Προς το περιεχόμενο

Ανώτατο δικαστήριο της Ευρώπης καταργεί το πρόστιμο των 1,06€ δισεκατομμυρίων της Intel για μονοπωλιακές τακτικές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

ότι έκανε ο mikekata 

Θες να φτιάξω και εγώ ένα διάγραμμα απτο οποίο θα λείπουν τα μισά CPU για να αποδείξω ψευδός ότι δεν αύξηθηκαν οι τιμές? :P 

Σοβαρά το λές αυτό τώρα? lol

Δεν ξέρω αν τα γράφεις από αντίδραση ή όντως τα πιστεύεις. Βρές μου τον 1800x και τον 1700x στο διάγραμμα του mikekata και θα παραδεχτώ ότι έχει δίκιο. Ίδου η ρόδος που είπες και εσύ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Θες να φτιάξω και εγώ ένα διάγραμμα απτο οποίο θα λείπουν τα μισά CPU για να αποδείξω ψευδός ότι δεν αύξηθηκαν οι τιμές? :P 

Σοβαρά το λές αυτό τώρα? lol

Δεν ξέρω αν τα γράφεις από αντίδραση ή όντως τα πιστεύεις. Βρές μου τον 1800x και τον 1700x στο διάγραμμα του mikekata και θα παραδεχτώ ότι έχει δίκιο. Ίδου η ρόδος που είπες και εσύ :P 

Όχι θέλω να κανείς ένα διάγραμμα που να περιέχει όλες τις κατηγορίες επεξεργαστών ώστε να έχουμε, εμείς οι υπόλοιποι, την δυνατότητα να διακρίνουμε ποιος ψεύδεται και ποιος όχι…

Τόσο απλό…

ΥΓ: ελπίζω να μην βασίζεσαι σε μια κατηγορία και στις τελευταίες δυο χρονιές το όλο σου σκεπτικό περί άνοδο τιμών από την AMD…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

1. Είδες που πάλι (ατεχνως) λες τα μισά; Είπες για PCI lanes, ECC (που τελικά δεν είχε η Intel) και Quad Channel RAM στον 6800k και σου τον συνέκρινα (κάμποσα σχόλια πίσω) με CPU 250€ φθηνότερο που έχει και ECC, μόλις 4-8 lanes λιγότερα. Κυριολεκτικά πήρα τους ΔΙΚΟΥΣ σου ισχυρισμούς και απάντησα. Εδώ δεν ήξερες ότι ο "HEDT" που έλεγες δεν είχε ECC και το πέταξες και σα feature. Μάλλον δεν είμαι εγώ ο άσχετος όπως αποδεικνύεται.

2. 

Για να σκεφτώ... Όχι. Γιατί εγώ το κάνω με νούμερα που απαντούν ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτά που λες εσύ και αποδεικνύουν ότι είναι λάθος. Ενώ εσύ βγάζεις νούμερα από το κεφάλι σου (π.χ. AMD ακριβότερο CPU στην πρώτη γενιά στα 2000€) τα οποία είναι και λάθος. Δεν είναι κατάρριψη αυτό.

Εγώ τον 1950x σου τον έκανα άμεση σύγκριση με τον 6950x που ήταν και το αντίστοιχο του. Όπου υπερείχε σε όλα ο 1950x ΚΑΙ ήταν στο 60% της τιμής του. Επαναλαμβάνω το ΑΚΡΙΒΌΤΕΡΟ της AMD (που ισχυρίστηκες ότι έκανε 2000) που βγήκε ΜΕΤΑ από το ακριβότερο της Intel, ήταν στο 60% της τιμής του δευτέρου. Επαναλαμβάνω. ΠΟΙΟΣ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΛΟΙΠΟΝ; Φαντάζομαι πάλι δε θα απαντήσεις, έτσι;

Δε βαριέσαι να πέφτεις λάθος ΜΟΝΙΜΩΣ;

Εγώ πάντως δε βρήκα πουθενά την AMD να τον αποκαλεί mainstream. Ούτε καν στο site. Αντίθετα, και άλλοι εκτός από εμένα τον κατατάσσουν στην "Performance" σειρά (ναι, αυτή πάνω από τη Mainstream).

