Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για ρυθμισεις για απομακρυσμενη χρηση εκτυπωτη


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια καλησπερα.

εχω ενα network printer στην Αθηνα σε επαγγελματικο χωρο και θελω να μπορω απο οπουδηποτε αλλου (πχ θεσσαλονικη)να μππορω να συνδεθω στα settings του εκτυπωτη.

Δεν εχω ξανακανει ποτε τη διαδικασια αλλα θεωρητικα απο τα οσα καταλαβα πρεπει να κανω τα εξης :

βαζω μια στατικη ΙΡ στον εκτυπωτη.μετα φτιαχνω λογαρισμο σε μια υπηρεσια DNS. συνδεω τη στατικη ΙΡ του εκτυπωτη με το host name (αν το λεω καλα)που εχω παρει απτην υπηρεσια DNS. μετα παω στα seτtings του εκτυπωτη και βαζω σαν DNS το host name (an to λεω καλα). τελος παω στο ρουτερ και κανω port forward τη θυρα 631.


Μετα απο οπουδηποτε στον κοσμο ανοιγω ενα browser και βαζω το host name (αν το λεω καλα) και συνδεομαι στο web interface toy printer.

ερωτησεις:

1)ειναι σωστα αυτα θεωρητικα?αν χρειζεται κατι αλλο παρακαλω πειτε μου

2)υπαρχει υπηρεσια DNS που να μη χρειζεται να εγκαταστησω επιπλεον software στο pc που ειναι στο τοπικο δικτυο του εκτυπωτη λογω οτι ειναι χωρος εργασιας κ δεν το επιτρεπει?

3)εφοσον θα χρειαστω DNS,εχει σημασια αν θα βαλω στατικη ΙΡ στον εκτυπωτη ή αν θα την αφησω δυναμικη; eπισης,αν εχω στατικη ΙΡ του στυλ 192.168.1.16 τοτε αυτην θα βαλω στην υπηρεσια DNS ? δε θαπρεπε ναναι καποια external IP?

4)προτασεις για δωρεαν ή εστω καποιa value for money  υπηρεσια DNS?

 

ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, προσπαθω μερες και δεν εχω βγαλει ακρη

 

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τα άλλα σχετικά θέματα που έχει ανοίξει και την πόρτα 631 που αναφέρει, προφανώς κάπου βρήκε πληροφορίες ότι ο εκτυπωτής δουλεύει με απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω CUPS (που εξαρχής χρησιμοποιεί αυτή την πόρτα).

Ωστόσο χωρίς εγκατάσταση σε κάποιον υπολογιστή ή συσκευή της εργασίας, δουλειά δεν πρόκειται να γίνει, είτε για ρύθμιση του εκτυπωτή είτε για απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω DDNS υπηρεσίας.

Αλήθεια ποιο ακριβώς μοντέλο εκτυπωτή είναι, για να δούμε δυνατότητες και χαρακτηριστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αναφερομαι σε εκτυπωτη brother dcp t520w καθως και σε φωτοτυπικο μηχανημα konica minolta bizhub c284. Και τα δυο υποστηρίζουν ολα τα περισσότερα νεα δικτυακα προτυπα ειδικά το φωτοτυπικο. Έχουν web interface και τα δυο αποτι ξερω. 

Θελω με απλα λογια να μπορω απο οπουδηποτε στον κοσμο να συνδέομαι σε αυτα κ να βλεπω τη ποσότητα μελανιων εχουν, απτο web interface τους ή γενικα να μπορω να τα "δω" και τοτε θα βρω τον τροπο να δω τα μελάνια. 

Οσο για την πόρτα 631 που ανεφερα καπου το διαβασα σενα αρθρο απλως. 

Εχω σπασει το κεφάλι μου κ δε βρισκω το πως 😭😭

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι εχω καταλαβει με το IPP θα κανω οσα θελω,απλα πρεπει να κανω πρωτα τις καταλληλες ρυθμισεις για να λειτουργησει αυτο οποτε μενουμε στις βασικες μου ερωτησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα που σιγουρα δε μπορω να καταλαβω ειναι οταν θες να χρησιμοποιησεις dns, πια ΙΡ του εκτυπωτή βαζεις στην υπηρεσία dns για να σου δωσει domain? Αφου ο εκτυπωτης εχει 'εσωτερικη' ΙΡ και όχι external.  

Μπορει να λειτουργήσει στο dnsΙΡ του στυλ 192.168.1. 8; θα υαπρχουν απειρα μηχανήματα μεντην ιδια ΙΡ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Brother 100% δεν έχει web interface, όπως η πλειοψηφία των αντίστοιχων συσκευών. Απλά συνδέεται ασύρματα στο τοπικό δίκτυο και όσες συσκευές έχουν εγκατεστημένο τον οδηγό του ή την εφαρμογή της εταιρείας, τον βλέπουν τοπικά. Εκ του μακρόθεν απλά είναι αδύνατον, εκτός αν υπάρχει VPN.

Ο Minolta από την άλλη πλευρά έχει web interface και σίγουρα μπορεί κανείς να συνδεθεί εκ του μακρόθεν μέσω ΙΡΡ, αλλά υποχρεωτικά χρειάζεται εγκατάσταση εφαρμογής σε κάποια συσκευή του εσωτερικού δικτύου, μέσω της οποίας θα γίνεται η επικοινωνία. Δεν γίνεται απ'ευθείας πρόσβαση στο πολυμηχάνημα.

