Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαραίτητο για παράνομες συναλλαγές και στο μέλλον με την σταδιακή κατάργηση των μετρητών θα είναι απαραίτητο για την πάρα οικονομία. Ήρθε για να μείνει 

23 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Μισο λεπτο για να το καταλαβω διοτι ειμεθα και μιας καποιας αλφα ηλικιας.

Εδωσα 60.000+/-  για να παρω π.χ 1 κρυπτονομισμα και τωρα αυτο το 1 κρυπτονομισμα ειναι στα 35.000+/- , αλλα εγω δεν εχω 

Εαν δεν το έχεις πουλήσει δεν έχεις χάσει. Όπως αν πχ πάει στα 100 χιλιάρικα αλλά εσύ  συνεχίζεις να το κρατάς δεν έχεις κερδίσει ακόμα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Herald είπε

Μα δεν θα πουλήσω, αυτό σου εξηγώ. Αν δεν πουλήσεις, δεν υπάρχει χρηματική χασούρα. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το περιγράψω...αυτό που λές πάει κόντρα στο παγκόσμιο λογιστικό κύκλωμα. Κέρδος ή χασούρα καταγράφεις ΜΟΝΟ κατά την πώληση. Άρα αν δεν πουλήσεις τα btc, δεν έχεις ούτε κέρδος ούτε ζημιά. 

Λάθος, κάπου έχεις μπερδευτεί

Η αξία έπεσε, λεφτά δεν έχασα γιατί δεν σκόπευα να τους πουλήσω, καταλαβαίνεις την διαφορά?

Η να στο κάνω πιο απλό. Τέλος του έτους το BTC κλείνει στα 50.000€ και εγώ αγόρασα 1 στα 25.000€. Να δηλώσω 25000€ κέρδος στην δήλωση μου? 

Τότε ρε συ αφού δεν θα πουλήσεις γιατί αγόρασες κάτι που όχι μόνο δεν θα πουλήσεις, ανταλλάξεις, φας???  Για χόμπι? ή θα περιμένεις ποτέ θα πιάσει την τιμή που αγόρασες για να μην έχει χασούρα? 

Δεν μας τα λες καθοκου καλά…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 11:46 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Σε 3 εβδομάδες 25% κάτω και μετά όταν λέμε ότι είναι τζόγος κράζετε....

Δεν το λέω χαιρεκακα αλλά για να προσέχουμε όταν παροτρύνουμε κόσμο. Δεν ξέρω αν είναι καλή περίοδος να τζογαρεις αγοράζοντας αλλά αν δεν σε νοιάζει να χάσεις περισσότερα μην πουλάς. Μπορεί να είναι χειραγώγηση η πτώση.

σσ. Κι εγώ έχω κρυπτό αλλά έβαλα τόσα όσα ώστε να μην με νοιάζει κι αν τα χάσω. Οπότε ότι βρέξει ας κατεβάσει...

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατηγορία, απλά τα κάνω staking για να μην κάθονται τζάμπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Μισο λεπτο για να το καταλαβω διοτι ειμεθα και μιας καποιας αλφα ηλικιας.

Εδωσα 60.000+/-  για να παρω π.χ 1 κρυπτονομισμα και τωρα αυτο το 1 κρυπτονομισμα ειναι στα 35.000+/- , αλλα εγω δεν εχω χασει?

Από την στιγμή που αγοράζεις έχεις χάσει τα λεφτά που δίνεις, αφού δεν αγοράζεις τίποτα. Εάν πουλήσεις σε υψηλότερη τιμή, τότε θα έχεις κέρδος.

Αν πουλήσεις σε χαμηλότερη τιμή, τότε παγιώνεις την χασούρα. Αν δεν πουλάς έχεις χάσει το αρχικό ποσό που διέθεσες μόνο. Αν πεθάνεις οι κληρονόμοι δεν παίρνουν τίποτα νομικά, εκτός αν εσύ έχεις δώσει κωδικούς σε γνωστό σου πρόσωπο.