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Ryzen_processors

Έχεις να δείξεις κάτι αντίστοιχο;

Το γεγονός ότι σου έδωσε την ΕΠΙΛΟΓΗ να τον βάλεις στο ίδιο socket (το διαφημιζε κιόλας, δηλαδή πόσο λάθος μπορείς να είσαι;), Δε σημαίνει ότι είναι mainstream. Επειδή η Intel σας είχε καλομαθει να σας δίνει 8πυρηνα και 10πυρηνα στα 1000€ και σε άλλο socket, δεν τα έκανε HEDT. Είδες ποια είναι η πραγματική HEDT πλατφόρμα, μην τα ξαναλέω. Υπάρχει λόγος που η Intel δεν θα έχει απάντηση στους Threadripper 5 χρόνια τώρα...

 

Mε συγχωρείς αλλά αρνούμαι να συζητήσω με άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει τον διαχωρισμό mainstream με hedt και νομίζει ότι έχει να κάνει με τον αριθμό των πυρήνων. Όπως σου είπα και πρίν, σου λείπουν βασικές γνγώσεις

Aν πάς στη σελίδα της amd πάντως γράφει ότι 

8 cores provide 16 threads of serious multi-processing power, while 20MB of combined cache and vast I/O from the enthusiast-grade AMD X399 platform stand ready to feed the beast.

 

Χ399 είναι το enthusiast platform, όχι το am4

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Όχι θέλω να κανείς ένα διάγραμμα που να περιέχει όλες τις κατηγορίες επεξεργαστών ώστε να έχουμε, εμείς οι υπόλοιποι, την δυνατότητα να διακρίνουμε ποιος ψεύδεται και ποιος όχι…

Τόσο απλό…

Μα τι νόημα έχει το διάγραμμα? Πώς θα καταλάβεις απτο διάγραμμα αν ψεύδομαι? Τι με εμπόδιζει να βάλω ψευδή πράγματα σοτ διάγραμμα??? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τι νόημα έχει το διάγραμμα? Πώς θα καταλάβεις απτο διάγραμμα αν ψεύδομαι? Τι με εμπόδιζει να βάλω ψευδή πράγματα σοτ διάγραμμα??? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου

- Εγώ που είμαι βλάκας, καταλαβαίνω μόνο από συγκριτικά διαγράμματα, όπως και ο περισσότερο κόσμος…

- Μα αν βάλεις ψεύδη στοιχεία, με ένα link θα αποδειχθεί,το ότι δεν το έκανες στον πίνακα του Mikekata αποδεικνύει ότι αυτά που έγραψε είναι σωστά…

- Καμία εμμονή, προσπαθώ να δω ποιος έχει δίκιο… ειναι κακό?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

- Μα αν βάλεις ψεύδη στοιχεία, με ένα link θα αποδειχθεί,το ότι δεν το έκανες στον πίνακα του Mikekata αποδεικνύει ότι αυτά που έγραψε είναι σωστά…

Τι εννοείς δεν το έκανα? Τόση ώρα σου λέω ότι λείπουν 2 mainstream επεξεργαστές, ο 1800x και ο 1700x από το διάγραμμα του......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τι εννοείς δεν το έκανα? Τόση ώρα σου λέω ότι λείπουν 2 mainstream επεξεργαστές, ο 1800x και ο 1700x από το διάγραμμα του......

Ωραία πάρε το διάγραμμα του και βάλε αυτούς τους δυο επεξεργαστές όπως και τους αντιστοιχούν την Intel για να δούμε αν όντως η AMD ανέβασε τις τιμές ή όχι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ωραία πάρε το διάγραμμα του και βάλε αυτούς τους δυο επεξεργαστές όπως και τους αντιστοιχούν την Intel για να δούμε αν όντως η AMD ανέβασε τις τιμές ή όχι…

Για ποιό λόγο να τους βάλω στο διάγραμμα, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_1800x_processor_review,2.html

 

Kάνε κλικ, έχει πινακάκι με όλες τις τιμές των 1st gen Ryzen 7. 499$ o 1800x. Ξαναρωτάω, τον βλέπεις στο διάγραμμα του? Όχι. Άρα πρέπει να παραδεχθείς ότι ψεύδεται - υποκρύπτει στοιχεία στο διάγραμμα του. Τώρα το γιατί δεν το κάνεςι δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Χ399 είναι το enthusiast platform, όχι το am4

"Εγώ πάντως δε βρήκα πουθενά την AMD να τον αποκαλεί mainstream. Ούτε καν στο site. Αντίθετα, και άλλοι εκτός από εμένα τον κατατάσσουν στην "Performance" σειρά (ναι, αυτή πάνω από τη Mainstream)."

