόνο που πήρα από τη σχολή είναι το mindset του problem solving. Ούτε ανάλυση σημάτων έχω κάνει ποτε στην πραγματική ζωή, ούτε έχω λύσει ολοκληρώματα, ούτε τίποτα από τα δεκάδες άχρηστα μαθήματα που είχα κάνει και στο πτυχίο και στο master. 

Σε αυτό δεν φταίει η σχολή, αλλά οι δουλειές που υπάρχουν για CS στην Ελλάδα. Α! Υπάρχουν DA και QA/T που μπορείς να πας για να εφαρμόσεις αυτές τις γνώσεις.

@ioakim100  για αυτό σου λέω να φύγεις, γιατί έξω θα βρεις δουλειές που όντως θέλουν computer science και όχι programming. 

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

. Και για πες μας εσύ τι δουλεια κάνεις και σου χρειάστηκε η σχολη σου; Και πες μας και πόσο χρονών είσαι αν θέλεις. 

Το τι δουλειά κάνει και πόσο χρονών είναι, δεν αποδεικνύει τίποτα σχετικά με το γεγονός πως σπουδές CS χρειάζονται εάν κανείς κάνει όντως δουλειά CS και όχι developing. Προφανώς DA και QA/T δεν ανήκουν μέσα σε αυτά, ούτε και το απαρχαιωμένο "architect", που μόλις το ακούνε/με έξω αυτό, αναρωτιόμαστε εάν πήγαμε πίσω στο 2000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrKo είπε

ούτε και το απαρχαιωμένο "architect"

έχεις δίκιο... Κανενας δεν ψάχνει architects... 10 θέσεις όλες κ όλες σε όλο τον κόσμο... 
Oh, wait :
image.png.69518b34313f3da1466a6bab3fb7c79c.png


Δεν διαφωνώ μαζί σου στο να φύγει έξω αν  θέλει. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρει καν τι θέλει απο αυτά που μας λέει. 

 

9 λεπτά πριν, DrKo είπε

Το τι δουλειά κάνει και πόσο χρονών είναι, δεν αποδεικνύει τίποτα σχετικά με το γεγονός πως σπουδές CS χρειάζονται εάν κανείς κάνει όντως δουλειά CS και όχι developing.

Ναι οκ, συμφωνώ. Αλλα δεν ρώτησα γι αυτό το λόγο. Και εσύ βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Γενικώς επειδή διαστρεβλώνετε πολύ αυτά που λέω, χωρίς να έχω πει εγώ κάτι, δεν μπαίνω στον κόπο να απαντήσω άλλο. Έτσι κ αλλιως και ο TS έχει χαθεί και απάντηση έχει δωθει. Μην σου πω ότι ήταν κα ιτρολο-θέμα εξαρχής. Καλη συνεχεια και Ts καλή τύχη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, filip123go είπε

Άλλο C , άλλο C++. Μην διαστρεβλώνεις αυτα που λέω!!! Είναι σαν να σου ζητάω ReactJs και εσύ να μου λες ξέρω Javascript. (Γι αυτό που κάνουν όμως μια χαρά είναι η C, γι αυτό δεν το σχολίασα). Επίσης C++ ζητείται (πέρα απο ελάχιστες περιπτώσεις, πχ Neurolink) για legacy projects (Στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια δεν ξέρω ούτε ένα μεγάλο project σε εταιρεία που να ξεκίνησε from scratch και να πήγαν με C++. Όλοι με go και rust πηγαίνουν, αν θέλουν ταχύτητα. )

 

Αυτό θα το κρίνει ο ίδιος. Μπορεί να είναι και το 99% των γνώσεων οι οποίες είναι άχρηστες και απαρχαιωμένες .Αλλά πάλι διαστρεβλώνεις αυτά που λέω. Εγω δεν είπα ποτέ ότι έκανε βλακεία που σπούδασε. Εσύ βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Και για πες μας εσύ τι δουλεια κάνεις και σου χρειάστηκε η σχολη σου; Και πες μας και πόσο χρονών είσαι αν θέλεις. 
Εγώ πχ το μόνο που πήρα από τη σχολή είναι το mindset του problem solving. Ούτε ανάλυση σημάτων έχω κάνει ποτε στην πραγματική ζωή, ούτε έχω λύσει ολοκληρώματα, ούτε τίποτα από τα δεκάδες άχρηστα μαθήματα που είχα κάνει και στο πτυχίο και στο master. 