Πρόσφατα γνωστός σκοτώθηκε σε δυστύχημα και χάθηκαν 250 χιλ που είχε βάλει από πώληση διαμερίσματος, κρυφά από την οικογένεια. Βρήκαν ίχνη στον υπολογιστή, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τίποτα.

Σε γενικές γραμμές το πάνω κάτω δίνει κέρδη με έξυπνη διαχείριση αλλά όσο ανεβαίνει η τιμή τόσο λιγότερο κέρδος δίνει.

Αγοράζεις 1000, πουλάς 2000 κέρδος 1000.

Αγοράζεις όταν πέσει 1500 πουλάς 3000 πόσο κέρδος έχεις? 500 από την α' + 1500 από την β' αν σταματήσεις, Αν συνεχίσεις.....

Αγοράζεις 2500 άρα πάει όλο το κέρδος-500 από αρχικό κεφάλαιο, πουλάς 4000 κέρδος?

500 αρχικό κεφάλαιο 3500 κέρδος πάλι αν σταματήσεις. Δεν σταματά κανένας όμως. Έχεις γλυκαθεί. Αγοράζεις μόλις πέσει στα 3500 (πάει κέρδος+κεφάλαιο) πουλάς 4200 γιατί δεν μπορεί να ανέβει πολύ γιατί πλησιάζει οροφή. Κέρδος 3200 από αρχικό κεφάλαιο 1000, αν πουλήσεις και φύγεις.

Αν ξαναμπείς πρέπει να περιμένεις πολύ και να παρακολουθείς να βρεθεί η κατάλληλη στιγμή. Μπαίνεις ψηλά, χρειάζεται χρόνος για να πας πιο ψηλά και ξανά πρέπει να πουλήσεις όσο ανεβαίνει. Δύσκολο πια. Αν ξεφύγει το όριο δεν μπορείς πια να πουλήσεις, γιατί όταν πέφτει όλοι πουλάνε αλλά οι λίγοι δεν αγοράζουν και αρχίζει η κατρακύλα. Σε μία και μόνο κατρακύλα έχασες όλα τα κέρδη σου και κομμάτι από το αρχικό κεφάλαιο. Και έχεις φάει πάρα πολύ χρόνο από τη ζωή σου. 

Καταλαβαίνεις γιατί δεν βγάζει κανένας σοβαρό κέρδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2022 στις 2:23 ΠΜ, SabotazNic είπε

Αν υπηρχε λογος να μεινουν ανοιχτα, θα εμεναν. Τουλαχιστον στην περιοχη μου, Εθνικης και Αλφα που εκλεισαν, στην μεν ηταν ολα σαπια μεσα, στην δε βαρουσαν μυγες :) 

Να μην ξεχασω, η Αλφα εκλεισε προ κοβιντ, η Εθνικη εκλεισε λιγο μετα ;)

Btw, το οτι πλεον γινονται 2-3 συναλλαγες ολο κι ολο, δειχνει ποσο αχρειαστα τελικα ειναι τα καταστηματα γιατι καποιοι επεμεναν να κανουν τις δουλειες τους με φυσικη παρουσια, και αφου βαλατε και το ρευμα μεσα στο θεμα, ξοδευαν και ρευμα χωρις να υπαρχει λογος.

Ε ναι, άρα ποιό το νόημα των λεγόμενων σου? Ο άλλος σου είπε ότι οι τραπεζικοί υπάλληλοι παράγουν ΕΡΓΟ, δηλαδή οι τράπεζες γενικά, και εσύ ανέφερες ότι κλείνουν μία μία, για να πεις τί, οτί δεν παράγουν έργο? Μα παράγουν, απλά πλέον 9 στις 10 συναλλαγές γίνονται online και αυτοματοποιημένα, άρα δεν χρειάζεται ο υπάλληλος με την έννοια του φυσικού προσώπου. Όχι ότι οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ δεν παράγουν έργο. Εκεί ήταν η ένστασή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα έκλασε η κυρά Κατίνα απο τον 5ο

8 ώρες πριν, Herald είπε

Μα δεν θα πουλήσω, αυτό σου εξηγώ. Αν δεν πουλήσεις, δεν υπάρχει χρηματική χασούρα. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το περιγράψω...αυτό που λές πάει κόντρα στο παγκόσμιο λογιστικό κύκλωμα. Κέρδος ή χασούρα καταγράφεις ΜΟΝΟ κατά την πώληση. Άρα αν δεν πουλήσεις τα btc, δεν έχεις ούτε κέρδος ούτε ζημιά. 