Αυτό σου έγραψα. Είπες (ΕΣΥ, όχι εγώ) ότι η AMD λέει ότι ο 1800x είναι MAINSTREAM. Εγώ σου είπα ότι κατατάσσεται στην performance σειρά κι εσύ μου ποσταρεις το ENTHUSIAST platform (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ THREADRIPPER). Δεν παίρνεις καν χαμπάρι ότι μόνος σου κατερριψες τον εαυτό σου. Ότι ο 1800x ΔΕΝ είναι mainstream όπως ισχυρίστηκες. Θα συμφωνήσω. Σου λείπουν βασικές γνώσεις... Πώς γίνεται να μιλάμε για το platform του 1800x και να μου ποσταρεις το platform του 1950x; Τουλάχιστον αστείο. Δε θα αναφέρω καν ότι σου μίλησα για επιλογή που σου δίνει η AMD να βάλεις στο ίδιο socket (και chipset) mainstream και enthusiast cpu (AM4) και εσύ μου ποσταρες το platform (x399) από άλλο socket κιόλας (TR4). Πραγματικά έχει πλάκα η συζήτηση. 

Ξαναπάμε λοιπόν. Ισχυρίστηκες ότι "η ίδια η AMD" λέει ότι ο 1800x είναι mainstream. Για αυτό δεν καίγεσαι να το βάλω στο διάγραμμα; ΠΟΣΤΑΡΕ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Για ποιό λόγο να τους βάλω στο διάγραμμα, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_1800x_processor_review,2.html

Έχεις πάρει χαμπάρι ότι αυτό που έστειλες δεν αναφέρει πουθενά ότι η σειρά R7 είναι mainstream, έτσι; Δε θα αναφέρω ότι είναι άρθρο review και όχι "η ίδια η AMD"..

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

"Εγώ πάντως δε βρήκα πουθενά την AMD να τον αποκαλεί mainstream. Ούτε καν στο site. Αντίθετα, και άλλοι εκτός από εμένα τον κατατάσσουν στην "Performance" σειρά (ναι, αυτή πάνω από τη Mainstream)."

Αυτό σου έγραψα. Είπες (ΕΣΥ, όχι εγώ) ότι η AMD λέει ότι ο 1800x είναι MAINSTREAM. Εγώ σου είπα ότι κατατάσσεται στην performance σειρά κι εσύ μου ποσταρεις το ENTHUSIAST platform (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ THREADRIPPER). Δεν παίρνεις καν χαμπάρι ότι μόνος σου κατερριψες τον εαυτό σου. Ότι ο 1800x ΔΕΝ είναι mainstream όπως ισχυρίστηκες. Θα συμφωνήσω. Σου λείπουν βασικές γνώσεις... Πώς γίνεται να μιλάμε για το platform του 1800x και να μου ποσταρεις το platform του 1950x; Τουλάχιστον αστείο. Δε θα αναφέρω καν ότι σου μίλησα για επιλογή που σου δίνει η AMD να βάλεις στο ίδιο socket (και chipset) mainstream και enthusiast cpu (AM4) και εσύ μου ποσταρες το platform (x399) από άλλο socket κιόλας (TR4). Πραγματικά έχει πλάκα η συζήτηση. 

Ξαναπάμε λοιπόν. Ισχυρίστηκες ότι "η ίδια η AMD" λέει ότι ο 1800x είναι mainstream. ΠΟΣΤΑΡΕ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ

Μαν την παλεύεις? Το TR4 είναι το x399 = threadripper = 1900x / 1950x. Eίναι το hedt της AMD. To AM4 είναι το mainstream της ΑΜD. Ο 1800x μπαίνει σε AM4. Άρα ο 1800x είναι mainstream. 

Tα ίδια features που έχει ο 1800x έχει ξέρω γω και ο R3 1200. Άρα ο R3 1200 είναι και αυτός HEDT....ε δεν την παλεύεις

A, και αφού ζητάς να στο δείξω

https://www.amd.com/en/products/processors-desktop

Tην σειρά Ryzen την έχει στην κατηγορία desktop ---> Ryzen, και ΟΧΙ στην κατηγορία HEDT 

AMD Ryzen™ Threadripper Processors for High End Desktops

To γράφει η ίδια η AMD ρε φίλε, γραφικός κατάντησες.

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Έχεις πάρει χαμπάρι ότι αυτό που έστειλες δεν αναφέρει πουθενά ότι η σειρά R7 είναι mainstream, έτσι; Δε θα αναφέρω ότι είναι άρθρο review και όχι "η ίδια η AMD"..

