Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε άμα πιστεύεις ότι έχει δίκιο τι να σου πώ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω :P 

Xτές ξαναφόρεσα τα παπούτσια, άρα χάσανε και άλλη αξία, άρα έχασα χρήματα...

Ναι έχασες χρήματα… για αυτό και τα μεταχειρισμένα πουλιούνται φτηνότερα… 

σημερα γεννήθηκες ή είναι τόσο ισχυρό  το εγώ σου που δεν θέλει να το παραδεχθεί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι έχασες χρήματα… για αυτό και τα μεταχειρισμένα πουλιούνται φτηνότερα… 

σημερα γεννήθηκες ή είναι τόσο ισχυρό  το εγώ σου που δεν θέλει να το παραδεχθεί?

Ε έχεις δίκιο. Και σήμερα κάπνισα κιόλας, άρα έπεσε η αξία των πνευμόννων μου αν πάω να τα πουλήσω, έχασα πολύ χρήμα. 

Το γεγονός ότι δεν σκόπευα να τα πουλήσω δεν παίζει ρόλο

Όπως αν δεν πουλήσεις δεν κερδίζεις χρήματα, έτσι και αν δεν πουλήσεις δεν χάνεις χρήματα. Δεν ξέρω το εγώ μου που κολλάει, πήγαινε σε οποιαδήποτε εφορία στον πλανήτη Γη και πες τους οι μετοχές ανέβηκαν 50% άρα κέρδισα χρήματα άρα πρέπει να φορολογηθώ. Θα σε πετάξουν έξω με τις κλωτσίες. Κέρδος ή χασούρα προκύπτει αποκλειστικά και δια ροπάλου κατά την πώληση. 

Αν διαβάσεις και το άρθρο με προσοχή θα καταλάβεις που βρίσκεται το πρόβλημα. Χάθηκαν λέει 1 τρις σε αξία. Σε ΑΞΙΑ. Δεν χάθηκε 1 τρις χρήμα, γιατί πότε δεν μπήκε 1τρις στην αγοράω των κρύπτοςΤο 1 τρις είναι το market cap. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ενδιαφέρον πράγμα με τα crypto είναι η κωλοπιλάλα όσων ασχολούνται να μπει και άλλος κόσμος για να βγάλει λεφτά και αυτός. Τόσοι καλοί Σαμαρείτες μαζεμένοι δεν πρέπει να έχουν ξαναυπάρξει. Μιλάμε για εκκλήσεις και προσηλυτισμό σε επίπεδο μαρτύρων ιεχωβά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Κέρδος ή χασούρα προκύπτει αποκλειστικά και δια ροπάλου κατά την πώληση. 

Ωραία πήγαινε και πούλησε τον χρυσό στις τιμές που αγόρασες, δηλ. στα 1.000 αντί 500 και τον Bitcoin στα 60.000 αντί 35.000… να δω θα πουλήσεις ή όπως είπες θα βρεις να αγοράσεις κάτι σε αυτή την αξία μπας και σώσεις τίποτα…

ΥΓ: ρε συ πραγματικά και μην με παρεξηγήσεις, κάποτε απολάμβανα τις διαφωνίες μας είχαν μια εξυπνάδα και μια πρόκληση, τι έπαθες?

ΥΓ2: και ναι η αξία των πνευμόνων σου έπεσε και γιατί κάπνισες και γιατί είσαι μεγάλος σε ηλικία… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Κέρδος ή χασούρα προκύπτει αποκλειστικά και δια ροπάλου κατά την πώληση. 