Λάθος, κάπου έχεις μπερδευτεί

Η αξία έπεσε, λεφτά δεν έχασα γιατί δεν σκόπευα να τους πουλήσω, καταλαβαίνεις την διαφορά?

Η να στο κάνω πιο απλό. Τέλος του έτους το BTC κλείνει στα 50.000€ και εγώ αγόρασα 1 στα 25.000€. Να δηλώσω 25000€ κέρδος στην δήλωση μου? 

Αν δεν πουλήσεις τότε τι το αγόρασες ρε φιλαράκι θα μας τρελάνεις κι εμάς τους άμπαλους? θα περιμένεις τα επόμενα 20-30 χρόνια που θα ανεβοκατεβαίνει να το κοιτάς και να μας λες οτι είσαι επενδυτής? Αφου δεν είναι σαν κανονικό νόμισμα να έχει πιο σταθερές ισοτιμίες και μάλιστα εξαρτάται απο ένα σχόλιο ενός πολιτικού έως και ένα φτέρνισμα του Καράμπελα. Εντάξει θα πεις οτι όλα ανεβοκατεβαίνουν αλλά όχι σε ωριαία βάση και με διακυμάνσεις 10-15%!

 Απο μόνος σου εξήγησες οτι δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή μια τέτοια επένδυση και δεν το κατάλαβες ακόμη...ωστόσο χασούρα έχεις και είναι 25.000 "καθαρά" ευρώ

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Τότε ρε συ αφού δεν θα πουλήσεις γιατί αγόρασες κάτι που όχι μόνο δεν θα πουλήσεις, ανταλλάξεις, φας???  Για χόμπι? ή θα περιμένεις ποτέ θα πιάσει την τιμή που αγόρασες για να μην έχει χασούρα? 

Δεν μας τα λες καθοκου καλά…

 

1 ώρα πριν, gregory22 είπε

θα έκλασε η κυρά Κατίνα απο τον 5ο

Αν δεν πουλήσεις τότε τι το αγόρασες ρε φιλαράκι θα μας τρελάνεις κι εμάς τους άμπαλους? θα περιμένεις τα επόμενα 20-30 χρόνια που θα ανεβοκατεβαίνει να το κοιτάς και να μας λες οτι είσαι επενδυτής? Αφου δεν είναι σαν κανονικό νόμισμα να έχει πιο σταθερές ισοτιμίες και μάλιστα εξαρτάται απο ένα σχόλιο ενός πολιτικού έως και ένα φτέρνισμα του Καράμπελα. Εντάξει θα πεις οτι όλα ανεβοκατεβαίνουν αλλά όχι σε ωριαία βάση και με διακυμάνσεις 10-15%!

 Απο μόνος σου εξήγησες οτι δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή μια τέτοια επένδυση και δεν το κατάλαβες ακόμη...ωστόσο χασούρα έχεις και είναι 25.000 "καθαρά" ευρώ

Ρε παιδιά τρολλάρετε? Αλήθεια τώρα...αγοράζω κάτι 60k, και θα το πουλήσω σε φάση panic selling όταν πέσει στα 35k? No thanks, έχω IQ πάνω από 80. Προφανώς το πήρα για να βγάλω κέρδος, το πόσο και πότε είναι δικό μου θέμα. Είχα XRP 5 χρόνια, τα είχα πάρει 20cents και η τιμή τους έπεσε στα 7 cents. Έχασα χρήματα? Όχι γιατί τα πούλησα το 2021 που η τιμή ήταν 1€. 

3 ώρες πριν, Bullrich είπε

Μισο λεπτο για να το καταλαβω διοτι ειμεθα και μιας καποιας αλφα ηλικιας.