Στο εγχειρίδιο χρήσης βλέπω ότι τοπικά υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στο μενού μέσω http χωρίς να αναφέρεται ή να μπορεί να ορισθεί πόρτα. Οπότε κάνει χρήση της 80, που πιθανότατα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πρόσβαση από εξωτερικό δίκτυο.

Χρειάζεται λοιπόν χρήση DDNS υπηρεσίας και άνοιγμα της πόρτας στον Router. Επειδή όμως η 80 σίγουρα χρησιμοποιείται από τον ίδιο τον router, θα πρέπει να ανοιχθεί μια άλλη (π.χ. 8080) προς την 80 του Minolta και απ' έξω θα πληκτρολογείται ddns_hostname:8080.

5 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Μπορει να λειτουργήσει στο dnsΙΡ του στυλ 192.168.1. 8; θα υαπρχουν απειρα μηχανήματα μεντην ιδια ΙΡ

 

Δεν πληκτρολογείς ΙΡ αλλά το hostname που έχεις ορίσει στην DDNS υπηρεσία. 

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jkoukos είπε

 

Δεν πληκτρολογείς ΙΡ αλλά το hostname που έχεις ορίσει στην DDNS υπηρεσία. 

Οχι αλλο εννοουσα. η ερωτηση ειναι ,στην DNS υπηρεσια, πια ΙΡ θα βαλω ωστε να μου τη συνδεσει με host name?

31 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ο Minolta από την άλλη πλευρά έχει web interface και σίγουρα μπορεί κανείς να συνδεθεί εκ του μακρόθεν μέσω ΙΡΡ, αλλά υποχρεωτικά χρειάζεται εγκατάσταση εφαρμογής σε κάποια συσκευή του εσωτερικού δικτύου, μέσω της οποίας θα γίνεται η επικοινωνία. Δεν γίνεται απ'ευθείας πρόσβαση στο πολυμηχάνημα.

oταν λες εγκατασταση εφαρμογης, τι εφαρμογη εννοεις?

35 λεπτά πριν, jkoukos είπε

O Brother 100% δεν έχει web interface, όπως η πλειοψηφία των αντίστοιχων συσκευών. Απλά συνδέεται ασύρματα στο τοπικό δίκτυο και όσες συσκευές έχουν εγκατεστημένο τον οδηγό του ή την εφαρμογή της εταιρείας, τον βλέπουν τοπικά. Εκ του μακρόθεν απλά είναι αδύνατον, εκτός αν υπάρχει VPN.

o Brother εχει web interface. ειμαι εκει αυτη τη στιγμη,βαζω σε browser thn IP του και με βαζει στο web interface toυ με οκλες τις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DDNS δεν ορίζεις ΙΡ. Τρέχει ο Client είτε στον Router είτε σε υπολογιστή και ενημερώνει την υπηρεσία με την δημόσια ΙΡ που έχει εκείνη την στιγμή ώστε να γίνει αντιστοίχηση με το hostname που έχει ορίσει ο χρήστης.

Στο έγραψα στο άλλο θέμα που άνοιξες. Το ΙΡΡ χρειάζεται είτε CUPS σε Linux είτε ISS σε Windows, εγκαθιστώντας τις αντίστοιχες εφαρμογές.

Για τον brother δεν βρήκα πληροφορίες για web interface αλλά για web content που είναι άλλο πράγμα και αφορά πρόσβαση από αυτόν σε online υπηρεσίες.

Βρήκα ωστόσο πληροφορίες για κάποιες πόρτες που χρησιμοποιούνται γενικά από σχετικές συσκευές της εταιρείας, οπότε τις δοκιμάζεις με DDNS και κανόνες ανοίγματος στον router. 

https://www.speedguide.net/port.php?port=54925

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια προχωραμε σιγα σιγα... ερωτησεις..

1) το ΙSS στα windows που λες, χρειαζεται επιπλεον software?δεν αρκουςν καποιες ρυθμισεις στα windows? (ετσι διαβασα καπου)

2) οταν κανω port forward στο ρουτερ... οπου λεει ports πορφανως βαζω το πορτ που με ενδιαφερει, ενω στην ΙΡ τι βαζω?  την ΙΡ του εκτυπωτη ή  του υπολογιστη πιυ ειναι σε LAN με τον εκτυπωτη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Χρειάζεται windows server με IIS για την λειτουργία του IPP.

https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/printing/manage-connect-printers-use-web-browser

2. Την LAN IP που έχει ο εκτυπωτής. Πάντα ορίζουμε την διεύθυνση της συσκευής στην οποία θέλουμε να έχουμε πρόσβαση.

3. Μέσω του WebDav επικοινωνεί το μηχάνημα με κάποιον server για να στείλει το αρχείο που δημιουργεί το scanner. Δεν έχει σχέση με αυτό που θέλεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιο ενδεδειγμενος τροπος λοιπον για αυτο που θελω ποιος ειναι λες?

επισης αν πρεπι να εγκατασταθει software στον υπολογιστη ,δε με πειραζει να εγκατασταθει αλλα θελω να μη φαινεται συνεχεια.μη τρεχει και φαινεται δηλαδη.

αν δουλευει "αθορυβα" σαν background proccess δε με πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...