Προς το περιεχόμενο

Ακρίβεια ρεύματος / καυσίμων/ τροφίμων


N1ghtwing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος το τι σχολίασα, συγκεκριμένα το: "Στην Ελλαδα δουλευουμε για να ζουμε ,εκει ζουνε για να δουλευουν."

Εκτος κι αν έζησες 10-15 χρονια εκεί και ξέρεις κάτι παραπάνω.

Ναι ειδα την υπογραμιση σου,και εξακολουθω να μην καταλαβαινω.Γραφω για τους ελβετους και απαντας οτι οι ελβετοι ειναι οντως ετσι,αλλα διαφωνεις.! Με μενα η με τον εαυτο σου?

Γραφεις οτι τσουβαλιαζω ολους.Ποιους ολους ? Για τους ελβετους τραπεζιτες εγραψα.

Αυτο ειναι το προβλημα της ελλαδας σε ολο του το μεγαλειο.Θεωρουμε καθηκον να διαφωνησουμε ακομα και εκει που δεν υπαρχει διαφωνια.Εδω ειναι το λαμπρο παραδειγμα

Γραφει καποιος ενα κειμενο οπου εχει τα κατωθι σημεια

1)Η ελβετια ειναι μια χαρα  ,καθαρη,ωραια χωρα 2) οι ελβετοι τραπεζιτες κανουν ξεπλυμα χρηματος 3)Η ελλαδα υποφερει απο το κοστος εξοπλισμων λογω γειτονων. 4) οι ξενοι αδικως μας κουνανε το δακτυλο 5) Μακαρι να ζουσα ελβετια. 6) οι ξενοι ζουν για να δουλευουν

Αυτα  τα 6 εγραψα,και ξαφνικα ως γνησιος ελληναρας λες οτι λεω μπουρδες.Επισημαινεις οτι αναφερεσαι στο εκτο σημειο και οχι στα αλλα πεντε (κανενας δεν μπορει να διαφωνησει σε αυτα) Συνεπως συμφωνουμε στο  83,3% αυτων που λεει ο αλλος ,αλλα ετσι για να ξεχωρισουμε χαρακτηριζουμε μπουρδες ολα.Ακομα και αυτα που συμφωνουμε.

Να λοιπον  dr pepper γιατι ειμαστε οπως ειμαστε!

Οσο για το τελευταιο φοβερο και τρομερο που διαφωνεις,οτι δηλαδη δουλευουμε για να ζουμε και δεν ζουμε για να δουλευουμε.Ο ελληνας θελει να παει με τους φιλους του παρεα στην ταβερνα ,θελει να βγει για καφε και σωστα κανει.Δεν γουσταρει η κουζινα να κλεινει στις δεκα.Η δουλεια  ειναι μεσο για να ζεις οχι ευχαριστηση.Εαν ηταν ευχαριστηση δεν θα μας πληρωνανε για να την κανουμε ,εμεις θα πληρωναμε..Αν τωρα τυχαινει να σου αρεσει η δουλεια σου εισαι ευτυχισμενος.

Εγω εαν καθημερινη μου πει ο κολητος μου να παμε στην ταβερνα της γωνιας θα παω.Ο Αυστριακος θα σκεφτει οτι αυριο δουλευει και δεν θα παει,ασε που δεν εχει και κολητους.Εγω θεωρω οτι δινω ενα κομματι της ζωης μου, μεγαλο ( 8 απο τις 24 ωρες στην καλυτερη) οχι γιατι ο εργοδοτης ειναι φιλος μου αλλα για τον μισθο τον οποιον θα χρησιμοποιησω για να ζησω καλυτερα .Αυτο σημαινει δουλευω για να ζω.

Γραφεις οτι εδω δεν πηγαινες διακοπες ενω εκει πας.Τι σχεση εχει αυτο?Δειχνει καλυτερες εργασιακες συνθηκες  και καλυτερη ποιοτητα εργασιας και επιβεβαιωνει οτι μεσω της δουλειας βγαζεις χρηματα για διακοπες αρα δουλευεις για να ζεις.Που ειναι η μπουρδα εδω?