Εδωσα 60.000+/-  για να παρω π.χ 1 κρυπτονομισμα και τωρα αυτο το 1 κρυπτονομισμα ειναι στα 35.000+/- , αλλα εγω δεν εχω χασει?

Πάρτο ανάποδα. Έδωσες 30κ να πάρεις ένα κρυπτονόμισμα και αυτό σήμερα είναι στα 200k αλλά εσύ δεν το έχεις πουλήσει. Έχεις κερδίσει χρήματα?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Ε ναι, άρα ποιό το νόημα των λεγόμενων σου? Ο άλλος σου είπε ότι οι τραπεζικοί υπάλληλοι παράγουν ΕΡΓΟ, δηλαδή οι τράπεζες γενικά, και εσύ ανέφερες ότι κλείνουν μία μία, για να πεις τί, οτί δεν παράγουν έργο? Μα παράγουν, απλά πλέον 9 στις 10 συναλλαγές γίνονται online και αυτοματοποιημένα, άρα δεν χρειάζεται ο υπάλληλος με την έννοια του φυσικού προσώπου. Όχι ότι οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ δεν παράγουν έργο. Εκεί ήταν η ένστασή μου. 

καλα το τι εργο παραγουνοι τραπεζικοι ασε να το πουν ανθρωποι που ειναι στα οικονομικα και δυστηχως και αναποφευκτα αναγκαζονται να συνεργαζονται με τραπεζικους,και κατα κυριο λογο για τους ηλικιας ανω των 45.

(Υπευθυνοι δανειων να μην ειναι σε θεση να διαβαζουν σωστα τις οικονομικες καταστασεις μιας εταιρειας και απο την αλλη να δεχονται αστεια business plan παιδιων 5ης δημοτικου και να τους φαινονται μια χαρα)

Οι τραπεζες κλεινουν για αλλους λογους κακοδιαχειρισης,κατασκευη καταστηματων χωρις λογο υπαρξης,κακων επενδυσεων και τεραστιους μισθους και μπονους ανευ λογου.Ολα αυτα καποτε θα πληρωνοντουσαν.

Τωρα ας επιστρεψουμε στα κρυπτο τα κρυπτο ειχε τα χαρακτηριστικα φουσκας οταν μιλουσαμε για 100-200 δις κεφαλαιοποιηση.Στα τρις μιλαμε για εδραιωση like it or not.

Οτι δεν ειμαστε σε θεση να αντιληφθουμε ειναι φουσκα.Και γιατι να μην ειναι φουσκα οι μετοχες με την ιδια λογικη.Η apple εχει τετραπλασιασει την τιμη της μετοχης της χωρις να ανταποκρινεται αυτο στις οικονομικες καταστασεις της θα επρεπε να ειναι μιση φορα ή αντε 1 φορα πανω (οσοι ασχολουνται λιγο γνωριζουν και hint ειναι για το ιδιο λογο που εχει αυξηθει η χρηση των crypto τα τελευταια δυο χρονια).Γιατι να μην λες οτι τραπεζες ειναι φουσκα που εχουν τα διαθεσιμα να εξυπηρετησουν μονο το 1/5 των πελατων τους γιατι να μην βγει καποιος και να λεει οτι ειναι απατη οι τραπεζες μακρια?

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gregory22 είπε

 Απο μόνος σου εξήγησες οτι δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή μια τέτοια επένδυση και δεν το κατάλαβες ακόμη...ωστόσο χασούρα έχεις και είναι 25.000 "καθαρά" ευρώ

E καλά δεν πιάνουν μία οι silbert / musk / saylor κλποι άσχετοι. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε παιδιά τρολλάρετε? Αλήθεια τώρα...αγοράζω κάτι 60k, και θα το πουλήσω σε φάση panic selling όταν πέσει στα 35k? No thanks, έχω IQ πάνω από 80. Προφανώς το πήρα για να βγάλω κέρδος, το πόσο και πότε είναι δικό μου θέμα. Είχα XRP 5 χρόνια, τα είχα πάρει 20cents και η τιμή τους έπεσε στα 7 cents. Έχασα χρήματα? Όχι γιατί τα πούλησα το 2021 που η τιμή ήταν 1€. 

