Προς το περιεχόμενο

Sonos beam gen 2 soundbar και dolby atmos


xnoudis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε να δεις αν υπάρχει διαφορά φέρνοντας την μπάρα στην ίδια ευθεία με την πρόσοψη του επίπλου  η αν μπορείς λίγο πιο έξω (1-2 εκατοστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kallair είπε

Τα πισω ηχεια ΔΕΝ παιζουν παραλληλα. τα πισω ηχεια οταν η πηγη σου ειναι 5.1 και πάνω, θα σου παιξουν τον ηχο που στελνεται απο το συστημα στα πισω ηχεια. σε ολες τις αλλες περιπτωσεις που ο ηχος σου ειναι στερεο, θα εχεις ηχο μονο απο τα μπροστα ηχεια. ομοιως και στα upfiring ηχεια (σε soundbar 3.1.2 το 2 συμβολιζει ποσα upfiring ηχεια εχεις) εχεις ηχο οταν η dolby atmos ταινια σου, δινει εντολη να παιξουν καποιο συγκεκριμενο ηχο απο αυτα (πχ οταν βρεχει, η βροχη θα ακουγεται απο αυτα ή οταν περναει ενα αεροπλανο απο πανω) για να δωσει την αισθηση του surround. οπως καταλαβαινεις τετοιες περιπτωσεις ειναι ελαχιστες και πρεπει να εχει κ πολυ καλη υλοποιηση απο την ταινια για να καταλαβεις τα upfiring ηχεια, εκτος απο τα υπολοιπα που αναφεραμε. ομοιως και τα πισω ηχεια θα παιξουν ηχο οταν σε ενα 5.1.2 συστημα, η ταινια εχει στειλει ηχο στα πισω ηχεια για να ακουσεις πχ καποιον να μιλαει απο πισω σου ή καποιο τριξιμο πορτας, background μουσικη  κλπ κλπ. πολλα τα σεναρια κ σου δινω παραδειγματα να καταλαβεις για το οτι δεν ειναι στανταρ οτι θα εχεις μονιμα ηχο απο τα πισω και τα upfiring ηχεια και οτι ο ηχος σε καθε ηχειο ειναι ξεχωριστος.

λογικα τα 2 πισω ηχεια θα συνδεονται σε εναν ασυρματο αναμεταδοτη με καλωδιο. οποτε θα ξερεις ποιο ηχειο ειναι για καθε πλευρα. τουλαχιστον ετσι ειναι τα rear speakers της LG.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε μου 

2 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Δοκίμασε να δεις αν υπάρχει διαφορά φέρνοντας την μπάρα στην ίδια ευθεία με την πρόσοψη του επίπλου  η αν μπορείς λίγο πιο έξω (1-2 εκατοστά)

Θα παίξει τόσο ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xnoudis21 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε μου 

Θα παίξει τόσο ρόλο;

Mιας και ειδα οτι εχεις lg, βαλε χωρα αγγλια μεσα στις ρυθμισεις στην τηλεοραση για να σου εμφανισει στις εφαρμογες την dolby Access. Με χωρα ελλαδα δεν την εμφανιζει. απο εκει θα μπορεις να παιξεις απευθειας dolby demos για να δεις/τεσταρεις την μπαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kallair είπε

Mιας και ειδα οτι εχεις lg, βαλε χωρα αγγλια μεσα στις ρυθμισεις στην τηλεοραση για να σου εμφανισει στις εφαρμογες την dolby Access. Με χωρα ελλαδα δεν την εμφανιζει. απο εκει θα μπορεις να παιξεις απευθειας dolby demos για να δεις/τεσταρεις την μπαρα.

Ωραίος φίλε μου θα το δοκιμάσω. Δεν το ξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν επειδή έχω αυτό το Soundbar πρέπει να κανεις trueplay calibration χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Sonos σε iPhone η iPad. Χαρτογραφεί το δωμάτιο σου αναλόγως πως είναι η ακουστική του κ βελτιστοποιει τον ήχο. Χωρίς αυτό ο ήχος είναι στην καλύτερη μέτριος. Το αμέσως επόμενο βήμα ειναι να πας ikea κ να παρεις δυο Symfonisk bookshelf speakers. Τα φτιάχνει η Sonos μαζί με την ikea κ κάνουν 100€ το ένα. Η άλλη επιλογή τα Sonos one κάνουν 200€ το ένα κ δεν αξίζει για απλά surround ηχεία. Κ μετά αν είναι στο budget σου προσθέτεις κ το Sonos sub. Φαντάσου ότι το beam προσπαθεί να παίξει 5 κανάλια όταν είναι μόνο +μπάσο. Όταν όμως προσθέσεις τα έξτρα surrounds και sub τότε ο επεξεργαστής του το μόνο που έχει να κάνει είναι να αφοσιωθεί στην καθαρότητα του ήχου από μπροστά κ στα atmos εφέ. Το beam δεν έχει up firing speakers όπως το arc όποτε δεν έχει σχέση η αντανάκλαση απ το ταβάνι. Χρησιμοποιεί software για να σε ξεγελάσει για τα atmos εφέ. Εγώ που το έχω όλο το σύστημα είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Μην περιμένεις όμως με κάθε σειρά η ταινία που λέει atmos ότι θα τα νιώθεις όλα να περνούν πάνω απ το κεφάλι σου. Σε ελάχιστα γίνεται αυτό όπως πχ στο 1917.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω κάνει calibration με iphone απλά όπως είπα από αριστερά έχω τοίχο και από δεξιά ο ήχος θα χάνεται προς κουζίνα. Επίσης κάποια στιγμή θέλω προσθέσω τα 2 έξτρα ηχεία είτε ΙΚΕΑ είτε one. Όσο για το sub δεν το θέλω γιατί το μπάσο της beam με καλύπτει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που προσθέσεις surrounds, όλα τα ηχεία του beam επικεντρώνονται στον front channel ήχο και στα atmos εφέ, όποτε δεν έχει σχέση αν έχει τοίχο η ανοιχτό χώρο δεξιά κ αριστερά απ το beam. Για το sub κ εγώ είχα ενδοιασμούς, αλλά απ όταν το πρόσθεσα είναι κλάσεις ανώτερη η συνολική ποιότητα. Θα βγάλει sub mini φέτος η Sonos όποτε μην το αποκλείεις εντελώς. Ένα άλλο τιπ που λέει κ η Sonos είναι ότι όλα τα ηχεία πρέπει να είναι στο ύψος των αυτιών μας για να νιώσεις το atmos στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα 800 για ένα sub είναι ακριβό πολύ. Αν βγάλει κανένα μαζεμένο και σε καλύτερη τιμή το βλέπω. 😄 τα 2 που θα βάλω δεξιά αριστερά του καναπέ θα είναι στο ύψος το σωστό. Η beam τώρα είναι σε έπιπλο τηλεόρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με τα χρηματα που εδωσες και τοσα που θα δωσεις ακομη, εφτιαχνες αξιοπρεπεστατο 5.1 με ενισχυτη, sub  και  διακριτα ηχεια.Κλασεις ανωτερο αποτελεσμα.Με τις μπαρες, ουτε  καν στεροφωνια τις προκοπης δεν παιρνεις, καθως λειτουργουν σαν μια πηγη ηχου, ασχετος εαν εχουν 2 ηχεια για δεξι-αριστερο.Ειναι κοντα μεταξυ τους και εαν εισαι και λιγο μακρυα χαλαει η στερεοφωνικη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...