Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αγοράς για φωτογραφική μηχανή και φακο


ErrikaPet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

      Φίλος με σωματική αναπηρία , είναι αναγκασμένος εκ των πραγμάτων να λειτουργεί με Sony rx100 . Εξαιρετική εξελιγμένη compact , φορητότατη , παναλαφρη , χωράει και σε τσέπες μπουφάν ακόμη και παντελονιών , σε αντίθεση με μία mirrorles η οποία σε παντελόνι μιά φορά ....... δεν χωράει κι' ας μη γελιόμαστε . Πόσο μάλλον αν φοράει κανέναν 40 - 150 . Ακόμη και η e - 420 με τον 25αρη pancake μπορεί να χωρέσει σε παντελόνι .

Κι εγώ πια λόγω σωματικής αναπηρίας ενδιαφέρομαι τρομερά για το βάρος και τη σταθεροποίηση, όπως και για το καλό πιάσιμο. Σε μοντέλα με εναλλάξιμους φακούς με έχουν βολέψει τρομερά οι Fuji XS10 και η Sony a7c.

 

AB071991-4917-46D2-A0CC-82EE9E7B38BC

 

Επίσης αφήνω αυτό εδώ ως ένα ιδανικό, πλήρες, πανάλαφρο σύνολο βόλτας.

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω δει φανταστικές φώτο απο 10άρες compact και κινητά.

Νομίζω πως ότι βολεύει τον καθένα αυτό είναι και το καλύτερο. Κάποια κερδίζει σε ένα σημείο, κάποια σε άλλο, αλλά ο καλός φωτογράφος και με hello kitty φωτοπαιχνίδι, καλές φώτο θα βγάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Μα φυσικά ότι βολεύει τον καθένα κι' ότι τον ευχαριστεί . Έγραψα για την μύτη με διάθεση να γελάσουμε αφενός , παρόλαυτα είχε μεγάλη δόση αλήθειας ότι τα πράγματα ήταν στριμωγμένα στο πίσω μέρος της Olympus . 

    Πράγματα που ήταν πραγματικά χρήσιμα στις mirrorles , το focus peaking από τις μεγαλύτερες ευκολίες ειδικά στην Canon , ενώ η Nikon 1 v1 είχε ένα χαρακτηριστικό όπου σε πλήρως αυτόματη λειτουργία , τραβούσε μία αλληλουχία τριών στάσεων , πράγμα πολύ ενδιαφέρον ειδικά για όσους τραβάνε πουλιά , ενώ δεν υπήρχε δυνατότητα να το απομονώσεις , ούτε να αλλάξεις κάποια παραμετροποίηση ανάμεσα στις στάσεις . Κάτι σαν μίνι βίντεο . 

     Πράγματα που δεν μου άρεσαν στις mirrorles , ότι πρέπει να ξανά αγοράσω native φακούς για το σύστημα , αφού ο ένας τουλάχιστον αντάπτορας με ηλεκτρονική επικοινωνία για τους παλιότερους φακούς μου άφησε μεγάλη κρυάδα , ειδικά σε ζητήματα autofocus . 

    Στο κομμάτι της διάρκειας μπαταρίας , η Canon έλαμψε για άλλη μία φορά , ενώ στις Olympus και Nikon , τα πράγματα ήταν από μέτρια έως κακά . Αφήνω παράθυρο στην Nikon διότι είχε after market μπαταρία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μπαταρίας αν λάμπει η canon τότε δεν θέλω να δω καν τι κάνουν οι υπόλοιπες. 

Η Μ50 τρώει την μπαταρία για πλάκα, ειδικά όταν κάνω exposure bracketing δεν προλαβαίνω να αλλάξω μπαταρίες.

Δηλαδή οι άλλες είναι χειρότερες;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Στο θέμα μπαταρίας αν λάμπει η canon τότε δεν θέλω να δω καν τι κάνουν οι υπόλοιπες. 

Η Μ50 τρώει την μπαταρία για πλάκα, ειδικά όταν κάνω exposure bracketing δεν προλαβαίνω να αλλάξω μπαταρίες.

Δηλαδή οι άλλες είναι χειρότερες;  

    Σίγουρα , μην ξεχνάς όμως ότι ευθύνεται αρκετά το evf γι' αυτό το ζήτημα , κάτι όμως που είναι μονόδρομος σαν λειτουργία . Δλδ χωρίς evf ....... σίγουρα όμως η Canon έχει προβάδισμα στην διάρκεια μπαταρίας . 