Τελος υπαρχει ενα πολυ λεπτο σημειο που λεγεται καλοι τροποι.Μπορεις να γραψεις σε καποιον οτι διαφωνεις (ο θεος και εσυ ξερει σε τι) αλλα σε καμια περιπτωση δεν λες στον αλλον ..λες μπουρδες….Αραγε εαν το ελεγες στον αυστριακο τι θα γινοταν?

 

 


 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nitsa21 είπε

Ποιος τσουβαλιασε  και τι? Για τους Ελβετους εγραψα. Ειδες πουθενα στο κειμενο να  γραφω εστω και μια λεξη για οποιονδηποτε αλλον?

Ακομα και για τους Ελβετους αυτα που εγραψα,οτι δηλαδη ειναι παγκοσμιο  πλυντηριο χρηματων υπαρχει κανενας που  το αμφισβητει?

Παρακατω λες …. Ο γερμανος και ο ελβετος ειναι ετσι οπως λες…..Ε για τον ελβετο εγραψα οχι για τον Μαλτεζο

Καλα εκανες και πηγες Αυστρια, εκει δεν ειναι που παραιτηθηκε ο  καγγελαριος γιατι ηταν λαμογιο?

Οσο για το αν λεω « μπουρδες ‘ καλο ειναι να ξαναδιαβασεις το κειμενο μου και να μου επισημανεις τα λαθη μπας και βελτιωθω

Διακρίνω έναν εκνευρισμό ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Στην Ελλάδα δουλεύουμε για χαρτζιλίκι και μας συμπληρώνει ο μπαμπάς από την σύνταξη για να ζούμε στο σπίτι που μας έγραψαν.

Έτσι περιγράφει μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού. Κακώς απαντάω στο τρολ αλλά τεσπα 

Τρολ ειναι καποιος που πεταγεται και δυναμιτιζει μια συζητηση με προσβλητικους χαρακτηρισμους.Αφου λοιπον κακως απαντας σε τρολ τι δουλεια εχεις να γραφεις εδω?Εσυ ποιος εισαι που χαρακτηριζεις τους αλλους.Γραψε λοιπον εσυ που δεν εισαι τρολ το σχολειο σου με ονοματεπωνυμο και παρε την ευθυνη των λεγομενων σου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Ναι ειδα την υπογραμιση σου,και εξακολουθω να μην καταλαβαινω.Γραφω για τους ελβετους και απαντας οτι οι ελβετοι ειναι οντως ετσι,αλλα διαφωνεις.! Με μενα η με τον εαυτο σου?

Γραφεις οτι τσουβαλιαζω ολους.Ποιους ολους ? Για τους ελβετους τραπεζιτες εγραψα.

Αυτο ειναι το προβλημα της ελλαδας σε ολο του το μεγαλειο.Θεωρουμε καθηκον να διαφωνησουμε ακομα και εκει που δεν υπαρχει διαφωνια.Εδω ειναι το λαμπρο παραδειγμα

Γραφει καποιος ενα κειμενο οπου εχει τα κατωθι σημεια

1)Η ελβετια ειναι μια χαρα  ,καθαρη,ωραια χωρα 2) οι ελβετοι τραπεζιτες κανουν ξεπλυμα χρηματος 3)Η ελλαδα υποφερει απο το κοστος εξοπλισμων λογω γειτονων. 4) οι ξενοι αδικως μας κουνανε το δακτυλο 5) Μακαρι να ζουσα ελβετια. 6) οι ξενοι ζουν για να δουλευουν

Αυτα  τα 6 εγραψα,και ξαφνικα ως γνησιος ελληναρας λες οτι λεω μπουρδες.Επισημαινεις οτι αναφερεσαι στο εκτο σημειο και οχι στα αλλα πεντε (κανενας δεν μπορει να διαφωνησει σε αυτα) Συνεπως συμφωνουμε στο  83,3% αυτων που λεει ο αλλος ,αλλα ετσι για να ξεχωρισουμε χαρακτηριζουμε μπουρδες ολα.Ακομα και αυτα που συμφωνουμε.