Εξαίρεση: Το κράτος στο τέλος του έτους φορολογεί τις εταιρείας και για το απούλητα προϊόντα στην αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ωραία πήγαινε και πούλησε τον χρυσό στις τιμές που αγόρασες, δηλ. στα 1.000 αντί 500 και τον Bitcoin στα 60.000 αντί 35.000… να δω θα πουλήσεις ή όπως είπες θα βρεις να αγοράσεις κάτι σε αυτή την αξία μπας και σώσεις τίποτα…

Μα δεν θα πουλήσω, αυτό σου εξηγώ. Αν δεν πουλήσεις, δεν υπάρχει χρηματική χασούρα. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το περιγράψω...αυτό που λές πάει κόντρα στο παγκόσμιο λογιστικό κύκλωμα. Κέρδος ή χασούρα καταγράφεις ΜΟΝΟ κατά την πώληση. Άρα αν δεν πουλήσεις τα btc, δεν έχεις ούτε κέρδος ούτε ζημιά. 

10 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Εξαίρεση: Το κράτος στο τέλος του έτους φορολογεί τις εταιρείας και για το απούλητα προϊόντα στην αποθήκη.

Λάθος, κάπου έχεις μπερδευτεί

26 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ2: και ναι η αξία των πνευμόνων σου έπεσε και γιατί κάπνισες και γιατί είσαι μεγάλος σε ηλικία… 

Η αξία έπεσε, λεφτά δεν έχασα γιατί δεν σκόπευα να τους πουλήσω, καταλαβαίνεις την διαφορά?

Η να στο κάνω πιο απλό. Τέλος του έτους το BTC κλείνει στα 50.000€ και εγώ αγόρασα 1 στα 25.000€. Να δηλώσω 25000€ κέρδος στην δήλωση μου? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια;

αν εχω καταλαβει σωστα το mining ειναι ουσιαστικα το validation αλλα κ η "λογιστικη" καταχωρηση ολων των συναλλαγων που εχουν γινει κ γινονται

σημερα ειμαστε περιπου στα 17εκ bitcoin με οριο τα 21εκ περα απο το οποια δεν θα δημιουργειται κανενα νεο bitcoin

οταν λοιπον φτανουμε η φτασουμε το οριο των 21εκ bitcoin δεν θα υπαρχει κανενα οφελος για κανεναν να κανει mining οποτε το bitcoin νομοτελειακα θα καταρρευσει ως αξια αλλα κ ως συναλλακτικο μεσο

βλεπω κατι λαθος?

Το τελευταιο btc θα βγει το 2140.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που όλες οι εταιρείες καταφεύγουν μετά τον covid πάντως σε πληρωμές μέσο bitcoin και γενικότερα cryptocurrency και αυτό αντί να ανεβαίνει να βυθίζεται . 

 

Επίσης είναι άκρος περίεργο πως η δημοτικά τους έχει ανέβει ραγδαία οι κάρτες γραφικών έχουν φτάσει στον Θεό υποτίθεται για λόγους mining κάτι που δεν ισχύει κατά την γνώμη και απλά εμείς κοιτάμε την τρίχα και όχι όλη την γουνα ..... 🥱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την μία ο αιωρούμενος πόλεμος από την άλλη το μπλοκάρισμα των κρατών σε φάρμες με φθηνό ρεύμα για εξόρυξη καθώς και η πτώση της αξίας του θα επιφέρει την ανταλλαγή των κρυπτονομισματων με διάφορα αγαθά ώστε να μην χάσουν περισσότερα όλοι αυτοί που τα κατέχουν. Ελπίζω να είναι απλές εικασίες αυτές και να μην ταλαιπωρήσει αυτούς που τα έχουν στην κατοχή τους και η εξαργύρωση επιφέρει φούσκα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από cousa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Tι διαβάζω ο έρμος....μπήκα να γελάσω με τα comments αλλά με βλέπω με εγκεφαλικό στο τέλος

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ. Αφού είναι τόσο χαμηλή η ποιότητα γιατί νοιώθεις την επιθυμία να γράψεις? Καταλαβαίνω ότι έχεις έλλειψη επιχειρημάτων, αλλά η σιωπή είναι καλύτερη όταν δεν έχουμε να πούμε κάτι. Μην νοιώθεις την ανάγκη να γράψεις σχόλιο.