Αυτό το έστειλα για τις τιμές προφανώς, το γράφω κιόλας

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Για ποιό λόγο να τους βάλω στο διάγραμμα, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_1800x_processor_review,2.html

 

Kάνε κλικ, έχει πινακάκι με όλες τις τιμές των 1st gen Ryzen 7. 499$ o 1800x. Ξαναρωτάω, τον βλέπεις στο διάγραμμα του? Όχι. Άρα πρέπει να παραδεχθείς ότι ψεύδεται - υποκρύπτει στοιχεία στο διάγραμμα του. Τώρα το γιατί δεν το κάνεςι δεν ξέρω...

Ποιος ήταν ο αντίστοιχος Intel επεξεργαστής?

Η ερώτηση είναι ειλικρινής μιας και σταμάτησα να ασχολούμαι τόσο διεξοδικά εδώ και αρκετά χρόνια… 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ποιος ήταν ο αντίστοιχος Intel επεξεργαστής?

Η ερώτηση είναι ειλικρινής μιας και σταμάτησα να ασχολούμαι τόσο διεξοδικά εδώ και αρκετά χρόνια… 🙂

 

Ο ακριβότερος mainstream intel το 2017 ήταν ο 7700k και ο 8700k. Βγήκαν με λίγους μήνες διαφορά και msrp 339 ή 349$, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν θα τα χαλάσουμε στο 10αρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ξαναπάμε λοιπόν. Ισχυρίστηκες ότι "η ίδια η AMD" λέει ότι ο 1800x είναι mainstream. Για αυτό δεν καίγεσαι να το βάλω στο διάγραμμα; ΠΟΣΤΑΡΕ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ

 

4 λεπτά πριν, Herald είπε

AMD Ryzen™ Threadripper Processors for High End Desktops

To γράφει η ίδια η AMD ρε φίλε, γραφικός κατάντησες

Άλλα σου λέω, άλλα απαντάς όπως βλέπεις. Και ρωτάς αν εγώ την παλεύω που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τη συζήτηση;

Τι σχέση έχει το ότι είναι desktop; Στους Desktop έχει και τους Threadripper

https://www.amd.com/en/products/processors-desktop

Πάμε ξανά:

 ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΙΔΙΑ Η AMD ΟΤΙ Ο 1800x ΕΙΝΑΙ MAINSTREAM;

Αυτό ισχυρίστηκες. Πάλι το ξεχνάς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο ακριβότερος mainstream intel το 2017 ήταν ο 7700k και ο 8700k. Βγήκαν με λίγους μήνες διαφορά και msrp 339 ή 349$, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν θα τα χαλάσουμε στο 10αρικό.

Μα δεν αναφέρεται πουθενά ο 1800x ως mainstream επεξεργαστής…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο ακριβότερος mainstream intel το 2017 ήταν ο 7700k και ο 8700k. Βγήκαν με λίγους μήνες διαφορά και msrp 339 ή 349$, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν θα τα χαλάσουμε στο 10αρικό.

 

Ο "αντίστοιχος" τότε ήταν ο 6900k στα 1090€.Το λες και το ξαναλές ότι ήταν mainstream και δεν μπορείς να το υποστηρίξεις όταν σε ρωτάω ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ MAINSTREAM ο 1800x

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν αναφέρεται πουθενά ο 1800x ως mainstream επεξεργαστής…

Έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να εξηγώ αυτό το πράγμα και ΓΙΑΤΙ είναι outlier. Δεν το καταλαβαίνει. Ο,τι βολεύει το αφήγημα.

Όταν η Intel έδινε 8c/16t CPUs χωρίς ECC στα 1000$ ήταν "high end" που δικαιολογούσαν την τιμή τους. Όταν την επόμενη χρονιά ακριβώς έδωσε 8c/16t η AMD με μόλις 8 lanes λιγότερα και ECC Memory, στα  $329-500, ξαφνικά έγιναν mainstream για κάποιους.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

 

Ο "αντίστοιχος" τότε ήταν ο 6900k στα 1090€.Το λες και το ξαναλές ότι ήταν mainstream και δεν μπορείς να το υποστηρίξεις όταν σε ρωτάω ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ MAINSTREAM ο 1800x

Έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να εξηγώ αυτό το πράγμα και ΓΙΑΤΙ είναι outlier. Δεν το καταλαβαίνει. Ο,τι βολεύει το αφήγημα. 

Μου θυμίζει τις εποχές που κάποιοι έλεγαν τους Xeon mainstream επεξεργαστές γιατί έμπαιναν σε socket 1150 & 1151…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...