Προς το περιεχόμενο

Οι συσκευές iPhone θα δέχονται σύντομα πληρωμές πιστωτικών καρτών μέσω NFC


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτσε βρε, έφτιαξε το wallet για να κάνει πληρωμές και δεν ξέρει πως να το κάνει και να δέχεται πληρωμές?

Δεν στέκει… είναι σαν να λες έφτιαξε εφαρμογή που στέλνει μηνύματα αλλά δεν δέχεται…

Είμαι μαζί σου και όχι απέναντι σου. Όμως στην τρίτη παράγραφο του άρθρου αναφέρει ότι η εταιρεία ξεκίνησε την ανάπτυξη από την στιγμή της εξαγοράς και έπειτα. Άρα επαναλάβω πως ή δεν είχε το know how Ή ΤΟ ΕΙΧΕ αλλά ήθελε με κάποιον επίσημο τρόπο "εξαγορά τρίτης εταιρείας" να πει είμαι κι εγώ εδώ και έτοιμη να προσφέρω κάποια αντίστοιχη υπηρεσία.

Επεξ/σία από amveria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, bazzil είπε

 

... γιατί για εδώ πρέπει να συμφωνήσουν και οι τράπεζες ...

οχι, αρκει να ξεκλειδωσει το nfc και να δωσει sdk. απο εκει και περα οι τραπεζες ξερουν τι πρεπει να κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, POS είπε

στα android παιζει pin on glass, το ιδιο θα ειναι και στο iphone

Δεν νιώθω και τόσο ανετα να βάλω σε ένα κινητό το pin της κάρτας. Θα μου πεις στα pos γιατί το βάζεις τότε ? Δεν τα έχω ικανά να έχουν τόσες πολλές δυνατότητες ωστε να μου κλέψουν τον pin όπως σε ένα κινητό.

Αν θυμάμαι καλά έτυχε να μου ζητήσουν να κάνω pin on glass σε ένα bar στην Σαντορίνη κάποτε και αρνήθηκα (τουλάχιστον πριν μεθύσω) και πλήρωσα με μετρητά.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Το άρθρο αναφέρει πως εσύ σαν χρήστης θα μπορείς να δεχτείς να σε πληρώσει κάποιος ανέπαφα. Όχι το αντίστροφο, που όντως γίνεται εδώ και πολύ καιρό.

Δεν το έχω προσπαθήσει στην πράξη αλλά βασικά αυτό δεν γίνεται ήδη με εφαρμογές τύπου viva wallet POS? τι κατάλαβα λάθος? (σοβαρά ρωτάω δεν ειρωνεύομαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, amveria είπε

Είμαι μαζί σου και όχι απέναντι σου. Όμως στην τρίτη παράγραφο του άρθρου αναφέρει ότι η εταιρεία ξεκίνησε την ανάπτυξη από την ώρα που την στιγμή της εξαγοράς και έπειτα. Άρα επαναλάβω πως ή δεν είχε το know how Ή το είχε αλλά ήθελε με κάποιον επίσημο τρόπο "εξαγοράς τρίτης εταιρείας" να πει είμαι κι εγώ εδώ και έτοιμη να προσφέρω κάποια αντίστοιχη υπηρεσία.

Το ξέρω, σορρυ αν έδωσα την εντύπωση της αντιπαράθεσης… 🙂

προσωπικά δεν πιστεύω ότι η λύση της θα είναι κάτι τόσο απλό δηλαδη άνοιγμα του nfc όπως πχ γίνεται στο Android…

μένει να δούμε όταν κυκλοφορίσει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογικη υλοποιηση δεν νομιζω οτι ειναι κατι δυσκολο η πρωτογνωρο

το ζητημα ειναι αν η apple θα παρει καποιας μορφης τραπεζικη αδεια σε οσα κρατη το υλοποιησει η τι διαολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

προσωπικά δεν πιστεύω ότι η λύση της θα είναι κάτι τόσο απλό δηλαδη άνοιγμα του nfc όπως πχ γίνεται στο Android…

μένει να δούμε όταν κυκλοφορίσει…

το ιδανικο σεναριο για την apple ειναι να προσπαθησει να παρει ενα ποσοστο απο την χρεωση % που θα πληρωνουν οι επιχειρηματιες οταν δεχονται συναλλαγες.

με τοσα iphone - εν δυναμει pos μπορει να βγαλει πολλα χρηματα. στην ελλαδα για παραδειγμα ο τζιρος με καρτες το 2020 ηταν 38 δις € και το 2022 αναμενουν να ξεπερασει τα 50 δις €

4 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

το ζητημα ειναι αν η apple θα παρει καποιας μορφης τραπεζικη αδεια σε οσα κρατη το υλοποιησει η τι διαολο

μπορει να μπει μετοχος ή και να αγορασει μια τραπεζα ή fintech με αδεια παροχης υπηρεσιων σε ολες τις χωρες του ΕΟΧ 😉

… λεφτα εχει

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την εποχή δουλεύει κανονικά το Viva Wallet Pos σε ios;

Παλαιότερα δούλευε τώρα νομίζω όχι.