18 λεπτά πριν, cousa είπε

Από την μία ο αιωρούμενος πόλεμος από την άλλη το μπλοκάρισμα των κρατών σε φάρμες με φθηνό ρεύμα για εξόρυξη καθώς και η πτώση της αξίας του θα επιφέρει την ανταλλαγή των κρυπτονομισματων με διάφορα αγαθά ώστε να μην χάσουν περισσότερα όλοι αυτοί που τα κατέχουν. Ελπίζω να είναι απλές εικασίες αυτές και να μην ταλαιπωρήσει αυτούς που τα έχουν στην κατοχή του και η εξαργύρωση επιφέρει φούσκα.

Όταν έλθει η ώρα, θα πέσει πολύ κλάμα. Όπως με τις μετοχές στα χρηματιστήρια. Αλλά εδώ μιλάμε για ανθρώπους που έχουν βάλει όλες τις οικονομίες τους και τρέμει η καρδιά τους κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ. Αφού είναι τόσο χαμηλή η ποιότητα γιατί νοιώθεις την επιθυμία να γράψεις? Καταλαβαίνω ότι έχεις έλλειψη επιχειρημάτων, αλλά η σιωπή είναι καλύτερη όταν δεν έχουμε να πούμε κάτι. Μην νοιώθεις την ανάγκη να γράψεις σχόλιο.

Αφού γράφεις ότι σου έρθει στο κεφάλι, τι επιχείρημα περιμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ. Αφού είναι τόσο χαμηλή η ποιότητα γιατί νοιώθεις την επιθυμία να γράψεις? Καταλαβαίνω ότι έχεις έλλειψη επιχειρημάτων, αλλά η σιωπή είναι καλύτερη όταν δεν έχουμε να πούμε κάτι. Μην νοιώθεις την ανάγκη να γράψεις σχόλιο.

Όχι, pavlitakis, αυτό ούτε που να το διανοήσαι κάτι τέτοιο. Διαβάζουμε με αμείωτο ενδιαφέρον. Αυτό το νήμα πρέπει πάση θυσία να διατηρηθεί ζωντανό.

Στην αντίθετη περίπτωση, ο κίνδυνος να ξαναξαμωληθούν κρυπτοφυντάνια σε όλο το φόρουμ είναι ορατός...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κάνω το εξής σε dips αγοράζω ένα νόμισμα που ήταν πχ ένα ευρώ το ένα και έπεσε στα 40σεντ επενδύω ένα 100αρι και όταν βγει 150 το πουλάω μέχρι το επόμενο dip και έτσι βγάζω ελαχιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 11:19 ΜΜ, pavlitakis είπε

Μα αυτά τα κάνεις με κανονικά λεφτά, αν έχεις. Αν τα έχεις κάνει όλα κρυπτο, άντε να βρεις στο Ελ Σαλβαδόρ να δανείσεις (που δεν θα τα πάρεις πίσω ποτέ)😆😆 ώστε να πληρώσεις δίδακτρα. Λύση να μετακομίσουν μερικοί εκεί γιατί εδώ ο Σκλαβενίτης ή ο Βασιλόπουλος δεν δέχονται κρυπτο ακόμα.😆😆

μια χαρα δεχονται εγω τους πληρωνω με crypto χρονια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

 

Αγόρασες 10 κιλά χρυσό με τιμή 1000€ το κιλό. Σήμερα το χρυσό έχει 500€ το κιλό. Πόσα λεφτά έχασες? Δεν έχασες τίποτα είναι η σωστή απάντηση...

Μισο λεπτο για να το καταλαβω διοτι ειμεθα και μιας καποιας αλφα ηλικιας.

Εδωσα 60.000+/-  για να παρω π.χ 1 κρυπτονομισμα και τωρα αυτο το 1 κρυπτονομισμα ειναι στα 35.000+/- , αλλα εγω δεν εχω χασει?

 

 

Επεξ/σία από Bullrich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...