Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για σύνθεση με τον r5600g


kapoio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους! Το budget μου είναι στα 550ευ και το pc προορίζεται για gaming και γενική χρήση. Γνωρίζω προφανώς ότι το gaming με τα vega 7 γραφικά έχει όρια και είμαι μια χαρά με την προοπτική να παίζω πιο βαριά games στα low αρκούμενος στα 30fps/ρίχνοντας την ανάλυση(είμαι συνηθισμένος άλλωστε με το πατατολαπτοπ μου), αλλά και να μπορώ να ευχαριστηθώ λιγότερο απαιτητικά παιχνίδια.

Έχοντας διαβάσει κι άλλα threads για pc με τον 5600g αυτό που με δυσκολεύει είναι να βρω μια ισορροπία ανάμεσα στο να έχει το pc προδιαγραφές για μελλοντικές αναβαθμίσεις αλλά και να με καλύπτει ικανοποιητικά ωσότου αγοραστούν καλύτερα parts πχ δεν είμαι σίγουρος για το πόσο πρέπει να επενδύσω σε μητρική και να κόψω ίσως από τον ssd και το τροφοδοτικό(για ραμ μάλλον έχω καταλήξει στα 16gb με 3600mhz αφού δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή). Στο μέλλον θα αγοραστεί και gpu εφόσον οι τιμές τους πέσουν ή αφού πουλήσω ζωτικά μου όργανα 😄😄

Οθόνη υπάρχει μια παλιά LG στα 1280*1024p αλλά θα κοιτάξω να αγοράσω μεταχειρισμένη στα 1080p στο πενηντάρικο. Για οθόνη με τι κριτήρια να ψάξω; Η διαφορά με τις οθόνες TV ποιά είναι;

Στη συναρμολόγηση θα με βοηθήσει φίλος οπότε η αγορά μπορεί να γίνει από διαφορετικά καταστήματα. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ευχαριστώ!

 

edit: η οθόνη εν τέλει είναι 1650x1050p 

Επεξ/σία από kapoio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να δείξεις τον δρόμο.

Όταν υπάρχει συγκεκριμένο budget που είναι οριακό θα πρέπει να αποφασίσεις που θες να ρίξεις το βάρος.

Προφανώς στα 550 δεν χωράνε σούπερ μητρική b550 και σούπερ τροφοδοτικο (πχ 750w 80-gold) και σούπερ μνήμες (4000/cl18) και σούπερ δίσκος (970 evo plus). Από κάπου θα πρέπει να κόψεις.

Για μένα, εξοικονομείς χρήματα με μια μητρική b450, πρακτικά χάνεις μόνο το αναβαθμισμένο chipset b550 αφού ο 5600g δεν έχει pcie gen 4.

Δίσκο κοιτάς κάποιον vfm nvme 500gb στα 50 ευρώ, αρκετό για να χωρέσει και μερικά παιχνίδια.

Μνήμες στα 3600 είναι αρκετά vfm αυτό τον καιρό και ικανοποιητικές για να αξιοποιήσεις τα ενσωματωμένα γραφικά του 5600g

Τροφοδοτικό θα πρέπει να υπολογίσεις σύμφωνα με το ποιά κάρτα θα ήθελες να αγοράσεις. Ένα επώνυμο bronze θα είναι μια χαρά, ωστόσο αν βάλεις μεγάλη και ακριβή κάρτα θα πρέπει να σκεφτείς μήπως "ασφαλίσεις" το σύστημά σου με κάποιο gold

Για τις οθόνες, μπορείς να δεις πρώτα κάποιον οδηγό. Η κύρια διάκριση είναι ο τύπος του πάνελ, ηανάλυση, η συχνότητα και ο χρόνος απόκρισης. Οι τηλεοράσεις συνήθως αποφεύγονται λόγω μεγάλου χρόνου απόκρισης. Καλό θα ήταν να πας σε κάποιο φυσικό κατάστημα για να δεις μόνος σου της διαφορές, αν και στα λεφτά που κοιτάς δεν θα έχεις και φοβερά περιθώρια επιλογής.

Όταν κατασταλάξεις στο τι θες , λες και σ'εμάς να βοηθήσουμε προτείνοντας parts

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνώμες για το παρακάτω σύστημα:
ssd https://www.e-click.gr/pc-upgrades/apothikeytika-mesa/samsung-970-evo-plus-ssd-500gb-mz-v7s500bw/?skr_prm=WyJmMDM2ODY0Mi0wYTE2LTQ2MzEtYTMzZC04MzAyNjQ5ZGI0YTYiLDE2NDMyMTA1MzE3OTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 67ευ

μητρική https://www.skroutz.gr/s/26231145/MSI-B450-Tomahawk-Max-II-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html#specs 72ευ

και τα υπόλοιπα από καβατζα και σύνολο βγαινουν 559...

