Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 14ALC6 14" AMD Ryzen 3 5300U 395 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εφτασε στα χέρια μου, με τελική τιμή 303 ευρώ από Αμαζον. Να είναι καλά όποιος ανακάλυψε την προσφορά και ο @zacharis1955 που ανοιξε το νημα. Ερώτηση: παίρνει αναβάθμιση σε σκληρό; Και πώς γίνεται; Με 256 δεν πάμε πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Καλησπερα. Εφτασε στα χέρια μου, με τελική τιμή 303 ευρώ από Αμαζον. Να είναι καλά όποιος ανακάλυψε την προσφορά και ο @zacharis1955 που ανοιξε το νημα. Ερώτηση: παίρνει αναβάθμιση σε σκληρό; Και πώς γίνεται; Με 256 δεν πάμε πουθενά.

https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_3_14ALC6?M=82KT00HEGE

https://bit.ly/3SdlFTN

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Ευχαριστω μπόι. Ξέχασα να ρωτήσω χθες (οποιον γνωρίζει) πού θα βρουμε αυτοκόλλητα για το πληκτρολόγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα κι εγώ εχθές (από  amazon.de)  σφραγισμένο, πάντως την αναβάθμιση στην μνήμη την χρειάζεται αφού λιγότερο από 6GB RAM είναι διαθέσιμα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχει 22 μήνες εγγύηση,  έχει αρχίσει να "τρεχει" από τον  Ιούνιο ή Ιουλίο μήνα.

Τελικά ρε παιδιά,  πόσο max RAM παίρνει,  12 ή 20 GB ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Ευχαριστω μπόι. Ξέχασα να ρωτήσω χθες (οποιον γνωρίζει) πού θα βρουμε αυτοκόλλητα για το πληκτρολόγιο...

Δεν χρειάζονται...

Το θέμα Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι περισσότερο τυπικό παρά ουσιαστικό μιας και στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων  συνηθίζεται σε λίγη ώρα. Αν υπάρξει πρόβλημα η διάταξη του πληκτρολογίου αλλάζει πολύ εύκολα:
Προσθήκη γλώσσας ή πληκτρολογίου στα Windows 10
https://bit.ly/3pDt9Bj / https://bit.ly/3pyZold
Αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου στα Windows 10
https://www.techster.gr/windows-10-change-default-input-method/
Αλλαγή Γλώσσας στα Windows 10
https://www.fomo.gr/windows-10-allagi-glossas-apo-agglika-se-ellinika/

image.png.7815bf87b09a0ccd3af12fd8493a941a.png

 

1 ώρα πριν, george1994 είπε

Το παρέλαβα κι εγώ εχθές (από  amazon.de)  σφραγισμένο, πάντως την αναβάθμιση στην μνήμη την χρειάζεται αφού λιγότερο από 6GB RAM είναι διαθέσιμα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχει 22 μήνες εγγύηση,  έχει αρχίσει να "τρεχει" από τον  Ιούνιο ή Ιουλίο μήνα.

Τελικά ρε παιδιά,  πόσο max RAM παίρνει,  12 ή 20 GB ;

Tα 8 GB αρκούν και περισσεύουν σε τέτοιο μηχάνημα!

Max memory 20 GB...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Ευχαριστω μπόι. Ξέχασα να ρωτήσω χθες (οποιον γνωρίζει) πού θα βρουμε αυτοκόλλητα για το πληκτρολόγιο...

Απλά άλλαξε θέση στα κουμπια...δεν χρειάζεσαι αυτοκόλλητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους δυο. Απαντω παρακατω, συγγνωμη εκ των προτερων αν κατι καταλαβα λαθος απο τις απαντησεις σας.

Στις 20/9/2022 στις 10:21 ΠΜ, zacharis1955 είπε

Το θέμα Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι περισσότερο τυπικό παρά ουσιαστικό μιας και στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων  συνηθίζεται σε λίγη ώρα

Γραφω με τυφλο και δεν εχω προβλημα, αλλα το θεμα δεν ειναι μονο αισθητικο. Αν χρειαστει να δουλεψει η συζυγος, θα ζοριστει λιγο. Γι' αυτο ρωταω.

Στις 20/9/2022 στις 10:47 ΠΜ, isaias1983 είπε

Απλά άλλαξε θέση στα κουμπια...δεν χρειάζεσαι αυτοκόλλητα...

Ειλικρινα, εκτος απο το αρχικο φορματ που εκανα τη Δευτερα, δεν το εχω ξανανοιξει. Ετσι, δεν ηξερα/ειδα οτι τα κουμπια αλλαζουν θεση. Ωστοσο, τα κουμπια προφανως δεν ειναι ιδια, π.χ. δεν υπαχουν umlaut στα αγγλικα, οποτε παλι θα εχω μερικες "απουσιες".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Σας ευχαριστω και τους δυο. Απαντω παρακατω, συγγνωμη εκ των προτερων αν κατι καταλαβα λαθος απο τις απαντησεις σας.