   Είναι από τα ζητήματα που χρειάζονται μελέτη πριν μία αγορά , όχι με την λογική πως είναι κακές οι mirrorles εξαιτίας αυτού , κάποιος όμως θα μπορούσε να πει πως δεν το επιθυμεί να ζήσει με κάτι τέτοιο . Επισυνάπτω εικόνα στιγμής όπου φαίνεται η μπαταρία της D610 , είναι έτσι όπως φαίνεται εδώ και τρεις εβδομάδες και πιθανόν να πάει στο μισό αυτή την εβδομάδα . Τι σημαίνει αυτό ...... ίσως τίποτε για κάποιον άλλο . 

IMG_20220206_101136~2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου, με μεγάλη διαφορά την καλύτερη μπαταρία έχει η Sony (δοκίμασα την a7c). Lumix G9 (έχει μεγάλη μπαταρία) και Nikon Z6 ακολουθούν. Όλες οι μηχανές με μικρότερο μέγεθος και μικρότερη μπαταρία (Lumix gx80, Olympus em10, em5iii, Pen F, Fuji XS10), θες οπωσδήποτε 2 με 3 μπαταρίες. Η Fuji μου φάνηκε χειρότερη σε αυτό το θέμα.

Όλα τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία.

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σίγουρα , μην ξεχνάς όμως ότι ευθύνεται αρκετά το evf γι' αυτό το ζήτημα , κάτι όμως που είναι μονόδρομος σαν λειτουργία . Δλδ χωρίς evf ....... σίγουρα όμως η Canon έχει προβάδισμα στην διάρκεια μπαταρίας . 

   Είναι από τα ζητήματα που χρειάζονται μελέτη πριν μία αγορά , όχι με την λογική πως είναι κακές οι mirrorles εξαιτίας αυτού , κάποιος όμως θα μπορούσε να πει πως δεν το επιθυμεί να ζήσει με κάτι τέτοιο . Επισυνάπτω εικόνα στιγμής όπου φαίνεται η μπαταρία της D610 , είναι έτσι όπως φαίνεται εδώ και τρεις εβδομάδες και πιθανόν να πάει στο μισό αυτή την εβδομάδα . Τι σημαίνει αυτό ...... ίσως τίποτε για κάποιον άλλο . 

IMG_20220206_101136~2.jpg

Το πλεονέκτημα των dslr στη μπαταρία είναι τεράστιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σας λέω. Στην Μ50 όταν βγαίνω για φώτο, κυκλοφορώ με 3 μπαταρίες.

Πολύ καλή μηχανή, δεν λέω, αλλά εκνευριστικό το θέμα των μπαταριών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Ένα σας λέω. Στην Μ50 όταν βγαίνω για φώτο, κυκλοφορώ με 3 μπαταρίες.

Πολύ καλή μηχανή, δεν λέω, αλλά εκνευριστικό το θέμα των μπαταριών. 

Όταν βγαίνεις για 2 ώρες ή ημερήσια εκδρομή;

Την κλείνεις καθόλου τη μηχανή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Όταν βγαίνεις για 2 ώρες ή ημερήσια εκδρομή;

Την κλείνεις καθόλου τη μηχανή;

Όταν βγαίνω συγκεκριμένα για να βγάλω φωτογραφίες. Όχι όταν βολτάρω και έχω την μηχανή. Βασικά ποτέ δεν βολτάρω με την μηχανή τώρα που το σκέφτομαι. Πάντα όταν παίρνω σε έξοδο την μηχανή είναι έξοδος ειδικά για φωτογράφηση.