Ένα πράγμα που δεν είμαι σίγουρος είναι αν αυτή η μητρική υποστηρίζει τα 3600mhz της μνήμης. Στα χαρακτηριστικά της δεν το γράφει αλλά διάβασα κάπου ότι τα υποστηρίζει. Επίσης θα επηρεάσει πολύ την απόδοση του επεξεργαστή η συγκεκριμένη μητρική?

cpu.png

koutipng.png

ps.png

ραμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kapoio είπε

Γεια χαρά σε όλους! Το budget μου είναι στα 550ευ και το pc προορίζεται για gaming και γενική χρήση. Γνωρίζω προφανώς ότι το gaming με τα vega 7 γραφικά έχει όρια και είμαι μια χαρά με την προοπτική να παίζω πιο βαριά games στα low αρκούμενος στα 30fps/ρίχνοντας την ανάλυση(είμαι συνηθισμένος άλλωστε με το πατατολαπτοπ μου), αλλά και να μπορώ να ευχαριστηθώ λιγότερο απαιτητικά παιχνίδια.

Έχοντας διαβάσει κι άλλα threads για pc με τον 5600g αυτό που με δυσκολεύει είναι να βρω μια ισορροπία ανάμεσα στο να έχει το pc προδιαγραφές για μελλοντικές αναβαθμίσεις αλλά και να με καλύπτει ικανοποιητικά ωσότου αγοραστούν καλύτερα parts πχ δεν είμαι σίγουρος για το πόσο πρέπει να επενδύσω σε μητρική και να κόψω ίσως από τον ssd και το τροφοδοτικό(για ραμ μάλλον έχω καταλήξει στα 16gb με 3600mhz αφού δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή). Στο μέλλον θα αγοραστεί και gpu εφόσον οι τιμές τους πέσουν ή αφού πουλήσω ζωτικά μου όργανα 😄😄

Οθόνη υπάρχει μια παλιά LG στα 1280*1024p αλλά θα κοιτάξω να αγοράσω μεταχειρισμένη στα 1080p στο πενηντάρικο. Για οθόνη με τι κριτήρια να ψάξω; Η διαφορά με τις οθόνες TV ποιά είναι;

Στη συναρμολόγηση θα με βοηθήσει φίλος οπότε η αγορά μπορεί να γίνει από διαφορετικά καταστήματα. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ευχαριστώ!

5600g  237€
b450m pro vdh  51€
tx550m  70€
nv1 500gb 50€ ή evo 65€
3600mhz viper 72€
budget case 40€
Απο σκρουτζ ανάμεικτα(καταστήματα) και διαθέσιμα όλα με evo +υπολογισμένα τα μτφ στις παραπάνω τιμές  είσαι στα 535€.
Έχεις περιθώριο για καλύτερη μητρική ή case.  

Επεξ/σία από johnpopexi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ότι προτάθηκε.

Ανάλογα τι θες κινήσου.

Η tomahawk max 2 μια χαρά σηκώνει 3600 με τον 5600g, αναφέρεται στα specs

Spoiler

For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)

  • Supports 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)

το οτι δεν αναφέρει 3600 σαν συχνότητα και από 3466 πάει στα 4000 δεν νομίζω να σημαίνει οτι δεν πάει ενδιάμεσα. Ακόμη και στα 3466 πάντως μια χαρά θα είσαι

H b450m pro vdh έχε υπόψιν οτι μπορεί να χρειαστεί bios update για να παίξει ο 5600g, μη έχοντας flash bios δεν θα μπορείς να κάνεις το update αν δεν έχεις συμβατό επεξεργαστή. Μπορείς βέβαια να ζητήσεις από το κατάστημα να σου κάνουν αναβάθμιση το bios, ομως δεν αναλαμβάνουν όλα ούτε και απαραίτητα δωρεάν.

