Προς το περιεχόμενο

Virtual Private Server [VPS] : FAQpedia


_filippos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίγω αυτό το νήμα επειδή ξεκίνησα να ερευνώ για τα VPS ως εναλλακτική του απλού webhosting.
Στην ουσία πρόκειται για έναν άδειο virtual server που συνδέομαι απομακρυσμένα με SSH (terminal) κι εγκαθιστώ απο την αρχή ό,τι θέλω;
Μπορώ δηλαδή να του περάσω (και να τρέχω ταυτόχρονα)
- οποιαδήποτε γλώσσα θελήσω (ruby, php κτλ) κι άρα πολλαπλά website (rails, joomla, drupal κτλ)
- πρόγραμμα για email
- mysql , postgresQL κτλ

αρκεί να τα αντέξουν οι πόροι του pvs;

Κι επιπλέον να ορίζω cronjobs για Let's Encrypt κι ότι άλλο επιπλέον θέλω να προσθέσω;

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Ανοίγω αυτό το νήμα επειδή ξεκίνησα να ερευνώ για τα VPS ως εναλλακτική του απλού webhosting.
Στην ουσία πρόκειται για έναν άδειο virtual server που συνδέομαι απομακρυσμένα με SSH (terminal) κι εγκαθιστώ απο την αρχή ό,τι θέλω;
Μπορώ δηλαδή να του περάσω (και να τρέχω ταυτόχρονα)
- οποιαδήποτε γλώσσα θελήσω (ruby, php κτλ) κι άρα πολλαπλά website (rails, joomla, drupal κτλ)
- πρόγραμμα για email
- mysql , postgresQL κτλ

αρκεί να τα αντέξουν οι πόροι του pvs;

Κι επιπλέον να ορίζω cronjobs για Let's Encrypt κι ότι άλλο επιπλέον θέλω να προσθέσω;

Ναι σε όλα! 

Το μόνο "κακό" είναι οτι το 99% των providers. έχει μονο Linux. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις είτε σε Hetzner Cloud είτε σε Digital Ocean που είναι Top και πολύ οικοικονομική λύση. Προσωπική προτίμηση Hetzner Cloud.

 

ΥΓ: Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις έτοιμο VPS με προεγκατεστημένα προγράμματα. Π.χ να πάρεις με wordpress που περιλαμβάνει wordpress, apache, lets encrypt, php κτλ κτλ. Όλα αυτά χωρίς κάποιο έξτρα κόστος.

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι και ναι. Ο μόνος περιορισμός σου θα είναι οι πόροι του vps. Και φυσικά να μη hostάρεις copyrighted υλικό, παιδική πορνογραφία και όλα τα σχετικά. Μπορείς να στήσεις και virtual domains με email και να πουλάς υπηρεσίες hosting. Αυτό που δεν σου επιτρέπουν οι περισότεροι είναι να στήσεις irc server και ίσως nodes για TOR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βρει VPS πακέτο απο ελληνική (γνωστή) εταιρία επειδή το ψάχνω για συνδυασμό ruby/rails app με php app και email. Τίποτα παράνομο ή copyrighted.
το θέμα είναι οτι βγαίνει πιο φθηνό και με περισσότερη ευελιξία απο το heroku και με κάνει λίγο καχύποπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύουν τα πάντα και έχεις πλήρης έλεγχο σε οτιδήποτε...π.χ θες να δουλέψεις με συγκεκριμένη Legacy version MySQL ..γιατί έχεις παλιά εφαρμογή.....θες να έχεις π.χ MySQL + SqLite +(ότι θες)...πάλι δουλεύει....μέσω μια κονσολίτσας κάνεις απλώς τα πάντα και είναι καθαρά το θέμα της τσέπης σου πόσο θέλεις να πληρώσεις....και υπόψιν χωρίς κρυφές χρεώσεις του τύπου πέρασες το τάδε όριο ...σε τσεκουρώνω και ας πρόσεχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντέχουν οι πόροι. Ξεκινας με ενα φτηνο πακετο και αν αναπτυχθουν τα sites σου αναβαθμιζεις ευκολα το πακετο στο cloud! Πολλες εταιριες δινουν και free credits που θα σου καλυψουν το αρχικο διαστημα του setup & πειραματισμου...

Με ενα κλικ σου περναει το LAMP το θεμα ειναι οτι απο εκει και μετα ολη η ευθυνη συντηρησης του VPS ειναι δικια σου! κατι που σε απλο webhosting δεν εχεις αυτο το πονοκεφαλο αν και εφοσον κατι παει στραβα...

ολες οι εταιριες που προαναφερθηκαν ειναι πολυ καλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν κάνω λάθος η amazon δίνει ένα χρόνο δωρεάν vps ( τις πλάκας μεν) άλλα μπορείς να παίξεις εκεί η να τα μεταφέρεις μετά σε καλύτερο plan. Τσέκαρε τα pricing για μελλοντική αναβαθμίσει πρώτου κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπό, έκανα την βουτιά και πήρα χθες ένα VPS με χρέωση ανα μήνα για την περίπτωση που δεν βγάλω άκρη, να το ακυρώσω χωρίς κόστος.
Σήμερα είμαι σε φάση στησίματος της βάσης (ubuntu, yarn, nodejs, ruby, rails κτλ) .
Απλά παραθέτω αυτά που παρατήρησα με αρκετό ψάξιμο για webapp Ruby/Ruby on Rails.


1. Οι γνωστοί πάροχοι (bluehost, aws elastic beanstalk κτλ κτλ) προσφέρουν μεν σχετικά ευέλικτο περιβάλλον αλλά δεν υποστηρίζουν τις τελευταίες εκδόσεις ruby (3.1.2) με αποτέλεσμα εαν έχεις ήδη στήσει σε local το project με ruby 3.1.2 και rails 6 ή 7 θα πρέπει να συμβιβαστείς/αλλάξεις τις ασυμβατότητες τοπικά.

Μάλιστα στο elastic beanstalk εγκαθιστά την ruby 3.4.4 ( ; ! ! ) που δεν εχω καταφέρει να την βρω πουθενά και φυσικά απορρίπτει το push λόγω ασυμβατότητας έκδοσης

Μόνο το heroku υποστηρίζει out of the box τις τελευταίες εκδόσεις αλλά είναι σχετικά ακριβό.

Εαν κάποιος γνωρίζει κάποια καλή πρόταση παροχου για ruby/rails ας προτείνει.

2. Ο vps που πήρα έχει τις ιδιοτροπίες του. Πχ το ubuntu 20.04 single partition μου βγάζει kernel panic όποτε μπαίνω με vnc και κολλά. Αναγκάστηκα να περάσω το ubuntu 18.04 και μετά upgrade σε 20.04. Βλέπω πως έχει αρκετό ψωμί η υπόθεση αλλά και αρκετό ενδιαφέρον! Εαν καταφέρω και το στήσω λειτουργικό μαλλον θα είναι η πιο οικονομική λύση (με αρκετές ώρες δουλειάς βεβαια επειδή είναι η πρώτη φορά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κοστίσει λιγότερο απο 3 γουλιές καφέ να δοκιμάσεις εδώ :

https://www.arubacloud.com/vps/virtual-private-server-range.aspx

Με 2.79€ θα έχεις 1 μήνα να δοκιμάσεις τα πάντα....και φυσικά ότι υπάρχει διαθέσιμο χωρίς μυστήρια template και κόλπα είναι εκεί....απλώς σαν να δουλεύεις στο δικό σου μηχάνημα...εγώ πάντως για χρόνια δεν είχα κανένα απολύτως θέμα και κανένα μα κανένα περιορισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...