 

Για φωτογραφίες της στιγμής σε κάποια έξοδο/βόλτα χρησιμοποιώ το κινητό. Ξέρω υπάρχουν άνθρωποι που κουβαλάνε καθημερινά και συνέχεια την φωτογραφική μαζί τους, αλλά για κάποιον λόγο δεν μπορώ να το κάνω. Νιώθω πως αν δεν έχω όλα τα σύνεργα μαζί μου, κάτι θα μου λείψει (πχ ζουμ φακός, τρίποδο κλπ). Οπότε στην καθημερινότητα μόνο με το κινητό

 

Ίσως είναι λάθος η προσέγγιση μου, δεν ξέρω. Ίσως πρέπει να έχω πάντα μαζί την μηχανή μου με έναν μικρό/μεσαίο prime και όχι το κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Όταν βγαίνεις για 2 ώρες ή ημερήσια εκδρομή;

Την κλείνεις καθόλου τη μηχανή;

 

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Όταν βγαίνω συγκεκριμένα για να βγάλω φωτογραφίες. Όχι όταν βολτάρω και έχω την μηχανή. Βασικά ποτέ δεν βολτάρω με την μηχανή τώρα που το σκέφτομαι. Πάντα όταν παίρνω σε έξοδο την μηχανή είναι έξοδος ειδικά για φωτογράφηση.

 

Για φωτογραφίες της στιγμής σε κάποια έξοδο/βόλτα χρησιμοποιώ το κινητό. Ξέρω υπάρχουν άνθρωποι που κουβαλάνε καθημερινά και συνέχεια την φωτογραφική μαζί τους, αλλά για κάποιον λόγο δεν μπορώ να το κάνω. Νιώθω πως αν δεν έχω όλα τα σύνεργα μαζί μου, κάτι θα μου λείψει (πχ ζουμ φακός, τρίποδο κλπ). Οπότε στην καθημερινότητα μόνο με το κινητό

 

Ίσως είναι λάθος η προσέγγιση μου, δεν ξέρω. Ίσως πρέπει να έχω πάντα μαζί την μηχανή μου με έναν μικρό/μεσαίο prime και όχι το κινητό. 

     Ο λόγος που παρέθεσα κάποια ζητήματα παραμένει πως κάποιος που πρόκειται να κάνει την μετάβαση από .... σε ...... είναι καλό να γνωρίζει κάποια πράγματα , ώστε να είναι καλύτερα προετοιμασμένος . Αν τα γνωρίζει και τα αποδέχεται κανένα πρόβλημα , πάντως είναι προτιμότερο από το να τα μάθει εκ των υστέρων σαν κακή έκπληξη .

   Όπως επίσης θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αλλαγή σε φακούς , αφού τα νεότευκτα συστήματα σχεδιάστηκαν μαζί με τους αντίστοιχους , όπου σίγουρα θα βγουν και τα καλύτερα αποτελέσματα .

   Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν επιθυμώ να αναδείξω κάποιο σύστημα ως καλύτερο από κάποιο άλλο . 

32 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Από την εμπειρία μου, με μεγάλη διαφορά την καλύτερη μπαταρία έχει η Sony (δοκίμασα την a7c). Lumix G9 (έχει μεγάλη μπαταρία) και Nikon Z6 ακολουθούν. Όλες οι μηχανές με μικρότερο μέγεθος και μικρότερη μπαταρία (Lumix gx80, Olympus em10, em5iii, Pen F, Fuji XS10), θες οπωσδήποτε 2 με 3 μπαταρίες. Η Fuji μου φάνηκε χειρότερη σε αυτό το θέμα.

Όλα τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία.

Το πλεονέκτημα των dslr στη μπαταρία είναι τεράστιο.

     Δεν είναι τεράστιο , τα ηλεκτρονικά που χρειάζονται τροφοδοσία είναι πολύ λιγότερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εάν θέλεις να ξεκινήσεις αρχιτεκτονική φωτογραφία, σημαντικότεροι παράγοντες κατά προτεραιότητα είναι

1. Φακός

2. Τρίποδο

3. Φώτα

4. Σώμα μηχανής

Καλό σετ μέχρι 500€ είναι:

Nikon 3200, 3300, 3400, 3500, 5200, 5300 (την πιο φθηνή, κατά προτίμηση 5xxx),  Nikon AF-P 10-20 DX VR, Nikon AF-S 18-55VR ή VRII, ένα σετάκι 2-3 φτηνά τηλεχειριζόμενα φλας κι ένα αξιόπιστο τρίποδο.

Μπορώ να εξηγήσω αναλυτικά γιατί προτείνω το κάθε πράγμα, σημασία έχει ότι ΟΛΑ αυτά μπορεί να "χωρέσουν" σε ένα 500ευρο και μπορούν να βγάλουν άριστες εικόνες αν μάθεις να τα δουλεύεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...