Οι μνήμες που προτάθηκαν βγαίνουν σε καλύτερο cl (17 αντί 18) στην ίδια τιμή

https://www.skroutz.gr/s/19830427/Patriot-Viper-Steel-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-PVS416G360C7K.html

Το κουτί..περί ορέξεως. Σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχουν και αρκετές εναλλακτικές εφόσον μιλάμε για κουτί με σίτα μπροστά και ανεμιστήρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον θα πάω για μια b450 με bios flashback. Βρήκα και αυτήν σε ίδια τιμή με την tomahawk max ii. Για το τροφοδοτικό λέτε να προτιμήσω το corsair 550w ή το be quiet 11 600w που έχουν σχεδόν ίδια τιμή;

 

Επεξ/σία από kapoio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kapoio είπε

Μάλλον θα πάω για μια b450 με bios flashback. Βρήκα και αυτήν σε ίδια τιμή με την tomahawk max ii. Για το τροφοδοτικό λέτε να προτιμήσω το corsair 550w ή το be quiet 11 600w που έχουν σχεδόν ίδια τιμή;

 

Και η b550 pro vdh είδα έχει bios flash back, δεν είναι κακή περίπτωση. Πολύ καλή εφόσον μείνεις σε b450 είναι και η mortar max.

Το τροφοδοτικό... ανάλογα. Και τα δύο είναι αξιόλογα, το corsair υπερτερεί στα αποσπώμενα καλώδια όπως και οτι δίνει 7 χρόνια εγγύηση αντί για 5 που δίνει το be quiet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πας σε διπλή μνήμη 8αρα. Πήγαινε σε μόνη 16αρα. Αν μείνει στα ενσωματωμένα γραφικά πήγαινε σε 32GB. Η διαφορά είναι γύρω στα 8-10-12 FPS. 

Επεξ/σία από insomniac01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Single Vs Dual Channel ο 5600G έχει κάπου ~70% διαφορά επιδόσεων, έχει άπειρα τεστ που σε μερίκες περίπτωσεις παίζει να 'ναι και 90%. Single channel + iGPU είναι πανωλεθρία. H MSI B550 VDH που έβαλαν πιο πάνω έχει συγκρίσιμο VRM με τις παλιές B450 Tomahawk/Mortar (4-phase 2Fet Low+2High) της MSI, έχει flashback και Gen4. Δεν έχει και πολύ νόημα το B450 με τόσο μικρή διαφορά τιμής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το βλέπω ίσως γλιτώσω το 15αρι της διαφοράς των ssd και πάω στον kingston ώστε να αγοραστεί η b550 pro vdh. Αλλά ναι για τη ραμ σίγουρα σε 2χ8 modules αφού το θέλω όσο το δυνατόν πιο αποδοτικό το pc για gaming και ούτε κι εγώ ξέρω πότε θα χω ξανά μαζεμένα λεφτά για αναβάθμιση. Επίσης θεωρητικά δεν μπορώ να προσθέσω κι άλλα 2χ8 modules στο μέλλον και να φτάσω τα 32gb εφόσον η μητρική έχει 4 slots?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kapoio είπε

Έτσι όπως το βλέπω ίσως γλιτώσω το 15αρι της διαφοράς των ssd και πάω στον kingston ώστε να αγοραστεί η b550 pro vdh. Αλλά ναι για τη ραμ σίγουρα σε 2χ8 modules αφού το θέλω όσο το δυνατόν πιο αποδοτικό το pc για gaming και ούτε κι εγώ ξέρω πότε θα χω ξανά μαζεμένα λεφτά για αναβάθμιση. Επίσης θεωρητικά δεν μπορώ να προσθέσω κι άλλα 2χ8 modules στο μέλλον και να φτάσω τα 32gb εφόσον η μητρική έχει 4 slots?

Εννοειται οτι μπορεις αρκει να εχεις λεφτα

Το ιδιο σετ ομως

Επεξ/σία από triplex1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δίσκο δες και αυτόν, έχει πολύ καλύτερο tbw και 5 χρόνια εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/32467582/Western-Digital-Blue-SN550-NVMe-SSD-500GB-M-2-PCI-Express-3-0-WDS500G2B0C.html?from=catspan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός είναι QLC πλέον δεν αξίζει με τίποτα ... μακριά. Πρέπει να γίνει μια λίστα με όλες τις φώλες nvme/2.5 ssd για να ξέρει ο κόσμος τι να αποφύγει μιας και η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή.

Στα Review στην αρχή στέλνουν με τα "καλά" specs tlc-nand και μετά στην ζούλα οι εταιρίες γυρνάνε σε QLC και κάποιες φορές αλλάζουν και controller ενώ αφήνουν το ίδιο όνομα και πρέπει να ψάξεις να βρεις απο το S/N τι έχεις και γιατί είναι χώμα σε σχέση με τα review samples.

μερικά QLC μοντέλα ->

Kingston NV1 QLC

Crucial P2 TLC -> QLC

WD SN550 TLC -> QLC

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...