Προς το περιεχόμενο

Ωδείο μου δίνει λογαριασμό της Revolut για πληρωμή διδάκτρων.


Petros Electron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Εχω την εξης απορία. Πρόσφατα η πρώην μου γυναικά έγραψε σε ιδιωτικό ωδείο τον γιο μας για να μαθει κάποιο μουσικό όργανο.

Εγω θέλησα να πληρώσω τα δίδακτρα για αυτο το ωδείο μεσώ τραπέζης. Στην σελίδα τους είχαν μονο την δυνατότητα μόνο μεσώ χρεωστικής-πιστωτικής καρτας.

Επειδη δεν θελω να βαζω την κάρτα μου, ειδικά σε σελίδες που δεν γνωρίζω και δεν ξέρω πως λειτουργούν, εχω pre-paid αλλα έχει λήξει,τους έστειλα ενα εμαιλ και τους ρώτησα αν μπορούν να μου δώσουν έναν λογαριασμό τράπεζας IBAN να κανω εκει την μεταφορά.

Μου απάντησαν στέλνοντας μου έναν λογαριασμό της Revolut που ξεκιναει απο LT70 ΧΧΧΧ ΧΧΧΧ ΧΧΧ ΧΧΧΧ που η τραπεζα μου το βγαζει χωρα Λιθουανία και πολη το VILNIUS. Αναφέρετε ενα ονομα και οχι κάποια στοιχειά της επωνυμίας του ωδείου.

Η απορία(ες) μου ειναι η εξης :

1) Μπορει να επιχείριση στην Ελλαδα να εχει τράπεζα για πληρωμή διδάκτρων έναν λογαριασμό σε ξένη τράπεζα και οχι σε Ελληνική?. Αν ναι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτο?

2) Ζήτησα απόδειξη (εφόσον είναι πληρωμή, παροχής υπηρεσιών ενδεχομένως) και μου είπαν να καλέσω την Γραμματεία τους. Αυτο θα κανω απο Δεύτερα.

Γενικά μου φαίνεται λίγο υποπτο το παραπάνω και θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κύριε Πέτρο.

Ως ελεύθερος επαγγελματίας με ατομική επιχείρηση και έχοντας δηλώσει - ως οφείλω - τους επαγγελματικούς μου λογαριασμούς στην ΑΑΔΕ, για ένα πράγμα μπορώ να σε βεβαιώσω : ξένο ΙΒΑΝ δεν γινόταν δεκτό. Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι μετά (που δεν το πιστεύω).

Το 2) όμως, θα σου πει αρκετά για την επιχείρηση. POS δεν διαθέτουν ως οφείλουν; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Καλησπέρα κύριε Πέτρο.

Ως ελεύθερος επαγγελματίας με ατομική επιχείρηση και έχοντας δηλώσει - ως οφείλω - τους επαγγελματικούς μου λογαριασμούς στην ΑΑΔΕ, για ένα πράγμα μπορώ να σε βεβαιώσω : ξένο ΙΒΑΝ δεν γινόταν δεκτό. Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι μετά (που δεν το πιστεύω).

Το 2) όμως, θα σου πει αρκετά για την επιχείρηση. POS δεν διαθέτουν ως οφείλουν; 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απαντηση.

Pos ενδεχομένως να έχουν, άλλα δεν με εξυπηρετεί γιατι εγώ ειμαι σε άλλη πόλη και δεν έχω την δυνατότητα να πάω εκει. Για αυτό θέλω να το κάνω μεσω τραπέζης και πρέπει να το κάνω κάθε μηνα.

Όποτε συνοψίζοντας είναι υποχρεωμένοι να εχουν επαγγελματικό(ύς) λογαριασμό(ύς) στην ΑΑΔΕ ?. Να ξέρω τι να τους πω την Δευτέρα που θα τους καλέσω.

Ευχαριστώ και παλι.

ΥΓ. Με "σκότωσες" με αυτο το κυριε.. Δεν ειμαι και κανένα χούφταλο.😅

φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Όποτε συνοψίζοντας είναι υποχρεωμένοι να εχουν επαγγελματικό(ύς) λογαριασμό(ύς) στην ΑΑΔΕ ?

Η λογική λέει ναι, πλην όμως βλέπω ότι ο ΚΑΔ 85.52 (πολιτιστική εκπαίδευση) δεν εμπίπτει σε αυτή την υποχρέωση (περίεργο μου φαίνεται).

Τώρα που το ξανασκεφτομαι, έχουν ένα περίεργο καθεστώς εργασίας. Τυχαίνει να έχω φίλη με παρόμοια δραστηριότητα (ίδιος ΚΑΔ, εργαστήρι εικαστικών) και κάτι τέτοιο μου είχε πει. Μπορώ ωστόσο, να ρωτήσω και να μάθω τι και πώς.

ΥΓ Συγγνώμη για το  "κύριε Πέτρο",  απλώς δεν σε γνωρίζω και προσπάθησα να είμαι ευγενής ☺️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Η λογική λέει ναι, πλην όμως βλέπω ότι ο ΚΑΔ 85.52 (πολιτιστική εκπαίδευση) δεν εμπίπτει σε αυτή την υποχρέωση (περίεργο μου φαίνεται).

Τώρα που το ξανασκεφτομαι, έχουν ένα περίεργο καθεστώς εργασίας. Τυχαίνει να έχω φίλη με παρόμοια δραστηριότητα (ίδιος ΚΑΔ, εργαστήρι εικαστικών) και κάτι τέτοιο μου είχε πει. Μπορώ ωστόσο, να ρωτήσω και να μάθω τι και πώς.

ΥΓ Συγγνώμη για το  "κύριε Πέτρο",  απλώς δεν σε γνωρίζω και προσπάθησα να είμαι ευγενής ☺️

Ευχαριστώ και παλι, εγώ εντάξει για πλάκα το είπα, εγω πρεπει να πω συγνώμη,απλα οσο μεγαλώνω και μου μιλάνε οι ποιο νέοι στον πληθυντικό μου φαίνεται κάπως.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...