Προς το περιεχόμενο

Autocad - Σχεδίαση δικτύου φυσικού αερίου σε τρισδιάστατη μορφή


geor212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ , θα ήθελα να μάθω απλά τον τρόπο (με απλά λόγια) πως θα σχεδιάσω τρισδιάστατες γραμμές ως δίκτυο,  για την Μελέτη Φυσικού  αερίου.

Διότι μέχρι τώρα , σχεδιάζω το δίκτυο με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑutoCAD με απλά λόγια και μάλιστα 3d? Ή απλά δισδιάστατο σχέδιο με τρισδιάστατη απεικόνιση?  Δώσε παραπάνω στοιχεία φίλε μου να σε βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου , ίσως δεν έγινα κατανοητός. Η σχεδίαση που κάνουμε είναι είναι απλή , διότι σχεδιάζουμε τρισδιάστατα (χ,ψ,z) σε δισδιάστατη απεικόνιση.  Θα μπορούσε να με βοηθήσει εύκολα κάποιος συνάδελφος Μηχανικός που έχει κάνει τέτοια σχέδια μέσα στη μελέτη του Φυσικού αερίου.ΑΞΟΝΑΜΕΤΡΙΚΟ Φ. ΑΕΡΙΟΥ.docΑΞΟΝΑΜΕΤΡΙΚΟ Φ. ΑΕΡΙΟΥ.docΑΞΟΝΑΜΕΤΡΙΚΟ Φ. ΑΕΡΙΟΥ.docΑΞΟΝΑΜΕΤΡΙΚΟ Φ. ΑΕΡΙΟΥ.doc

ΑΞΟΝΑΜΕΤΡΙΚΟ Φ. ΑΕΡΙΟΥ.pdf

ΑΞΟΜΟΜΕΤΡΙΚΑ Σχεδια 3D.pdf

1 ώρα πριν, idefixius είπε

ΑutoCAD με απλά λόγια και μάλιστα 3d? Ή απλά δισδιάστατο σχέδιο με τρισδιάστατη απεικόνιση?  Δώσε παραπάνω στοιχεία φίλε μου να σε βοηθήσουμε.

 

ΑΞΟΜΟΜΕΤΡΙΚΑ Σχεδια 3D.pdf

Δίνω ένα σχεδιάκι ως παράδειγμα

ΑΞΟΝΑΜΕΤΡΙΚΟ Φ. ΑΕΡΙΟΥ.pdf

Επεξ/σία από geor212
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geor212 είπε

Φίλε μου , ίσως δεν έγινα κατανοητός. Η σχεδίαση που κάνουμε είναι είναι απλή , διότι σχεδιάζουμε τρισδιάστατα (χ,ψ,z) σε δισδιάστατη απεικόνιση.  Θα μπορούσε να με βοηθήσει εύκολα κάποιος συνάδελφος Μηχανικός που έχει κάνει τέτοια σχέδια μέσα στη μελέτη του Φυσικού αερίου.

Αν κατάλαβα καλά ζητείται να σχεδιάσετε ένα ισομετρικό σχέδιο με βάση την κάτοψη και την τομή?

Στην ουσία λοιπόν χρειάζεται να ορίσεις 2 συστήματα συντεταγμένων (UCS), ένα για τον x άξονα και ένα για τον y.  Για τον κατακόρυφο (z) θα χρησιμοποιήσεις το default σύστημα συντεταγμένων (world)

 

spacer.png

Για το 1ο σύστημα συντεταγμένων θα επιλέξεις περιστροφή κατά τον άξονα z για 30 μοίρες, για το 2ο πάλι περιστροφή κατά τον άξονα z για άλλες 30 μοίρες όπως παραπάνω.  Δηλαδή οι εντολές που θα δώσεις είναι UCS ---> Z ---> 30 ---> [Enter].

Από εκεί και πέρα θα πάρεις τις διαστάσεις μήκους/πλάτους από τη δοθείσα κάτοψη και του ύψους από την τομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...