 

Είπες "Ούτε καν C++..". Και σου απάντησα ότι αυτό δεν ισχύει. Ψάξε στο Linked In και θα βρεις ένα σωρό αγγελίες για γνώση C++. Με C++ δεν ξεκινάνε διότι θεωρείται δύσκολη γλώσσα σε σχέση πχ. με την Python η οποία είναι ότι πρέπει για κάποιον που ξεκινάει να ασχολείται με προγραμματισμό. Επίσης τίποτα δεν είναι άχρηστο, όσο περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο. Αν είσαι όντως προγραμματιστής έπρεπε να τα γνωρίζεις αυτά.

Όσον αφορά με τι ασχολούμαι, αυτό αφορά εμένα και όχι να το αναφέρω φόρα παρτίδα σε ένα διαδικτυακό φόρουμ. 

Αν εσένα δεν σου χρησίμευσε η σχολή σου, πρόβλημα σου. Δεν μπορείς να βγάζεις άχρηστη την τριτοβάθμια εκπαίδευση, επειδή ΕΣΕΝΑ δεν σε βοήθησε ή δεν είχες όρεξη να ασχοληθείς με αυτήν. 

Γεμίσαμε με "προγραμματιστές" σε αυτή την χώρα...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filip123go είπε

έχεις δίκιο... Κανενας δεν ψάχνει architects... 10 θέσεις όλες κ όλες σε όλο τον κόσμο... 

Μου αρέσει που παραπονιέσαι ότι οι άλλοι διαστρεβλώνουν τα γραπτά σου

31 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αλλά πάλι διαστρεβλώνεις αυτά που λέω

αλλά εσύ έτρεξες να το κάνεις το ίδιο σε άλλους. Είτε κάνει παράθεση που ακριβώς έγραψα εγώ ότι κανένας δεν ψάχνει architects και πως υπάρχουν 10 θέσεις όλες και όλες σε όλο τον κόσμο, είτε παραδέξου πως διαστρέβλωσες τα όσα έγραψα. Δεν θέλω να πιστέψω πως είτε δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις είτε το καταλαβαίνεις αλλά δεν έχεις την ποιότητα να το παραδεχθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, n3a είπε

Αν βγάλουμε τον παράγοντα χρήμα από τη μέση (πες π.χ. πως έχεις 1 εκ. στην τράπεζα), τι θα ξεκινούσες να φτιάχνεις - προγραμματίζεις αύριο το πρωί, καθαρά επειδή το βρίσκεις ενδιαφέρον; 

Δύο ιδέες που μου άρεσαν πάρα πολύ αν και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι με τις γνώσεις που έχω και δεν ξέρω και με τι ακριβώς θα έπρεπε να ασχοληθώ για να έχω περισσότερες πιθανότητες είναι εργασία σε κάποια μεγάλη αυτοκίνητο βιομηχανία και ακόμα καλύτερα σε κάποια ομάδα της f1 αλλά δεν ξέρω με τι μπορεί να ασχολούνται. Ένα δεύτερο τρελό που μου είχε έρθει μια περίοδο ήταν με προγραμματισμό οπλικων συστημάτων που τουλάχιστον με τις γνώσεις που πρέπει να είναι ακατόρθωτο. Το ποιο εύκολο εφικτό ας πουμε είναι τα δίκτυα που έχω ασχοληθεί λίγο στη σχολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα online σεμινάρια για cisco αξίζουν? Να αγοράσω κάποιο και να αρχίσω να ασχολούμαι με δίκτυα και να ψάξω μια δουλειά προς τα εκεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Τα online σεμινάρια για cisco αξίζουν? Να αγοράσω κάποιο και να αρχίσω να ασχολούμαι με δίκτυα και να ψάξω μια δουλειά προς τα εκεί? 

Τα δίκτυα έχουν λιγότερη ζήτηση από το προγραμματισμό.

Αξίζουν αλλά χρειάζεσαι και τις πιστοποιήσεις, δλδ τουλάχιστον CCNA και αν δεις ότι σου αρέσει πολύ πήγαινε για CCNP. Μια καλή κατεύθυνση να εμβαθύνεις σίγουρα θα ήταν η ασφάλεια.

Επεξ/σία από denz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...