Γραφω με τυφλο και δεν εχω προβλημα, αλλα το θεμα δεν ειναι μονο αισθητικο. Αν χρειαστει να δουλεψει η συζυγος, θα ζοριστει λιγο. Γι' αυτο ρωταω.

Ειλικρινα, εκτος απο το αρχικο φορματ που εκανα τη Δευτερα, δεν το εχω ξανανοιξει. Ετσι, δεν ηξερα/ειδα οτι τα κουμπια αλλαζουν θεση. Ωστοσο, τα κουμπια προφανως δεν ειναι ιδια, π.χ. δεν υπαχουν umlaut στα αγγλικα, οποτε παλι θα εχω μερικες "απουσιες".

 

Ίσως να έκανα λάθος κ να μην αλλάζουν...σε ακριβότερα μοντέλα αλλάζουν σίγουρα....σε αυτό δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/9/2022 στις 9:57 ΠΜ, george1994 είπε

Το παρέλαβα κι εγώ εχθές (από  amazon.de)  σφραγισμένο, πάντως την αναβάθμιση στην μνήμη την χρειάζεται αφού λιγότερο από 6GB RAM είναι διαθέσιμα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχει 22 μήνες εγγύηση,  έχει αρχίσει να "τρεχει" από τον  Ιούνιο ή Ιουλίο μήνα.

Τελικά ρε παιδιά,  πόσο max RAM παίρνει,  12 ή 20 GB ;

Αυτό σημαίνει πως κατά 99% έχει περάσει βόλτα από το εργοστάσιο είτε για αλλαγή κουτιού είτε για κάποια επισκευή. Μιλάς μαζί τους και θα σου γυρίσουν την εγγύηση να ξεκινά από τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αυτό σημαίνει πως κατά 99% έχει περάσει βόλτα από το εργοστάσιο είτε για αλλαγή κουτιού είτε για κάποια επισκευή. Μιλάς μαζί τους και θα σου γυρίσουν την εγγύηση να ξεκινά από τώρα.

 

οχι δεν σημαινει τπτ απο οτι λες αν δεν περαστει και γινει register στο συστημα η εγγυηση ισχυει απο την παραγωγη του λαπτοπ και οχι απο την αγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, forgotten είπε

οχι δεν σημαινει τπτ απο οτι λες αν δεν περαστει και γινει register στο συστημα η εγγυηση ισχυει απο την παραγωγη του λαπτοπ και οχι απο την αγορα.

Μα κατάλαβα πως ο χρήστης έκανε την εγγραφή για αυτό και το είδε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, forgotten said:

οχι δεν σημαινει τπτ απο οτι λες αν δεν περαστει και γινει register στο συστημα η εγγυηση ισχυει απο την παραγωγη του λαπτοπ και οχι απο την αγορα.

Και με ένα email στην Lenovo και την απόδειξη του ρυθμίζουν την εγγύηση να τρέχει από την ημερομηνία αγοράς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 4:34 ΠΜ, VonLoutsos είπε

Και με ένα email στην Lenovo και την απόδειξη του ρυθμίζουν την εγγύηση να τρέχει από την ημερομηνία αγοράς.

Το έκανα και το πρόβλημα έχει διορθωθεί. 

Στις 1/10/2022 στις 6:14 ΠΜ, alexx είπε

Εγγραφή κάνετε στο ελληνικό η στο διεθνές σάιτ;

Στο Γερμανικό έκανα (έχει υποστήριξη Ελληνικης γλώσσας) αν και δεν ξερω εάν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο σαιτ που θα γίνει η εγγραφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις το πήρα από Γερμανό με ψηφιακή μέριμνα 179 ευρώ. Έχει backlit keyboard, πολύ καλό πάτημα. Θέλει επειγόντως περισσότερη ραμ και τουλάχιστον 256 nvme σκληρό. Σκέφτομαι να βάλω και ένα εξωτερικό ssd για να τρέχει και linux για να μην μπλέξω με dual boot . Έχει τη μεγαλύτερη μπαταρία (άρα δεν έχει εξτρα χώρο για 2.5 ιντσες σκληρό) και IPS 300 nits panel, όχι TN. Το έψαξα και θεώρησα ότι ήταν μεγάλη ευκαιρία για 179 ευρώ.

Αν αλλάξω σκληρό, για να περάσω win11 τι παίζει με την ενεργοποίηση; απλά βάζεις τον λογαρισμό της ms  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...