Να λοιπον  dr pepper γιατι ειμαστε οπως ειμαστε!

Οσο για το τελευταιο φοβερο και τρομερο που διαφωνεις,οτι δηλαδη δουλευουμε για να ζουμε και δεν ζουμε για να δουλευουμε.Ο ελληνας θελει να παει με τους φιλους του παρεα στην ταβερνα ,θελει να βγει για καφε και σωστα κανει.Δεν γουσταρει η κουζινα να κλεινει στις δεκα.Η δουλεια  ειναι μεσο για να ζεις οχι ευχαριστηση.Εαν ηταν ευχαριστηση δεν θα μας πληρωνανε για να την κανουμε ,εμεις θα πληρωναμε..Αν τωρα τυχαινει να σου αρεσει η δουλεια σου εισαι ευτυχισμενος.

Εγω εαν καθημερινη μου πει ο κολητος μου να παμε στην ταβερνα της γωνιας θα παω.Ο Αυστριακος θα σκεφτει οτι αυριο δουλευει και δεν θα παει,ασε που δεν εχει και κολητους.Εγω θεωρω οτι δινω ενα κομματι της ζωης μου, μεγαλο ( 8 απο τις 24 ωρες στην καλυτερη) οχι γιατι ο εργοδοτης ειναι φιλος μου αλλα για τον μισθο τον οποιον θα χρησιμοποιησω για να ζησω καλυτερα .Αυτο σημαινει δουλευω για να ζω.

Γραφεις οτι εδω δεν πηγαινες διακοπες ενω εκει πας.Τι σχεση εχει αυτο?Δειχνει καλυτερες εργασιακες συνθηκες  και καλυτερη ποιοτητα εργασιας και επιβεβαιωνει οτι μεσω της δουλειας βγαζεις χρηματα για διακοπες αρα δουλευεις για να ζεις.Που ειναι η μπουρδα εδω?

Τελος υπαρχει ενα πολυ λεπτο σημειο που λεγεται καλοι τροποι.Μπορεις να γραψεις σε καποιον οτι διαφωνεις (ο θεος και εσυ ξερει σε τι) αλλα σε καμια περιπτωση δεν λες στον αλλον ..λες μπουρδες….Αραγε εαν το ελεγες στον αυστριακο τι θα γινοταν?

Και συνεχίζεις να λες να το πω ευγενικά "ότι νά'ναι" ενώ δεν έχεις καμια επαφή με τις χώρες που αναφέρεις.

Είπα ΊΣΩΣ να είναι όπως τα λες για την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων που αναφέρεις.. εάν αναφέρεσαι συγκεκριμένα στους τραπεζίτες, παντού τα ίδια είναι και στην ελλάδα.

Φυσικά και διαφωνώ, γιατί ζώντας στο "εξωτερικό" 10 χρονια κατάλαβα τι κάνουμε η δεν κάνουμε εμείς ως λαός και έχω μια άποψη σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχω ζήσει ελλάδα, γερμανία και αυστρία.

Και εδώ είναι αυτό ακριβώς που λες, γιατί είμαστε τα χαλια που είμαστε, ακριβώς γιατί άτομα σαν εσένα νομίζουν ότι ξέρουν σύμφωνα με αυτά που "άκουσαν" ποιος είναι λάθος εδώ?

Το ότι έχω 5 βδομάδες πληρωμένη άδεια, δεν σημαίνει ότι πηγαίνοντας ελλάδα είμαι καλυμμένος, ούτε ότι δεν κάνω τίποτα άλλο τον υπόλοιπο ελεύθερο χρόνο μου (και είναι αρκετός μιας και δεν κάνω ούτε 1 λεπτό υπερωρία).

Για τα υπόλοιπα είσαι απλά λάθος μιας και όπως είπα δεν έχεις επαφή με την ζωή σε αυτές τις χώρες και άρα εκτος πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...