Δεν ξέρω αν είναι ευθύνη της Viva ή της Apple.

Το έχει κάποιος να μας πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, balt123 είπε

Δεν το έχω προσπαθήσει στην πράξη αλλά βασικά αυτό δεν γίνεται ήδη με εφαρμογές τύπου viva wallet POS? τι κατάλαβα λάθος? (σοβαρά ρωτάω δεν ειρωνεύομαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

Για να δεχθεις πληρωμη με το viva wallet pos σε iphone, χρειαζεται εξωτερικος card reader. Δε μπορεις να δεχθεις απευθειας στο iphone.. 

εχω viva wallet στο μαγαζι μου..  μακαρι να μπορω καποια στιγμη να δεχομαι πληρωμη απευθειας στο iphone, διχως τον εξωτερικο reader.. θα με βολεψει παρα πολυ.. στο redmi9 της γυναικας μου δεχεται πληρωμες κανονικοτατα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, music_1896 είπε

Αυτή την εποχή δουλεύει κανονικά το Viva Wallet Pos σε ios;

Παλαιότερα δούλευε τώρα νομίζω όχι.

Δεν ξέρω αν είναι ευθύνη της Viva ή της Apple.

Το έχει κάποιος να μας πει;

Παλαιότερα είχαν άλλη εφαρμογή (FREEPOS αν δεν κάνω λάθος) την οποία είχαν καταργήσει. Βέβαια μετά βγήκε το νέο τους app το οποίο λειτουργεί κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Ωραία . Τώρα τα iPhone θα τα αγοραζουν οι κλέφτες για να ξαφρίζουν τις κάρτες των άλλων…..

Για να κάνεις πληρωμή μέσω Apple Pay χρειάζεται Face Id ή κωδικό. Δε γίνεται απλά να πλησιάσει το κινητό του στο δικό σου και να σου τραβήξει λεφτά, όπως πχ. μπορεί να γίνει σε ανέπαφες κάρτες μέχρι το όριο των 50 (ή 25 προ Covid)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiamaha είπε

Για να κάνεις πληρωμή μέσω Apple Pay χρειάζεται Face Id ή κωδικό. Δε γίνεται απλά να πλησιάσει το κινητό του στο δικό σου και να σου τραβήξει λεφτά, όπως πχ. μπορεί να γίνει σε ανέπαφες κάρτες μέχρι το όριο των 50 (ή 25 προ Covid)

Aν το κάνει στην κάρτα μου? Με ποσό κάτω από το όριο για pin?

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Κάτι άλλο ετοιμάζουν σίγουρα.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Το άρθρο αναφέρει πως εσύ σαν χρήστης θα μπορείς να δεχτείς να σε πληρώσει κάποιος ανέπαφα. Όχι το αντίστροφο, που όντως γίνεται εδώ και πολύ καιρό.

Πρακτικά μπορείς να το κάνεις αυτό αρκεί να έχεις NFC στο κινητό και βασικές γνώσεις προγραμματισμού ή με την χρήση κάποιας υπηρεσίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Πρακτικά μπορείς να το κάνεις αυτό αρκεί να έχεις NFC στο κινητό και βασικές γνώσεις προγραμματισμού ή με την χρήση κάποιας υπηρεσίας. 

Ένας λόγος που φοβάμαι τα android κινητά άλλων  όταν πλησιάζουν το πορτοφόλι μου...

  • Like 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πάλι - πετάγομαι σαν …πουλάκι - ότι άλλου στοχεύει η apple. Οι εφαρμογές είναι ανα τραπεζα και ανα pos. Τώρα μπορεί θα μπορεί ο καθένας μικροεπιχειρηματίας να βάζει μέσω Apple Pay τα χρήματα που πληρώνεται σε οποία κάρτα θέλει… θα μπορούσε πχ κάποια να τα βάσει σε revolut απευθείας ή όπου άλλου χωρίς πιθανα να έχει συνδρομές . Καθιστά τα POS (που είναι τεράστια μπιζνα) οπισθοδρομικά και επίσης τις συνδρομές σε άλλες υπηρεσίες όπως …τέλη περαίωσης συναλλαγής… Δεν είναι καινούργιο …αλλά είναι συγκεντρωτικό (δεν θα χρειάζεσαι πλέον εφαρμογή και ίσως τέλη σε κάθε τραπεζα ή άλλον οργανισμό). Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι πρόσφατα υπάρχει συμφωνία πώλησης της viva wallet στην Ευρώπη στην κραταιά JP Morgan 

https://www.businessnews.gr/fimes-psithyroi/item/227714-i-jp-morgan-eksagorazei-to-48-tis-viva-wallet

και φαίνεται ότι εκεί γίνεται μεγάλο παιχνίδι ….αφού λίγο νωρίτερα …

https://www.google.com/amp/s/www.euro2day.gr/amp/chameleon/article-blog-chameleon/2112282/nayagio-sto-ntil-viva-wallet-me-jp-morgandeutsche.html
 

Αρα να βλέπουμε την μεγάλη εικόνα ….

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...