Δυστηχώς έχεις πέσει στην παγίδα του τα κάνω μασούρι και όταν ανεβεί η τιμή τότε τα πουλάω, τυπική συμπεριφορά όλων όσων ασχολούνται με τέτοιου είδους χόμπι…

Καταλαβαίνω ότι μπορεί και να έχεις βγάλει κέρδος μέχρι στιγμής, το ίδιο λένε όλοι οι εξαρτημένοι από τον τζόγο. Μακροπρόθεσμα όμως, αυτά λέει η στατιστική και οι μελέτες, ελάχιστοι έχουν καταφέρει να βγουν κερδισμένοι…

Εύχομαι να είσαι σε αυτές τις εξαιρέσεις… 😀

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δυστηχώς έχεις πέσει στην παγίδα του τα κάνω μασούρι και όταν ανεβεί η τιμή τότε τα πουλάω, τυπική συμπεριφορά όλων όσων ασχολούνται με τέτοιου είδους χόμπι…

Καταλαβαίνω ότι μπορεί και να έχεις βγάλει κέρδος μέχρι στιγμής, το ίδιο λένε όλοι οι εξαρτημένοι από τον τζόγο. Μακροπρόθεσμα όμως, αυτά λέει η στατιστική και οι μελέτες, ελάχιστοι έχουν καταφέρει να βγουν κερδισμένοι…

Εύχομαι να είσαι στις εξαιρέσεις… 😀

Δεν νομίζω ότι είναι εξάρτηση, τα έχω 5 χρόνια και τα 4.5 από αυτά δεν ασχολήθηκα κυριολεκτικά στο ελάχιστο. Ούτε την τιμή τους κοίταξα, ούτε trades έκανα. Ούτε καν μετρητά δεν έδωσα αρχικά, όλα με mining βγήκανε. Θα πρέπει η τιμή πώλησης να πέσει στα επίπεδα του κόστους ρεύματος για να πω έχω χασούρα. Ε έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν νομίζω ότι είναι εξάρτηση, τα έχω 5 χρόνια και τα 4.5 από αυτά δεν ασχολήθηκα κυριολεκτικά στο ελάχιστο. Ούτε την τιμή τους κοίταξα, ούτε trades έκανα. Ούτε καν μετρητά δεν έδωσα αρχικά, όλα με mining βγήκανε. Θα πρέπει η τιμή πώλησης να πέσει στα επίπεδα του κόστους ρεύματος για να πω έχω χασούρα. Ε έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για αυτό

Θέλεις να πεις ότι η μέχρι τώρα συμπεριφορά και αντιμετώπισή σου είναι μια μη εξαρτημένου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θέλεις να πεις ότι η μέχρι τώρα συμπεριφορά και αντιμετώπισή σου είναι μια μη εξαρτημένου? 

E ξέρω εγώ, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον ορισμό του εξαρτημένου που να ταιριάζει. Πάω και δουλεύω για να βγάλω χρήματα, είμαι εξαρτημένος από την δουλειά? Αν ναί, τότε είμαι και εξαρτημένος από τα κρύπτος, τον δέχομαι τον χαρακτηρισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E ξέρω εγώ, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον ορισμό του εξαρτημένου που να ταιριάζει. Πάω και δουλεύω για να βγάλω χρήματα, είμαι εξαρτημένος από την δουλειά? Αν ναί, τότε είμαι και εξαρτημένος από τα κρύπτος, τον δέχομαι τον χαρακτηρισμό

Η προσέγγιση μου ήταν περισσότερο διανοητική και στο κατα πόσο μια ασχολία εκ προκειμένου το κέρδος, σε αποκόπτει από την πραγματικότητα ή την λογική…

ΥΓ: δεν το λέω με την αρνητική έννοια, πολλοί άνθρωποι λειτουργούν με το συναίσθημα, απλά μου κάνει εντύπωση πως σε κάτι τελείως λογικό - κέρδος - μαθηματικά, μπορεί να λειτουργήσουν χωρίς το συναίσθημα - φόβος - απώλεια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...